BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 30 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 291

Pelasger

Erstellt von Arbėr, 01.07.2010, 21:10 Uhr · 290 Antworten · 34.309 Aufrufe

 1. #41

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Bücherfreaks

 2. #42
  phαηtom
  Zitat Zitat von Thrakian Beitrag anzeigen
  ubrigens ich kenne das griechische Alphabet, alpha beta, gamma usw.
  aleph beth

 3. #43
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  was man hier so alles lernt.....

 4. #44
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  Zitat Zitat von αρτεmi Beitrag anzeigen
  aleph beth

  du hast meine pn immer noch nicht beantwortet...

 5. #45

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Allissa Beitrag anzeigen
  du hast meine pn immer noch nicht beantwortet...

  pfffuu, der traut sich doch nicht...

 6. #46
  Avatar von Grobar

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Šaban Beitrag anzeigen
  Bosnier sind pelasger und kroatien ist der ursprung der pelasger
  Wahrscheinlich wolltest du nur witzig sein aber es kann gut sein das du mit dem Fetthervorgehobenen tatsaechlich recht hast...


  ich zitiere:
  This high presence of I1b* is taken by Pericic and Rootsi to perhaps
  represent a very old population in the region, because of the high genetic
  variance. Interestingly, the Albanians tend to see themselves as
  descendants of the Illyrians, but the genetic evidence would seem to support
  a much greater Thracian presence
  , in line with the rest of the Balkan
  peninsula, but at a higher percentage. In a spirit of compromise, they are
  sometimes also described as "Thraco-Illyrians," a blending of the two
  "barbarian" tribal groups north of the Greeks.

  Maybe the Herzegovinians are descended from the "Pelasgians?" ::wink:
  Quelle:http://archiver.rootsweb.ancestry.co...-02/1170601840

  Diskussionsteilnehmer sind:
  Steven Bird Steven Bird's Homepage
  Ken Nordtvedt
  Ken Nordtvedt - Wikipedia, the free encyclopedia
  usw. usf....sehr interessant diskussion...

 7. #47
  Avatar von Thrakian

  Registriert seit
  10.06.2010
  Beiträge
  2.437
  Zitat Zitat von αρτεmi Beitrag anzeigen
  aleph beth

  hmmm nicht schlecht nur es ist das Alphabet und nicht das Alephbeth.

  Auch anders: Der herr sagte alpha und omega nicht Tet und Ayin
  Interesante buchstaben in der dritten spallte bei "signos arcaicos"

 8. #48

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  607
  Zitat Zitat von Opala Beitrag anzeigen
  Kann jemand Πελασγοί in seine Sprache übersetzen welche bedeutung es hat.
  Pelsager

 9. #49
  Avatar von Thrakian

  Registriert seit
  10.06.2010
  Beiträge
  2.437
  Zitat Zitat von Opala Beitrag anzeigen
  Kann jemand Πελασγοί in seine Sprache übersetzen welche bedeutung es hat.

  Zitat Zitat von ILyRiA Beitrag anzeigen
  Pelsager
  hmmm


  griechen eindeutig

 10. #50
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Franzose Louis Benloew 1877 ( Philologe) : Albaner der älteste Nation
  In seine buch
  "Griechenland vor den Griechen"
  Louis Benloew: Shqiptarėt, kombi mė i vjetėr i kontinentit

  Nė vitin 1877 filologu i shquar francez Louis Benloew shkruajti
  njė vepėr qė tronditi rangjet shkencore e historike. Ky libėr i
  titulluar “Greqia pėrpara grekėve”
  sapo ėshtė sjellė nė
  shqip pėrmes botimeve “Plejad”. Benloew, na intrigon qė nė krye tė
  librit, ndėrsa shkruan: “Duke filluar punėn time, kam besuar se trajtoj
  thjesht njė ēėshtje gjuhėsore dhe etnografike, gjithashtu mė duket se
  kam prekur edhe njė ēėshtje tė qenėsishme, madje drithėruese, njė
  ēėshtje kombėsie. Dhe ēfarė kombėsie! Kombėsia mė e vjetėr e kontinentit
  tonė, sė bashku me atė tė Baskėve”. Benloew flet per kombin shqiptar.


