BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 21 von 24 ErsteErste ... 111718192021222324 LetzteLetzte
Ergebnis 201 bis 210 von 235

Status der UCK in Albanien

Erstellt von Ēenko, 11.05.2015, 00:59 Uhr · 234 Antworten · 10.763 Aufrufe

 1. #201
  Avatar von Johnny Cash

  Registriert seit
  22.02.2010
  Beiträge
  10.767
  Entweder es wird über das Thema geschrieben oder es wird geschlossen..

 2. #202
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Rruga Adem Jashari Tirane - Adem Jashari Straße im Tirana

  Es gibt auch weitere Straßen in Albanien die nach Adem Jashari benannt wurden z.B

  Rruga Adem Jashari in Durres
  Rruga Adem Jashari in Shkoder

 3. #203

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Und was soll das nun beweisen ?

 4. #204
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Zitat Zitat von InsiderNP Beitrag anzeigen
  Entweder es wird über das Thema geschrieben oder es wird geschlossen..
  Warum wird er nicht verwarnt für Hurensohn??


  Whorainzone
  Who = Hu
  Rain = ren
  Zone = sohn

  Warum sollte er sonst du Whorainzone schreiben?

  was bedeutet es, wenn jemand zu einem sagt "who-rain-zone"? (bedeutung who rain zone)

 5. #205

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  voll die Lachnumer seit ihr

 6. #206
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Nė Tiranė hapet ekspozita me armėt e Adem Jasharit  5 Mars 2015 - 16:19
  Muzeu i Kosovės nė bashkėpunim me Muzeun Historik Kombėtar tė Shqipėrisė kanė ēelur sot nė Tiranė, njė ekspozitė tė veēantė nė nderim tė kujtimit tė heroit legjendar tė Kosovės, Adem Jasharit, dhe familjes sė tij.

  Ekspozita e quajtur “Qėndresa Heroike e Jasharėve pėr liri”, prezanton historinė e Jasharėve, heroizmin dhe sakrificėn e tyre pėr lirinė e Kosovės.
  Pėr herė tė parė nė kėtė ekspozitė u prezantuan pėr publikun shqiptar edhe armėt me tė cilat kanė luftuar Jasharėt. Drejtori i Muzeut tė Kosovės, Sadik Krasniqi, por edhe homologu i tij shqiptar Melsi Labi e pėrshėndetėn kėtė ekspozitė ndėrsa theksuan se ka njė rėndėsi jo vetėm kulturore-historike, por ngėrthen nė vete porosinė dhe mesazhin pėr opinionin e brendshėm dhe atė ndėrkombėtar, si dhe mundėson qė tė vlerėsohet flijimi i popullit shqiptar pėr liri.
  “Ne nė historinė e popullit shqiptar kemi shumė sakrifica, kemi shumė bujė, shumė figura e personalitete, familje tė ndryshme qė kanė sakrifikuar pėr lirinė tonė. Kėto armė qė po i shihni kėtu; Adem Jashari nė vitin 1991 erdhi kėtu nė shtetin amė Shqipėri, u pėrgatit pėr ushtri, u armatos, dhe kėto armė qė i shihni ju sot kėtu ai i mori nga Shqipėria, pėr ta luftuar okupacionin, pėr ta luftuar Serbinė, qė e kishte mbėshtjellė pėr vite me radhė Kosovėn tonė. Kėto armė tė pėrgjakura i kemi sjellė sot kėtu pėr tė kuptuar, pėr t’ia servirur opinionit tė gjerė mbarėkombėtar pėr lavdinė qė ndodhi, sakrificėn qė ndodhi, lirinė e Kosovės dhe gjithė kombit shqiptar, sepse liria e njėrės pjesė nga tjetra shumė ėshtė varur nga kontribute tė ndėrsjellura,” tha Krasniqi, pėrcjell Kp.
  Ndėrsa drejtori i Muzeut tė Shqipėrisė, Melsi Labi, e konsideroi para sė gjithash njė detyrim hapjen e kėsaj ekspozite dhe pėrkujtimin e heroizmit tė Adem Jasharit.
  “Kjo lloj ekspozite ėshtė njė detyrim nė fakt i Muzeut Historik tė Shqipėrisė dhe i shtetit shqiptar, pėr familjen Jashari, por jo vetėm. Ndaj ne sot nė plotėsim tė tė gjitha iniciativave dhe objektivave qė kemi vendosur shfaqim kėtė ekspozitė, duke iu rikutjtuar edhe njė herė se disa eksponantė siē janė armėt e familjes Jashari shfaqen pėr herė tė parė, nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar por dhe brenda kufijve tė Shqipėrisė, nė mėnyrė tė hapur. Simbolika e tyre dhe e gjithė ekspozitės na thėrret dhe njė herė qė tė jemi shumė tė kujdesshėm dhe tė kemi njė memorie tė fortė pėr tė gjitha ngjarjet historike dhe pėr tė mos i lejuar mė qė tė pėrsėriten ashtu si ka ndodhur shpesh me disa ngjarje tė ndryshme nė rrjedhėn e shekujve”, tha Labi.
  Ekspozita pėr Familjen Jashari, do tė qėndrojė e hapur pėr njė javė nė ambientet e Muzeut Historik Kombėtar nė Tiranė. Ekspozita tematike dokumentare paraqet fakte konkrete mbi rrjedhėn e luftės sė UĒK-sė, pėrkatėsisht tė heroizmit tė Familjes Jashari, si dhe flijimin me vetėdije tė lartė kombėtare tė shqiptarėve pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Materialet muzeore, qė prezantohen nė kėtė ekspozitė janė: eksponate tredimensionale, fotografi, dokumente, harta dhe gazeta tė kohės qė nė njė masė tė caktuar pasqyrojnė Epopenė e Jasharėve nė Prekaz.

  Nė Tiranė hapet ekspozita me armėt e Adem Jasharit ? KOHA

 7. #207
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963

 8. #208

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  Kennst Albanien eh nur vom Internet.

 9. #209

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  So sind sie halt

  Sehen die eine Statue eines UCK Helden in Albanien und bilden sich was ein.

 10. #210
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Adem Jashari und Ibrahim Rugova in Tirana 1993
Ähnliche Themen

 1. Rettung der Juden in Albanien im zweiten Weltkrieg
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 148
  Letzter Beitrag: 11.12.2006, 22:47
 2. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 29.10.2005, 12:44
 3. Teilwiederholung der Parlamentswahl in Albanien
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 21.08.2005, 12:02
 4. Neue Funde aus der Antike in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 21.06.2005, 21:44
 5. UN Bericht: Der Islamische Terror der UCK in Drenica
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.03.2005, 22:56