Vdiq veprimtari Azem Hajdini – XANI

Sot, mė 20 shtator 2010, nė moshėn 87 vjeēare, nė Prishtinė vdiq luftėtari, pėrjetuesi dhe denoncuesi i zėshėm i Masakrės sė Tivarit, AZEM HAJDINI – XANI, anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės.
Nė “Kohėn e Shqipėrisė” (1941 – 1943), librin e zėvendėsoi me pushkė, duke marrė pjesė aktive nė forcat e armatosura tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, nėn udhėheqjen e komandantit Shaban Palluzha. Pas rėnies heroike tė komandantit Shaban Palluzha, Azem Hajdinin e mobilizojnė dhe e dėrgojnė pėr nė rrugėn e ferrit, nė Tivar, ku edhe i pėrjetoi masakrat e 31 marsit 1945.
Azem Hajdini – Xani, si anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės deri mė tash ka botuar 8 libra qė i kushtohen kryesisht Masakrės sė Tivarit, luftės sė Shaban Palluzhės pėr liri dhe ēlirim kombėtar si dhe ngjarjeve me peshė tė Lėvizjes sonė kombėtare. Pėr kontribut tė veēantė nė jetėn tonė shoqėrore e politike ėshtė nderuar me mirėnjohje tė veēanta nga institucionet dhe shoqatat kombėtare tė Kosovės.


R.I.P
Guter Mann.