BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 167 ErsteErste ... 71314151617181920212767117 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 1670

Mustafa Kemal Atatürk

Erstellt von Popeye, 02.01.2007, 23:32 Uhr · 1.669 Antworten · 120.993 Aufrufe

Zitat Zitat von cro_Kralj_Zvonimir Beitrag anzeigen
    Hä wo gab es dieses Foto ich check es überhaupt nicht?
    Dann solltest du mal ein paar Seiten zurück blättern und dir die restlichen Fotos angucken, die ich gepostet habe.

Hier zählt nur einer , und der hatte mehr auf dem Kasten als dein Kemal.Und ein NAZI wäre bei seiner Beerdigung sicher nicht aufgetaucht.

Lance Uppercut
    Zitat Zitat von Perun Beitrag anzeigen
    Hier zählt nur einer , und der hatte mehr auf dem Kasten als dein Kemal.Und ein NAZI wäre bei seiner Beerdigung sicher nicht aufgetaucht.

Dafür die Führer dieser Welt.

Blinzeln

Bu millet sunu biliyor...bu gezegenin en doğusundaki sabah ezanının ilk okunduğu cami yi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmiştır...

Bu ülkede birileri, sürekli, İsmet İnönü’nün cami kapattırdığını söylerken (ki bu kocaman bir yalandır) nedense hiç kimse Atatürk’ün cami yaptırdığını söylemez. Oysaki Dünya yuvarlağının batısında ve doğusunda ilk okunan ezanlar, Atatürk sayesinde okunmuştur.

“Fransa’daki Paris Camii (la Mosquée de Paris), o yokluk yıllarına rağmen, Atatürk’ün maddi katkılarıyla tamamlanmış, 1926 tarihinde ibadete açılmış; Japonya’daki Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque) ise tamamı bizzat Atatürk tarafından yaptırılmış, 1938 tarihinde ibadete açılmıştır.
    Mustafa Kemal Atatürk, 1919- 1938 yılları arasında Paris Camii´nin yapımı için, 19 yıl süreyle her yıl onar bin frank göndermiştir.

Atatürk, hiçbir zaman bu milletin değerleriyle kavgalı olmamıştır.
    O, sadece ve sadece gericilikle, bağnazlıkla, Arapçılıkla savaşmıştır.
    O, her şeyden önce hep kendini, “Emperyalist Batı’ya meydan okuyan bir Doğu’lu” olarak görmüştür.

Doğu’nun sanatını, kültürünü, mimarisini ve yaşam biçimini, en mükemmel biçimde yaşatmaya ve tanıtmaya çaba göstermiştir.
    Mensup olduğu dinle de her zaman gurur duymuştur.
    Nitekim bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi, O yaptırmıştır.

O dinle ve dindarla değil, hurafeyle ve dinciyle (yobazla) mücadele etmiştir.
    Din adına, İslamiyet adına yaptıklarını da; günümüzün şarlatan dincileri ve siyasetçileri gibi göstere göstere değil, gizli gizli yapmıştır.

Atatürk'ün köpeği

Mustafa Kemal'in 1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken ‘‘Alp’’ adında bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk'ün izni olmadan hiç kimseyi içeri bırakmadığı anlatılır...’’

‘‘...Ulusal kurtuluş savaşımız sırasında ele geçirilen Yunan komutanlarından birisinin köpeği olan ‘‘Alber’’ adında bir köpeği daha vardır. Beyaz-sarı renklerde bir av köpeği olan Alber'i çok seven Atatürk onun ölümünden derin üzüntü duymuştur...

‘‘...Ancak Mustafa Kemal'in yaşamında en önemli hayvan hiç şüphesiz ‘‘Foks’’ adındaki köpeğidir. Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks aslında bir sokak köpeğidir. Foks Atatürk'ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde her zaman el üzerinde tutulmuş ona her zaman büyük özen gösterilmiştir.Atatürk nerede o orada. Atatürk'ün yatak odasında karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış. En önemli görüşmelerinde bile hep onun yanında olurmuş.Atatürk'ün Foks'a düşkünlüğünü bilen bazı kimseler sofrada çok zaman onun bahsini açarlar sadakatinden büyüklüğünden dem vurup neslini üreterek memlekete yaymayı teklif ederlerdi. Dalkavukluğuyla dikkati çekenler Foks'un asil kandan geldiğini söyleyecek kadar ileri gidip 'Köpek değil adeta insan. İnsandan da akıllı' derlerdi..."

Atatürk Foks'un ne yiyip ne içtiğinden ne zaman çiftleşeceğine kadar hemen her şeyiyle yakından ilgilenirdi. Ama gün gelir Foks'la yolları ayrılır. Köşke ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk'ün elini ısırır.Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi Foks'un davranışına hiç sinirlenmemiş eli pansuman edilirken şöyle demiştir:

- Fenalık yapmak için ısırmadı...’’

‘‘...Ama yakınları "Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez" diyerek ilaçla sonsuza dek uyutulması için Atatürk'e ısrar ederler. İzin verdi mi vermedi mi bilinmez ama Foks o günlerde öldürülür.
    Foks'un ölümü Atatürk'ü adeta yıkar. Günlerce yüzü gülmez olur. Artık Foks'un konusu her açıldığında gözleri acıyla dolar...’’

