BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 18

Sajkaca

Erstellt von , 18.02.2007, 19:15 Uhr · 17 Antworten · 4.289 Aufrufe

Sajkaca

SRPSKA NACIONALNA KAPA

Najpoznatije srpsko znamenje, vidno prijateljima i neprijateljima, svakako je šajkača - vojnička i narodna kapa. Njeno tačno mesto i vreme nastanka ne može se pouzdano utvrditi, osim što se zna da se šajkača, u svom današnjem obliku, u Srbiji nosi od sredine XIX veka,

Posle sloma Prvog srpskog ustanka 1813. godine, veliki broj Srba: vojnika i starešina, prešao je u Austriju. Od njih su formirani frajbataljoni za čuvanje granice prema Turskoj. Za frajkore kao graničare sašivena je i posebna uniforma, sa elementima srpske narodne nošnje, i “graničarska kapa”. Oblik ove kape, po jednim izvorima, bio je sličan srpskoj narodnoj kapi - već postojećoj šajkači.

Druga verzija o nastanku šajkače dovodi se u vezu sa ustankom Srba u Vojvodini 1848. godine, kada su dobrovoljci iz Srbije stigli do Tise i tu upoznali Srbe “šajkaše”, čije su kape bile slične obliku vojničkog čamca –šajka.

U toku vladavine Obrenovića u Srbiji je više puta menjan izgled uniforme stajaće vojske. Godine 18b9. Ministarstvo vojno naručilo je od Austrije nove uniforme. Tom prilikom naručeno je i 50 hiljada šajkača, prvobitno nazvana “graničarska kasta”. Uslove proizvoćaču u Austriji o kvalitetu, izgledu, desenu i uopštenu kreaciju dalo je Ministaretvo vojske. Prema ovome, ako se 1869. godina uzima kao godina nastanka šajkače, onda je ideja o njenom izgledu, ipak, nastala u Srbiji.

Vrlo brzo posle 1869, godine, .šajkača postaje sastavni deo narodne nošlje u Srbiji. Dobrovoljci iz balkanskih ratova i Velikog rata Srbije prenose šajkaču i u drujge srpske krajeve, gde se u većoj meri nosi u Hercegovini i u Lici do i tokom drugog svetskog rata.

ŠAJKAČA NIJE KAPA
    KOJA SE SKIDA

Kada se govori o šajkači ne mogu a da se ne citiraju reči glavnog junaka iz knjige “Knjiga o Milutinu”, srpskom seljaku - ratniku, autora Danka Popovića.

Milutina poziva sreski načelnik zbog pisma upućenog kralju na Oplenac kada su mu poreznici iz štale odveli Junice. Citat:

“Umeš li ti, Milutine, da skineš kapu kad ulaziš u državno nadleštvo? - upita načelnik…vidiš li tn ovo? - pokazuje mu kraljevu sliku što visi na zidu. Video sa se ja sa njim tri puta - reče Milutan. A što se moje kape tiče, nije baš za skidanje podesna - i pokaza mu šajkaču. Ova kapa je vojnička, kažem, pod njom sam ja sve ratove ratovao ko‘ i moji stari. Nama je, gospon’ načelniče, ‘vaka kapa na glavi da je ne bi morali skidati i kad treba i kad ne treba. Zna kralj da ova kapa nije za skidanje.. “

Grasdackel
    Du meinst diese Cenikkappe.

Zitat Zitat von Zeljko
    Du meinst diese Cenikkappe.
    Unter anderem.

Ja više volim Šubaru

Lol.
    Tu doch zumindest ein Bild einer Sajkaca rein mann anstatt nen Text den niemand liest....

Sajkaća sa srpskim Grbom

Šubara sa Kokardom

jetzt ist mir alles klar

=

Centics sind doch sowieso alles Verlierer gewesen , immer wieder haben sie Kriege verloren und wenn dann haben sie sich verkrochen und die Fronten gewechselt

Typisch Serben

Zitat Zitat von Lukaj
    Centics sind doch sowieso alles Verlierer gewesen , immer wieder haben sie Kriege verloren und wenn dann haben sie sich verkrochen und die Fronten gewechselt

Typisch Serben
    genau, nicht so wie die heldenhaften albaner!

habe heute eine blaue Sajkaca am Pijac gekauft

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte