BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 7 ErsteErste 1234567 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 61

Medvedja gefährdet von serbischer Kolonisation!

Erstellt von Adem, 28.01.2011, 18:20 Uhr · 60 Antworten · 6.773 Aufrufe

 1. #21

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  Da können die Pazarci ein Lied von Singen, man versucht kleine Kinder in den Schulen schon zu serbisieren mit irgendwelchen Lobliedern und Schutzheiligen der Serben für Schulen.

  Haben die Sandzaklijas schon irgendwas dagegen unternommen?

 2. #22
  Avatar von Solaris

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  637
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Medvegja nė rrezik nga kolonizimi serbė !

  Fehmi Beha: Kėrkojmė ndėrhyrje ndėrkombėtare pėr ndalimin e serbizimit tė Medvegjės !
  Vendlindja e akademik Idriz Ajetit nė rrezik... po zbrazet nga shqiptarėt. Medvegja e banuar dje me shumicė shqiptare sot me shumicė serbe?! Cfarė fshihet pas kėtij ndryshim radikal tė hartės demografike pėr pak vite nė ketė komunė? Sa fshatra dhe sa banorė ka pasur Medvegja para lufte dhe sa ka sot ? Medvegja sa nxėnės ka pasur para lufte dhe sa ka sot ? Sa pėrqind e popullatės shqiptare e kanė gjetur shpėtimin nė perėndim dhe me cfarė merren sot shqipatret nė Medvegjė? Pėrgjigjet dhe shifrat janė sa shokuse po aq edhe shqetėsuese, ku nė kėtė shekull Medvegjės dikur a banuar me shumicė shqiptare, sot po i kanoset eliminimi i tyre nga kjo toke, qė dikur tė njejtin fat e kishte perjetuar edhe Nishi. Pėr gjitha kėto dhe pėr zhvillimet e fundit nė Medvegjė dhe rajon pėr Agjencine Informative Kombėtare “Presheva Jonė” pergjigjet dhe flet haptazi dhe ekskluzivisht z.Fehmi Beha, njėri na mėsimdhėnėsit e paktė tė mbetur nė shkollat e Medvegjes dhe kryetar i degės sė Partisė pėr Veprim Demokratik, njėherit kėshilltar komunal dhe kryetar i grupit tė kėshilltarėve nė Medvegjė. z. Beha thotė se "sikur dje Kosova, sot Medvegja po e pėrjeton spastrimet etnike nga Serbia.."
  Presheva Jonė: Fillimisht z.Beha cfarė mund tė na thoni rreth numrit tė shqiptarėve nė Medvegjė, dallon ai shumė nga numri i para luftės meqė flitet ndėr shqiptarėt dhe nė disa meda te huaja se “ Medvegja mė nuk ėshtė shqiptare”, nese kemi parasysh struktureėn aktual tė serbeve dhe shqiptarėve nė Medvegjė?
  Fehmi BEHA: Derisa nė vitin 2002, sipas regjistrimit te ketij viti edeh ate nga shteti serb, komuna e Medvegjes kishte 10.700 banorė me rreth 25 % shqiptarė, pėrqindje kjo e cila para lufte sillej rreth 45 % apo me pesė mijė shqiptarė, ku ne ishim shumicė nė kėtė rajon nga serbėt, romėt, bullgarėt..Ndėrsa sot nė Medvegjė jetojne vetėm 600 shqiptarė?! Kjo rėnie drastike e numrit tė popullsisė vėrehet edhe tek shokollarėt tanė. Para lufta nė Medvegjė kishim 740 nxėnės tė shkollave fillore dhe tė mesme, ndėrsa sot kem vetėm 118 nxėnės shqiptarė ?! Fshatrat, apo Bashkėsitė Lokale, siq i themi ne kėtu, tė banuara sot kryesisht me shqiptarė janė: Tupalla, Kapit, Gjylekresha, Llapashtice, Siharine, Baja e Siharines, Svirca, Gerbavci, Ramabaja, Starabaja etj....Nė qytetin e Medvegjės, pa fshtarat, para luftės jetonin rreth 4000 shqiptarė nga tė cilėt, tė punėsuar ishin vetėm puntorėt e arsimit nė dy shkolla fillore "Banja e Sjarinės" dhe "Zenel Hajdini" nė Tupallė, pra aty ku zhvillohej mėsimi nė gjuhėn shqipe dhe askund tjetėr shqiptarėt nuk ishin tė inkuadruar. Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė dhe pas tėrheqjes sė forcave serbe te armatosura nga rajoni, ato forca u pėrqėndruan nė Medvegjė, sidomos nėpėr fshtarat e banuara me shqiptarė. Kėto forca provokojnė dhe ushtrojnė presion tė vazhdueshėm mbi popullatėn shqiptare dhe kėshtu nėn kėtė presion shumė tė rinj janė detyruar dhe po detyrohen tė ikin diku jashtė nv perendim apo nė drejtim te Kosovės per te siguruar kafshatėn e bukus dhe sot e asaj dite ende nuk janė krijuar kushtet per kthim, sepse shtėpitė dhe pronat e tyre u shkatrruan tėrėsisht nga kėto forca.
  Presheva Jonė. Fillimisht z.Beha cfarė mund tė na thnoi rreth situatės aktuale nė Medvegjė, pra ajo ekonomike dhe politike ?
  Fehmi BEHA: Cfarė t' ju them, shqiptarėt nė Medvegjė janė tė diskriminuar nė gjitha sferat e jetės. Ne kėtė komunė papunėsia eshte e madhe, e sidomos tė drejten pėr punesim shqiptaret jane tė privuar dhe pėrfaqėsimi i tyre nė institucionet shtetėrore apo strukturat tjera komunale janė shume te paket, thėnė simbolikisht. Edh ata qė janė, janė ose pėr satstistika ose vetėm pėr t u justifkuar nga ndokush se nė mesin tonė ka edhe shqiptarė. Pėr kėtė arėsye popullata shqiptare e cila para luftės ishte 40% nė komunėn e Medvegjės u detyrua tė kėrkon punė nė shtetet kryesisht tė Evropės perendimore si nė Zvicėr, Gjermani, Austri, Amerike e gjetiu, pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn. Sot, nga Medvegja rreth 20% e tė rinjve tanė jetojnė nė mėrgim. Sa i pėrket aktivteteve politike, ne Medvegjė funskionojnė dy degė tė partive politike, ajo nga Presheva, Partia pėr Veprim Demokratik dhe Unioni Demokratik Shqiptar. Kuvendi Komunal i Medvegjės ėshtė i pėrbėr nga 35 kėshilltarė nga tė cilet vetem 8 janė shqiptarė. Nga kėta tetė, 5 kėshilltarė janė nga radhėt e PVD –sė dhe 3 tjerė nga UDSH. Padyshim , ky numėr i kėshilltarve shqiptare ėshtė shumė i vogėl pėr ti arritur qėllimet e tyre, se paku pėr realizimin e te drejtave elemenare, pėr krijimn e kushteve mė tė favorshme tė shqiptarėve dhe pėrfaqėsimin e tyre mė tė gjerė nė strukturat nacionale, por rreth kėsaj tė fundit gjihhnjė kemi dėshtuar, meqė propozimet tona kanė rėnė nga votimet e shumicės sė palės serbe.
  MEDIAT SERBE U KUPTOJME, POR ATO SHQIPTARE JO, PSE E KANE HARRUAR MEDEVGJEN ?
  Presheva Jone: Po, si qėndron puna me shkollimin, arsimimin nė gjuhėn shqipe nė Medvegjė dhe e kani telashe me pushtetin aktual ?
  Fehmi BEHA: Nė komunėn e Medvegjės funksionojn dy shkolla fillore ku mesimin e vijojnė rreth 70 nxėnės, procesi mėsimor zhvillohet nė gjuhėn shqipe, kurse sipas planprogramev nga ministristria e arsimit tė Serbisė, kurse nė anėn tjetėr tekstet ministria nuk i siguron pėr mėsim nė gjuhėn shqipe, sepse nuk e bėnė perkthimin e tyre dhe tash 5 vite funksionon dhe shkolla e mesme ekonomike ku mesimin nė gjuhėn shqipe ku vijojnė mesimet 49 nxėnės , edhe aty problemet e furnizimit me tekstet