Mic Sokoli
(1839 - 1881)

Luftėtar i shquar i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Hero i Popullit. Lindi nė Fang tė Bujanit nė njė familje patriotėsh. Udhėhoqi njėsi tė mėdha luftarake tė Lidhjes nė shumė beteja. Mori pjesė nė luftimet e Gjakovės kundėr Mehmet Ali Pashės, u dallua nė betejėn e Nokshiqit kundėr agresorėve malazezė, luftoi nė Plavė e Guci, nė Hot, Grudė, Tuz, Prizren, Gjakovė, Ferizaj, Gjilan, Shkup.

Nė betejėn e Slivovės (prill 1881) kundėr forcave osmane tė Dervish Pashės kreu njė akt trimėrie tė rrallė duke i vėnė gjoksin topit tė armikut dhe ra heroikisht nė fushėn e betejės ne vend te vriste luftetaret qe operonin topin.