BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 9 von 9

Naim Frasheri-Statue wird errichtet in Bukarest (Rumänien)

Erstellt von Albanesi, 08.10.2006, 21:31 Uhr · 8 Antworten · 1.268 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698

  Naim Frasheri-Statue wird errichtet in Bukarest (Rumänien)  http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=2949

  http://de.wikipedia.org/wiki/Naim_Frasheri

  http://www.albanianliterature.com/authors2/AA2-05.html  Naimi pėrkrah Balzakut

  Nė sheshin kryesor tė Bukureshtit u pėrurua busti i rilindėsit tonė tė madh


  Naimi ynė do tė jetė pėrkrah figurave mė tė shquara tė kombit rumun e atyre tė letėrsisė evropiane, me pamjen e tij tė bronztė. Nė parkun qendror "Herastrau" tė kryeqytetit rumun Bukuresht, pranė Honore de Balzac, Sandor Petoffi, Mihai Eminescu etj., u vendos dhe busti nė bronz i poetit tonė kombėtar, riprodhim i veprės sė skulptorit tė mirėnjohur Odhise Paskali. Ceremonia u zhvillua nė kuadrin e veprimtarive me tematikė "Bukureshti Frankofon", qė u zhvilluan paralelisht me punimet zyrtare tė Konferencės sė Kryetarėve tė Shteteve dhe qeverive tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Frankofonisė. Nė ceremoninė e pėrurimit ishin tė pranishėm autoritetet e larta tė Bashkisė sė Bukureshtit, pėrfaqėsues tė diasporės shqiptare tė Rumanisė, tė Shoqatės sė Miqėsisė Rumani-Shqipėri, emra tė njohur tė kulturės dhe artit rumun, diplomatė dhe miq e dashamirės tė vendit tonė. Kreu i diplomacisė shqiptare, Besnik Mustafaj, qė zbuloi bustin e rilindėsit tė madh, veēoi simbolikėn e dyfishtė tė kėtij gjesti tė madh kulturor. Duke falėnderuar autoritetet rumune pėr ndihmesėn e vyer qė dhanė nė realizimin e shpejtė tė kėtij projekti dypalėsh, ai u shpreh se vendosja e bustit tė poetit kombėtar tė Shqipėrisė nė kryeqytetin e Rumanisė dėshmon pėr lidhjet e pandėrprera tė miqėsisė tradicionale qė ekzistojnė midis dy popujve dhe qeverive, nė bazė tė tė cilave ka qėndruar gjithmonė njė komunikim i pėrhershėm kulturor. Mustafaj veēoi rolin e shqiptarėve tė Rumanisė, si njė urė e qėndrueshme pėr ēimentimin e kėtij komunikimi dhe nxitjen e kulturės sė prejardhjes, pėrmes veprimtarisė sė shoqatave patriotike, tė cilat, ndėr tė tjera, kontribuuan edhe pėr botimin e veprave tė Naim Frashėrit, qė panė dritėn e botimit pėr herė tė parė nė shtypshkronjat e Bukureshtit dhe Konstancės. Ai, gjithashtu, tha se "vendosja e bustit tė Naim Frashėrit nė Bukuresht pėrbėn gjithashtu njė shenjė tė mirėfilltė tė diversitetit kulturor, si njė realitet qė zgjeron dhe afron kufijtė e kulturave drejt vlerave tė pėrbashkėta universale".

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698

 3. #3

  Registriert seit
  20.07.2006
  Beiträge
  2.432
  mach mal kurz fassung hab kein bock zu lesen

 4. #4
  Avatar von Monte-Grobar

  Registriert seit
  16.06.2005
  Beiträge
  4.906
  Zitat Zitat von king-selo
  mach mal kurz fassung hab kein bock zu lesen
  Gibs zu, du kannst kein Albanisch

 5. #5

  Registriert seit
  20.07.2006
  Beiträge
  2.432
  Zitat Zitat von Monte-Grobar
  Zitat Zitat von king-selo
  mach mal kurz fassung hab kein bock zu lesen
  Gibs zu, du kannst kein Albanisch

  ok aber nur wenn du zu gibst das du albanisches blut in dir hast

 6. #6
  Avatar von Monte-Grobar

  Registriert seit
  16.06.2005
  Beiträge
  4.906
  Zitat Zitat von king-selo
  Zitat Zitat von Monte-Grobar
  Zitat Zitat von king-selo
  mach mal kurz fassung hab kein bock zu lesen
  Gibs zu, du kannst kein Albanisch

  ok aber nur wenn du zu gibst das du albanisches blut in dir hast
  Ok, mein Halbalbanischer Bruder. Lass dich küssen

 7. #7

  Registriert seit
  20.07.2006
  Beiträge
  2.432
  Zitat Zitat von Monte-Grobar
  Zitat Zitat von king-selo
  Zitat Zitat von Monte-Grobar
  Zitat Zitat von king-selo
  mach mal kurz fassung hab kein bock zu lesen
  Gibs zu, du kannst kein Albanisch

  ok aber nur wenn du zu gibst das du albanisches blut in dir hast
  Ok, mein Halbalbanischer Bruder. Lass dich küssen

  *knutscha* *knutscha*

 8. #8
  Avatar von Vasile

  Registriert seit
  14.07.2005
  Beiträge
  4.031
  Nächstes mal wenn ich in Bukarest bin mache ich ein Foto davon und poste es dann im Forum.

 9. #9

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von Vasile
  Nächstes mal wenn ich in Bukarest bin mache ich ein Foto davon und poste es dann im Forum.
  Danke

Ähnliche Themen

 1. Reise duruch Rumänien --> Bukarest
  Von Kamen im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 11.07.2012, 20:33
 2. Antworten: 39
  Letzter Beitrag: 13.01.2011, 22:39
 3. Grösste Jesus Statue der Welt wird in Polen errichtet
  Von DZEKO im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 14.11.2010, 06:23
 4. Papststatue wird anstatt in Sarajevo in Banja Luka errichtet.
  Von DZEKO im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 145
  Letzter Beitrag: 28.06.2010, 00:42
 5. Naim Frashėri
  Von Feuerengel im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.04.2005, 23:01