BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 117

Pad Krajine

Erstellt von John Wayne, 27.12.2009, 16:53 Uhr · 116 Antworten · 11.650 Aufrufe

Grasdackel
    Zitat:
    Zitat von Idemo
    Eine kroatisch-orthodoxe.

Bestimmt mit Dado Prso.
    Viele Mitglieder sollen in der "krajina" leben.

Du meinst die ganzen Verräter?

Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
    Du meinst die ganzen Verräter?

ne... die leben in Dedinje

Zitat Zitat von Sultan Mehmed Fatih Beitrag anzeigen
    Stanko Bačić: Osvrt na knjigu «Pravoslavna Dalmacija» E. Nikodima Milaša, Zadar, 1998.

Osvrt na osnovne stavove Nikodima Milaša u knjizi “Pravoslavna Dalmacija”. U ovom osvrtu razmatraju se važniji stavovi i podaci u knjizi Nikodima Milaša “Pravoslavna Dalmacija”, jer su većinom izmišljeni i krivotvoreni. Na početku je prikazan život Nikodima Milaša, koji se rodio 1845. u Šibeniku kao vanbračno dijete. Majka mu je bila Talijanka.

Iza rođenja kršten je kao katoličko dijete, te nakon tri godine i u grčkoistočnoj crkvi. Srednju školu je završio u Zadru, a bogosloviju u Srijemskim Karlovcima. Tada je upisao filozofiju u Beču, odakle je brzo prešao u Kijev na studij prava i povijesti.

God. 1890. postao je episkopom u Zadru i u toj službi ostao do 1911. kad je bio uklonjen s tog položaja. Za vrijeme njegove uprave episkopijom pronevjereno je 100.000 austrijskih kruna crkvenog novca. U isto doba kotorski episkop Dositej Jović zbog manjka u crkvenoj blagajni izvršio je 1910. samoubojstvo. Nikodim Milaš je dosta pisao i objavljivao.

Nas ovdje zanima njegova knjiga “Pravoslavna Dalmacija”, tiskana u No­vom Sadu 1901., a 1989. kao pretisak u Beogradu.

Prema dr. Grivcu u toj knjizi izrekao je svoje mišljenje sveučilišni pro­fesor u Beogradu Veselinović ovim riječima:
    autor je krivot­vorio dokumente, citate i povijesna zbivanja (događaje).

Drugi kritičar knjige je znanstveno opovrgao i fotosnimkama doka­zao neistinitost nekih Milaševih tvrdnji.

Toliko o tvojim dokazima
    Sultancicu, ja sam ti bio u Manastiru Krupe, Manastiru Krke, i to su pravoslavni Manastiri osnivani u 14. vjeku, nemoras mi tu neke novopisane istorijske izvore napisati!

Pravoslavne crkve u sjevernoj Dalmaciji

Zitat Zitat von Ravnokotarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Sultancicu, ja sam ti bio u Manastiru Krupe, Manastiru Krke, i to su pravoslavni Manastiri osnivani u 14. vjeku, nemoras mi tu neke novopisane istorijske izvore napisati!

Pravoslavne crkve u sjevernoj Dalmaciji
    Prema Bačićevoj tvrdnji, Milaš izmišlja Srbe u Bosni i Dalmaciji, pa prema tomu i pravoslavne u ovim krajevima do petnaestoga stoljeća. Isto tako pisac dokazuje da Milaševe pravoslavne crkve u Dalmaciji, primjerice, Sv. Spas na izvoru Cetine i druge, nisu pravoslavne nego katoličke, toliko puta potvrđene u izvorima i literaturi, a pravoslavni manastiri u Krki, Krupi i Dragovi­ću nisu prije šesnaestoga i sedamnaestog stoljeća.

Milaš izmišlja gradnje pravoslavnih crkava po Dalmaciji, a za one u primorskim gradovima kaže da su od sama početka pravoslavne. Dobro se zna da su to katoličke crkve date za liturgijsko korištenje grčkim stra­tiotima i trgovcima pravoslavne vjere.

