BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 5 von 5

Original Nachkommen von Kastrioti Scanderbeg

Erstellt von lupo-de-mare, 26.11.2004, 17:28 Uhr · 4 Antworten · 1.933 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Original Nachkommen von Kastrioti Scanderbeg

  Ein Ur Gross Neffe des Albanischen National Heiligen Skenderbeg, will eine Dokumentation über seinen berühmten Ahnen vorlegen.

  Vielleicht können Albaner, diesen Thread dann ergänzen, denn die echten Familien Geschichten sind oft interessanter, wie Politische Geschichts Fälschungen von Nationalisten.


  Ka ardhur nė Shqipėri pėr tė vizituar vendin e tė parėve. Alessandro Castriotta Scanderbeg, stėrstėrnipi i Skėnderbeut, ka ardhur dje pėr herė tė parė nė Shqipėri. Me vete ka sjellė edhe dokumente qė dėshmojnė prejardhjen e tij

  Alessandro, njė pinjoll i Skėnderbeut nė Tiranė


  Shekulli

  Ai vjen pėr herė tė parė nė tokėn e stėrstėrgjyshit. Padyshim qė ndihet krenar. E kush nuk do tė ishte, nėse nė dejtė e tij do tė rridhte gjaku i Skėnderbeut tė madh. Dje, pėr herė tė parė, Alessandro Castriotta Skanderbeg, njė nga stėrstėrnipėrit e heroit tonė Kombėtar, Gjergj Kastriotit, ka ardhur nė Shqipėri, pėr tė zbuluar diēka prej prejardhjes sė tij dhe pėr tė njohur njerėzit e tė njėjtit gjak. Ai ėshtė i gatshėm t’u pėrgjigjet tė gjitha pyetjeve rreth prejardhjes sė tij, madje ka ardhur i “armatosur” me dokumentacione qė vėrtetojnė lidhjen e tij me familjen e Kastriotėve. Me vete ka marrė njė pemė gjenealogjike, tė cilėn do t’ia falė arkivave tona. Nė pamje tė parė, nuk ka asgjė nga tiparet me tė cilat e kemi veshur historikisht figurėn e Skėnderbeut. Nuk ėshtė hundėshkabė e shpatullgjerė, nuk ka sharm luftėtari, ėshtė imcak, por ka njė vėshtrim tė mprehtė, qė tė bėn tė ndiesh se tek ai ka diēka prej kastriotėve. Nė vizitėn e tij ai ka ardhur i shoqėruar nga bashkėshortja e tij dhe dėshira e tij e madhe ėshtė tė vizitojė qendrat mė tė rėndėsishme historike nė Shqipėri, si Krujėn e Beratin.

  Jeni pėr herė tė parė nė tokėn e Skėnderbeut, ē’mund tė na thoni pėr kėtė?
  Kjo ėshtė hera e parė qė e vizitoj Shqipėrinė dhe jam shumė i emocionuar qė gjendem nė vendin tim tė prejardhjes, prej tė cilit stėrgjyshėrit e mi janė larguar pesė shekuj mė parė. Mė vjen keq qė nuk arrij tė flas e tė kuptoj gjuhėn tuaj, por kam filluar tė studioj nga pak, madje unė udhėtoj me njė fjalor tė gjuhės shqipe nė xhep.
  Jam i lumtur qė jam pasardhės i Skėnderbeut, qė jam me ju, sepse edhe unė jam njė si ju.
  Ēfarė ju bėri mė tepėr pėrshtypje, sapo mbėrritėt nė Tiranė?
  Pa dyshim qė menjėherė mė bėri pėrshtypje ……………………………..busti i Skėnderbeut, i vendosur nė qendėr tė qytetit, i cili ėshtė shumė mė ndryshe nga ai qė ndodhet nė Romė. Skėnderbeu i Tiranės, ka njė pamje shumė mė krenare se ai nė Itali.
  Ruani dokumente, apo dėshmi qė vėrtetojnė prejardhjen tuaj prej Heroit tonė kombėtar?
  Patjetėr qė kam shumė dokumente, njėra prej tyre ėshtė edhe pema gjenealogjike, qė ėshtė edhe njė nga dėshmitė e mia, nė tė cilėn janė paraqitur brez pas brezi, tė gjithė paraardhėsit e mi. Kėtė dokument ne do t’ia dhurojmė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Arkivave Shqiptare. Ndėrkohė qė familja ime disponon edhe shumė dokumente tė tjera qė dėshmojnė pėr prejardhjen time. Nuk e di se sa materiale mund tė ketė nė arkivat shqiptare, por jam i bindur qė ka shumė nė ato italiane, sepse nė periudhėn e Skėnderbeut, siē edhe mund ta dini, ka pasur marrėdhėnie tė ngjeshura diplomatike, relacione e letėrkėmbime me Mbretėritė e Napolit e tė Venecias. Atje ka dokumente interesante.
  Po ndonjė objekt, apo relike tė Skėnderbeut?
  Objekte tė Skėndėrbeut, fatkeqėsisht nuk kemi, por familja jonė ruan shumė dokumente tė vjetra, sidomos libra, si edicioni i parė i librit tė Barletit i vitit 1508, La Vardinit, e tė gjithė biografėve tė mėdhenj tė Skėnderbeut. Gjithashtu nė shtėpi ruaj kujtimin e njė paraardhėsit tim, Aleksandrit, tė vitit 1670, ku pėrmenden dokumente qė ai kishte nė atė kohė, qė mendohet tė kenė qenė tė Gjonit, birit tė Gjergjit dhe gruas sė tij.
  Cilat kanė qenė raportet tuaja me Shqipėrinė?
  Raportet tona me Shqipėrinė kanė qenė gjithmonė ideale, pasi realiteti historik, apo personal, nuk na ka dhėnė mundėsi tė krijojmė raporte konkrete, por tashmė qė kemi miq kėtu, shpresojmė qė tė kemi lidhje mė tė forta dhe tė krijojmė edhe marrėdhėnie nė nivelin shkencor, si nė atė tė dokumentacioneve, tė provave dokumentare.
  Pėrse nuk keni ardhur mė parė nė Shqipėri?
  Eshtė e vėrtetė qė unė nuk kam qenė, por nė vitin 1992, nė Shqipėri ka qenė motra ime dhe njė vit mė parė, vėllai im. Por nuk ka qenė e lehtė tė vish nė Shqipėri.
  Jemi kuriozė tė dimė diēka rreth jush…
  Jam mjek dhe punoj nė Leēe nė spitalin “Tre shtėpitė”, por kam xhiruar nga pak nė gjithė Italinė. Deri nė gushtin e kėtij viti, pėr tetė vjet, kam punuar nė Romė. Jam radiolog e pediatėr, por tani merrem me rezonancėn manjetike. Kam bėrė shumė kėrkime dhe kam publikuar disa studime. Vėllai im Giulio ėshtė gjykatės, ndėrsa motra, Paola, ėshtė avokate.

  Dje ėshtė prezantuar libri i shkruar nga shkrimtari italian Gennaro Francione
  Historia e njė heroi modern
  Njė tjetėr arsye qė e solli nė Shqipėri, pasardhėsin e Skėnderbeut, ishte edhe promovimi i njė libri, mbi Gjergj Kastriotin, botuar njė vit mė parė nė Itali nga “D’Agostino”. “Skėnderbeu, njė hero modern”, ėshtė shkruar prej shkrimtarit Gennaro Francione, President i Bashkimit tė Shkrimtarėve Juristė tė Bashkimit Evropian dhe shoqėruar me njė parathėnie nga Alessandro Castriota Skanderbeg dhe i vėllai i tij, Giulio. Nė kėtė libėr sillen fakte mbi jetėn e heroit, por edhe tė tjera momente tė periudhės nė tė cilėn ai jetoi, si Kanuni i Lekė Dukagjinit, apo feja.
  “Titulli i librit “Skėnderbeu, njė hero modern”, ėshtė shumė i gjetur. Nuk ka tė bėjė me njė titull komercial, por me anėn konceptuale tė njeriut, pėr atė qė quhet moderne. Ky libėr, i cili nuk ėshtė thjesht njė libėr historik, apo monografik, mund tė quhet njė palimpest i Gjergj Kastriot Skėnderbeut, pasi nė tė, nuk gjejmė vetėm tė dhėna mbi heroin tonė Kombėtar, por kemi edhe tė dhėna mbi kanunin e Lekė Dukagjinit, madje gjendet edhe njė kapitull pėr Bektashizmin, njė guidė spirituale, qė prek njė nga temat mė tė mprehta qė historianėt tanė e kanė anashkaluar, por qė ka qenė edhe njė nga faktet mė interesante, sepse nė qoftė se, sipas historisė, Skėnderbeu ka qenė tek Jeniēerėt, ata kanė patur njė guidė spirituale, qė ka qenė bektashizmi”, - thotė Moikom Zeqo, i cili ka bėrė edhe prezantimin e librit. Sipas Zeqos, kjo vepėr ka tė bashkangjitur edhe njė dramė, pėr tė cilėn prof. Franēesko Altimari ka shprehur njė mendim shumė pozitiv, qė plotėson palimsestin dhe qė i jep veprės njė frymėmarrje dhe zgjeron horizontet e komunikimit. “Ky libėr ėshtė i mbėshtetur mbi njė bibliografi, e cila pa dyshim nuk ėshtė shteruese, pasi bibliografia pėr Skėnderbeun, arrin tė paktėn nė 4 mijė zėra dhe ėshtė e pamundur qė tė bėsh konsultimin me tė gjitha, por pėr realizimin e tij janė shfrytėzuar burimet kryesore, si Marin Barleti dhe literatura italiane”, - shton Zeqo. Njė tjetėr vlerė tė kėtij libri, pėrbėn edhe kopertina e tij, nė tė cilat gjendet njė nga pikturat mė interesante, e cila i atribuohet Rembrandit, por nė fakt, sipas studimeve shkencore, ajo i pėrket shkollės sė piktorit. Sipas Zeqos, ai ėshtė njė portret, i cili ėshtė trashėguar nė familjen e kastriotėve nė Itali dhe ikonografikisht, ėshtė nga mė tė veēantėt e njohur deri mė tani.


  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=62329


  26/11/2004
  KATEGORIA: Kulturė

 2. #2

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  So wie ich informiert bin , sind die letzten Nachfahren ein Spanier der sogar ein Fürst ist und ein Italiener dessen Ahnen Ritter waren , sie sind die letzten männlichen Nachkommen Skanderbegs , steht auch in Albanienbuch von Peter Bartl

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698

  Einer Skanderbegs Nachfahren!!  zieht Juan Aladro Castriota de Perez y Velasco an (spanisches nobleman). Er war eins von einigen Europäer noblemen von angeblichem descendancy von Gjergj Kastriota, benannt Scanderbeg, der versuchte, Einfluß auf die nationale Bewegung zu gewinnen, aber mit sehr begrenztem Erfolg. Eins seiner bevorzugten Propagandaeinzelteile waren Postkarten mit seinem Portrait in einer phantastischen Uniform und im Titel "Prinz Albanien". Als Albanien ihre Unabhängigkeit proclaimed, war er aus dem Spiel heraus. (unbenutzte Postkarte, ungeteilte Rückseite).

  Don Juan Aladro Castriota de Perez y Velasco (Spanish nobleman). He was one of several European noblemen of alleged descendancy from Gjergj Kastriota, called Scanderbeg, who tried to gain influence on the National Movement, but with very limited success. One of his preferred propaganda items were postcards with his portrait in a fancy uniform and the title "Prince of Albania". When Albania proclaimed her independence he was out of the game 4. #4

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Beonders über ihm steht auch ihn Peter Bartl Buch Albanien!!

  http://www.albanovaonline.com/module...hp?storyid=108

 5. #5
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Albanesi
  Beonders über ihm steht auch ihn Peter Bartl Buch Albanien!!

  http://www.albanovaonline.com/module...hp?storyid=108
  Was Du immer für Quellen findest.

  Ich hatte mal vor ca. 2 Monaten einen Artikel aus Albanien gebracht, das ein Nachfahre Tirana besuchte.

Ähnliche Themen

 1. Scanderbeg - The Manga
  Von Rockabilly im Forum Bildung und Karriere
  Antworten: 565
  Letzter Beitrag: 09.04.2012, 12:20
 2. Scanderbeg Der Film
  Von Syndikata im Forum Balkan im TV
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 30.11.2008, 17:09
 3. Die Nachkommen der Illyrier
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 22.10.2007, 10:01
 4. THE AGE OF SCANDERBEG -> the Movie
  Von im Forum Balkan im TV
  Antworten: 143
  Letzter Beitrag: 30.09.2006, 16:55
 5. FYROMS Politiker"wir sind keine nachkommen alexanders&q
  Von port80 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 58
  Letzter Beitrag: 28.06.2006, 14:15