BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 20

perurohet memoriali "Adem Jashari ne Tiranė

Erstellt von Kusho06, 29.11.2006, 23:18 Uhr · 19 Antworten · 4.661 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080

  perurohet memoriali "Adem Jashari ne Tiranė

  Kryeministri Sali Berisha priti kryetarin e PDK-sė

  Kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, nė kuadėr tė vizitės zyrtare nė Shqipėri, ku do tė marrė pjesė nė pėrurimin e bustit tė Komandantit Legjendar Adem Jashari, sot nė njė mėngjes pune nė Tiranė u takua me kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha. Nė njoftimin nga ky takim thuhet se takimi i punės me kryeministrin Berisha ėshtė nė shėrbim tė avancimit tė angazhimeve pėr statusin politik tė Kosovė dhe pėr stabilitetin nė rajon nė pėrgjithėsi.

  "Nė kėtė kuadėr, kishim njė dakordim tė plotė tė agjendės sonė tė ardhshme. Pėrgėzoj kryeministrin Berisha pėr tė gjitha qėndrimet e deritanishme qė ka shprehur pėr Kosovėn, qė janė edhe qėndrime tė popullit dhe
  institucioneve tė Kosovės”- tha kryetari Thaēi pas takimit me kryeministrin shqiptar Berisha. Pas takimit, kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi dhe kryeministri shqiptar Sali Berisha, u prononcuan para mediave. “Ishte njė takim prej miqve, nė kėtė mėngjes pune. Kishim pėrputhshmėri tė
  plotė nė qėndrimet pėr angazhimet e Kosovės dhe tė Shqipėrisė. Qėllimi i vizitės sime sot nė Shqipėri ėshtė pjesėmarrja nė pėrurimin e bustit tė komandantit legjendar tė UĒK-sė Adem Jashari”, tha kryetari Thaēi. Duke theksuar se “takimi i punės me Berisha ėshtė nė shėrbim tė avancimit tė angazhimeve pėr statusin politik tė Kosovės, pėr stabilitetin nė rajon nė pėrgjithėsi”, kryetari i PDK-sė u shpreh se “kishim njė dakordim tė plotė tė agjendės sonė tė ardhshme”. Kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi pėrgėzoi kryeministrin Berisha pėr tė gjitha qėndrimet e deritanishme qė ka shprehur pėr Kosovėn, qė janė edhe qėndrime tė vet popullit tė Kosovės dhe institucioneve tė Kosovės.
  Kryetari Thaēi shprehu domosdonė e vazhdimit tė takimeve tė tilla mes udhėheqėsve shqiptarė kudo qė ndodhen ata, sepse kėto takime, sipas kreut tė PDK-sė “janė nė shėrbim tė unitetit tė politikės kosovare dhe tė gjithė lidershipit shqiptar”.
  “Sot, ndėr prioritetet e rėndėsishme pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ėshtė stabiliteti dhe paqja nė gjithė rajonin por edhe uniteti i politikės kosovare. Prandaj, jam optimist se Nėntorin e ardhėm do ta kremtojmė me njė mėngjes punė tė pėrbashkėt, nė Kosovėn e pavarur dhe sovrane” u shpreh anėtari i Ekipit tė Unitetit Hashim Thaēi.
  Ndėrsa, nė deklarimin e tij pas takimit me kryetarin Thaēi, kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, theksoi: “Patėm njė mėngjes pune shumė tė mirė, patėm njė shkėmbim mendimesh pėr qėndrimet tona tė pėrbashkėta. E pėrshėndeta punėn e shkėlqyer tė Ekipit Negociator tė Kosovės dhe tė Thaēit, i cili grup si me unitetin e tij,
  ashtu edhe me platformėn, ka dėshmuar pėrkushtimin e tij pėr zbatimin nė Kosovė tė projektit perėndimor, pėr njė Kosovė tė pavarur dhe evropiane”, tha kryeministri shqiptarė Berisha.
  “Diskutuam gjerėsisht mbi vlerat e mėdha tė kėtij uniteti pėr kėtė fazė dhe nė vazhdim, sikundėr i ftoj qytetarėt e Kosovės pėr gjakftohtėsi tė plotė dhe tė mbėshtesin udhėheqjen e tyre politike, e cila ka mbrojtur dhe mbron interesat e qytetarėve tė Kosovės, pėr njė Kosovė tė lirė dhe evropiane” u shpreh kryeministri i Shqipėrisė .Sali Berisha.

  Quelle: http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=36122

 2. #2

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  auf deutsch:

  Adem Jashari Statue in Tirana wurd aufgestellt gestern

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  ich finde die klein.
  hauptsache die ist in skenderaj richtig groß und auf dem hauptplatz.
  8)

 4. #4

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Ja und in Malisheva 8)  ps: dieses bild hab ich geschossen :wink:

 5. #5
  Avatar von Schiptar

  Registriert seit
  30.04.2005
  Beiträge
  14.116
  Zitat Zitat von Kosova-Kusho
  dieses bild hab ich geschossen :wink:
  Und wer hat den Typen, den die Statue darstellen soll... na?

  MfG

 6. #6

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080

 7. #7

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  Zitat Zitat von Schiptar
  Zitat Zitat von Kosova-Kusho
  dieses bild hab ich geschossen :wink:
  Und wer hat den Typen, den die Statue darstellen soll... na?

  MfG
  ... meinst du wer ihn umgebracht hat?? wenn ja dann ist das einfach nur peinlich

 8. #8

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  Zitat Zitat von Schiptar
  Zitat Zitat von Kosova-Kusho
  dieses bild hab ich geschossen :wink:
  Und wer hat den Typen, den die Statue darstellen soll... na?

  MfG
  die serbische armee hat seine ganze familie ausgerottet, seine häuser dem erdboden gleich bombardiert.

  und weil er sich nie ergeben hat, darum wird er immer unser held sein.

  verstanden? :wink:

 9. #9

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  für immer und ewig

  da ein video dass ich gemacht habe:


 10. #10
  IbishKajtazi
  es lebe adem jashariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii yeahhhhhhhhhhhhhhhh

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Film über Adem Jashari auf 3D
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 07.02.2011, 15:32
 2. Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 15.07.2010, 21:42
 3. Meda - Adem Jashari
  Von MIC SOKOLI im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.02.2008, 19:05
 4. adem jashari!
  Von MIC SOKOLI im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 65
  Letzter Beitrag: 08.09.2005, 21:16