BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 4 ErsteErste 1234
Ergebnis 31 bis 38 von 38

Die orthodoxen Albaner aus Reka und Mavrovo (Makedonien)

Erstellt von Albanesi, 04.01.2007, 16:01 Uhr · 37 Antworten · 4.053 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Gjin Tonikaj Beitrag anzeigen
  Schon peinlich dass der/die bekannteste/r Albaner/in aus MZ katholisch ist ^^

  Ja das ist echt megapeinlich, die Albaner in FYROM sollten sich schämen.

 2. #32
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Ist schon ausgeschöpft, die restlichen Statuen müssen nach MZ, keine Diskussion.

 3. #33
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Vergiss nicht, noch 2000 Statuen nach Kalkuta zu transportieren.

 4. #34
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Übertreiben vollen wir jetzt auch nicht Axha. Soviel Grössenwahn tut dir nicht gut

 5. #35
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  1000 vielleicht?

 6. #36
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kristo Bageri, djalė i ri e patriot shqiptar, i frymėzuar me ideale pėrparimtare dhe revolucionare, vendosi t'i bashkohet njė ēete luftėtarėsh maqedonas,e cila luftonte kundėr pushtuesit turk. Ēetės i printe luftėtari i njohur i popullit maqedonas „Bob Stojēevi. Nė njė pėrleshje tė pėrgjagjshme me ushtrinė turke, ēeta u shkatėrua.
  Nė kėtė luftė u vra edhe Kristo Bageri. Dhjetė ditė para se tė vritej, Kristoja ja ka dėrguar tė jatit njė letėr, tė cilėn e pėrshkon fryma revolucionare e patriotike, dhe vendosmėria e tij, qė tė luftojė deri nė fund pėr vdekje o liri.
  Nė kėtė letėr qė isht letra e fundit e tij Kristoja i shkruan tė jatit:

  ….babė,
  zemra ime gjithnjė rrihte dhe digjej nga etja pėr liri.
  Kur pashė faqet e pėrgjakura tė Maqedonisė: per mua ēdo gjė qe e zezė dhe e errėt.
  Kjo situatė e tillė mė shtyri tė marė pjesė nė luftė kundėr turkut.Kjo vepėr qė po e kryej unė,ėshtė fryt i aktivitetit qė pate treguar ti pėr ēėshtjen shqipėtare.Unė si djal i ri,sparaqitja gjė tjetėr veēse njė letėr tė bardhė,nė tė cilėn,sipas ligjit tė ndėrgjegjes,do tė shkruheshin gjith ato sende pėr tė cilėt ėndėroja,e pėr tė cilat kam patur etje tė madhe nė jetė.E kjo qe Vdekje o Liri
  I stėrvitur dhe i edukuar prej teje,me njė frymė dhe me ndjenja tė tilla,nuk mund tė mos i nėnshtrohesha fatit dhe tė mos merja pjesė aktive nė pėrpjektet e tė bukurės Maqedoni.
  Ti babė dendur mė ke folur,e mė ke treguar se Maqedonia dhe Shqipėria qė nga kohėt e lashta kanė punuar krah pėr krah,dhe janė pėrpjekur trimėrisht kundėe zaptuesve tė kėtyre dy vendeve.Po pėrpjekje tė ngushta,dhe fort reciproke,kanė bėrė gjithmonė.dhe unė i shtyrė nga kėto ndjenja tė pėrbashkėta dhe nga mendimet pėr pėrkrahje dhe ndihmė reciproke kanė bėrė gjithmonė
  Dhe unė i shtyrė nga kėto ndjenja tė pėrbashkėta erdha nga mendimet pėr pėrkrahje dhe ndihmė reciprokeme Maqedoninė,erdha kėtu tė vdes,pėr lirinė e fqinjes dhe mikes sonė Maqedonisė.A kam bėrė mirė apo keq,me kėtė pjesmarje,vetm gjeneratat e ardhėshme tė kėtyre dy vendeve tė robėruara do tė mund ta ēmojnė drejt.
  Atė qė kam pėr ta thėnė para se tė mbyll kėtė letėr o babė ėshtė: tė lutem tė vazhdosh veprimtarinė e pandėrprerė pėr lirinė e shqipėrisė,ashtu siė ke vepruar deri mė tani.
  Vetėm nė kėtė mėnyrė njė ditė shqipėria do tė jetė e ngrohur,dhe e ndritur nga rrezet e sė bukurės dhe tė dashurisė liri.
  Biri yt Kristoja

