Da die Türkei mit Abstand die besten Archive für die echte Geschichte haben, fordert der Türkische PM Erdogan die Albanische Regierung auf, endlich die gefälschte Historie in ihren Geschichts Büchern zu beenden!

Und zwar geht es um die Albanische Erfindung, das Skenderberg 25 Jahre gegen die Türken gekämpft hat.

Das ist echt peinlich, was die Albaner mit ihren Geschichts Fälschungen bringen.

Wir bitten um eine genauere Übersetzung durch die Albaner, denn die Quelle Koha Jone ist Top.


, independent daily.

22/2/2005

-Turkey: Review Scanderbeg's role Turkish Premier Erdogan asked from his Albanian counterpart Fatos Nano the change of history's texts. According to Turkish News Agency "Anadolu Agency", Erdogan has claimed historic correctness from Albanians. On page 3

E Marte, 22 Shkurt 2005

TURQIA: RISHIKONI ROLIN E SKENDERBEUT

Sipas agjencise se lajmeve "Anadolu Agency", Erdogan ka kerkuar korrektesi historike. Kryeministri Taip Erdogan i kerkoi homologut te tij, Nano, rishikimin e teksteve te historise

Kryeministri turk Taip Erdogan gjate vizites se tij ne Tirane i ka kerkuar homologut shqiptar ngritjen e nje komisioni ekspertesh dypalesh per rishikimin e teksteve te historise. Sipas agjencise turke te lajmeve "Anadolu Agency", kerkesa e Erdogan per Nanon ishte qe "informacioni mbi marredheniet Turqi-Shqiperi duhet te reflektohet korrektesisht ne librat shqiptare te historise". Ky detaj i rendesishem ne fakt nuk u publikua nga pala shqiptare, e cila vendosi te heshte publikisht ndaj kerkeses se kryetarit te qeverise turke. Kerkesa per rishikimin e teksteve te historise nuk eshte e para qe mberrin ne adrese te shtetit shqiptar. Gjithashtu, "ne emer te fqinjesise se mire" kete kerkese e artikuloi pak kohe me pare edhe qeveria greke. Madje per kete u caktua nje grup i perbashket pune, i cili do te hiqte nga teksti i historise shqiptare ato paragrafe qe "cenojne marredheniet". Edhe ne rastin e kerkeses se kryeministrit turk, qeveria shqiptare nuk ka bere asgje publike, por gjithcka ka dale ne shesh nga autoritetet apo mediat e huaja. Kerkesa e kryeministrit Erdogan per rishikimin e historise i referohet periudhes kur Gjergj Kastriot Skenderbeu perballoi permbi 25 vjet ushtrite e drejtuara nga sulltanet turq. Ne historine boterore, Skenderbeu njihet edhe si mbrojtes i vlerave te Krishterimit, pasi nuk lejoi depertimin e ndikimit osman mbi Perendimin.

Mesazhi publik i Erdogan

Kryeministri turk gjate vizites se tij ne Shqiperi u takua me presidentin Moisiu, homologun Nano dhe kryetarin e Kuvendit, Pellumbi. Gjithashtu ai dha nje mesazh ne Kuvend ku i cilesoi si mjaft te mira marredheniet politike qe ekzistojne mes dy vendeve. "Te varrosim shqetesimet qe kemi kaluar ne Ballkan, jo me urrejtje apo meri, sepse njerezimi ka nevoje per paqe globale, pasi ne te kundert do te kishte terrorizem global", u shpreh kryeministri turk, duke bere te qarte se ajo qe mbetet e rendesishme per keto vende eshte vendosja e marredhenieve te mira. Ne kete kontekst ai e cilesoi rolin e Shqiperise si te rendesishem duke e konsideruar si "nje politike te zgjuar te Shqiperise per te gjitha rajonin e ne vecanti per Kosoven". Megjithate ai beri te qarte se nuk mjaftojne vetem marredheniet e mira politike mes dy vendeve, duke kerkuar nje rol me te madh ne fushen e investimeve, apo bashkepunimit kulturor. Nje pike tjeter qe kryeministri turk preku ne fjalen e tij ishin zgjedhjet parlamentare te ketij viti ne Shqiperi. Per te ajo qe mbetet me e rendesishme, nuk eshte se kush fiton, "por cilido qe te jete rezultati nje gje eshte e sigurte, ne Shqiperi do te fitoje demokracia". Nga ana tjeter homologu i Nanos uroi qe negociatat me BE-ne te perfundjne sa me shpejt dhe sa i perket anetaresimit te Shqiperise ne NATO, Erdogan siguroi se Turqia do te jape ndihmen dhe perkrahjen e saj maksimale. "Turqia eshte teper e vendosur te jape cdo mbeshtetje per anetaresimin e Shqiperise ne NATO, pasi kjo eshte e rendesishme dhe nje avantazh strategjik edhe per vete rajonin". Ky ishte premtimi qe beri kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan, gjate takimit qe zhvilloi me kryeministrin Nano.

http://www.kohajone.com/lexo.php?id=30600