  Greece Before the Greeks, Louis Benloew

  [1877]

  “Greqia pėrpara grekėve” ėshtė njė studim linguistik dhe etnografik i
  shkruar pėrpara njė shekulli. Autorė tė shumtė tė huaj e kanė trajtuar
  ēėshtjen pellazge dhe shqiptare dhe njėkohėsisht kanė komunikuar midis
  tyre, por edhe me intelektualėt shqiptarė tė kohės, kudo qė ata
  ndodheshin nėpėr botė si andej edhe kėtej Adriatikut.
  Benloew
  shkruan: “prej shumė vitesh kam besuar se nė njė numėr emrash
  gjeografikė dhe historikė apo parahistorikė tė Greqisė sė lashtė, kam
  hasur tregues tė njė popullsie zanafillore mė tė hershme se Helenėt. Njė
  ditė, ndėrsa shihja fjalorin e shqipes tė Xylanderit hamendėsimet e
  mia, sipas mendimit tim, arritėn njė farė shkalle gjase, pėr tė mos
  thėnė edhe mė shumė. Gjuha shqipe dukej se i jepte kuptim disa emrave tė
  pėrveēėm, tė cilėt nėpėrmjet rrugėsh tė tjera ishin tė pashpjegueshėm,
  tė tillė si Male, Pilos, Andani, Olimpi”. Sipas tij pista qė mendonte se
  kishte zbuluar, kishte qenė ndjekur edhe nga tė tjerė dhe se njė ndihmė
  tė madhe i dha Dora d`Istria, duke e njoftuar pėr punimet e
  bashkatdhetarėve tė saj, me vendbanim nė Itali, tė shoqėrurar me
  kėshillat, tė dhėnat, botimet filologjike dhe historike si dhe broshurat
  e tė gjitha llojeve. Gjithashtu arriti tė njihej edhe me gramatologjinė
  shqipe tė Demetrio Camardas, tė gramatikės sė De Radės dhe tė shkrimeve
  tė Vincenzo Dorsa.
  Mendimi i autorit ėshtė se tashmė kishte ardhur
  momenti pėr tė sakatosurit e historisė, pėr tė harruarit e familjes sė
  madhe europiane, pėr t‘i bėrė tė ditura ankesat e tyre, pėr tė vlerėsuar
  meritat e tyre nė interes dhe madje pėr mirėnjohje nga popujt e
  qytetėruar, se duhej admiruar forca e gjakut tė fisit qė triumfon edhe
  mbi urrejtjet fetare dhe jep mėsime tolerance pėr tė gjithė anėtarėt e
  tė njėjtės racė.
  Idenė qendrore tė kėtij libri apo boshtin i tij,
  autori e paraqit qartė dhe me prova nėpėrmjet thėnies: “Sot ka dalė
  sheshit se nė njė epokė qė nuk mbahet mend, Greqia nuk ka qenė e banuar
  nga grekėt;
  kur kėta tė fundit depėrtuan nė vendin, tė cilin ata duhej
  ta paraqisnin me emrin e tyre, ky vend nuk ka qenė shkretinė. Nė tokėn e
  Greqisė ka gjurmė tė shumta tė njė qytetėrimi mė tė hershėm nė kohė
  sesa qytetėrimi i grekėve. Stralli, veglat dhe sėpatat e njė formė krejt
  zanafillore, tė cilat gjenden aty me shumicė e provojnė kėtė, ndėrkohė
  qė Grekėt nuk kanė pasur asnjė kujtim tė zanafillės sė tyre dhe se nė
  periudhėn mė tė bukur tė historisė sė tyre ata nuk ngurruan qė ta
  shpallin veten autoktonė.
  Autori shprehet se grekėt ishin tė tretėt
  nė rradhė, tė mbėrritėn nė kėtė tokė dhe se emrat e vendeve, maleve,
  lumenjve, personazheve legjendarė, tė cilėt nuk shpjegohen nėpėrmjet
  mitologjisė greke dhe qė duket se bėjnė pjesė nė fjalorin e njė idiome
  tė huaj. Shumė nga kėto qytete u pėrkisnin Pellazgėve, Lelegėve,
  Kaukonėve dhe Dardanėve. Deri mė sot njė gjuhė e vetme duket se arrin tė
  na i bėjė tė kuptueshėm emrat e kėtyre viseve: kjo ėshtė gjuha shqipe.
  Prandaj autori i veprės ėshtė i prirur tė mbėshtesė tezėn se shqiptarėt e
  ditėve tė sotme janė pasardhėsit e popullsive, tė cilat pėrpara
  mbėrritjes sė grekėve, zinin viset qė shtrihen nga deti Adriatik deri nė
  Halis.

  http://www.scribd.com/doc/26171429/G...s-Benloew-1877

Seite 5 von 30 ErsteErste 12345678915 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. ILLYRER - PELASGER und die ALBANER
  Von Illyria im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 610
  Letzter Beitrag: 02.01.2016, 22:16
 2. Arvaniten = Pelasger
  Von Arvanitis im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 21.02.2011, 20:11