janė tė njejta si dhe nė shkolla fillore. Pas problemit tjetėr tė mos pranimit tė diplomave nga Universitetet e Kosovės, ministria e arsimit edhe pėr rreth kontestimeve tė shqiptarėve hapi Fakultetin Ekonomik dhe Juridik pran Universitetit te Nishit ne Medvegjė nė tė cilin do tė ligjerohet nė gjuhėn serbe dhe studenteve shqiptarė prej 10 sish sa u regjistruan nė kėto fakultete do tu pėrkthehet nė gjuhėn shqipe.Tashmė e dy vite nuk u sigurua pėrkthim adekuat dhe njė numėr i koniosderueshėm i studenteve janė detyruar qe ligjerata t’i pėrcjellin nė gjuhėn serbe. Vlen tė cekim se nė kėtė fakultet edhe nė kėtė vit akademik 2010/2011 u regjistruan 10 shqiptarė. Hapja e fakultetit e ndaloi nė njė mėnyrė shpernguljen e shqiptarėve, sepse kohėve tė fundit ishin tė detyruar tė shpėrnguleshin pėr shkak tė shkollimit tė larte tė fėmijėve tanė. Me zbrazjen e Medvegjės, viseve shqiptare nga popllata jone duket se po realizohet projekit i Serbisė pėr spasttrimet etnike. Ate qe beogrdai nuk ia arriti ta bėnte nė Kosovė, atsh po ebėnė nė trojet shqiptare nė Medvgjė, Bujanoc dhe Preshevė. Prandaj kjo situate e palakmueshme e shqiptareve ne Medvegjė diskriminimi dhe spastrimet etnike i trevave tona detyron Kėshillin Nacional te shqiptarėve bashkė me gjithė spektrin poltik shqiptarė tė Kosovės Lindore t'i drejtohemi faktorit nderkombėtar tė ndėrhyrjė nė pengimin e e rpocesit tė serbizimit tė tokave shqipatre.
  Presheva Jonė: Po cfarė ėshtė situata aktuale politike. Nė Preshevė dhe Bujanoc mė 28 Nėntor u qit flamuri. Tek ju cfarė ndodhi, ishit tv kėrcnuar, shqiptaret sa ndihen tė lire ?
  Hehmi BEHA: Situata nė Medvegjė ėshtė e brishtė dhe e tensionuar. Shqiptarėt e Medvegjės ndihen te diskriminuar si nė arsim, po ashtu edhe ne ekonomi dhe biznes. Nuk mungon te shprehurit e lirė, zėri ynė nuk dėgjohet askund dhe po has nė veshėt e shurdhėr nga institucionet qofshin ato komunale apo shtetėrore. Me afėr neve janė sot policia dhe ushtria serbe, se sa mediat shqiptare e mos tė flasim mė pėr ato serbe. Festa e flamurit u festua nv mėrat tona, por jo ashtu nė mėnyrė publike, siq ndodhi nė Preshevė e Bujanoc: Duhet tė na kuptojnė vėllezėrit tanė, sepse ne sot jemi duke luftuar jo per falmur por te jemi apo t mos jem si shqiptare, mqe medvegja ditė e sa vie po zbarzet. Prandaj, cili shqiptarė sot nuk paska dėshirė t mos e festojė ditėn e flamurit, sigrisht nuk do te mund te gjejsh asnje bile as nga ata tv cilėt sot jetojnė nė Beograd apo Rusi. Ne heshtėm me pa deshiren tonė thjesht pėr tė mirėn e vendit tone, per t ju shmangur provikmeve dhe presionit qė do tė mund tė pasonte ashtu kėshtu tė ndjekur dhe tė diskriminuar. Njė tenstim i yni i vėnies sė flamurit do tė kishte sigurisht pasoja dhe do tv na kushtonte shtrenjt, ku forcat serbe ane e kvnd qytetit mezi pritnin dhe tv intervenonin me qėllim tė krijimit tė dhunės dhe frikės pėr tė provokuar shpėrngulet e reja dhe situata, numri i shqiptarėve tė keqėsohej edhe mė tej. Shqiptarėt sot nė Medvegjė janė tė diskriminuar edhe nė pėrdorimin zyrtar tė gjuhės amtare edhe pse nė bazė tė statutit komunal gjuha shqipe nė Medvegjė ėshtė gjuhė zyrtare, por nuk implementohet askund.

  MEDVEGJA OSE ME KOSOVE, OSE ME STATUS SIKUR SERBET E KOSOVES !  Roter Punkt mehrheitlich albanisch Bewohnt
  Schwarzer Punkt mehrheitlich serbisch bewohnt
  Roter Punkt mit schwarzen Punkt drinnen gemischte Bevölkerung.


  Presheva Jonė: Z.Beha po flitet pėr bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit, ashtu siq po flitet edhe pėr pjesėmarrjen e serbėve tė Kosovės nė kėto bisedime. Ju mendoni tė jeni pjesė e kėtij dialogu dhe nėse do tė kishte ndrrim kufijsh, Medevegja nga do t’ia mbante ?
  Fehmi BEHA: Ne shqiptaret si gjtinjė kemi qenė pėr dialog para se ta zgjedhim rrugėn imponuar, atė tė forces dhe ne kemi dėshirė qė kjo e fundit t’mos imponohet siq ju ishte ishinte imponuar dikur shqiptarėve tė Kosovės. Ne shqiptarėt e Medvegjės mendojmė se nė bisedimet tė cilat do tė zhvillohen mes Prishtinės dhe Beogradit, nėse kyqen serbėt e Kosovės, kjo mundėsi duhet tu ipet edhe shqiptarėve te lugines sė Preshevės pėr zgjidhjen e problemeve, zgjidhjen e statusit tonė, perspektivės sonė nesėr dhe tė vendsoet me Kosovėn apo kėshtu keq nėn Serbi. Nėse ndodhin ndryshime tė kufijve aktual shqiptarėt dhe teritorri i komunes sė Medvegjės e shohim si pjesė tė Kosovės. Nese nuk do tė ketė ndryshim tė tillla, atėhere ne bashkė me shqiptaret e Presheves dhe tė Bujanocit, do tė kėrkojmė statut tė posaqėm tė modelit qfarė do tė posedonin serbėt ne Kosovės, kjo s ka diskutim.
  Presheva Jonė: Po cfarė mendoni pėr raportin e Dick marty, cfarė flitet nga strukturat e juaja dhe popullata shqiptare nė Medvegjė?
  Fehmi BEHA: Raporti i Dick Marty mė tepėr i ngjan se ėshtė pvrgatitur nga njė ministėr serb se sa nga ai zvciran, qv mv vie mjaft keq pėr Zvicrėn. Bile disa shqiptarė nė anėn tonė nė Medvegje qė nuk njohin aq shumė personlaitet, flitnin dhe ngatėrronin emrin e tij duke thėnė se njė ministėr serb me emrin Marty a Martinovic kishte dalur kunder Thacit dhe UCK-se dhe e kish ndėrmend me i denue. Sidoqoftė ne shqiptarėt e Medvegjės si spektri politik ashtu edhe popullata e dėnojmė ashpėr njė raport tė till i cili nuk ėshtė i bazuar nė fakte por nė shpifje tė atyre shteteve te cilat u kundėrshtojnė pavarsinė e Kosovės. Edhe popullata jone ju eshte bashkangjitur vellezrve tane ne Preshevė e Bujanoc nė peticionin gjithpopullor kundėr tij.

  Ajajaj da müsst ihr aber aufpassen!
  Wenn es so weiter geht, verlangen sie irgendwann einmal eine Republjik

 3. #23
  Avatar von sonja1612c

  Registriert seit
  02.12.2008
  Beiträge
  1.638
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Ok.
  Also es geht darum,dass die Albaner in Medvegja sich diskriminiert fühlen,weil sie das Gefühl haben das die Stadt Medvegja serbisiert wird.
  Vor dem Krieg war der Albaneranteil in Medvegja 45%.
  Jetzt nach dem Krieg 25% Tendenz sinkend.
  Und noch viel mehr aber kein bock alles zu übersetzen,mach es vielleicht wenn ich mal irgendwann viel Zeit habe.
  Wieviel ihr Albaner lügen könnt ist wirklich der Hammer!!KOSOVO hatte euch NIE gehört, IHR wart nach einem Jahrtausend halt nur die "Mehrheit".....Das mit Medvedja ist genauso.....siedelt euch bitte dort an woher ihr gekommen seid und sucht nicht in anderen Ländern was nicht euer ist, sonst bekommst euch eines Tages nicht wohl......PROST

  Medveđa

  aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

  Wechseln zu: Navigation, Suche
  42.82963888888921.577
  Koordinaten: 42° 50′ N, 21° 35′ O (Karte)
  Medveđa

  Serbien
  Medveđa ( albanisch Medvegjė) ist eine Stadt in Südserbien auf halber Strecke zwischen Leskovac und Priština. Sie ist eine von drei südserbischen Gemeinden außerhalb der Republik Kosovo mit einer signifikanten albanischen Minderheit. Die Gesamtfläche der Gemeinde Medvedja beträgt 524 km². In insgesamt 44 Ortschaften rund um Medveđa leben 10.760 Einwohner, von denen 85 % Serben und 15 % Albaner sind.

