BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 6 von 30 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 291

Pelasger

Erstellt von Arbėr, 01.07.2010, 21:10 Uhr · 290 Antworten · 34.312 Aufrufe

 1. #51
  Avatar von Thrakian

  Registriert seit
  10.06.2010
  Beiträge
  2.437
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Franzose Louis Benloew 1877 ( Philologe) : Albaner der älteste Nation
  In seine buch
  "Griechenland vor den Griechen"
  Louis Benloew: Shqiptarėt, kombi mė i vjetėr i kontinentit

  Nė vitin 1877 filologu i shquar francez Louis Benloew shkruajti
  njė vepėr qė tronditi rangjet shkencore e historike. Ky libėr i
  titulluar “Greqia pėrpara grekėve”
  sapo ėshtė sjellė nė
  shqip pėrmes botimeve “Plejad”. Benloew, na intrigon qė nė krye tė
  librit, ndėrsa shkruan: “Duke filluar punėn time, kam besuar se trajtoj
  thjesht njė ēėshtje gjuhėsore dhe etnografike, gjithashtu mė duket se
  kam prekur edhe njė ēėshtje tė qenėsishme, madje drithėruese, njė
  ēėshtje kombėsie. Dhe ēfarė kombėsie! Kombėsia mė e vjetėr e kontinentit
  tonė, sė bashku me atė tė Baskėve”. Benloew flet per kombin shqiptar.


  Greece Before the Greeks, Louis Benloew

  [1877]

  “Greqia pėrpara grekėve” ėshtė njė studim linguistik dhe etnografik i
  shkruar pėrpara njė shekulli. Autorė tė shumtė tė huaj e kanė trajtuar
  ēėshtjen pellazge dhe shqiptare dhe njėkohėsisht kanė komunikuar midis
  tyre, por edhe me intelektualėt shqiptarė tė kohės, kudo qė ata
  ndodheshin nėpėr botė si andej edhe kėtej Adriatikut.
  Benloew
  shkruan: “prej shumė vitesh kam besuar se nė njė numėr emrash
  gjeografikė dhe historikė apo parahistorikė tė Greqisė sė lashtė, kam
  hasur tregues tė njė popullsie zanafillore mė tė hershme se Helenėt. Njė
  ditė, ndėrsa shihja fjalorin e shqipes tė Xylanderit hamendėsimet e
  mia, sipas mendimit tim, arritėn njė farė shkalle gjase, pėr tė mos
  thėnė edhe mė shumė. Gjuha shqipe dukej se i jepte kuptim disa emrave tė
  pėrveēėm, tė cilėt nėpėrmjet rrugėsh tė tjera ishin tė pashpjegueshėm,
  tė tillė si Male, Pilos, Andani, Olimpi”. Sipas tij pista qė mendonte se
  kishte zbuluar, kishte qenė ndjekur edhe nga tė tjerė dhe se njė ndihmė
  tė madhe i dha Dora d`Istria, duke e njoftuar pėr punimet e
  bashkatdhetarėve tė saj, me vendbanim nė Itali, tė shoqėrurar me
  kėshillat, tė dhėnat, botimet filologjike dhe historike si dhe broshurat
  e tė gjitha llojeve. Gjithashtu arriti tė njihej edhe me gramatologjinė
  shqipe tė Demetrio Camardas, tė gramatikės sė De Radės dhe tė shkrimeve
  tė Vincenzo Dorsa.
  Mendimi i autorit ėshtė se tashmė kishte ardhur
  momenti pėr tė sakatosurit e historisė, pėr tė harruarit e familjes sė
  madhe europiane, pėr t‘i bėrė tė ditura ankesat e tyre, pėr tė vlerėsuar
  meritat e tyre nė interes dhe madje pėr mirėnjohje nga popujt e
  qytetėruar, se duhej admiruar forca e gjakut tė fisit qė triumfon edhe
  mbi urrejtjet fetare dhe jep mėsime tolerance pėr tė gjithė anėtarėt e
  tė njėjtės racė.
  Idenė qendrore tė kėtij libri apo boshtin i tij,
  autori e paraqit qartė dhe me prova nėpėrmjet thėnies: “Sot ka dalė
  sheshit se nė njė epokė qė nuk mbahet mend, Greqia nuk ka qenė e banuar
  nga grekėt;
  kur kėta tė fundit depėrtuan nė vendin, tė cilin ata duhej
  ta paraqisnin me emrin e tyre, ky vend nuk ka qenė shkretinė. Nė tokėn e
  Greqisė ka gjurmė tė shumta tė njė qytetėrimi mė tė hershėm nė kohė
  sesa qytetėrimi i grekėve. Stralli, veglat dhe sėpatat e njė formė krejt
  zanafillore, tė cilat gjenden aty me shumicė e provojnė kėtė, ndėrkohė
  qė Grekėt nuk kanė pasur asnjė kujtim tė zanafillės sė tyre dhe se nė
  periudhėn mė tė bukur tė historisė sė tyre ata nuk ngurruan qė ta
  shpallin veten autoktonė.
  Autori shprehet se grekėt ishin tė tretėt
  nė rradhė, tė mbėrritėn nė kėtė tokė dhe se emrat e vendeve, maleve,
  lumenjve, personazheve legjendarė, tė cilėt nuk shpjegohen nėpėrmjet
  mitologjisė greke dhe qė duket se bėjnė pjesė nė fjalorin e njė idiome
  tė huaj. Shumė nga kėto qytete u pėrkisnin Pellazgėve, Lelegėve,
  Kaukonėve dhe Dardanėve. Deri mė sot njė gjuhė e vetme duket se arrin tė
  na i bėjė tė kuptueshėm emrat e kėtyre viseve: kjo ėshtė gjuha shqipe.
  Prandaj autori i veprės ėshtė i prirur tė mbėshtesė tezėn se shqiptarėt e
  ditėve tė sotme janė pasardhėsit e popullsive, tė cilat pėrpara
  mbėrritjes sė grekėve, zinin viset qė shtrihen nga deti Adriatik deri nė
  Halis.

