BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 9 ErsteErste ... 3456789 LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 89

Filme und TV aus Mazedonien

Erstellt von Zoran, 14.05.2012, 11:28 Uhr · 88 Antworten · 17.890 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Schöner Kurzfilm von Crew 5/8


 2. #62
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Честитки за новиот филм на Ilija Piperkoski и соработникот Никола Бабе . Xрабро се отвара една подзаборавена и до скоро забранета епопеjа на овоj дел од Македониjа. Еве мал вовед и гледjате, а потоа одете во библиотека и прочитаjте за овие xерои - Пред 100 години, македонците и албанците живееле и дејствувале заедно. Нова војна, нова агресија ги обединила да се борат, за да не бидат окупирани од србите и да живеат слободно. Но за жал, србите откако направиле масакри, силувања и убиства низ тиквешијата, после 1 месец со 100 000 војска тргнале да го задушуваат Македонско-албанското востание од септември 1913г. Тоа било автохтоно, произлегувало од територијата на Македонија и имало самостоен карактер. Тоа претставувало успешен пример за соработка на македонските и албанските револуционери во борбата против српската власт во Македонија во периодот по Балканските војни 1912/13 година. Можеби сме простиле, но никогаш нема да заборавиме!

  Ohridsko vostanie.jpg

 3. #63

 4. #64
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Честитки за новиот филм на Ilija Piperkoski и соработникот Никола Бабе . Xрабро се отвара една подзаборавена и до скоро забранета епопеjа на овоj дел од Македониjа. Еве мал вовед и гледjате, а потоа одете во библиотека и прочитаjте за овие xерои - Пред 100 години, македонците и албанците живееле и дејствувале заедно. Нова војна, нова агресија ги обединила да се борат, за да не бидат окупирани од србите и да живеат слободно. Но за жал, србите откако направиле масакри, силувања и убиства низ тиквешијата, после 1 месец со 100 000 војска тргнале да го задушуваат Македонско-албанското востание од септември 1913г. Тоа било автохтоно, произлегувало од територијата на Македонија и имало самостоен карактер. Тоа претставувало успешен пример за соработка на македонските и албанските револуционери во борбата против српската власт во Македонија во периодот по Балканските војни 1912/13 година. Можеби сме простиле, но никогаш нема да заборавиме!

  Ohridsko vostanie.jpg


 5. #65
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 6. #66

 7. #67
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 8. #68

 9. #69
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Documentary on First Macedonian Newspaper "Nova Makedonija" to be Filmed

  Labels: 19.-20. Jhdt., Vardar Makedonien


  The European Film Academy ESRA Paris-Skopje-New York has signed a Memorandum on Cooperation with the daily newspaper "Nova Makedonija" on filming a documentary on the occasion of the 70th anniversary of the first daily newspaper issued in Macedonia.

  The multimedia project will include 70 sequences. According to the Rector of the Academy, Jordan Plevnes, this is one of the most serious projects which will be realized since the founding of ESRA.


  "We will cover the years since the first edition of the newspaper was published in October 29, 1944. This is a big challenge for all students, professors and associates in the sphere of audio-visual arts, to film one of the most exciting adventures in the modern history of Macedonia", said Plevnes.

 10. #70

Seite 7 von 9 ErsteErste ... 3456789 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 66
  Letzter Beitrag: 11.04.2018, 22:23
 2. Filme ???
  Von Makedone im Forum Balkan im TV
  Antworten: 32
  Letzter Beitrag: 04.06.2016, 10:44
 3. Filme die in Griechenland spielen (Griechische Filme )
  Von Constantinos im Forum Balkan im TV
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 15.06.2011, 19:54
 4. EX YU FILME
  Von Prizrenac im Forum Rakija
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 15.03.2008, 00:48