‘‘...Bu arada Atatürk Orman Çiftliği'nin veterinerleri Foks'un ölüsünü gömmezler. Herhalde Atatürk'ün köpeği olduğu için derisini yüzüp içini doldurarak bir vitrine yerleştirirler. Amaçları Atatürk'e bir sürpriz yapmaktır...’’

‘‘...Bir gün Atatürk'ün yolu çiftliğe düşer. İçeri girip Foks'un doldurulmuş bedeni ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır. Gazi gördüğü manzara karşısında çok ıstırap çekmiştir. Bir ara öfkelenir gibi olur ama veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder...Foks'un doldurulmuş cansız bedeni ertesi gün hemen kaldırılır. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda muhafaza edilen Foks Anıtkabir'de Genel Kurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 26 Ağustos 2002'de Cumhurbaşkanı Sezer tarafından açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde sergilenir. Hâlâ orada...’

Ein grund mehr alles Arabische im Land abzuschaffen

Geboren wurde Mustafa als Sohn der türkischen Eheleute Ali Rıza Bey und Zübeyde Hanım in Saloniki, das damals ein Teil des Osmanischen Reichs war, zugleich die Heimstatt verschiedener Völker, in der Weltoffenheit herrschte und die Muslime mit Juden und Christen vorwiegend friedlich zusammenlebten. Mustafas Großvater väterlicherseits, Hafız Ahmet, zählte zu den Yörük-Türkmenen. Seine Mutter war Tochter einer alteingesessenen bäuerlichen (ursprünglich aus Konya-Karaman stammenden) Familie des Städtchens Langaza (heute Langadas) bei Saloniki. Die Eltern heirateten 1871.
    Allein sein Aussehen wiederlegt diese Behauptung....

Zitat Zitat von illyrian_eagle Beitrag anzeigen
    Allein sein Aussehen wiederlegt diese Behauptung....
    Das Aussehen ist irrelevant da es durchaus Türkmenischstämmige gibt die hellhäutig sind mit grünen und blauen Augen,ist keine Seltenheit.

Atatürk Rus lider Stalin'e neden tepki gösterdi?

Sovyet gizli belgelerine göre Atatürk, Cumhuriyet Bayramı’nda kendisini kutlamayan Sovyet diktatör Stalin’e ateş püskürdü. Bunu ortaya çıkaran ise Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural oldu. Tural dünkü anma törenlerinde tarihçi bir dostu tarafından Sovyet Gizli Arşivi’nden alınmış bir belgede Atatürk’ün, Stalin’e meydan okuduğunun yazdığını söyledi. 4 sayfalık gizli belgede yer alan ve Rus Büyükelçiliği’ndeki davette geçen diyalog özetle şöyle:

‘İlk adımı ben atmam’

Atatürk, Cumhuriyet Bayramı’nda kendisini niçin Stalin’in kutlamadığını sert bir şekilde sorunca, Sovyet Büyükelçisi, ’Sizi, bizim Cumhurbaşkanı kutladı’ cevabını veriyor. Atatürk ’Sizin Önderiniz kimdir?’ diye soruyor. Büyükelçi Karahan ’Stalin’ diyor. Atatürk bu cevap üzerine ’Öyle ise, ben ülkemin, hem Cumhurbaşkanı hem de önderiyim. Kalinin değil, bana kutlama mesajını Stalin göndermeliydi’ diyor. Büyükelçi Karahan, Atatürk’ün Stalin’i kendisinin doğrudan aramasını söylüyor. Atatürk bunun üzerine ’Niçin ben ilk adımı atayım?’ dedikten sonra şu cümleleri söylüyor: ’Ben bunu ancak eşit şartlarda yapabilirim. Eğer beni kabul ettiklerini hissediyorsam yapabilirim. Başka türlü işlerime ’evet’ diyemem. Sizin güçlü ve mekanize edilmiş ordunuz olduğunu biliyorum, fakat ondan korkmuyorum. Benim arkamda 18 milyon halkım var. Benim emretmem yeterlidir, halkım ardımdan nereye gidersem gelir. Ben çok zarar verebilirim, elbette bunu hiçbir zaman yapmam, çünkü benim sözüm, benim dostluğum gibi kutsaldır.

Stalin: Dostumuz Atatürk

Bu tartışmalı konu Stalin’e yansıtılınca olanlara ilişkin rapor istiyor. Stalin beşinci sayfa üzerine bir not yazıyor: ’Dostumuz Atatürk’ün sözleri dikkatle/ilgiyle okunsun.’ O tarihlerde dünyanın yüreğini hoplatan Stalin’in Atatürk konusunda daima dikkatli olduğu, o ölünceye kadar Türkiye üzerinde açıktan söz etmediği bu ifadeden de bir kez daha anlaşılmıştır.
    wie tapfer und edelmütig dieser ehrenmann doch war...eine ausgezeichnete führungsperson

hoppla hab die quelle vergessen, hier ist sie:
    Atatrk Staline meydan okumu - GAZETEVATAN.COM