BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 5 von 5

MEHMET PASH DERALLA - Herroy Kombetar (ILIRIDA)

Erstellt von -ILIRIDA-, 04.12.2011, 16:42 Uhr · 4 Antworten · 2.884 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335

  MEHMET PASH DERALLA - Herroy Kombetar (ILIRIDA)

  MEHMET PASH DERALLA - Herroy Kombetar (ILIRIDA)


  Fati e ka sjellė qė pikėrisht kėtė vit, ėshtė 168 vjetori i lindjes dhe 90 vjetori i vdekjes. Ėshtė njė rastėsi ndoshta qė mund tė na sjelli njė situatė tė re nė Pollogun qė ėshtė derdhur shumė gjak dhe qė jo rastėsisht Skėnderbeu fitoi njė ndėr betejat mė tė fuqishme pėr hir tė qumėshtit tė nėnės qė ishte nga Gradeci i Pollogut. Nė vitin 1843 kur lindi gjyshi im Mehmet Pash Deralla, pikėrisht nė Gradecin e Vojsavės nė Pollog, ishin valėt e kryengritjeve tė mėdha tė udhėhequra nga heroi kombėtar Dėrvish Cara nga Pallēishti. Ishte viti kur shqiptarėt e kėtyre trevave drejtuan armėt kundėr Perandorisė Osmane, dhe siē shkruan prof. Seqirja Idrizi nė studimin e tij botuar nė 2007: "Pollogu nė lėvizjen Shqiptare Kombėtare" 1899-1913, dhe nė kėtė lėvizje tė fuqishme udhėhoqėn dhe : Hasan Pash Deralla, Aqif Pash Deralla, Hifzi Pash Deralla. Nga gjiri i kėsaj familje u rrit dhe u edukua dhe gjyshi im. Mėsimet e para i mori ne vendlindje, shkollėn e mesme e bėri nė Shkup, (Shkruan Bardhosh Gace te gazeta "Flaka"1997, "Ata qė shpallėn Pavarėsinė"). Studimet e larta i bėri nė Stamboll, ndėrsa Shtatėmadhėrin pėrsėri nė Stamboll ( 668 Gj. Titani), ishte koha kur Shqipėrisė i mungonte njė ushtri e vetja. Si ushtarak i lartė i Perandorisė Osmane M.P.Deralla u emėrua Komandant i Xhandarmėrisė nė Bagdad tė Irakut, Halep tė Sirisė, ndėrsa nė vitet e Lidhjes sė Prizrenit ishte emėruar komandant xhandarmėrie nė kėtė qark nė gradėn "Gjeneral" qė e kishte marrė qė nė moshėn 35 vjeē. Nuk dua tė shkruaj gjatė pėr gjyshin tim se me siguri do tė shkruaj nė kėto dy pėrvjetorė prof. Vangjel Kasapi autor i monografisė, nga Shqipėria, prof. Zeqirja Idrizi studiues i thellė i trevės sė Pollogut, Kryetari i Fush-Kosovės prof. Skėnder Zogaj i cili ka shkruar nė rrethana krejt tė tjera, kur Kosova nuk ishte shtet qė ndėrmjet tė tjerave thotė: Mehmet Pashė Derralla i njohur edhe me 4 mbiemra tė tjerė: Tetova, Kallkandeli, Ruzhdija e Kosova. Ėshtė i pari gjeneral i vėrtetė nė historinė e ushtrisė shqiptare, i pari ministėr lufte dhe themelues i Forcave tė Armatosura Shqiptare. Nė kulmin e karrierės sė tij , nė kuvendin e lidhjes sė Prizrenit hoqi nga trupi uniformėn grandioze tė gjeneralit dhe nuk e veshi kurrė mė. Kur vdiq sytė i mbetėn tė hapura pėr tė parė Kosovėn e lirė dhe tė bashkuar me tokėn amė.

  Pse hesht Kosova pėr ministrin e vetėm nė qeverinė e Ismail Qemalit nga Kosova,Tetova dhe trevat e tjera shqiptare. Nuk u arrit pavarėsia vetėm me meritat Ashim Thaēit qė nuk kujton asnjė nga kėto figura nė asnjė moment . Z. Ashim Thaēi ka shumė pėr tė bėrė pėr tė arrit idealet dhe amanetet e kėtyre burrave tė kombit.

