BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 17

Sammelthread: Bildung in Albanien

Erstellt von lupo-de-mare, 28.08.2004, 12:18 Uhr · 16 Antworten · 1.484 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Katholische Universität in Albanien eröffnet

  Das ist ein Beitrag von @Rhenea

  Katholische Universität in Albanien eröffnet
  Albanische Regierung hat das grüne Licht für die Eröffnung der erste Katholische Universität in Albanien gegeben! Die Unterrichtsprache ist Albanisch und Italienisch. Neben Medizin, BWL und Politikwissenschaft, es wird auch Architektur und Informatik gelernt! Die Förderorganisationen sind die Albanische Katholische Kirche und Vatikan.


  Qeveria miraton hapjen e Universitetit katolik
  E Shtune, 28 Gusht 2004
  Keshilli i Ministrave ka vendosur hapjen, kete vit te ri akademik, te Universitetit jopublik, "Zonja e Keshillit te Mire". Ne Universitetin katolik do te mesohet ne gjuhen shqipe dhe ate italiane. Bashkepunime me universitete te rendesishme italiane, nga te cilat do te njihet edhe diploma

  Ky vit i ri akademik do te gjeje arsimin e larte shqiptar me nje Universitet me shume. Qeveria ka miratuar ne mbledhjene e saj te djeshme vendimin per hapjen e Universitetit jopublik "Zonja e Keshillit te Mire". Pasi u morren ne shqyrtim te gjitha dokumentat kryesore dhe te dhenat e paraqitura nga Ministra e Arsimit, kabineti qeveritar vendosi qe universiteti te mund te filloje se funksionuari, duke filluar nga ky vit i ri akademik.

  Selia qendrore e universitetit do te jete ne Tirane. Per ngritjen e ketij institucioni te arsimit te larte, prej vitesh eshte interesuar Kisha Katolike shqiptare, nen kujdesin e Selise se Shenjte, Vatikanit. Sipas programit dhe dosjes se paraqitur, mesimi do te zhvillohet ne gjuhen shqipe dhe ate italiane. Universitet do te kete marredhenie dhe shkembime me njesere universitetesh italiane. "Zonja e Keshillit te Mire", eshte konceptuar ne marredhenie partneriteti dhe bashkepunimi me disa universitete italiane si "La Sapiennza", "Torr Vergata", "La Cattolica", "Universita di Bari". Keto bashkepunime kane si qellim, pervec shkembimeve te eksperiences, edhe njohjen reciproke te diplomave perkatese.

  Universiteti, fillimisht do te kete Fakultetin e Mjekesise, me deget Mjekesi e pergjithshme, Odontoiatri dhe proteza dentare, Farmaci dhe farmaci industriale dhe Infermjeri. Gjithashtu, do te hapin dyert e tyre kete vit te ri akademik edhe Fakultetet e Shkencave Ekonomijke dhe ato Politike. Fakultete te tjera qe do te jene pjese e ketij Universiteti do te jene ai i Arkitektures dhe Inxhinieria Informatike. Mesohet se numri i studenteve qe do te pranohen cdo vit akademik ne kete Universitet do te jete: ne fakultetin e Mjekesise 250 studente, ne fakultetin e Shkencave Ekonomike dhe Politike 100 studente dhe ne Fakultetin e Shkencave te Aplikuara 100 studente. Nderkohe, qeveria ka vendosur qe Ministria e Arsimit dhe Shkences, ne prag te fillimit te vitit akademik 2004 - 2005 do te kontrolloje dhe verifikoje plotesimin e te gjitha kushteve qe parashikon ligji per kete Universitet.

  E. Gjencaj

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Albanische Studenten halten ihre Professoren für Idioten

  Albanische Studenten halten ihre Professoren für Idioten und glauben denen absolut Nichts.

  Über die Situation in der Universität in Pristina, gibt es ähnliiche Ausagen sogar vom Co-Rektor und den Studenten, welche feststellen das man Nichts lernt.

  Ebenso werden überwiegend Studien Plätze vor allem mit Geld vergeben, wobei die Pristina Universität und die selbst ernannte Mafia Universität von diesem F.S. den Rekord schlägt. Dort verlangen Professoren, gleich eine Eigentums Wohnung für einen Studien Platz.  , independent daily.

  2/9/2004  -The opinion poll, students don't believe in the university teachers.

