BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 3 ErsteErste 123
Ergebnis 21 bis 22 von 22

Ndue Perlleshi

Erstellt von Kolė, 06.12.2011, 12:46 Uhr · 21 Antworten · 2.827 Aufrufe

 1. #21
  Mirditor
  Gibts ein Buch von ihm, Luli hats glaub ich in einem seiner Posts erwähnt...hatte ich mal zuHause kam aber nie dazu es zu lesen war noch sehr jung. Ist aber ne Biografie von seinen Taten und welche Leute er auf dem Weg kennenlernte und so...

 2. #22
  Mirditor
  Ndue Pėrlleshi, lindi nė Paskalicė, fshat nė Lug tė Drinit, mė 1908. Ishte biri i Gjonit nga Paskalica dhe Prenės nga Nepolja e Lugut tė Baranit. Shkrim e lexim mėsoi nė Zllakuqan, nė shkollėn e Kishės tė hapur asokohe (1897) nga Atė Shtjefėn Gjeēovi. Thuhej se mėsuesi i tij ishte Ndue Vorfi.
  Edhe pse s’kishte kryer ndonjė shkollė tė lartė, ai qysh nė ditėt e hershme tė fėminisė sė tij, kishte mėsuar mjaft nė odėn e burrave tė familjes sė tij, tė pajisur me tradita burrėrie, nderi e trimėrie.

  Ndou, ishte aktiv nė jetėn politike tė kohės. Qė nga viti 1939, kur Shqipėria u pushtua nga Italia fashiste (pėr herė tė parė u hap kufiri shqiptar Kosovė-Shqipėri).
  Ministri i Brendshėm i Shqipėrisė asokohe Dr. Kapidan Mark Gjon Marku, duke parė kontributin dhe seriozitetin e tė riut Ndue Pėrlleshi, e emėroi Kryetar Komune nė Vogovė tė Hasit, qė gjendej nė vijėn kufitare Kosovė-Shqipėri.

  Kjo pozitė drejtuese, qė iu dha Ndout tė ri, bėri qė ai tė njihej pėr s’afėrmi me personalitetet e jetės politike dhe luftarake. Mė vonė Ndue Pėrlleshin e shohim kryetar nė komunėn e Becit. Ai deri nė fund tė vitit 1944, ishte kryetar nė Komunėn e Budisalcit. Nė kėtė kohė vjen brigada e VII partizane me komandant Shaban Haxhiun, i cili e njihte shumė mirė aktivitetin e Ndue Pėrlleshit. Nė malet e Dollcit, u takua me ēetėn e Ukė Sadikut. Me ēetėn e Ndout ishte Prof. Ymer Berisha, Marije Shllaku, sėbashku me vėllezėrit e tij Zefin, Hilin dhe bashkėluftėtarėt besnik Ndrecė Nikollėn, Shaban Demėn, Zef Sokolin e shumė tė tjerė.

  Ēeta e Ndue Pėrlleshit, kishte mbetur tė veprojė thuajse e vetme, me pak luftėtarė dhe ishte gjithnjė e ndjekur nga OZN-a. Mė 8 shkurt tė vitit 1948, sėbashku me dy shokėt e tij, Ndrecė Nikollėn e Shaban Demėn, u rrethuan nga OZN-a nė Mal tė Bokshiqit.

  Mbas disa orė luftimesh, mbetėn tė vrarė dy shokėt e tij Ndrecė Nikolla dhe Shaban Dema, ndėrsa Ndou i plagosur qėndroi nė mesin e pyllit deri nė orėt e para tė mėngjesit, ku, me njė breshėri plumbash ēan rrethimin, duke lėnė nė fushė tė betejės shumė tė vrarė e tė plagosur nga forcat e ndjekjes partizane (komuniste) dhe vullnetarėt e rekrutuar me dhunė.
  Ndou, me plagė tė rėnda arrin nė shtėpinė e tij. Kur po i mjekonin plagėt, aty vjen kryetari i komunės sė Jagodės, Jank Boriēi, i cili, hedh njė bombė brenda nė shtėpi. Ndou me shpejtėsi e kap dhe ia kthen mbrapsht. Bomba pėlcet dhe plagoset rėndė Janku.

  Sipas disa shėnimeve tė botuar nė “Shejzat” e Prof. Ernest Koliqit nė Romė dhe nė ‘Albanien Liber’, shkruhej: “Ndue Pėrlleshi sėbashku me Ndoc Mirakėn dhe Ndue Fushėn, u vra nga forcat partizane tė Shqipėrisė nė Bjeshkėt e Iballes, nė vendin e quajtur Boset, me datėn 29 gusht tė vitit 1949, ku edhe sot nuk i dihet varri..”
  - See more at: Njė fejesė e zgjedhur mes dy familjeve tė mėdha nė Detroit - Dielli | The Sun  -------------------------------

  Übrigens die Familie lebt großteils in Amerika, haben dort mit Immobilien viel Geld gemacht.

Seite 3 von 3 ErsteErste 123