  Me rastin e njė pėrvjetori prof. Sefer Demiraj nga Shipkovica e heroit kombėtar Regjep Vokės shkruan: Jo veē trevėn e Tetovės, jo veē krejt Shqipėrinė lindore por tėrė mėmėdheun e kanė nderuar me pėrmasa kombėtare njė babė dhe njė bir, Baba i quajtur Hasan dhe i biri Mehmet, mbiemri i tyre Derallė. Vėrtet qenė familje me emėr, vėrtet u pasuruan por gjithė kamjen e tyre e derdhėn pėr Shqipėrinė tonė. Hasan Pash Deralla ky organizator i Lidhjes sė Prizrenit, ky trim i ēartur i dha shkollė trimėrie tė birit, aq sa burrat e mbledhur nė Vlorė mė 28 Nėntorin e 1912 kur krijuan pėr herė tė parė shtetin Shqiptar pas 500 vjetėsh robėrie e emėruan Ministėr Lufte, pra trimat e LABĖRISĖ dhe tė KOSOVĖS tė SHKODRĖS e tė MALSISĖ sė MADHE , tė TROPOJĖS e tė MIRDITĖS tė SKRAPARIT e tė MYZEQESĖ i dhanė atė portofol me aq peshė e tension kombėtar M.P.Derallės dhe autori e mbyll artikullin me njė apel: Ama ime!

  Mblidhi nė panteonin tėnd trimat e tu! I ke anė e kėnd tė panumėrt si rrezet e diellit.

  Ndėrsa Labėria ku u ngrit shteti i parė Shqiptar e hymnizoi si askėrkėnd tjetėr, me kėngėn:

  O Mehmet Pashė Deralla,
  Rritur me pėrshesh baruti,
  Tė kishte shku fjala dhe palla,
  Lisi i tyre je te supi.


  Tė kėndon Labėria,
  Siē kėndonte pėr Gjon Lekėn
  Tė kėndonte historia,
  Kur pėr nėnėn tė japin jetėn.


  Po ku i rri valles sė rėndė,
  O Mehmet Pashė Tetovari,
  Nėna prapė tė do nė kėmbė,
  Tundu dhe, ēohu nga varri.

  Ndėrsa Zeqirja Idrizi duke folur pėr Mehmet Pashėn thotė: Gjenerali i mbylli sytė e i pushoi zemra atje ku i rrahu pėr herė tė parė. Po e linte Kosovėn qė i dha emėr dhe nder nė qėndresė heroike, por tė pushtuar me kėtė brengė i kaloi minutat e fundit duke lėnė dhe amanetin.

  "Amanet burra, katėr shtyllat e kombit" ( Katėr Vilajetet Z.I se janė njė bashkėsi me njė gjuhė, mė njė gjak dhe njė histori.

  Kėshtu, ky gjeneral i zbuluar tashmė nga terri i harresės, qė tėrheq pas emėrtimit "Ministri i Parė i Luftės" qė shkėlqeu nė gjerdanin e personaliteteve ushtarake tė kohės sė tij mund tė thuhet pa droje se ishte nga mė tė shndritshmit (40 vjet gjeneral), sepse vendosi themelet e para tė Armatės Kombėtare Shqiptare sė bashku me korpusin e ushtarakėve tė tjerė tė shquar qė pati pėrkrah, njė ndėr tė cilėt ishte major, ALI SHEFQET SHKUPI, qė e vendosi Shefin e Shtabit Madhor.

  Unė uroj me rastin e 168 vjetorit tė lindjes sė gjyshit tim dhe 90 vjetorit tė vdekjes, arritjet e mėdha pėr ēėshtjen e Kosovės, por nė njė pėrvjetor sa mė tė afėrt uroj njė zgjidhje tė vetme pėr gjithė Shqiptarėt nė trojet e tyre etnike, ideal pėr tė cilin luftuan tė gjithė paraardhėsit tonė.

