BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 74 von 95 ErsteErste ... 246470717273747576777884 ... LetzteLetzte
Ergebnis 731 bis 740 von 943

Shqipetaret ne Turqi/Albaner in der Türkei.

Erstellt von Romantika, 08.03.2009, 17:19 Uhr · 942 Antworten · 84.094 Aufrufe

 1. #731
  Posavac
  Zitat Zitat von CAPO Beitrag anzeigen
  Könnt ihr nicht ohne Beleidigungen diskutieren oder muss ich den Thread vorzeitig schließen
  Man man man.
  Am besten du machst mal ne Stunde zu oder so damit alle mal chillen

 2. #732
  IbishKajtazi
  So wie angekündigt haben die Jenigen, die Scheisse gelabert haben, eine Verwarnung erhalten und das wird in Zukunft auch nicht anders sein!

 3. #733
  IbishKajtazi
  So Thread ist wieder offen, spamt ruhig weiter, wenn ihr Sehnsucht nach Verwarnungen habt.

 4. #734
  IbishKajtazi
  Ich freue mich darauf neue Verwarnungen verteilen zu dürfen. Auf das Säubern des Threads freue ich mich eher weniger.

 5. #735
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Njė President turk nė mes tė viteve ‘90 bėnte shaka me Presidentin shqiptar kur i thoshte: “Unė drejtoj mė shumė shqiptarė sesa ju”. Pėr rast ai President kishte njė dell shqiptari. Nė Turqi jetojnė 4 milionė shqiptarė, edhe pse pak prej tyre vazhdojnė tė identifikohen si tė tillė. Turqia ėshtė kėshtu shteti i dytė pas Shqipėrisė, pėr nga numri i banorėve shqiptarė, megjithėse me njė komunitet qė zor se identifikohet… Njė zė nė bokse na njofton se avioni pėr nė Stamboll niset pas pak dhe se duhet tė vrapojmė pėr nė daljen numėr 4. Me pasaporta dhe me ēanta nė duar nisemi drejt daljes ku pas saj, na pret autobusi i aeroportit. Pas disa sekondash udhėtim komod me autobus, si rrallė herė nė Shqipėri, ndalojmė pėrpara shkallėve. 23 shkallė deri nė derėn e avionit, pėr tė lėnė pas krahėve Shqipėrinė dhe pėr t’u drejtuar drejt njė tjetėr Shqipėrie po aq tė madhe sa ajo me qendėr nė Tiranė.

  Arnautllėk, shqiptarėt e Turqisė, ose nė kėrkim tė

 6. #736
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Meqė fjala ėshtė pėr vetėm njė rajon, ku shqip-tarėt e gjejnė folenė e riatdhesimit, ėshtė e arsyeshme mė tepėr pėrqėndrimi tė bėhet nė te, ndonėse paraqet mangėsi, ngase madhėsia e masivit tė ekzodit dhe vendosja nėpėr territore ėshtė i madh. Nėpėr etapat e pėrmendura kohore nė Turqi krijohen enklava tipike me shqiptarė, tė cilėt nė kuptimin e pėrgjithėsuar mund tė thuhet se janė tė shtrirė anekėnd Turqisė sė sotme. Nga tė dhėnat qė mund tė verifikohen nėpėrmjet burimeve tė ndryshme, masė e madhe e shqiptarėve tė riatdhesuar janė tė shtrirė nė Vilajete tė shumta tė Turqisė. Ndėr kėto Vilajete mund tė veēohen: Adapazari, Stambolli, Brusa, Eskishehir, Kytahia, Manisa, Izmiri, Ajden, Adana, Ankara, Tokat, Samsun, Elazey, Edrene e tjerė.


  Shqiptarė tė Kosovės tė dėbuar me dhunė nga trojet e tyre
  prej pushtuesve serbė nė vitin 1912

  Duke e vėnė nė peshojė dispersionin (shpėrn-darjen) e shqiptarėve nėpėr viset e Turqisė, mund tė arrihet te pėrfundimi se politika lidhur me pranimin e shqiptarėve ka qenė e dispersuar. Sa herė janė hapur dyert pėr kėtė etni, gjėrat, krieteret pėr ven-dosjen e tyre kanė qenė me kohė tė defmuara. Sipas tė dhėnave qė fitohen nga bashkėbiseduesit (tė cilėt nuk kanė pretendime analitike) edhe nga burimet tjera mėsohet se politika turke pėr shqiptarėt ishte e trefishtė. Sė pari, shqiptarėve iu mundėsohej vend-banimi nėpėr shkretėtirat, gjysėmshkretėtirat, pėrkatėsisht nėpėr vendet e largėta kufitare, nė pjesėt e lindjes e tė perėndimit, ku do tėjenė element.