 4. #24
  Avatar von sonja1612c

  Registriert seit
  02.12.2008
  Beiträge
  1.638
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  Da können die Pazarci ein Lied von Singen, man versucht kleine Kinder in den Schulen schon zu serbisieren mit irgendwelchen Lobliedern und Schutzheiligen der Serben für Schulen.
  IHR lebt in Serbien in einem mehrheitlich orthodoxen Land, also ist es natürlich das man den Heiligen Sava in den Schulen feiert. Er gilt als "Schul"-Heiliger......Man versucht die serbischen Moslems nicht zu "serbinisieren" sondern, wenn schon, zum orthodoxen Glauben hinzuführen, was eigentlich mal wieder totaler Schwachsinn und Propaganda der Teroristischen Moslems ist......aber macht ihr nur weiter mit euerer "friedlichen" Religion.....

 5. #25

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  medvedja je kosovo

 6. #26
  chimpovic
  Zitat Zitat von sonja1612c Beitrag anzeigen
  IHR lebt in Serbien in einem mehrheitlich orthodoxen Land, also ist es natürlich das man den Heiligen Sava in den Schulen feiert. Er gilt als "Schul"-Heiliger......Man versucht die serbischen Moslems nicht zu "serbinisieren" sondern, wenn schon, zum orthodoxen Glauben hinzuführen, was eigentlich mal wieder totaler Schwachsinn und Propaganda der Teroristischen Moslems ist......aber macht ihr nur weiter mit euerer "friedlichen" Religion.....
  BiH ist auch mehrheitlich Muslimisches Land, müssen serbische Kinder den Muftija anbeten
  Lauch
  und unsere Religion ist genau so "friedlich" wie eure.
  Komm mir jetzt nicht mit Terroristen +++ dies sind keine Moslems, weil sie Menschen töten.
  Und noch was: welche Religion ist Jetzt friedlicher?
  Kreuzzug

 7. #27

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von sonja1612c Beitrag anzeigen
  Wieviel ihr Albaner lügen könnt ist wirklich der Hammer!!KOSOVO hatte euch NIE gehört, IHR wart nach einem Jahrtausend halt nur die "Mehrheit".....Das mit Medvedja ist genauso.....siedelt euch bitte dort an woher ihr gekommen seid und sucht nicht in anderen Ländern was nicht euer ist, sonst bekommst euch eines Tages nicht wohl......PROST

  Medveđa

  aus Wikipedia, der freien Enzyklopädie

  Wechseln zu: Navigation, Suche
  42.82963888888921.577
  Koordinaten: 42° 50′ N, 21° 35′ O (Karte)
  Medveđa

  Serbien
  Medveđa ( albanisch Medvegjė) ist eine Stadt in Südserbien auf halber Strecke zwischen Leskovac und Priština. Sie ist eine von drei südserbischen Gemeinden außerhalb der Republik Kosovo mit einer signifikanten albanischen Minderheit. Die Gesamtfläche der Gemeinde Medvedja beträgt 524 km². In insgesamt 44 Ortschaften rund um Medveđa leben 10.760 Einwohner, von denen 85 % Serben und 15 % Albaner sind.

  Laber kein scheiß.

 8. #28

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  Von denen 85 % Serben und 15 % Albaner sind.
  vor dem krieg waren es 50% 50% und in der 70 jahren waren soger 60% albaner und 40% serben.

 9. #29
  chimpovic
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Laber kein scheiß.
  ignorier sie.
  Hat wohl schlechte Laune oder Fail Tag

 10. #30

  Registriert seit
  15.12.2010
  Beiträge
  3.930
  Zitat Zitat von zlatni_bosanac Beitrag anzeigen
  BiH ist auch mehrheitlich Muslimisches Land, müssen serbische Kinder den Muftija anbeten
  Lauch
  und unsere Religion ist genau so "friedlich" wie eure.
  Komm mir jetzt nicht mit Terroristen +++ dies sind keine Moslems, weil sie Menschen töten.
  Und noch was: welche Religion ist Jetzt friedlicher?
  Kreuzzug
  lol, vor 1000 jahren war das. Heute ist Realität...

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 154
  Letzter Beitrag: 09.08.2010, 17:43
 2. Medvedja
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 15.05.2010, 00:53
 3. Die zukunft der albaner ist gefährdet!
  Von Imperatori im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 77
  Letzter Beitrag: 06.01.2010, 07:45
 4. Stipendium für Kinder aus Presevo, Bujanovac und Medvedja
  Von SYSTEM3 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 20.11.2009, 14:38
 5. EU-Mission im Kosovo gefährdet
  Von Der_Buchhalter im Forum Kosovo
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 25.11.2008, 20:59