BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 95 ErsteErste ... 3910111213141516172363 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 943

Shqipetaret ne Turqi/Albaner in der Türkei.

Erstellt von Romantika, 08.03.2009, 17:19 Uhr · 942 Antworten · 84.181 Aufrufe

 1. #121
  Avatar von Jeta

  Registriert seit
  18.01.2006
  Beiträge
  1.006
  Nein, in Tepebag, aber Arnavutköy ist einer der schönsten Teile Istanbuls


 2. #122
  Avatar von Jeta

  Registriert seit
  18.01.2006
  Beiträge
  1.006
  Hier mal ein Video über einige bekannte "Arnavutlar": 3. #123
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Jeta Beitrag anzeigen
  Nein, in Tepebag, aber Arnavutköy ist einer der schönsten Teile Istanbuls
  die cousins von meinem vater leben dort

 4. #124
  Avatar von Guri i madh

  Registriert seit
  15.01.2008
  Beiträge
  167
  Harta e Sanxhakut tė Nishit

  Baladė Kosovare Ē'ka kanė bjeshket o bre qe ushtojne. Ē'ka kanė lugjet o bre qe po fshajne, Ē'ka kanė malet qe s'mugullojne, Ē'ka ka hana qe s'po shndrit, Ē'ka ka djelli qe s'po ban drite, Ē'ka kanė shpendet qe s'po knojne, Ē'ka kanė qyqet o bre qe s'vajtojne. Muhaxhiret kah po shkojnė, Kane lan toke e kanė lane shpi, Kane lane dhen e kanė lane dhi, Kane lane buken cerek me hi, Kane lane corben n'veksht te zi, Kane lane sofren t'shtrume n'shpi, Kane shkue miqte buke po u ngi, Kane lane zhgujt o nveg pa u krye, Kane lane pajen cikat pa marue, Kane met nuset te dhandri pa shkue, Kane met krushqit e bre pa u kthye, Kane met djemtė o dhander pa hi, Ohh... muhaxhiret o bre kah po shkojnė, Dru e gurė o bre c'po vajtojne, Bari n'toke o bre s'po mbin, muhaxhiret kanė marrė dynjane n'sy Vdesin n'bore e vdesin n'shi, Vdesin pleqe o bre vdesin te rinj, Vdesin gra e vdesin fėmijė. Muhaxhiret bre kah po shkojnė, Pėr ta malet po vajtojne, buke pa ngrane e ujė pa pi, Kane marrė udhėn pėr Shqipni, Udhen e gjatė o bre pėr Turki, oh..kush njeh Zot, bre din e iman Muhaxhireve konak ju ban, Muhaxhiret brenda i shtin, Shtronju mirė o bre pėr me fjet, Se ju con Zoti n'xhehnet, Se jua kthen o Zoti n'nahiret.

 5. #125
  Avatar von Jeta

  Registriert seit
  18.01.2006
  Beiträge
  1.006
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  die cousins von meinem vater leben dort
  Wie cool

 6. #126
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Jeta Beitrag anzeigen
  Wie cool

 7. #127
  Arvanitis
  Das sind doch muslimische Camen die im Zuge des Bevölkerungsaustausches in die Türkei deportiert wurden.

 8. #128
  Avatar von Guri i madh

  Registriert seit
  15.01.2008
  Beiträge
  167

  Shqiptaret e dėbuar nė Selanik  Shqiptaret e dėbuar nė Selanik


  Tabela e pėrmbajtjeve

  [fshih]