  Greece Before the Greeks, Louis Benloew [1877]
  1877

  Der Kampf um Griechenland ist seit ueber 150 Jahren vorbei. Die griechische seite hat gesiegt. Die propaganda der gegenseite von damals ist nutzlos.

  Pelasger=griechen Arbėr

 2. #52
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von Thrakian Beitrag anzeigen
  1877

  Der Kampf um Griechenland ist seit ueber 150 Jahren vorbei. Die griechische seite hat gesiegt. Die propaganda der gegenseite von damals ist nutzlos.

  Pelasger=griechen Arbėr
  Pelasger ihr
  Pelasger sind noch nicht mal alte grieschen , ihr (neue) sowieso nicht .
  Wen ihr alte grieche seit , sie werden ihre Kultur und ihre Elemente tragen..
  Der author oben ist eine bekannter Philologe , und keine wie sagt ihr '' Bucher ''
  Wir postieren hier keine Liebes romane leute
  Eine Roman kosted 10 euro , und von dem Aperēu Général De La Science Comparative Des Langues: Louis Benloew: Books | Flipkart

 3. #53
  Arvanitis
  Wenn Pelsager Albaner waren, und die heutigen Griechen eigentlich Albaner sind, sind dann nicht auch irgendwie die heutigen Griechen Pelasger? Bin verwirrt!

 4. #54
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Heutige Griechen wie gesagt , die haben garnicht mit der alte grischen ..
  Neue Grieschen tragen nicht Pileus , Plis , Qeleshe sonder Albaner :


  z.b
  1. Odise , Herodot , und-und
  bis heute gehört nur zu den Albanern
  ================================================== ========

  2.Hectori , diese Hosen tragen Albaner heute noch :  3.MUSIC Poliphony (Unesco)  ================================================== =====

  4.Fustanella


  Albaner aus Griechenland , Mazedonien, Albanien , Kosova , Montenegro:

  Fustanella nė Kosovė , fotografuar nga vet Serbi , P.Jovanovic
  nė vitin 1859  Luis Dupre - Suljot in Corfu. &


  ================================================== ====

  Fur Albanischer sprache habe ich genug gepostet in die diese thread , sollen die heutige Griechen uns sagen , warum tragen sie nicht alte kultur und Elemente von alte zeiten wen ihr seit alteste Volk europas und wir sind aus ''Kauakuzus'' wie ihr sagt ??


 5. #55
  Avatar von Thrakian

  Registriert seit
  10.06.2010
  Beiträge
  2.437
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Heutige Griechen wie gesagt , die haben garnicht mit der alte grischen ..
  Neue Grieschen tragen nicht Pileus , Plis , Qeleshe sonder Albaner :


  z.b
  1. Odise , Herodot , und-und
  bis heute gehört nur zu den Albanern
  ================================================== ========

  2.Hectori , diese Hosen tragen Albaner heute noch :  3.MUSIC Poliphony (Unesco)  ================================================== =====

  4.Fustanella


  Albaner aus Griechenland , Mazedonien, Albanien , Kosova , Montenegro:

  Fustanella nė Kosovė , fotografuar nga vet Serbi , P.Jovanovic
  nė vitin 1859  Luis Dupre - Suljot in Corfu. &


  ================================================== ====

  Fur Albanischer sprache habe ich genug gepostet in die diese thread , sollen die heutige Griechen uns sagen , warum tragen sie nicht alte kultur und Elemente von alte zeiten wen ihr seit alteste Volk europas und wir sind aus ''Kauakuzus'' wie ihr sagt ??

  Poste mal was kuerzeres da kann man stellung nehmen du gehst in einem post ueber 3000 Jahre griechenlands. Such dir eine epoche aus dann reden wir.

 6. #56
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Kurze frage
  hier eine teil :

  warum tragen sie nicht alte kultur und alte Elemente von alte zeiten ?

 7. #57
  Theodisk
  Das ist dieses typische Schubladen-Monotondenken: Pelasger->Illyrer->Albaner.

  Aber ein antikes Volk, wie die Illyrer, stammen nicht nur von einem Urvolk ab. Zumal sich die Griechen zum Teil auf die Herkunft der Pelasger berufen können. Aber die Griechen enstanden nicht nur aus den Pelasgern.

  Wie kommt ihr bitte dazu Pelasger und Illyrer in Verbindung zu bringen?! Die Illyrer entstanden doch viel weiter nördlich.

 8. #58
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von Theodisk Beitrag anzeigen
  Das ist dieses typische Schubladen-Monotondenken: Pelasger->Illyrer->Albaner.

  Aber ein antikes Volk, wie die Illyrer, stammen nicht nur von einem Urvolk ab. Zumal sich die Griechen zum Teil auf die Herkunft der Pelasger berufen können. Aber die Griechen enstanden nicht nur aus den Pelasgern.

  Wie kommt ihr bitte dazu Pelasger und Illyrer in Verbindung zu bringen?! Die Illyrer entstanden doch viel weiter nördlich.
  Grieche gab es nie als Volk , gab es nur die (alt) griechische Sprache, benutzt war in Kirche und als Amtssprache in der Zeit von Rom und Byzanten :

  Diese Inschriften sind Albanisch geschrieben in Ionische Alphabet:  Attachments:

 9. #59

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Arbėr Beitrag anzeigen
  Grieche gab es nie als Volk, gab es nur die (alt) griechische Sprache, benutzt war in Kirche und als Amtssprache in der Zeit von Rom und Byzanten :

  Diese Inschriften sind Albanisch geschrieben in Ionische Alphabet:  Attachments:
  So so, was lehrten die alten Enver-Hoxha-Schulen bloß?

 10. #60
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  So so, was lehrten die alten Enver-Hoxha-Schulen bloß?
  Ich fragte euch was , habt ihr keine antwort ?

Seite 6 von 30 ErsteErste ... 234567891016 ... LetzteLetzte

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. ILLYRER - PELASGER und die ALBANER
  Von Illyria im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 610
  Letzter Beitrag: 02.01.2016, 22:16
 2. Arvaniten = Pelasger
  Von Arvanitis im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 21.02.2011, 20:11