BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 176 von 267 ErsteErste ... 76126166172173174175176177178179180186226 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.751 bis 1.760 von 2661

Völkermord an den Armeniern

Erstellt von Idemo, 29.07.2009, 15:39 Uhr · 2.660 Antworten · 131.043 Aufrufe

 1. #1751
  Avatar von Cypriot

  Registriert seit
  20.12.2014
  Beiträge
  3.822
  Perinçek’in ‘soykırım yoktur’ zaferi!

  VATAN DIŞ HABERLER | 16 Ekim 2015 Cuma - 2:30
  AİHM Büyük Dairesi, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri nedeniyle İsviçre’yle davalık olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in lehine karar verdi.
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Aralık 2013’te 2. Daire’nin verdiği hükme uydu ve “soykırım”ı inkârın cezalandırılmasının ifade özgürlüğü ihlali olduğunu teyit etti. Strasbourg’da görülen davada mahkeme, Perinçek’in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre’de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin itiraz başvurusunu reddetti. Kararı 7’ye karşı 10 oyla alan AİHM Büyük Dairesi, böylece İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini kabul etmiş oldu.

  İçtihat oluşturacak

  AİHM Büyük Dairesi’nin açıkladığı karar, Avrupa’daki ifade özgürlüğü açısından içtihat oluşturacak. Yani benzer bir davada aynı kararın verilmesi bu kadar uzun zaman almayacak. Kendisi kararın aleyhinde olan ve ‘Hayır’ oyu kullanan AİHM Başkanı Dean Spielmann’ın açıkladığı kararda ayrıca bir uluslararası ceza mahkemesinin 1915’te yaşanan olaylar hakkında herhangi bir bağlayıcı karar alamayacağı belirtildi. Hayır oyu kullanan yargıçlar kararın sonuna ekledikleri şerh yazılarında Ermeni olaylarının da Yahudi Soykırımı gibi bir tarihi gerçek olduğunu, AİHM’in bunu inkar etmeye yetkisi olmadığını savundu.
  Clooney’nin karısı kaybetti!

  Ermenistan’ın hukuk ekibinde bulunan ünlü avukat Lübnan asıllı Emel Alamuddin Clooney dünkü duruşmaya katılmadı.
  ‘Hayır’cı başkan açıkladı

  Kararı, Perinçek’in aleyhinde ‘hayır’ oyu kullanan AİHM Başkanı Dean Spielmann açıkladı.  ERMENİ TARAFI ŞOKTA!

  ‘Pazarlamacı Perinçek’

  Perinçek lehindeki karar Ermenistan cephesinde büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı. Ermenistan Adalet Bakanı Arman Tatoyan, “Mahkemeye görgü tanıklarının ifadelerini, ‘soykırım fotoğraflarını’ ve delillerini sunduk” derken Ermeni basını ‘büyük şok’ olarak nitelediği kararı kınadı. Ermenistan Halk Radyosu ‘inkar pazarlamacısı’ olarak tanımladığı karar için “Bu inkar politikasının önünü açabilir” dedi.

  ‘Ermenistan ilişkilerini etkiler’

  AiHM’in kararını Ermenistan açısından Vatan’a değerlendiren Bölgesel Araştırmalar Merkezi (RSC) kurucu direktörü Richard Giregosian, şunları söyledi: “Perinçek lehine verilen karar Ermenistan’ı şüphesiz ki çok mutsuz etti. Bu karar elbette Ermenistan tarafından yeni bir negatif tepki dalgasına neden olacak. Hali hazırdaki kutuplaşmış Türkiye,Ermenistan ilişkilerinde ek ger-
  ginlik de doğurabilir.”

  İŞTE MAHKEMENİN KARAR GEREKÇELERİ

  İfade ve fikir özgürlüğüne sansür olmaz

  128 sayfalık karar metninde şu gerekçeler yer aldı:

  - NEFRET ÇAĞRISI YOK: Davalının ifadeleri hoşgörüsüzlük veya nefret çağrısı anlamına gelmiyor.

  - ONUR KIRICI DEĞİL: Perinçek’in sözleri Ermeni cemaati için cezai yaptırımı gerektirecek seviyede onur kırıcı değil.

