BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 9 von 9

Seine Hochheit ist tot! Pusho ne paqe!

Erstellt von IbishKajtazi, 30.11.2011, 13:06 Uhr · 8 Antworten · 1.463 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424

  Seine Hochheit ist tot! Pusho ne paqe!
  Ai ndėrroi jetė nė moshėn 72-vjeēare pasi qėndroi i shtruar prej disa ditesh nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr. 5 nė Qėndrėn Spitalore Universitare nė Tiranė pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė.

  Prej kohėsh, pėr shkak tė shėndetit tė pėrkeqėsuar, favorizuar dhe nga anoreksia, Leka Zogu i Parė ishte tėrhequr thuajse plotėsisht nga jeta aktive politike dhe shoqėrore.


  Nė vend tė tij funksionet publike kryhen nga i biri, Princ Leka dhe drejtuesit e Partisė sė Legalitetit, tė cilėt janė pro monarkisė.


  Vitet e fundit 72-vjeēari lėvizte vetėm me anėn e njė karroce me rrota, si pasojė dhe tė njė dėmtimi nė kėmbė dhe gjendjes sė pėrgjithshme tė pėrkeqėsuar shėndetėsore tė tij.


  Leka Zogu I, lindi mė 5 Prill 1939 nė Tiranė, dy ditė para pushtimit fashist tė Shqipėrisė.


  Der Thronfolger des letzen albanischen Königs ist verstorben. Möge er in Frieden ruhen!

 2. #2

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  kur po i lexoj keto diagnozat shqip, sume interesante "fibrilacion arterial, formė e aritmisė"

  megjithate RIP

 3. #3
  Gjeto
  Ruhe in Frieden Princ Leka!!

  Er war ein guter Mensch, und ein guter Patriot.


 4. #4
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Varroset me nderime Leka Zogu I U varros pretendenti pėr Fronin Mbretnor tė Shqipėrisė Leka Zogu I. Ai u varros nė varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės, mbretėreshės Geraldinė dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006.... Postuar: 06:57:59 / 03.12.2011
  Gjatė fjalimit tė tij nė ceremoninė e varrimit, i biri i pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu i Dytė u betua se do tė ndjekė rrugėn e tė atit.

  “Betohem se do tė ndjek rrugėn e mbretit Leka dhe do jem nė shėrbim tė kombit dhe atdheut”, u shpreh Leka Zogu II.
  Nė Kuvendin e Shqipėrisė u zhvilluan homazhe nė nder tė pretendentit tė fronit mbretėror Leka Zogu i Parė.

  Pranė arkivolit me trupin e pajetė bėnė homazhe personalitetet mė tė larta tė shtetit shqiptar, presidentja e Kosovės Jahjaga, ambasadorėt e akredituar nė Tiranė, politikanė, intelektualė dhe qytetarė. Basha: Leka Zogu figurė themelore pėr aktet shtetformuese tė Shqipėrisė. Prej orės 10:00 nė ambientet e Kuvendit tė Shqipėrisė kanė filluar jnė homazhet nė nderimet tė Zogut tė Parė

  Pėrveē qytetarėve tė shumtė qė kanė mbėrritur nga Kosova pėr tė nderuar Leka Zogun e Parė, rreth orės 11:50 vetė Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka mbėrritur nė ambientet e Kuvendit tė Shqipėrisė ku ka bėrė homazhe nė nder tė Leka Zogu i Parė.

  Njėri pas tjetrit, kryeministri Sali Berisha dhe Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi kanė bėrė homazhe nė nderim tė , Leka Zogu te Parė. Kryeministri dhe Presidenti ishin tė shoqėruar nga bashkėshortet e tyre.

  Homazhe ka bėrė edhe kryetarja e Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, kreu i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta i shoqėruar nga bashkėshortja e tij dhe zėvendėsministri, njėherėsh ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto. LSI-ja e kishe cilėsuar si njė humbje tė madhe pėr kombin shqiptar, ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I.

  Pas homazhe nga personalitetet mė tė larta shtetėrore, komuniteteve fetare, shoqėrisė civile, pėrfaqėsuesve tė medias, artit dhe kulturės, arkivoli i mbėshtjellė me flamurin kombėtar, ku prehet Leka Zogu i Parė ėshtė vendosur para godinės sė Kuvendit tė Shqipėrisė. Pėrfaqėsuesit e komuniteteve fetare kanė mbajtur njė lutje secili nė mėnyrėn e vet nė nderim tė shpirtit tė Leka Zogut tė Parė.

  Pėrveē anėtarėve te kabinetit qeveritar dhe deputeteve te mazhorances dhe opozites, homazhe deri nė kėto momente kanė bėrė edhe ambasadori i OSBE-sė Eugen Wollfarth dhe ambasadori i Shteteve te Bashkuara tė Amerikės, Aleksandėr Arvizu.

  Homazhe ka bėrė edhe pėrfaqesuesit e komuniteteve fetare ne vend. Pamjet televizive tregojnė rradhė tė njerėzve qė presin pėr tė nderuar Leka Zogun e Parė. Pėr t’i bėrė nderimit e fundit Zogut tė Parė kanė ardhur edhe shumė mbėshtetės tė tij nga trojet e tjera shqiptare.

  Leka Zogu i Parė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit me njė protokoll tė posaēėm shtetėtor, ndėrsa dita e sotme do tė jetė ditė zie kombėtare. Flamujt e tė gjitha institucioneve jane ulur ne gjysėmshtizė, ndersa rruget nga ku do te kaloje kortezhi mortor jane dekoruar per rastin.

  Policia e Tiranės njoftoi sot marrjen e masave tė sigurisė gjatė zhvillimit tė ceremonisė mortore pėr pretendentin pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i Pare.
  Er wurde heute mit höchsten Ehren beerdigt.

 5. #5
  Albo-One
  Er ist ein großer Mann gewesen, nicht nur körperlich, sondern auch geistlich.
  Möge er seinen ewigen Frieden finden.

 6. #6

  Registriert seit
  05.11.2011
  Beiträge
  614

  Pusho ne paqe!

 7. #7
  Pejan
  was hat er eigentlich Tolles getan? Von seinem Vater z.B. kenn ich nur schlechte Seiten.

 8. #8

  Registriert seit
  12.04.2007
  Beiträge
  16.107
  Hättest du anstand und Sitte,würdest du nicht die nackte Frau unter der Traueranzeige posten.

 9. #9
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  RiP

  Wegen seinem Vater, wurde leider auch er von vielen als Verräter angesehen.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 15.06.2012, 19:31
 2. Das Volk und seine Diktatur
  Von Perun im Forum Politik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 21:42
 3. wer seine..
  Von phαηtom im Forum Musik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 13.03.2010, 19:49
 4. Wie verbessert man seine ausdauer?
  Von Mazedonier/Makedonier im Forum Sport
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 13.01.2009, 23:27