  PS. Kjo letėr dhe shėnime tė tjera, gjendet e botuar nė „ILOSTRACIA ILINDEN“ nr.3/1913 nėnshkruar nga G.P. Stametovit
  „qoftė i pavdekshėm kujtimi pėr kėtė bir tė vlefshėm e tė shquar tė Shqipėrisė, qė dha kokėn trime dhe rininė e vet pėr lirinė e Maqedonisė“ - shkruan nė artikullin qė ji ka kushtuar Kristo Bagerit.

  ------------------------------------------------------------------------------


  Kristo Bageri/Христо Багеров, "Debar", II, 10, 1906.

  Во своето последно писмо напишано десет дена пред да загине како дел од четата на Боби Стојчев, на 21 април, 1906, Христо Багеров го пишува следното до својот татко Јосиф Багери:


  "Татко, моето срце гореше за слободата. За мене се беше мрачно и темно кога го гледав крвавото лице на Македонија. Тој факт ме фрли во прегратките на борбата против турските џелати. Она што го правам е резултат на твојата дејност во врска со албанските работи. Јас како дете, претставував бела хартија на која, согласно силата на природните закони, беше напишано она коешто секојдневно се зборуваше и случуваше околу мене. Тоа беше: "Слобода или смрт".
  Воспитан во тој дух, јас не можев да сторам ништо друго освен да се помирам со судбината и да тргнам во борбата за слобода на убавата Македонија. Ти, татко, честопати зборуваше пред мене, дека во древноста Македонија и Албанија рамо до рамо работеле против нивните политички господари, дека си помагале едни со други. Затоа, имајќи ги во предвид тие знаменити зборови јас дојдов овде да умрам за слободата на нашата сосетка - Македонија.
  Дали со тоа сум направил добро или лошо нека проценат идните поколенија на овие две поробени земји.
  Како заклучок на она што сакам да ви го кажам, татко, тоа е да работите за слободата на Албанија, онака како што сте работеле до сега. Само на тој начин некогаш Албанија ќе биде огреана од светлите зраци на убавата и слатка слобода."
  Твојот син: Христо.

  Поздрав
  Patmir

  Quelle: Shoqata Josif Bageri https://www.facebook.com/pages/Shoqa...78265948887636

 7. #37
  Bendzavid
  Fass mal bitte kurz zusammen.

 8. #38

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.779
  Zitat Zitat von Albanesi Beitrag anzeigen
  Bis zu den heutigen Tag ähneln sich die Tänze nd Kostüme dieser "Slawen" , sehr den gewöhnlichen Traxhten der muslimischen und katholischen Albanern


  Bilder aus der Mavrovo-Region

  Habe mich auch gewundert wie das Albaneserhemd bzw. die Fustanella unter den slawischen Mazedoniern gekommen ist.
  Jetzt weiß ich es

Seite 4 von 4 ErsteErste 1234

Ähnliche Themen

 1. Маврово - Македонија | Mavrovo - Makedonien
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 238
  Letzter Beitrag: 27.12.2017, 11:43
 2. Poslanici o slu?aju Crna Reka
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 26.05.2009, 17:00
 3. An die Orthodoxen
  Von Hercegovac im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 160
  Letzter Beitrag: 19.04.2009, 04:55
 4. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 22.08.2005, 23:31
 5. Was wäre Makedonien ohne uns Albaner
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 10.10.2004, 13:07