Svojim istraživačkim rezultatima posljednih godina, Bačić se potvrduje kao vrstan znalac crkvene prošlosti Ravnih kotara i Bukovice. Njegovi radovi su izvorni i temelje se ponajviše na arhivskoj građi. I u ovom radu se očituje Bačićevo znalačko razlaganje i vrsno poznavanje latinskoga i talijanskoga jezika koji su mu pomogli da otkrije Milaševe neistine koje podmeće čitateljima kao povijesne istine. On se služi i dostignućima drugih znanosti kako bi oborio Milaševa domišljanja i zlonamjerne tvrdnje bez vjerodostojne doku­mentacije.

Prema Bačićevoj tvrdnji, Milaš izmišlja Srbe u Bosni i Dalmaciji, pa prema tomu i pravoslavne u ovim krajevima do petnaestoga stoljeća. Isto tako pisac dokazuje da Milaševe pravoslavne crkve u Dalmaciji, primjerice, Sv. Spas na izvoru Cetine i druge, nisu pravoslavne nego katoličke, toliko puta potvrđene u izvorima i literaturi, a pravoslavni manastiri u Krki, Krupi i Dragovi­ću nisu prije šesnaestoga i sedamnaestog stoljeća.

Milaš izmišlja gradnje pravoslavnih crkava po Dalmaciji, a za one u primorskim gradovima kaže da su od sama početka pravoslavne. Dobro se zna da su to katoličke crkve date za liturgijsko korištenje grčkim stra­tiotima i trgovcima pravoslavne vjere.

Svojim istraživačkim rezultatima posljednih godina, Bačić se potvrduje kao vrstan znalac crkvene prošlosti Ravnih kotara i Bukovice. Njegovi radovi su izvorni i temelje se ponajviše na arhivskoj građi. I u ovom radu se očituje Bačićevo znalačko razlaganje i vrsno poznavanje latinskoga i talijanskoga jezika koji su mu pomogli da otkrije Milaševe neistine koje podmeće čitateljima kao povijesne istine. On se služi i dostignućima drugih znanosti kako bi oborio Milaševa domišljanja i zlonamjerne tvrdnje bez vjerodostojne doku­mentacije.
    Bačić, kolko para su njemu dali da to tvrdi? Baš je jadno. On nezna 100% ni dje je rođen. Pa šta ako zna taljanski? Io parlare italiano anche bene (60%). To znaju mnogi Dalmatinci.

U Dalmaciji jeste prije bilo Katolika nego Pravoslavaca, al nas je bilo već u 14. vjeku, i ako je moje porjeklo sa Korduna.

Šta se ti uopšte imaš smejat? Kolko stara je tvoja istorija? 174 godina možda?

According to the bosniac entry in the Oxford English Dictionary, the first known use of bosniak in English was in "1836 Penny Cycl. V. 231/1 The inhabitants of Bosnia are composed of Bosniaks, a race of Slavonian origin." and it arrived in English either via the French "Bosniaque", or the German "Bosniake", or the Russian "Bosnyak".

Zitat Zitat von Ravnokotarski-Vuk Beitrag anzeigen
    Bačić, kolko para su njemu dali da to tvrdi? Baš je jadno. On nezna 100% ni dje je rođen. Pa šta ako zna taljanski? Io parlare italiano anche bene (60%). To znaju mnogi Dalmatinci.

U Dalmaciji jeste prije bilo Katolika nego Pravoslavaca, al nas je bilo već u 14. vjeku, i ako je moje porjeklo sa Korduna.

Šta se ti uopšte imaš smejat? Kolko stara je tvoja istorija? 174 godina možda?

According to the bosniac entry in the Oxford English Dictionary, the first known use of bosniak in English was in "1836 Penny Cycl. V. 231/1 The inhabitants of Bosnia are composed of Bosniaks, a race of Slavonian origin." and it arrived in English either via the French "Bosniaque", or the German "Bosniake", or the Russian "Bosnyak".