  Pėrveē nė Vilajetet e shėnuara pothuajse nė tė gjitha viset tjera
  tė Turqisė ka popullsi me origjinė shqiptare

  i qėndresės dhe i mbrojtjes sė kufijve. Meqė nė ato mjedise kushtet ishin tė disfavorshme pėr jetesė, vendosja bėhej pa kurrfarė pagese, gratis. Sė dyti, shqiptarėt kishin mundėsi tė gjejnė fole edhe nėpėr kryeqendra tė shquara, siē ėshtė Stambolli, Izmiri etj., me rrethina tė pėrafėrta, porse pėr kėte ishin tė detyruar ta blejnė pasurinė e patundshme. Familja e Brahim Ismajlit (atėherė Amitoviq) nga Koliqi (komuna e Prishtinės) nė vitin 1925 shpėrngulen dhe vendosen Turgutli (nė afėrsi tė Izmirit). Duke mos qenė tė kėnaqur pas gjashtė muajsh kthehen prapa (shih: pasaportin dhe fotografinė e familjes). Sė treti, nė pjesėn Evropiane tė Turqisė, nuk ekzistonte disponimi i autoriteteve turke pėr formimin e enklavave tė gjera me elementin shqiptar. Mbase njė qėndrim i tillė mund tė arsyetohej me faktin se shqiptarėt duhet tė jenė sa mė larg nga atdheu i tyre i mėparshėm, pėr tė pasur kontaket mė tė rralla dhe influencim tė paktė, ose fare tė pashėnuar.
  Pėr secilin pėrcaktim ka argumente tė shumta. Bie fjala, Sylejman Lladovci me tė dy vėllezėrit nė vitin 1925 shpėrngulen nė Keshan (pjesė evropiane e Turqisė nė kufi me Greqinė). Tė tre vėllezėrit ishin tė martuar dhe kishin fėmijė. Kėta i shpėrndajnė nėpėr fshatra tė ndryshme, meqė sipas dispozitave nuk lejoheshin mė shumė se dy familje shqiptare nė vendosen nė njė vendbanim (fshat).
  Pėr tė hyrė nė realitetin e kėtyre territoreve lypset mund dhe kohė e konsiderueshme. Ėshtė simptoma-tike se pėr ketė element dihet pak. Mė tepėr ekzistojnė pėrfolje orale, se sa ndonjė realitet i argumentuar. Autori i kėtij shkrimi mund tė thellohet mė tepėr nė Vilajetin e Samsunit, duke e veēuar kazanė (komunėn) e Bafrės, njė ēerdhe tė vėrtetė me shqiptarė.

  http://www.kosovali.net/kosova_samsun.htm

 7. #737
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046

  Dr. ALI JAKUPI
  PĖR ATA KOSOVA ĖSHTĖ ĖNDĖRR
  - SHQIPTARĖT NĖ VILAJETIN E SAMSUNIT -
  (udhėpėrshkrime-ese)
  KOSOVA ONLAR İĒİN BİR HAYAL

 8. #738

  Registriert seit
  06.11.2010
  Beiträge
  72
  sami frasheris sohn gründer von galatasaray

 9. #739
  Kelebek


  Helal olsun Nineme!

  Şadiye Teyze, Osmanlı hanımefendisi, hala ēok güzel Türkēe konuşuyor. Türkiyeden yıllarca uzak kalmış Türkiye sevgisi ile yaşamış. Türk okullarının aēılmasında katkılar sağlamış. Arnavutluk insanının Türkiye sevigisini yansıtan bir hanımefendi.

 10. #740
  Bendzavid
  Zitat Zitat von CAPO Beitrag anzeigen


  Helal olsun Nineme!
  Was heißt das worum gehts da?

Ähnliche Themen

 1. Albaner in der Türkei
  Von Jean Gardi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 148
  Letzter Beitrag: 06.09.2012, 00:42
 2. Shqiptar ne Turqi
  Von Popeye im Forum Politik
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 22.02.2012, 01:59
 3. Albaner als Minderheit in der Türkei
  Von valamala im Forum Politik
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 29.03.2009, 01:28
 4. Albaner wollte man alle nach Türkei deportieren.
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 15.08.2005, 20:09