  - YASA ZORUNLU DEĞİL: İsviçre’nin bu tür bir yasa çıkarması için herhangi bir uluslararası zorunluluk bulunmuyor.

  - BU BİR SANSÜR: İsviçre mahkemesi genel kanaatin aksine görüş bildiren bir kişinin ifade özgürlüğünü kısıtlamış ve sansür uygulamıştır.

  - DEMOKRASİYE UYMUYOR: Demokratik bir toplumda şok edici, rahatsız edici, kızdıran ifadelerin de yeri vardır ve bu tür sözlerin dile getirilebildiği ifade özgürlüğü olmadan demokrasiden bahsedilemez.

  - DİREKT MAĞDUR YOK: Mahkememiz 1915 olaylarının Ermeniler için ne kadar hassas ve önemli olduğunun farkındadır. Ancak bu olayların üzerinden 90 yıl geçmiş olması, direkt mağdurlarının kalmaması nedeniyle zaman konusu da göz ardı edilemez.

  - YAHUDİ SOYKIRIMINA İTHAF: Yahudi Soykırımı tüm dünya tarafından kabul edilen tarihi bir gerçektir. Bu mahkeme Yahudi Soykırımı’nı inkar edenlerin, gaz odalarının var olmadığını söyleyenlerin, kurban sayılarını tartışanların yanında hiç olmamıştır. Bunları inkar edenlere demokratik toplumlarda ceza verilmesi gerekli bir durumdur.

  - CEZAYA GEREKLİ DEĞİL: İsviçre’deki mahkemeler Ermeni olaylarıyla ilgili toplumda soykırım olduğuna dair genel kanıyı baz alarak karar almıştır. ‘Genel konsensüse’ göre karar vermek problemli bir durumdur. Mahkememiz kurban yakınlarının ve Ermenilerin onurlarının korunması için demokratik bir toplumda cezai yaptırım uygulanmasını uygun görmemiştir.

  MADDE 10 NE DİYOR?

  İfade özgürlüğü

  1- Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hak, kamu makamlarının müdahalesi olmaksızın ve ülke sınırları gözetilmeksizin, kanaat özgürlüğünü ve haber ve görüş alma ve de verme özgürlüğünü de kapsar. Bu madde, Devletlerin radyo, televizyon ve sinema işletmelerini bir izin rejimine tabi tutmalarına engel değildir.

  2- Görev ve sorumluluklar da yükleyen bu özgürlüklerin kullanılması, yasayla öngörülen ve demokratik bir toplumda ulusal güvenliğin, toprak bütünlüğünün veya kamu güvenliğinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın, başkalarının şöhret ve haklarının korunması, gizli bilgilerin yayılmasının önlenmesi veya yargı erkinin yetki ve tarafsızlığının güvence altına alınması için gerekli olan bazı formaliteler, koşullar, sınırlamalar veya yaptırımlara tabi tutulabilir.  PERİNÇEK ÇOK MUTLU

  Galile gibi ‘Dünya dönüyor’ dedik

  Mahkemeye eşi Şule Perinçek, Vatan Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Yaşar Okuyan’la gelen Doğu Perinçek karar sonrası açıklamalarda bulundu. Perinçek şöyle konuştu: “Avrupa’da düşünce hürriyeti uğruna yüzyıllarca büyük mücadeleler verildi. Başka bir karar da zaten hiçbir zaman beklenemezdi. Galile’nin dediği gibi Dünya, Güneş’in etrafında ve kendi etrafında dönüyor. Biz de o büyük özgürlükçülerden aldığımız cesaretle, milletimizin özgürlük tarihine dayanarak Dünya’nın döndüğünü söylüyorduk.”

  Ne olmuştu?


  Perinçek, İsviçre’de 2005 yılında verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine bu ülke yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle 2007 yılında 30 gün hapis ve para cezasına çarptırılmış ve bunun ardından 2008 yılında AİHM’e başvurmuştu. AİHM 2. Dairesi ise 17 Aralık 2013 tarihli kararında, ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız bulmuştu. Ancak İsviçre bu karara itiraz ederek, davayı Büyük Daire’ye taşımıştı. AİHM’in temyiz organı olarak görev yapan Büyük Daire, 28 Ocak’taki ilk duruşmada tarafların savunmalarını dinlemişti.

