BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 89

Filme und TV aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 14.05.2012, 11:28 Uhr · 88 Antworten · 17.889 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ab dem 20.10 geht die neue Season los!


  60201_513106272032765_1064329646_n.jpg

 2. #22
  Avatar von Night0233

  Registriert seit
  09.05.2012
  Beiträge
  309
  Apache @ Ja Klar es wurden niemals Mazedonier durch die Griechen vertrieben oder umgebracht!! Wers glaubt es gibt genug Mazedonier die vor dem Europäische Gerichtshof für Menschenrechte Straßburg geklagt haben weil man sie als kinder aus den Mazedonischenteil von griechenland vertrieben hat und ihnen ihre Besitztümer durch gewalt nahm die dürfen Griechenland bis heute nicht in greeekkkoooland einreisen!

  Aber das achso Tolle Gericht in Straßburg hat kein gehör dafür weil man uns mazedonier als menschen ohne rechte haben will das passt den fanatsichen griechen.

  Ich sage nur die nazipartei Goldene morgenröte die vom Statt beschütz wird mit hilfe der athener oligarischen Regierung

  Zoran weißt du wann es neue teile von der serie
  Македонски народни приказни gibt ich habe ja alle teile da aber die serie ist immer gut und lustig.

 3. #23
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Grenzübergreifender Naturschutz

  31.10.2012, 00:03 Uhr
  Die UNESCO hat die sogenannte Prespa-Region, die sich die drei Länder Albanien, Mazedonien und Griechenland teilen, zum Naturerbe erklärt. Doch ob auch zukünftige Generationen etwas von diesem Erbe haben werden, ist ungewiss. Zu viel hat der Mensch schon durch Überweidung, Überfischung und illegalen Holzeinschlag zerstört. Initiativen, die von allen drei Ländern gemeinsam ins Leben gerufen werden, setzen nun alles daran, die einzigartige Flora und Fauna zu erhalten. Vor allem kommt es darauf an, auch die teils sehr arme Bevölkerung zu unterstützen, deren soziale Situation mit für den Raubbau verantwortlich ist. Ein Film von Danijel Višević Mehr Informationen unter: Global Ideas | DW.DE

  Clip> Global Ideas: Grenzübergreifender Naturschutz - Global Ideas - Video - Handelsblatt


 4. #24
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  12.12.2012 „МАКЕДОНИЈА ДЕКОДИРАНА“ стартува денес!

  „Makedonien dekodiert“ startet heute!  Македонија декодирана

  Веруваме дека живееме во современ свет. Време кога ни се “олеснети” многу нешта, кога техниката и човечките изуми ни “помагаат” за полесен и поудобен живот.

  Општеството е и те како променето, посебно во периодот по втората светска војна. По мрачните воени години, во втората половина на минатиот век човекот успеа да отиде надвор од планетава, да патува со авион, да ги истражува небесните тела со присуство врз истите. Користиме машини кои што нè поврзуваат и овозможуваат трансфер на информации и нивно примање во истата секунда кога се испратени, околу нас се создаде некаква “модерна” опкруженост која со својата умешност секој ден нè потсетува дека е тука за да “ни е полесно”. Се ориентираме според часовникот, имаме аларми кои што нè будат, преку интернет мрежата имаме достап до книги кои што никогаш не би ги нашле во некоја од околните библиотеки, можеме да вршиме примопредавање на информации со огромна брзина, голем процент од популацијата е соблазнета од сите светилки, реклами, вештачки изуми…и тоа не е случај само во Големото Јаболко или некоја од поранешните кралски престолнини, туку и во повеќето мали градчиња – дури и во нашата Македонија. И пак, веруваме дека сме успешни бидејќи имаме достап до сите овие “олеснувачи” на нашето живеење, бидејќи имаме светилки во ноќта, автомобили да нè префрлат побрзо до работа, телефони за контакт, и често знаеме да ја оправдаме целата таа технологија со она старинското – полесно е, барем за ситуации “не дај Боже” ни се наоѓаат сите овие изуми на современиот човек.

  А живееме во постојан притисок, современиот олеснет свет наликува на некаков хаос каде што нештата се движат со брзина на светлината…штета што под светлина денес повеќето подразбираат сијалица, светлечки билборд, халогенки…сепак некои од луѓево велат “Благодарам Никола Тесла, но сепак уште ја почитувам светлината од свеќите”. Додека телефоните ни ѕвонат во периодот кога порано беше време за ручек, се сеќаваме дека нашите баби и дедовци во истиот период од денот не беа вознемирувани од никој – дека тоа беше време за одмор. Навечер пак, бидејќи ни е овозможено да ни свети и во ноќта, можеме и да работиме, најчесто сме будни до после полноќ – а бабите и дедовците кога биле на наши години, тоа време веќе биле заспани. Целиот овој т.н. современ начин на живот може да се набљудува од различни точки на перцепција, но кога добиваме научни информации за космичката свест од пред само две генерации на луѓе, стануваме свесни дека и покрај тоа што ги немале сите удобни изуми – предците можеле да живеат, работат и создаваат со висока степен на организираност. Немале ни часовници, но знаеле кога треба да сеат и жнеат, знаеле кога ќе се раздени и кога ќе се стемни – информацијата ја добивале непосредно, од самото небо. Сепак, тогаш ги немале сите денешни светлини како препрека во комуникацијата со небесниот свод. Небото било поблиску, знаат да речат…

  Македонија Декодирана
  - нов серијален документарец од независна Македонска продукција
  12.12.2012, 21h12min во живо на интернет
  МК4Д
  Првата епизода од Македонија Декодирана
  - Тајните на Минатото

 5. #25
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  Мале мале хихихихихихихихи

 6. #26
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen


  Мале мале хихихихихихихихи

  hahahahaha

 7. #27
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 8. #28
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 9. #29
  tetovë1
  Auf Arte läuft ein Film aus MK: Bones

 10. #30
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha LACHGAS!!!!Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 66
  Letzter Beitrag: 11.04.2018, 22:23
 2. Filme ???
  Von Makedone im Forum Balkan im TV
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 04.06.2016, 10:44
 3. Filme die in Griechenland spielen (Griechische Filme )
  Von Constantinos im Forum Balkan im TV
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 15.06.2011, 19:54
 4. EX YU FILME
  Von Prizrenac im Forum Rakija
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 15.03.2008, 00:48