BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 9 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 86

"Dritte Halbzeit" bulgarische EU Abgeordnete protestieren gegen mazedonischen Film!

Erstellt von Zoran, 31.10.2011, 11:58 Uhr · 85 Antworten · 17.102 Aufrufe

 1. #31
  Burgas
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Bestreitet auch keiner, dank der Lobbyarbeit der bulgarisch Orthodoxen Kirche und dem Zaren konnte man die Juden in den "alten Grenzen" vor der Deportierung bewahren. Doch die Juden aus den Besetzten Gebieten wie Mazedonien, Nordgriechenland oder Südserbien wurden von den bulgarischen Armee nach Treblinka deportiert. Solche Fakten zu leugnen ist einfach eine Beleidigung an all die Opfer die damals umkamen. Die Deutschen leugnen den Holocaust auch nicht.

  Sorry aber habe ich das geleugnet..??hab ich eh nicht oder...

 2. #32
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.459
  Zitat Zitat von Ray_Bulgaria Beitrag anzeigen
  Sorry aber habe ich das geleugnet..??hab ich eh nicht oder...
  Ne du nicht, sag ich auch nicht.
  Ich bezog mich auf dem bulgarischen Historiker in dem Video da und den Politikern die wieder viel Wind um nichts machen.

  Sollte keine Unterstellung dir gegenüber sein.

 3. #33
  Bendzavid
  Wird es den Film auch in deutsch geben?

 4. #34
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  Wird es den Film auch in deutsch geben?
  Englisch bestimmt, deutsch vielleicht wenn Arte den Film ausstrahlt.

 5. #35
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Doris Pack meint, wir sollen die Meinung der Bulgaren bezüglich des Filmes ignorieren. Als Beispiel meinte sie auch "Dann müssten wir deutschen ja zu jedem Film Nein sagen der über das dritte Reich handelt".

  Игнорирајте ги бугарските реакции за „Трето полувреме“!
  понеделник, 28 ноември 2011  Не треба да не се дава големо значење на реакциите на бугарските европратеници за филмот „Трето полувреме“, вели германската европратеничка Дорис Пак во изјава за МИА  Ова го оценува германската европратеничка Дорис Пак претседателка на Комисијата за култура и образование на Европскиот парламент во изјава за МИА, коментирајќи ги реакциите на бугарските европратеници Евгени Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илче, кои по повод снимањето на „Трето полувреме“ испратија протестно писмо до еврокомесарот Штефан Филе, поради неговата „наводна навредлива за Бугарија содржина, ширењето на историски манипулации и откриениот говор на омраза кон Бугарите“.

  - Тоа се луѓе кои не разбраа ништо за Европа, тие треба да прекинат со тоа бидејќи што би правеле ние во Германија. Ако секогаш мораме да кажеме „не“ или да протестираме за сите филмови кои се снимаат за Третиот Рајх. Не е наместо да се реагира на ваков начин, тоа не културен начин на делување и би сакала да не им са дава големо значење на нивните реакции, вели Пак.

  Бугарскиот европратеник Ковачев од редовите на Европските народни партии и демохристијани смета дека во Македонија историјата се чита „селективно“ и дека со тоа на еден начин се води антибугарска политика. Тука тој го наведува филмот „Трето полувреме“, запрашувајќи се „зошто македонските режисери не снимаат филмови посветени на српската окупација на Македонија, за затвораните на Голи Оток и за оние кои се изјаснувале како Бугари во Македонија“.

  Бугарскиот европратеник тврди дека тој и неговите колеги – европратеници од Бугарија се за брзо влегување на Македонија во ЕУ, но тие не се согласуваат со тоа како се претставува нејзината историја.

  - Бугарија и бугарските европратеници секогаш го искажувале мислењето дека Република Македонија треба, колку што е можно побрзо да стане дел на европското семејство, вели Ковачев.

  Прашан дали Бугарија и бугарските европратеници се „навистина новата пречка за Македонија на патот кон ЕУ“, Ковачев нагласува дека Бугарија прва ја признала независноста на Македонија и дека таа нема проблеми ниту со нејзината независност, ниту со граѓаните на Македонија. Тој се надева дека во Македонија постои политичка волја за да бидат надминати некои од разликите со Бугарија.

  Неговата и воздржаноста на двајцата други бугарски европратеници околу текстот на заедничкиот документ на Мешовитиот комитет ЕУ-Македонија, околу користењето на придавката „македонски“ во европските институции Ковачев, ја оправдува со спротивноста на предложениот текст со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент

  - Ние, тројцата претставници од Бугарија, гласавме воздржани, за да не го блокираме усвојувањето на препораките на Мешовитиот комитет, бидејќи, ако ние гласавме против тогаш тие не ќе беа усвоени. Предложениот текст (по барање на македонската страна), беше во спротивност со методологијата на Европската комисија и Европскиот парламент, која се практикува од 2008 година околу некористењето на терминологијата „македонски“, вели Ковачев.

  Јас и моите колеги, додава, сметаме дека не можеме да ја промениме методологија со таа препорака и на тој начин да ја критикуваме работата на Европската комисија. Тоа може да биде променето само во дијалогот меѓу Атина и Скопје и изнаоѓањето на целосно решение за проблемот со името.

  На прашањето дали може да се случи официјална Бугарија да го признае постоењето на македонскиот јазик Ковачев одговори дека не би сакал да коментира за тоа кој каков јазик е. - За жал, мислењата се спротивставени од двете страни на границата. Научив дека МАНУ излезе со став дека македонскиот јазик е основата на сите словенски јазици во Европа, бугарската наука има друго мислење. Се разбира ние признаваме дека секој јазик може да се развива понатаму врз основа на регионални дијалекти, посебно кога има изолација на одредена област. Иднината е отворена и се надеваме дека ќе покажеме разбирање, но тоа нема да се случи ако нема желба за компромомиси и наметнување на една или друга теза, истакнува Ковачев.

  Сакам исто така да кажам, потенцира, дека никаде не е димпломатска практика да се признаваат атрибутите на власта, а камо ли јазиците.

  - Сепак најголемиот проблем е интерпретацијата на историјата... Кога се следи тоа што се случува, гледам со жалење еден национализам, кој не знам на што се должи. Убаво е да се прават монуметнтални градби и триумфални порти, да се подигаат споменици на македонските херои, но кога тие се прогласуваат само за македонски како Цар Самоил, Гоце Делчев, Даме Груев, Кирил и Методиј, не зборувам за античката историја, тоа е исклучително провокативно, и колку да сме толерантни и солидарни тогаш треба да одговориме на тие провокации, вели Ковачев.

  Национализмот, посочува, никогаш не довел до ништо добро.

  - Македонскиот национализам кој сега се проповеда, за жал, од нашата сестринска партија сметам дека не е правилниот европски пат, кој може по најбрз пат да ја доведе Македонија во ЕУ“, завршува бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во интервјуто за МИА.
  ! | - kirilica.com.mk

  Bulgarische News dazu:

  Doris Pack: Do not pay attention to the response of Bulgarian MEPs for Third Halftime
  28 November 2011 | 11:15 | FOCUS News Agency
  Home / European Union
  Skopje. Macedonia should not pay attention to the reactions of Bulgarian MEPs for the film Third Halftime. That is what German MEP Doris Pack said in an interview for the Macedonian news agency MIA. Doris Pack commented on the letter of the Bulgarian MEPs Evgeni Kirilov, Andrei Kovachev and Stanimir Ilchev to EU Enlargement Commissioner Stefan Fule, about the manipulation of history.
  "These are people who did not understand anything about Europe and they should end with this. What should we do in Germany then? Should we always say "no" for all movies that are filming in the Third Reich? It is not good to react in such a way and it should not be paying attention, "said Pack, who is chairperson of the Committee on Culture and Education in the European Parliament.
  Andrey Kovachev, in turn, said that Macedonia selectively read history and leads an anti-Bulgarian policy.
  http://www.focus-fen.net/index.php?id=n265202

 6. #36
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia Holocaust survivor: 'I escaped with the resistance'
  27 November 2011 Last updated at 00:12 GMT Help

  The Macedonian capital, Skopje, has recently inaugurated a new Holocaust Memorial museum - only the fourth in the world after Washington, Jerusalem and Berlin.

  Macedonia lost the highest proportion of its Jews of any country in the world - 98% of them murdered in the Holocaust.

  Jamila Kolonomos, now 89, lost almost 20 members of her family in the Treblinka concentration camp.

  Mrs Kolonomos only survived by joining the Communist resistance force led by General Tito.

  She spoke to BBC News about the day in March 1943 when the deportations began.

  Interview: BBC News - Macedonia Holocaust survivor: 'I escaped with the resistance'


  Ausführlicher hier
  Last survivors of the Holocaust keep memories alive
  BBC News - Last survivors of the Holocaust keep memories alive

 7. #37
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.459


  Der Trailer

 8. #38
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Sieht schon mal vielversprechend aus.

 9. #39
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Der offizielle Trailer ist raus


 10. #40
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  *Hust *Hust...Makedonien ist in Griechenland, warum unterhaltet ihr euch darüber......uns Griechen stört es nicht...

Seite 4 von 9 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 26.04.2010, 19:00
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 23.04.2010, 12:30
 3. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 07.03.2010, 17:08
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 07.12.2009, 17:00