  Perinçek?in ?soyk?r?m yoktur? zaferi! | GAZETE VATAN

 2. #1752
  Avatar von Domoljub

  Registriert seit
  27.08.2008
  Beiträge
  4.883
  Übersetz den Dreck, das ist ein deutschsprachiges Forum. Baklanforum darf nicht Istanbul werden!

 3. #1753
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.861
  Zitat Zitat von Barbaros Beitrag anzeigen
  Ein Haufen Scheisse zieht einige Fliegen nunmal an, nicht das Tigerfish jetzt ne Fliege ist .
  Tigerfischfliege

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Domoljub Beitrag anzeigen
  Übersetz den Dreck, das ist ein deutschsprachiges Forum. Baklanforum darf nicht Istanbul werden!
  So kurz gefasst.
  Doğu Perinçek tat sich in letzter Zeit durch die Leugnung des Völkermords an den Armeniern hervor. Aufgrund dessen prüfte das Bezirksgericht Lausanne, ob Perinçek mit seinen Behauptungen zu den Ereignissen während des Ersten Weltkriegs gegen die schweizerische Antirassismus-Strafnorm verstoßen hat.[6] Perincek hatte am 24. Juli 2005 an einer Kundgebung in Lausanne erklärt, der Genozid an den Armeniern sei eine internationale Lüge. Er wurde am 9. März 2007 zu einer Geldstrafe verurteilt. Damit ist er die erste Person in der Schweiz, die wegen Leugnung des Völkermords an den Armeniern zur Rechenschaft gezogen wird. Perinçek sprach von einem rassistischen und imperialistischen Urteil und sieht sich als Opfer in einer Linie mit Galilei, Robespierre und Marx, die ebenfalls für ihre Ideen verurteilt worden seien. Im Übrigen werde er seine Position auch dann nicht ändern, wenn eine unabhängige Expertenkommission ihn widerlege.[7] Perinçek verglich das Gerichtsverfahren mit einem Prozess der Spanischen Inquisition [8] und kündigte an, Revision einzulegen.[9] Am 19. Juni wies das Kantonsgericht Waadt Perinçeks Rekurs als vollkommen unbegründet ab und bestätigte das Urteil der Vorinstanz,[10] auch das angerufene Schweizer Bundesgericht bestätigte im Dezember des gleichen Jahres das Urteil.[11] Perinçek rief gegen diesen Entscheid den Europäischen Gerichtshof für Menschenrechte (EGMR) an, der 2013 urteilte, dass die Schweiz damit das in Artikel 10 der Europäischen Menschenrechtskonvention garantierte Recht auf freie Meinungsäusserung verletzt habe.[12] Die Schweiz ersuchte daraufhin die Grosse Kammer des EGMR um eine Neubeurteilung des Falles. Der EGMR entschied im Juni 2014, dass er den Fall behandeln wird[13] und bestätigte im Oktober 2015 das Urteil von 2013.[14]
  https://de.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_Perin%C3%A7ek

 4. #1754
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.270
  Zitat Zitat von Domoljub Beitrag anzeigen
  Übersetz den Dreck, das ist ein deutschsprachiges Forum. Baklanforum darf nicht Istanbul werden!
  Du hättest auch höflich drum bitten können anstatt auf rassistischer Weiße ausfallend zu werden.


  Aber Türkenallergieker Kaffee Afarensis war so nett und hat den Text versucht einigermaßen zusammenzufassen.

 5. #1755
  Avatar von Cypriot

  Registriert seit
  20.12.2014
  Beiträge
  3.822
  Dies war ein glorreicher Sieg der Türkei in der Armenierfrage.

 6. #1756
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.861
  Zitat Zitat von Cypriot Beitrag anzeigen
  Dies war ein glorreicher Sieg der Türkei in der Armenierfrage.
  Weder sind die unschuldigen Genozid-Opfer wieder am Leben, noch kann man diesen Pyrrhussieg als glorreich bezeichnen.

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Tigerfish Beitrag anzeigen
  Aber Türkenallergieker Kaffee Afarensis war so nett und hat den Text versucht einigermaßen zusammenzufassen.
  Beides falsch. Die Schreibweise und die Aussage.

 7. #1757
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.270
  Zitat Zitat von Kaveh Ahangar Beitrag anzeigen
  Weder sind die unschuldigen Genozid-Opfer wieder am Leben, noch kann man diesen Pyrrhussieg als glorreich bezeichnen.

