BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 29

Shote Galica

Erstellt von Shpresa, 28.11.2008, 22:46 Uhr · 28 Antworten · 7.901 Aufrufe

 1. #1
  Shpresa

  Shote Galica

  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė  Shko te: navigacion, kėrko

  Shote Galica


  Shote Galica, emėruar nė lindje si Qerime Galica, (1895 - 1927) ishte luftėtare e shquar e ēetave kryengritėse kosovare pėr ēlirimin dhe bashkimin kombėtar tė tė gjitha viseve shqiptare dhe pėr njė regjim shtetėror demokratik nė Shqipėri, Heroinė e Popullit. Pa pėrfillur terrorin e armikut dhe ligjet e ashpra tė fesė e tė kanunit luftoi heroikisht pėr 12 vjet me radhė kundėr pushtuesve serbė, austrohungarezė e bullgarė.
  Shote Galica mori pjesė nė mė shumė se 40 aksione tė rėndėsishme kundėr armikut. Kundėrshtoi me konsekuencė politikėn e dhunės e tė terrorit tė regjimit shovinist tė Beogradit ndaj popullsisė shqiptare, shpronėsimin e shpėrnguljen e saj dhe kolonizimin sllav tė trevave shqiptare. Mė 1919 mori pjesė nė Kryengritjen e Rrafshit tė Dukagjinit, ndėrsa mė 1922-1923 luftoi pėr mbrojtjen e Zonės Neutrale tė Junikut, e cila shėrbente si bazė pėr kryengritjen e Kosovės e tė Malėsisė. Nė korrik 1924 mori pjesė nė mbrojtjen e zonės sė lirė tė Drenicės (Arbanisė sė Vogėl). Nė korrik 1924 pas vdekjes sė tė shoqit Azem Galicės, vazhdoi luftimet nė krye tė ēetės sė tij. Sė bashku me qindra luftėtarė tė Kosovės nė dhjetor tė 1924 luftoi kundėr ushtrive intervencioniste serbe e bjellogardiste dhe mercenarėve tė Ahmet Zogut. Humbi nė luftime nga masakrat e shovinistėve serbė 22 anėtarė tė familjes.
  Nga fundi i vitit 1926 Shote Galica u vendos nė Shqipėri, ku vdiq nė Fushė Krujė e braktisur nga regjimi zogist.

 2. #2
  Avatar von Der_Freak

  Registriert seit
  24.07.2008
  Beiträge
  4.351
  kurzzusammenfassung in deutsch?

 3. #3
  Avatar von Peyo

  Registriert seit
  10.03.2008
  Beiträge
  9.537
  Das bild in deinem Ava. Bist du es?

 4. #4
  Crane
  Zitat Zitat von Peyoni3nt Beitrag anzeigen
  Das bild in deinem Ava. Bist du es?
  Nein, das ist Shote Galica... Shpresas neuestes Vorbild.

  Shpresa sieht viel besser aus.

 5. #5

  Registriert seit
  15.03.2006
  Beiträge
  4.376
  Shote Galica...Trimeresha shqipetare....
  eine von den heldinnen Kosovas....

 6. #6
  Avatar von Peyo

  Registriert seit
  10.03.2008
  Beiträge
  9.537
  Zitat Zitat von Crane Beitrag anzeigen
  Nein, das ist Shote Galica... Shpresas neuestes Vorbild.

  Shpresa sieht viel besser aus.

  Glückwunsch 15 000 Beiträge

 7. #7
  Crane
  Zitat Zitat von Peyoni3nt Beitrag anzeigen
  Glückwunsch 15 000 Beiträge
  Scheiße

 8. #8

  Registriert seit
  15.03.2006
  Beiträge
  4.376
  Alter..
  du bist der totale freak..und BF süchtig!!!

 9. #9
  Crane
  Zitat Zitat von prishtinase Beitrag anzeigen
  Alter..
  du bist der totale freak..und BF süchtig!!!
  Vielleicht hab ich mich ja bloß in dich verliebt...

 10. #10

  Registriert seit
  15.03.2006
  Beiträge
  4.376
  Zitat Zitat von Crane Beitrag anzeigen
  Vielleicht hab ich mich ja bloß in dich verliebt...
  Ich war ne zeit lang nicht hier...
  das kanns nicht sein..
  obwohl...wer verliebt sich nicht in mich...

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Film über Azem Galica
  Von Gentos im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 212
  Letzter Beitrag: 01.05.2013, 00:01