  Sondazhi: Studentėt nuk i besojnė universiteteve


  Shekulli

  Nuk kanė besim te pedagogėt e tyre. Dhe pėr mė tepėr, nė mė tė shumtėn e rasteve as qė ia kanė idenė se ēfarė ndodh nė auditore, si nxirren rregullat dhe si merren vendimet. Bėhet fjalė pėr studentėt shqiptarė, tė cilėt sipas njė monitorimi tė bėrė nga Qeveria Studentore, rezultojnė tė marrė nėpėr kėmbė dhe tė papėrfillur nga administrata e fakulteteve. Monitorimi ka ngjallur debate tė zhurmshme dje mes atyre qė e prezantuan dhe dekanėve e rektorėve, tė cilėt i kanė hedhur poshtė tė dhėnat me tė vėrtetė pesimiste. Madje nuk i kanė pranuar ato.
  ***
  I shtrirė nė 5 muaj, monitorimi i Qeverisė Studentore e ka patur thelbin tek dhėnia e informacionit nga fakultetet e Universitetit tė Tiranės. Sa tė hapura janė stafet dhe administratat akademike pėr tė sqaruar njė student kur u troket nė derė? Si pėrgjigjen ato kur i riu u kėrkon informacione pėr bursat, provimet, rezultatet? E pastaj, sa tė njohura janė procedurat, statuset dhe rregullat me tė cilat rrjedh jeta modeste e njė fakulteti shqiptar?
  Pak ose shumė pak, kjo ėshtė pėrgjigja nė vija tė trasha. Sipas sondazhdit, jo vetėm qė studentėve shqiptarė nuk u afishohen informacionet bazė, por edhe kur i kėrkojnė ato, mė sė shumti u mbyllet dera.
  Shifrat e monitorimit, tė mbėshtetura edhe nga Koalicioni Shqiptar kundėr Korrupsionit, nuk lėnė vend pėr optimizėm. “Nė Fakultetin e Drejtėsisė, kėrkesat pėr informacion u refuzuan nė 52% tė rasteve, nė 45% tė rasteve ai u refuzua pa asnjė arsye”, -thuhet nė faqen 4 tė raportit, lėshuar dje pėr gazetarėt nga qeveria studentore.
  S’mbeten prapa as fakultetet e tjera, madje nė atė tė Historisė dhe Filologjisė informacioni ėshtė refuzuar nė tė gjitha rastet, po ashtu edhe nė atė tė Gjuhėve tė Huaja.
  ***
  Por nuk kanė qenė tė njė mendjeje ata qė janė monitoruar, pra pėrfaqėsuesit e fakulteteve. Dy rektorėt e gjendur dje nė prezantim, ai i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj dhe ai i Universitetit Politeknik, Pėrparim Hoxha, i kanė hedhur poshtė tė dhėnat dhe kanė deklaruar se niveli i dhėnies sė informacionit nga administrata e fakulteteve ėshtė shumė mė i lartė. Dekanėt kanė qenė nė njė mendje, po ashtu. Madje njėri prej tyre, ai i Fakultetit Juridik, Kudret Ēela, ėshtė larguar nga salla. Si shenjė proteste ndaj rezultateve tė sondazhit.

  Gara pėr pranimet e sivjetshme nė shkollat e larta shqiptare ka nisur dje tek Akademia e Arteve tė Bukura. Ajo do tė vazhdojė tek kjo e fundit pėr ditė me radhė, ndėrsa sot ethet, pėrveē fakulteve nė rrethe, pėrfshijnė edhe Universitetin Bujqėsor tė Tiranės.

  Fakulteti i Drejtėsisė:
  U refuzuan kėrkesat pėr informacion nė 52% tė rasteve
  Nė 35% tė kėtyre rasteve, dhėnia e informacionit u refuzua pėr arsye se lloji i informacionit nuk ekzistonte
  Nė 45% u refuzua dhėnia e informacionit pa arsye
  Nė 20% tė rasteve informacioni i kėrkuar nuk konsiderohej si informacion qė mund t’i bėhej publik njė studenti.
  u vu re se nė 87% tė rasteve, kur informacioni kėrkohej nga njė student i konfirmuar si i afėrt me autoritetin e dekanit, ai nuk refuzohej
  Kėrkesat pėr informacion tė realizuara nga studentė tė paafirmuar pėr ndonjė lidhje tė veēantė me ndonjė autoritet drejtues u refuzuan nė masėn 79%.

  Nė Fakultetin e Filologjisė dhe Historisė:
  Gjatė monitorimit u vu re kundėrshtim total i tė gjitha kėrkesave pėr informim tė studentėve
  Nė 22% tė rasteve refuzimi u bė pėr arsye se informacioni qė kėrkohej mund tė tėrhiqej nė Rektorat apo nė Ministrinė e Arsimit
  79% tė rasteve refuzimi pėr dhėnien e informacionit ishte i hapur, por nė rastet e tjera nuk u kthye pėrgjigje pėr dhėnien ose jo tė informacionit

  Nė Fakultetin i Shkencave Sociale:
  Ka patur dhėnie tė informacionit nė 52% tė rasteve
  Nga refuzimet e dhėnies sė kėrkesave, 11% lidhej me mospasjen e informacionit nė fakultet
  Nė rastet e tjera kėrkesat s’u morėn parasysh

  Fakulteti Ekonomik:
  Pėrgjigja e kėrkesave pėr informacion ishte Nė masėn prej 49% tė tė gjitha rasteve tė paraqitura
  52% e kėtyre rasteve informacioni ėshtė refuzuar haptaz pėr t’u dhėnė.

  Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja:
  Refuzimi i dhėnies sė informacionit ishte i plotė, asnjė nga kėrkesat pėr informacion nuk u mor parasysh nga administrata dhe organet drejtuese tė fakultetit.

  Rektorati i Tiranės:
  Studentėt qė paraqitėn kėrkesa pėr informacion nuk arritėn ta merrnin atė,
  tė vetmet raste kur u mor informacion ishin rastet kur informacioni kėrkohej nga drejtuesit e Qeverisė Studentore.  Sa dinė studentėt pėr rregulloret:
  Mbi 84 % e studentėve tė Universitetit tė Tiranės pėrgjigjen se nuk e njohin statutin e universitetit tė tyre
  69% nuk e dinė qė ekziston njė statut i tillė
  74.52% e studentėve tė intervistuar nuk e kanė parė asnjėherė rregulloren tė publikuar nė ndonjė vend publik tė fakultetit tė tyre

  Sondazhi
  Qeveria Studentore: Sa u besojnė studentėt pedagogėve

  Pedagogėt nė fakultetin tim nuk janė tė korruptuar - 45%
  Pedagogėt nė fakultetin tim janė tė korruptuar - 54,89%
  Nuk kam besim nė korrektėsinė dhe transparencėn - 78%
  e drejtuesit tė departamentit
  Nuk kam besim tek korrektėsia e dekanit tė fakultetit - 67.84%
  Nuk kam besim tė efikasiteti i Kėshillit tė Fakultetit dhe fuqia kontrolluese e tij - 98.2%


  6. Nuk jam kurrė i informuar nė lidhje me :
  Rregulloren e Fakultetit 43.4%
  Mbledhjet e Kėshillit tė Fakultetit 78.7%
  Mbledhjet e Kėshillit tė Departamentit 74.5%
  Vendimet e marra nga organet drejtuese tė fakultetit 89.45%
  Kėrkimet dhe projektet brenda fakultetit tim 94.89%

  7. Nuk mė kanė informuar asnjėherė pėr mėnyrėn e menaxhimit tė tarifės vjetore qė i paguaj fakultetit tim 96.5%
  8. Nuk kam besim tek sistemi i vlerėsimit tė studentit 83%


  http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=53413

 3. #3
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Neues Volksblatt - Politik
  Neue Zahler bei Uni-Gebühren - - Für rund 7500 Studenten aus der Türkei, Albanien, Weißrussland, Bosnien-Herzegowina, Bulgarien, Kroatien, Serbien und Montenegro wird das kommende Studienjahr teurer. Sie müssen erstmals an den österreichischen Universitäten Studiengebühren zahlen — und das sogar in doppelter Höhe. Grund dafür ist, dass diese Staaten von ausländischen Studenten selbst Beiträge einheben und damit die in bilateralen Verträgen festgelegte so genannte „Reziprozität“ (Wechselseitigkeit) wegfällt, die die jeweiligen Studenten dieser Länder bisher von der Gebühr befreit hat. Die Österreichische Hochschülerschaft (ÖH) hat deshalb am Mittwoch vor dem Bildungsministerium protestiert.

  http://www.volksblatt.at/204NV_1103158.stm

 4. #4
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Pisa: Albanien-Mazedonien" Schulsystem für Idioten

  Als besonders dramatisch schätzt die Studie die Grundbildungssituation in den Entwicklungsländern ein. Während in den OECD-Ländern im Schnitt 18 Prozent der Schüler die niedrigste Stufe der Lesekompetenz erreichten oder darunter lägen, seien es in Albanien, Brasilien, Mazedonien und Peru weit über 50 Prozent. Diese Schüler seien in Gefahr, Analphabeten zu werden.

  http://www.ksta.de/servlet/CachedCon...d=994948860605

  Was soll man denn in diesen Ländern lernen? Da kommen ja nur noch Idioten hervor, bei dem Schul System und die könenn bestenfalls UCK Mörder und Terroristen Karrieren erreichen.[/b]

 5. #5

  Registriert seit
  30.08.2004
  Beiträge
  373
  hahahaahaha, grad der richtige sagt etwas über bildung!!!

  du würdest nicht mal die aufnahmeprüfungen für die oberstufe der kinshasa state school!!!

 6. #6
  FtheB
  Pisa: Albanien-Mazedonien" Schulsystem für Idioten
  Können denn die Lehrer in diesen Ländern überhaupt lesen und schreiben?

 7. #7
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Totaler Streik der Lehrer und Studenten in Albanien

  A week’s strike of students and teachers started in Albania, Albanian newspapers announce. According to representatives of students and teachers’ association they have not received a clear answer to their demands by the Ministry of Education. The first mass protest has taken place in Tirana in front of the University.

  Source: FOCUS News Agency

  http://www.southeasteurope.org/index.php?site=1

  Hintergrund sind das teilweise die sehr niedrigen Gehältern nicht mehr für die Lehrer usw.. bezahlt werden.

  Aussedem werden STrom ZÄhler und Telefon Abrechnungen durch die Fatosi Mafia in Tirana manipuliert.

  Die Politische Mafia in Albanien muss weg und Albanien braucht eine Volks Revolution.

 8. #8

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  Re: Totaler Streik der Lehrer und Studenten in Albanien

  Lupoc 2005 sollen in Albanien ja Wahlen stattfinden wer wird wohl gewinnen?

 9. #9
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Re: Totaler Streik der Lehrer und Studenten in Albanien

  Zitat Zitat von TeQuIlA_BoY_KuMaNoVe
  Lupoc 2005 sollen in Albanien ja Wahlen stattfinden wer wird wohl gewinnen?
  Salih Berisha und Fatos Nano, werden nicht mehr Schlüssel der Macht haben, weil die USA und Europa dies nicht mehr dulden werden.

  Man spricht von Edi Rama, das er neuer Ministerpräsident werden soll. Ich bin ein fan von Edi Rama, aber auch er ist nur ein Aushänge Schild der Top Albanischen Mafia, welche sich derzeit im Agrar Minister Agron Duka, Lefter Koca (engster und wichtigster Freund von Fatos Nano und Bürgermeister von Durres) manifestiert.

  Beide sind zusammen mit der Familie Hasanbeliu (sprich Hasani) im MOment die Top Albanischen Mafia im Drogen Handel und mit dem Vollstrecker dem Kosovaren Luzehim Beriasha, der mehrfach in Deutschland im Gefängnis war.

  "Luli" Berisha war erstmalig in 1993 in Deutschland im Gefängnis und wurde dann 2000 nach Deutschland übestellt von den Italienern, welche ihn in Rimini im Mai 1999 festnahmen. Natürlich mit gefälschten Papieren usw.

  Seit Ende 2002, ist Luli Berisha wieder in Durres, als eine Art Manager der Top Albanischen Mafia und er war zeitweise sogar Chef der Leibwächter Garde von Fatos Nano. ZUvor Leibwächter beim Kroaten Tuschjman und kurze zeit beim Plündern in Bosnien dabei in der Truppe von "Arkan"

  Also zur Frage: Wer wird gewinnen! Antwort die Mafia, denn alle Kanditen Posten in den Parteien, werden an die Mafia für ca. 150.000 $ verkauft.

  Also kommen erneut nur die Vertreter der "Narco-Demokratie" in das Parlament und werden auch erneut die Ministerposten stellen.

  Der Verlierer wird erneut das Albanischen Volk sein, denn der Westen hat voll versagt.

  Vielleicht richtet es der US Präsident noch, indem er Albanische Politiker einfach verhaften lässt, was durchaus sein kann.

 10. #10

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von lupo-de-mare

  Man spricht von Edi Rama, das er neuer Ministerpräsident werden soll. Ich bin ein fan von Edi Rama
  Hoffentlich wird , er bald Albaniens Premier.

  Er ist unsere einzige Rettung , er als Bürger meister hat Tirana aufgebaut und als Premier wird er ganz Albanien aufbauen.

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Bildung
  Von sick im Forum Rakija
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 14.06.2012, 14:50
 2. Was ist Bildung?
  Von Dr. Gonzo im Forum Bildung und Karriere
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 05.05.2012, 22:32
 3. Albanien und der Islam - Shqiptaret Musliman Sammelthread
  Von Bendzavid im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 866
  Letzter Beitrag: 12.03.2012, 00:41
 4. Bildung am Balkan/Bildung der Balkaner
  Von Lopov im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 30.01.2010, 17:47