  - - - Aktualisiert - - -  Beides falsch. Die Schreibweise und die Aussage.
  Die Aussage ist vom Wahrheitsgehalt her 100%´ig richtig. Das einzige, was du mir als billiges Verhängnis versuchst breitzutreten,wenn deine Argumente an Gewicht verlieren, ist mein Rechtschreibfehler gewesen.

  Von meinen Fehlern mal abgesehen, hätte die Pisa-Polizei hier im Forum bei einigen Usern eine 24 Stunden Einsatz schieben müssen.

  Was Unkenntnis anbelangt sucht dich die Pisa-Polizei bereits per Interpol.

 8. #1758
  Avatar von Indiana Jones

  Registriert seit
  03.04.2015
  Beiträge
  4.490
  Liebe türkische Kollegen ihr seid nicht die einzigen, die einen Genozid relativieren. Fakt ist, es war ein Genozid, ihr habt ja nichts mit ihm zu tun, es waren die Jungtürkischen Nationalisten nach dem Zerfall des Osmanischen Reiches, diese Menschen weilen nicht mehr unter uns, warum seid ihr so wehement dagegen? Entschuldigt, dass ich euch das unterstelle aber ihr verhält euch z.Teil wie viele Serben, die den Genozid an den Bosniern relativieren und kleinreden. Macht das nicht, ihr habt kein Recht dazu sowas kleinzureden aber ihr müsst auch nicht gradestehen. Einen Genozid eingestehen heisst, die Vergangenheit aufzuarbeiten. Viele Völker haben ethliche Genozide verübt, viele haben es bis heute nicht zugegeben aber ihr müsst nicht so sein wie sie. Es wäre ein Schritt nach vorne.

 9. #1759
  Avatar von Dr. Gonzo

  Registriert seit
  29.04.2012
  Beiträge
  10.861
  Zitat Zitat von Indiana Jones Beitrag anzeigen
  Liebe türkische Kollegen ihr seid nicht die einzigen, die einen Genozid relativieren. Fakt ist, es war ein Genozid, ihr habt ja nichts mit ihm zu tun, es waren die Jungtürkischen Nationalisten nach dem Zerfall des Osmanischen Reiches, diese Menschen weilen nicht mehr unter uns, warum seid ihr so wehement dagegen? Entschuldigt, dass ich euch das unterstelle aber ihr verhält euch z.Teil wie viele Serben, die den Genozid an den Bosniern relativieren und kleinreden. Macht das nicht, ihr habt kein Recht dazu sowas kleinzureden aber ihr müsst auch nicht gradestehen. Einen Genozid eingestehen heisst, die Vergangenheit aufzuarbeiten. Viele Völker haben ethliche Genozide verübt, viele haben es bis heute nicht zugegeben aber ihr müsst nicht so sein wie sie. Es wäre ein Schritt nach vorne.
  Versuche ich den Leuten hier auch klarzumachen.

 10. #1760
  Avatar von Indiana Jones

  Registriert seit
  03.04.2015
  Beiträge
  4.490
  Zitat Zitat von Kaveh Ahangar Beitrag anzeigen
  Versuche ich den Leuten hier auch klarzumachen.
  Kinder sagen nur das, was ihnen ihre Eltern beibringen oder eben eintrichtern, allen voran die Balkanvölker & Menschen aus Kleinasien. Man glaubt einfach alles ohne zu hinterfragen. Ich find das wirklich schade, egal bei welchem Volk. Ich wusste auch nichts über die Pontier oder Assyrische Christen aus der Türkei, bis ich einige von ihnen traf. Einer von ihnen wurde ein sehr guter Freund von mir. Weisst du mein Volk ist genauso, wie das Assyrische aus der Türkei einfach im umgekehrten Fall. Es war bzw. ist das selbe Schicksal. Ich kann mit diesen Leuten mitfühlen, weil ich weiss wie es ist im eigenen Land nicht anerkannt zu sein, obwohl man schon vor allen anderen Völkerschaften da war.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 593
  Letzter Beitrag: 07.11.2015, 14:09
 2. Völkermord an den Armeniern?
  Von Dragan Mance im Forum Rakija
  Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 30.11.2012, 22:26