  Faleminderit Labėrisė  ALSAT-M -Edicioni shqip - Ahmeti: ?Nuk lejojmė tė pėrbaltet flamuri jonė?
  infos über Mehmet Pash Deralla

  Mehmet Pashė Deralla - Wikipedia

  nderime per derallen
 2. #2
  Avatar von Muratoğlu

  Registriert seit
  30.09.2010
  Beiträge
  4.724
  Übersetzung sonst closed. :

 3. #3
  Avatar von Mr. Nice Guy

  Registriert seit
  27.02.2010
  Beiträge
  4.941
  nicht jeder ist der albanischen sprache mächtig. übersetz mal aber ned via google!

 4. #4

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  Mehmet Pascha Deralla - National Herroy (ILIRIDA)


  Das Schicksal hat genau in diesem Jahr brachte beträgt 168 Jahrestag der Geburt und des Todes Jubiläum 90. Es ist ein Zufall, vielleicht kann uns eine neue Situation in Polog, dass so viel Blut und kein Zufall, dass Skanderbeg einer der mächtigsten Schlachten im Interesse der Muttermilch, die aus der Polog Gradecit gewonnen wurde vergossen. Im Jahr 1843, als mein Großvater geboren wurde Mehmet Pascha Deralla, genau in der Vojsavės Gradecit Polog wurden riesige Wellen von Aufständen durch die nationalen Helden Pallēishti Derwisch Cara geführt. Es war das Jahr, in diesen Regionen geführt Albaner Waffen gegen das Osmanische Reich, und wie von prof festgestellt. Seqirja Idrizi in seiner Studie im Jahr 2007 veröffentlicht: "National Forum Pollogu Bewegung" 1899-1913, und in dieser starken Bewegung geführt und: Hasan Pasha Deralla, Aqif Deralla Schlaganfall, Stroke Hifzi Deralla. Von den Schoß der Familie der Rosengewächse und erzogen wurde und mein Großvater. Die ersten Lektionen, die wir nach Hause kam, hatte der High School in Skopje, (Bardhosh Gace Says die Zeitung "Flame" 1997, "Diejenigen, die Unabhängigkeit erklärt"). Studies made in Istanbul, während Shtatėmadhėrin wieder in Istanbul (668 W. Titan), war die Zeit, Albanien eine Armee von selbst fehlte. Als Senior militärischen MPDeralla Osmanischen Reiches ernannt wurde Kommandeur der Gendarmerie in Bagdad, Irak, Syrien Aleppo, während in der Liga von Prizren wurde im Bezirk Gendarmerie Kommandeur im Rang "General", der im Alter von 35 genommen hatte ernannt Jahren. Ich möchte nicht in meinem Großvater, die sicherlich in diesen beiden Jubiläen prof schreibt schreiben. Yusuf Vangjel Autor der Monographie, aus Albanien, prof. Idrizi Zeqirja tiefen Gelehrten Polog Region oder in der Nachbarschaft, der Präsident des Kosovo Polje prof. Skender Zogaj, die in allen anderen Fällen geschrieben hat, wenn der Staat nicht unter anderem sagt: Mehmet Pascha bekannt Derralla mit 4 anderen Adjektiven: Tetovo, Kallkandeli, Ruzdija des Kosovo. Es ist das erste wirklich allgemein in der Geschichte der albanischen Armee, der erste Kriegsminister und Gründer der albanischen Streitkräfte. Auf dem Höhepunkt seiner Karriere, in der Versammlung der Liga von Prizren aus dem Gesamtzusammenhang grandiose Uniform entfernt und nicht immer angelegt. Als er starb, waren seine Augen zuerst kostenlos Kosovo und vereinigte sich mit Mutter Erde eröffnet.

  Warum Kosovo ist nur für Minister schweigt in der Regierung von Ismail Qemali aus dem Kosovo, Tetovo und anderen albanischen Gebiete. Die Unabhängigkeit wurde nicht nur mit den Vorzügen Ashim Thaci, die eines dieser Bilder erinnert sich in kürzester Zeit erreicht. Herr Ashim Thaci hat viel zu tun, um erreicht werden und Trusts Ideale dieser Männer der Nation.

  Anlässlich eines Jubiläums prof. Sefer Demiraj des Nationalhelden Shipkovica Rexhep VOKES schreibt: Nicht, wenn die Region von Tetovo, anstatt alle, aber die gesamte östliche Albanien Mutterland des nationalen Verhältnisse haben einen Vater und einen Sohn namens Hasan Baba und sein Sohn Mehmet, ihren Nachnamen Deralla geehrt . Familienname war wirklich, wirklich reich, aber alle waren gegossen ihren Reichtum für unsere Albanien. Hasan Pasha Deralla der Organisator der Liga von Prizren, gab der tapfere Mut Hardy der Schule seines Sohnes, so viel wie Männer in Vlora versammelten sich am 28. November 1912, wenn es die erste albanische Staat geschaffen nach 500 Jahren der Sklaverei und zum Minister für Krieg, Nun Krieger KOSOVO LABĖRISĖ und MALSISĖ Shkodra der großen, schließt die Tropoja von Mirdita Myzeqe Skrapari und gab ihm viel Gewicht Portfolio von nationalen Spannungen MPDerallės und Autor des Artikels mit einem Appell: Aber meine!

  Bringen Sie Ihre Pantheon Krieger! Ich habe unzählige Seiten Winkel wie Sonnenlicht.

  Während Laberia wo stiegen die albanische Staat zunächst askėrkėnd hymnizoi wie der andere, mit dem Lied:

  Deralla Mehmet Pascha O,
  Grown mit Brei Pulver,
  Das Wort hatte shku und Palla,
  Ihre Eiche sind die Schulter.


  Die Laberia singt,
  Als John sang für Leka
  Singt die Geschichte,
  Als die Mutter zu geben, das Leben.


  Aber wo die schwere Dance-Lounge,
  O tetovari Mehmet Pascha,
  Mutter würde wieder gehen,
  Tempted und aus dem Grab steigen.

  Im Gespräch mit Idrizi Zeqirja Mehmet Pascha sagt: General schloss die Augen und das Herz blieb stehen, wo sie zuerst geschlagen. Verlässt Kosovo, die den Namen gab und Ehre den heldenhaften Widerstand, sondern begeistert mit dieser Trauer vergangen zur letzten Minute und dem Verlassen des Vertrauens.

  "Amanet Männer, vier Säulen der Nation" (vier vilayets BLACK sind eine Gemeinschaft mit einer Sprache, auf eine Blut-und eine Geschichte.

  So ist diese Regel bereits entdeckt von der dunklen Vergessenheit, können den Rundweg Namen "The First Minister of War", die in der Kette der militärischen Persönlichkeiten seiner Zeit glänzte, ohne Angst, dass auf der Brights wurde (40 Jahre im Allgemeinen) gesagt werden, , legte den Grundstein für das erste National Army Corps zusammen mit anderen aufstrebenden Militärs, unterstützt hatten, von denen einer Major war, ALI Shefqet Skopje, beschlossen, dass der Chief of Staff Major.

  Ich anläßlich von 168 Jahrestag der Geburt von meinem Großvater und 90 Jahre Todestag des großen Errungenschaften der Kosovo-Frage zu gratulieren, aber in einer viel engeren Jubiläum wollen eine einheitliche Lösung für alle Albaner in ihrer ethnischen Territorien, ideal für die unsere Vorfahren gekämpft jedermann.

  (google übersetztung)

 5. #5
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Zitat Zitat von Schoschanah Beitrag anzeigen
  Übersetzung sonst closed. :

  Zitat Zitat von Hamza Beitrag anzeigen
  nicht jeder ist der albanischen sprache mächtig. übersetz mal aber ned via google!
  Dann wird es Zeit dass ihr die Sprache erlernt

  PS: Das allein war aus Spaß gerichtet, bevor ihr mich als als Nazibraut, o. als Ewige Jungfrau für die Götter Opfern wollt, denkt daran dass das leben erst Lebenswert wird wenn man a'bissle spaß versteht

Ähnliche Themen

 1. Ilirida - geschichte
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 85
  Letzter Beitrag: 19.09.2014, 00:06
 2. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches ideal (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 04.12.2011, 18:39
 3. XHEM HAS GOSTIVARI - albanisches idela (ilirida)
  Von -ILIRIDA- im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 29.11.2011, 19:29
 4. Helden von ILIRIDA
  Von -ILIRIDA- im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 91
  Letzter Beitrag: 20.11.2011, 21:54
 5. Frage an die Ilirida-Albaner
  Von Kosova_Kid im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 235
  Letzter Beitrag: 19.02.2006, 03:55