  [redakto] Shpėrnguljet e mėdha me 1877/1878

  Nė luftėn ruso-osmane, Sėrbia dhe Mali i Zi menjėherė u rreshtuan nė anėn e Rusisė me qėllim qė tė realizonin aspiratat ekspansioniste nė drejtim tė trojeve etnike shqiptare. Luftimet serbo-osmane u zhvilluan kryesisht nė trevat shqiptare tė Sanxhakut tė Nishit qė i takonin Vilajetit tė Kosovės. Pas humbjeve tė njė pas njėshme dhe me tėrheqjen e ushtrisė Osmane nga kėto troje, Serbia para syve tė fuqive tė mėdha dhe me bekimin e tyre kryente spastrimin etnik. Si rezultat i dhunės, terrorit, masakrave dhe gjenocidit tė ushtrisė serbe ndaj popullit autokton shqiptar me qindra e mijėra shqiptar u detyruan t'i braktisnin vatrat e tyre duke u vėndosur si muhaxher (refugjat) nė brendi tė Vilajetit tė Kosovės dhe me gjerė. Nė ketė kohė para tytave tė soldateskes serbo-malazeze u shpėrngulėn rreth 160 mijė shqiptar. Kėshtu u spastruan etnikisht 640 vendbanime shqiptare tė rrethit tė Nishit, tė Prokupjes, Leskocit, Vranjės, Kurshumlisė etj. Me kėto akte anticivilizuese dhe antishqiptare Serbia dhe Mali i Zi ngushtuan edhe mė hapsirėn kombtare shqiptare duke krijuar kėshtu parakushte pėr rrezikim tė metejshėm tė trojeve shqiptare nė pėrgjithėsi dhe tė Kosovės nė veēanti. (Burimi: Historia e Popullit Shqiptar - hartuar nėn drejtimin e Institutit tė Historisė)
  [redakto] Dėshmi

  "...Pothuajse tė gjitha banorėt e pjesės perendimore tė Sanxhakut tė Nishit lė dorėzuar Serbisė, ishin shqiptar tė besimit mysliman... prandaj kur ky sanxhak u pushtua nga ushtria serbe, popullsia nuk i bėri ballė pushiuesit. Ajo e tėra iku nė Vilajetin e Kosovės duke lėnė tėrė vendin tė braktisur." John Ross
  "... nė acar dhe tė ftohtė tė madh tė dimrit tė vitit 1877-1878 pashė njerėz duke ikur tė zhveshur e tė zbathur qė kishin braktisur dhomat e veta tė ngrohta me pėrplot mall.....Pėrgjatė rrugės Gėrdelicė-Vranjė dhe deri nė Kumanovė, nė tė dy anėt e rrugės vėreheshin kufomat e fėmijėve, tė pleqėve e tė tjerėve qė kishin vdekur nga tė ftohtit." Josip H. Kostiq; Mėsues - dėshmitar i kohės.
  [redakto] Muhaxhirėt