Pa vucicu smijem se jer mi je smjesno
    Tvrdis da je nesto iz 14 vjeka, bez ikakvih dokaza..Jedini dokaz sto si ti bio tamo, i dokaz od Milasa..
    To sto si ti bio nikakav mi nije dokaz da znas odkad potice, a za Milasa sam ti dokazao da je lupao gluposti..

Cuj moja historija haha Pa moja historija datira od prije 25 godina prije nisam zivio

Pa vucicu smijem se jer mi je smjesno
    Tvrdis da je nesto iz 14 vjeka, bez ikakvih dokaza..Jedini dokaz sto si ti bio tamo, i dokaz od Milasa..
    To sto si ti bio nikakav mi nije dokaz da znas odkad potice, a za Milasa sam ti dokazao da je lupao gluposti..

Cuj moja historija haha Pa moja historija datira od prije 25 godina prije nisam zivio
    Eparhija Dalmatinska, jesi možda čuo za nju?

2. POJAVA SRBA I PRAVOSLAVLjA U SJEVERNOJ DALMACIJI

U vremenu kad su Hrvati priznali Kolomana za svog kralja (1102.) granice hrvatskog kraljevstva, kako piše Šišić, "tekle su otprilike Neretvom do Rame, odatle na gornji i sredši Vrbas, zatim na donju Bosnu do ušća u Savu i pravcem povučenim između današnjeg Broda i Donjeg Miholjca do Drave, pa uz Dravu do štajersko-kranjskog pograničnog gorja otkuda se spuštala na more kod Rijeke; od većih otoka pripadali su Hrvatskoj Krk, Cres, Rab, Pag, Hvar, Brač i Vis.” Sjeverna Dalmacija će tako već početkom 13. vijeka postati tromeđa na kojoj su se sukobljavali interesi hrvatsko-ugarske države, zatim Bosne i naposljetku Srbije, koja je vladala susjednim Humom.

U Hrvatskoj je postepeno ojačalo plemstvo i potpuno se razvio feudalni sistem. Krajem 13. vijeka naročito se ističu dvije plemićke porodice, Frankopani u Modruškoj županiji i Šubići u Bribirskoj. Pavle Šubić (+1312.) je čak dobio nasljedno bansko dostojanstvo i gotovo suvereno vladao na području od Gvozda (Kapele) do Cetine. On je čak uspio da svoju vlast proširi i na jedan dio Bosne, te se od 1299. nazivao ,,ban Hrvatske i Dalmacije i gospodar Bosne.” Kad je Pavle u borbi za podvrgavanje pojedinih bosanskih oblasti poginuo od ,,bosanskih jeretika”, naslijedio ga je u banskom dostojanstvu najprije brat Mladen I (1302—1304), a zatim sin Mladen II (1305—1322). Dalje širenje vlasti hrvatskog bana u zapadnoj Bosni zaustavio je bosanski ban Stjepan I Kotromanić (1290—1310), zet srpskog kralja Dragutina, koji je kao ,,sremski kralj” (1284—1316) upravljao i sjeveroistočnom Bosnom i po riječima njegova biografa, arhiepiskopa Danila, ,,mnoge od jeretika bosanske zemlje obrati u hrišćansku vjeru i krsti ih.” Tako je zapadna Bosna bila u političkoj i teritorijalnoj zajednici sa Dalmacijom, a istočna sa Srbijom.

..:: SPC - Eparhija dalmatinska ::..

zerfickt meinen thread nicht!!!

ich werde ab jetzt jeden melden der hier rumspamt und zum eigentlichen thema nix zu sagen hat!

Ja sam je znao napamet, pjevao je i svirao, jesam li i ja Hrvat
    Ako imaš Hrvatsku putovnicu onda si cistokrvni Hrvat muslimanske vjeroispovjesti

Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte