BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 16 von 16

Poezi/Vjersha

Erstellt von Albanian_Warrior, 08.04.2012, 03:26 Uhr · 15 Antworten · 5.082 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Token teme Knjazit nuk ja la

  Kadri Bajri n'kam ish ēue,
  - Shpejt dy djem n'Pejė m'i ēue,
  Karadaku m'ka rrethue,
  N'shpell te i gur jam ngujue.
  Tokėn teme Knjazit nu' ja lshoj,
  Tokėn e babės s'mujm me lshue,
  Qashtu Plava letėr ka shkrue,
  Krejt Kosovės ja ka ēue:
  - Oj Kosovė, ti kjofsh bekue!
  A po vjen ti me m'nimue,
  A po m'duhet m'u farue?
  Kur n'Kosove fjala ka shkue,
  I madh e i vogel tan jan ēue,
  Desh e dath si kan qillue,
  Tan kah Plava t'jan fillue,
  Ē'jan kto gjam ēi po bjen era
  - Po luftojn Rugova e Peja,
  Na ka ardh shkjau te dera!
  Dem Isufi trim si rrfeja,
  Bjen Nokshiq nxjerr tri krena,
  Si sokol po i nimon Rexha,
  Rexh Avdia zogu i atit,
  Fyt pėr fyt me djelt e Markut,
  Djelt e Markut po bajn be:
  - Me ksi trimash kurr s'jem pre.

 2. #12
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.139
  Oj Kosove mriz me zana,
  500 vjet tuj pre sulltana,
  500 vjet para konopit,
  500 vjet ne gryk te topit,
  500 vjet qiellin e nxim,
  500 gjam e vetim,
  n‘lufte me turk e n‘luft me shkja,
  heu n’gjak bajlozash tuj u la.

  Hiqmi knej tank e helmeta,
  mos mu turr me bajoneta,
  mos ma shtyj deren me zor,
  mos mi prek djepat me dor;
  pushken ne dore ne bafsha me kap,
  t’i kam djeg sarajet flak,
  e cka t’ka gjet nuk din me than,
  se ta baj varr serbine t’tane,
  cka t’ka gjet nuk din me than,
  se ta baj varr serbine t’tane.

  Gjemojn malet e ketij trolli,
  dojn me’u qu heronjt prej vorri,
  me i’a hek prangat vatanit,
  me i’pre qafen sulltanit,
  kullat shkret dom me jau lan,
  se driten e diellit na kan nxan:
  tan Kosova ne gjak le te lahet
  se kurr shqiptari jo kurr serb nuk bahet!

 3. #13
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.139
  Veē me vdekjen s'jam takuar kurre,
  Ndaj e pres nderuar ne shtepi
  Per respekt-nje qengj manar ne furre,
  Per humor-nje shishe me raki
  Do ta ftoj ne sofer tok te pijme
  Vdekja mbreteresh e une mbret !
  Dehur bashke naten do ta gdhijme,
  Dehur do dalim ne qytet.


  Dritero Agolli-1993

 4. #14
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.139
  Shqypnisė
  T'falem, Shqypni, ti i shpirtit tem dishiri!
  I lum njimend jam un n'gji tand tue rrnue,
  Tue gzue t'pamt tand, tue t'hjekė atė ajr t'kullue
  Si Leka i Madhi e Skandėrbegu i biri
  Kje i Lumi vetė, qi mue m'dėrgo ksi hiri
  Pėr nėn qiellė tande t'kthielltė un me u pėrftue.
  Malet e hjedhta e t'blerta me shikjue,
  Ku Shqypnija e Burrit s'dron se i qaset niri.
  Ktu trima lejn gjithmonė, pse ti je nana
  E armvet n'za, qi shndrisin duert e t'lumit,
  Kah des pėr ty i rrebtė e trim si zana:
  Eden n'Balkan ti je; ti prej t'Amshumit

 5. #15
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Poezi Came

  Hamd e shuqre pa nihajet
  Zotėrisė,Perėndisė
  Qė n’arriu,na dha hidajet
  Nė besė tė turqėrisė

  Edhe salavat,edhe selam
  Pėrmbi hazrenė Muhamed
  Ja Rab,tė jetė mudam
  I pasosur kurr’ ebed

  Pas hamdas e besmelesė
  Edhe pas salavat e selam
  Epi nusret halifesė
  Q’ėshtė veqil nė dini islam

  Ja Rab,umrė sulltanit
  T’ia shtoē edhe nusretnė
  Q’i vjen pėr hakė dushmanit
  Ruanė edhe gjith’ ulqenė

  Qė nisi e bėri tertib
  E dėrgoi Rumelinė
  Kaurrit i erdhi galib
  I shtrėngoi e u dha Frėngjinė

  Rumelija si ezhderi
  U pėrpoq ditė dhe natė
  Ndose pse iku asqeri
  Ndose mbet dhe pa armatė

  Mashallah,hallall i qoftė
  E dėftoi trimėrinė
  Zoti mos e turpėroftė
  Qė dajandisi urdhinė

  Dhe mė nė bisht bėri sebeb
  Zotėrij’ e Perėndisė
  Q’i vate fermani dovlet
  Vezirit Arabėrisė

  Edhe ai bėri itaat
  Ēunq ka mansib Misirrė
  Tertibnė e bėri ifrat
  Nisi e dėrgoi tė birrė

  Elif,Allah,erdh vadeja
  Dhe sahat i Perėndisė
  Nė dizet e njė seneja
  Nusret ju dha Turqisė

  Ba – Bajraku i shehadetit
  Hipi malė minaresė
  Kriqi ra nė fund tė detit
  Kuarrėt i prunė nė besė

  Ta – tajin bėri sulltani
  Vezir’ e Arabėrisė
  Aēik i vate fermani
  ‘Epu nizam kaurrisė!’

  Tha – thirri veziri vetė
  Haxhi Ibrahim Pashanė
  ‘Trimėrija sot njihetė
  tė lėftoē me din dushmanė!’

  Xhim – Xhaiz e pa dovleti
  Na dėrgoi dhe donmenė
  Irz nė faqe s’na mbeti
  Veēė tė vėmė takatnė

  Dhe ata bėnė tahminė
  Anė mb’anė,ngado qenė
  Kriqinė deshnė t’e ngrinė
  Tė ulinė shehadetnė

  Perėndija s’e pa xhaiz
  Edh’ na dėrgoi belanė
  Mesolongjia u batėrdis
  Ē’ishin brėnda nishan z’dhanė

 6. #16
  Mirditor
  GJUHA SHQIPE (GJERGJ FISHTA)
  Porsi kanga e zogut t'verės,
  qi vallzon n'blerim tė prillit;
  porsi i ambli fllad i erės,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t'detit,
  porsi gjįma e rrfčs zhgjetare,
  porsi ushtima e nji tėrmetit,
  ngjashtu į' gjuha e jonė shqyptare.


  Ah! po; į' e ambėl fjala e saj,
  porsi gjumi m'nji kėrthi,
  porsi drita plot uzdajė,
  porsi gazi i pamashtri;
  edhe ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubimit,
  ka'i bien qiellvet tue flutrue
  n't'zjarrtat valle t'ameshimit.


  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
  trashigim, qė na la i pari,
  trashigim s'ia len ai fmis;
  edhe atij iu thaftė, po, goja,
  qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
  qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
  flet e t'veten e lčn mbas dore.


  Nė gjuhė shqype nanat tona
  shi prej djepit na kanė thįnun,
  se asht njė Zot, qi do ta dona;
  njatė, qi jetėn na ka dhįnun;
  edhe shqyp na thanė se Zoti
  pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
  se sa t'enden stina e moti,
  do ta gzojn k'ta djalė mbas djali.


  Shqyp na vete, po pik' mį para,
  n'agim t'jetės kur kemi shkue,
  tue ndjekė flutra nėpėr ara,
  shqyp mį s'pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armėt besnike,
  qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
  kah kanė dekė k'ta pėr dhé t'Parvet.


  Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
  qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xśni,
  nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
  u pat folė njatyne ushtrive,
  qi sa t'drisė e diellit rrota,
  kanė me kenė ndera e trimnive.


  Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
  gegė e toskė, malci e qyteta,
  gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini sa t'jetė jeta,
  por pėr té gjithmonė punoni;
  pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
  N'per gjuhė shqype bota mbarė
  ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
  ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
  trimi n'za, sikurse jini.


  Prandaj, pra, n'e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t'brohrisim:
  Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

Ähnliche Themen

 1. Poezi shqipetare
  Von Fatmir_Nimanaj im Forum Kosovo
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 28.06.2011, 21:43