  Kolonat e Shpėrnguljeve te shqiptarve nga trojet e veta - dėbimi i shqiptarėve nga Sanxhaku i Nishit 1833-1878. Dėbimet e shqiptarėve nga trekėndshi i Toplicės 1878-1881
  Shembull ėshtė vendbanimi Klaiqi ishte fshat nė komunėn e Lebanės tė Jabllanicės (sot Serbia jugore), dikur i banuar me shqiptarė tė cilėt u dėbuan me dhunė nga pushtuesit serb.Fshati kufizohet me fshatrat e dikurshme shqiptare si Gėrguroci, Bajra, Poroshtica, Llapashtica etj. Nga ky vendbanim e kan prejardhjen banorėt e fshatit Kokaj nė Karadak, mandej banorėt e lagjes Klaiq tė qytetit tė Gjilanit ,( tė cilit ende i kan pronat e tyre nė Klaiq tė nacionalizuara pas Luftės sė Dytė Botrore) muhaxhirėt e fshatit Kokaj gjegjėsisht njė lagje e fshatit Ranatoc i cili ndodhet nė Malet e Karadakut komuna e Preshevės.
  Dėbimet e shqiptarėve nga trekėndshi i Toplicės 1878-1881
  Qė nga viti 1833 kur Serbia kishte fituar autonomi kulturore nga Perandoria Otomane, kishte filluar planet jo vetėm pėr pushtimin e tokave shqiptare, por edhe pėr zhdukjen e tyre nga faqja e dheut. “Naēertanija” e Ilija Garashanini-t ishte njė platformė dhe program pėr dėbimin e shqiptarėve nga platformė dhe program pėr dėbimin e shqiptarėve nga trojet e veta. Ky program ishte konstruktuar nė vitin 1844, ndėrkohė qė ishte realizuar gjatė dhjetorit 1877 dhe janarit 1878. Gjatė kėsaj kohe, tė gjitha faktet historike thonė se janė pėrzėnė nga trojet shekullore afro 700 vendbanime. Trojet shqiptare nuk kishin pėsuar tragjedi mė tė madhe dhe kaq ngushtim tė hapėsirės gjeografike, askurrė mė parė. Shqiptarėt nė ato vise ishin vendas, qė dėshmohet edhe nė dokumentet e hershme. Nė “Regjistrimin turk tė vitit 1455. Pra edhe pse kjo trevė qe nga parahistoria ishte e banuar me fise ilire, autorė tė ndryshėm serbė pėrpiqen qė shqiptarėt t'i nxjerrin si kolonizues tė tokave serbe. Sipas Jovan Cvijiqi-t, Dushan Popoviqit, Luba Stojanoviqit, Vlladimir Stojanoviqit, Anastasije Urosheviqit e shumė tė tjerėve, familjet shqiptare si kolonizues kanė depėrtuar deri nė Toplicė, Leskoc, Vrajė e gjetiu pas “ Dyndjes sė madhe serbe” tė vitit 1690. Sipas burime arkivore, por edhe sipas njė burimi serb deri nė mes tė shek.XIX vetėm nė rrethinė tė Leskocit dhe tė Prokuples ishin mė se 300 fshatra shqiptare, kurse deri nė vitin 1877 vetėm nė rrethinė tė Pustarekės dhe tė Jabllanicės ishin 1539 shtėpi shqiptare. Me depėrtimin e ushtrisė serbe, andej fshatit Bucė, pothuajse nuk kishte mbetur asnjė familje shqiptare. Kėshtu nga Pustareka e Jabllanica pothuajse tė gjitha familjet shqiptare u nisėn kėmbė drejt Gollakut. Se ēfarė terrori ėshtė bėrė mbi shqiptarėt, dėshmon e dhėna se pas dėbimit tė shqiptarėve, Serbia nė krye me Mita Rakiqi kishte dėrguar ekipe pėr ta popullzuar atė pjesė me kolonistė para se tė mbahej Kongresi i Berlinit. Ekipet pėr formimin e komunave dhe regjistruesit, ndėr tė tjera, shkruanin: "Kėtu tė gjitha fshatrat kanė qenė shqiptare, tani janė tė shkreta, tė djegura dhe tė rrėnuara, prandaj edhe nuk mund tė formohen komuna “. Tė djegura, tė shkreta dhe tė rrėnuara, regjistruesit i kishin shėnuar 53 fshatra. Se ēka kanė pėrjetuar shqiptarėt gjatė dėbimit secila familje ėshtė njė histori nė vete, por vlen tė pėrmendet edhe njė fragment i udhėpėrshkruesit serb, Sreten Popoviq qė, ndėr tė tjera, shkruante:"Ato net, shumė familje shqiptare duke udhėtuar me fėmijėt e tyre, nga acari i madh pėsuan humbje tė mėdha nė njerėz. Shumė fėmijė nė qerre ose nė shpinė tė nėnės u ngrinė dhe vdiqėn. Kishte raste tė shumta kur edhe pleqtė vdisnin nga tė ftohtit." Qystendili i Bullgarisė nė janar tė vitit 1878 ishte pėrplot shqiptarė, sikur Bllaca e prillit tė vitit 1999. Pėr fatin e mirė tė kėtij populli, pėr dallim nga vitet 1877-1878, kėtė herė, kėtė katrahurė po e pėrcillte e tėrė bota, kurse shtetet mė tė fuqishme e mė demokratike, nė krye me SHBA-tė dhe Britaninė e Madhe u vunė nė krah tė drejtėsisė dhe bashkė edhe me shtete tė tjera e ndihmuan kėtė popull qė tė kthehej nė tokėn e tij shekullore.

 9. #129
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  Das sind doch muslimische Camen die im Zuge des Bevölkerungsaustausches in die Türkei deportiert wurden.
  nicht nur.. es sind albaner aus allen albanisch-bewohnten gebieten.
  die meisten sind aus Nis (serbien oder auch kosova lindore), aus dem sandzak, mazedonien (bitola, skopje)..

 10. #130
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  Das sind doch muslimische Camen die im Zuge des Bevölkerungsaustausches in die Türkei deportiert wurden.

  Nicht nur, hab selber verwandte die aus KS vertrieben wurden und heute dort Leben...


  ausserdem Ēamen = Albaner
  genauso wie Arvaniten, aber du als Griechischer möchtegern Arvanite kannst es ja nicht wissen

Ähnliche Themen

 1. Albaner in der Türkei
  Von Jean Gardi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 148
  Letzter Beitrag: 06.09.2012, 00:42
 2. Shqiptar ne Turqi
  Von Popeye im Forum Politik
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 22.02.2012, 01:59
 3. Albaner als Minderheit in der Türkei
  Von valamala im Forum Politik
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 29.03.2009, 01:28
 4. Albaner wollte man alle nach Türkei deportieren.
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 15.08.2005, 20:09