BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Seite 2 von 2 ErsteErste 12
Ergebnis 11 bis 20 von 20

Bin Ladens Islamische neue Mafia, mit dem US Gambino Clan

Erstellt von lupo-de-mare, 12.09.2004, 09:28 Uhr · 19 Antworten · 20.840 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Bush Dekret: Einreise Verbot für korrupte Politiker

  Nachrichten 14. Januar 2004:

  Bush erlässt Einreise Verbot für korrupte und kriminelle Albanische Politiker
  <http://www.usemb-tirana.usia.co.at/>

  Proclamation by President George W. Bush Will Deny Entry of Corrupt Officials to the United States A proclamation by U.S. President George W. Bush, issued on January 12 and with worldwide applicability, declares that entry to the United States will be denied to persons engaged in, or benefiting from public official corruption............................
  http://www.usemb-tirana.usia.co.at/...amation_eng.pdf


  Es steht ja hier bestens drinnen, das gegen korrupte und kriminelle Albanische Politiker nun gezielt zusammen mit den Amerikanern, Einreise Verbote für die Albanische Polit Mafia Ausgesprochen werden.

  "Persona non Grata" und erneut wurde eine Forderung des @lupo Clans erfüllt, welche vorher gesagt war.

  E Premte, 02 Prill 2004

  ZYRTARET E KORRUPTUAR "NON GRATA" NE PERENDIM

  Edlira Prenga

  Ne raportin e fundit te Bashkimit Europian per Shqiperine kritikohet ashper lidhja e politikes me grupet mafioze, trafiku i influencave dhe lloje te tjera te abuzimeve te politikes me postet shteterore. Edhe nje jave me pare ishte organizata nderkombetare "Transparency International", qe e renditi Shqiperine ne listen e dhjete vendeve me te korruptuara ku politika dhe krimi kane interesa e monopole te perbashketa. Kritika te ashpra kane ardhur edhe nga diplomate te tjere nderkombetare, si edhe nga deklarimet e fundit amerikane te Keshillit Kombetar Shqiptaro-amerikan. Brenda vendit akuzat me te ashpra per lidhje te krimit me politiken erdhen fillimisht nga media dhe me pas nga shoqatat joqeveritare, si shoqata "Mjaft" dhe sidomos Zyra per Mbrojtjen e Qytetareve.

  Te gjitha keto deklarime dhe alarme er lidhjet e forta te krimit me politiken jane shtuar sidomos pas zgjedhjeve te fundit lokale ku disa kandidate konkuruan ne emer te partive te medha politike pa qene anetare te saj, por duke patur lidhje te forta politike dhe akuza per abuzime me ligjin. Ishte vete ambasadori amerikan ne Tirane, Xhejms Xhefri, i cili vetem pak kohe me pare shpalli nisjen e luftes se ashper ndaj mafias dhe baroneve te droges. Atehere ai tha se "i njohim kush jane keta barone" dhe premtoi ndjekjen e tyre deri ne eliminimin e plote. Pak dite me pare, perseri ambasadori e konfirmoi vazhdimin e kesaj lufte duke permendur edhe dy rastet me te bujshme te krimit te organizuar. Por deklarata me e ashper per lidhjen e krimit me politiken dhe zgjerimin e grupeve kriminale ishte ajo e komisionierit europian, Cris Patten, dhene ne te njejten dite me daljen e raportit te BE-se per Shqiperine.

  Kjo situate ka vene ne pikepyetje autoritetin dhe marredheniet midis zyrtareve te ndryshem, institucioneve dhe ambasadave perendimore ne Tirane. Prej kohesh perflitet per mundesine e refuzimit te vizave te sherbimit per zyrtaret e akuzuar per korrupsion dhe lidhje me krimin, sic eshte vepruar me pare edhe ne Kosove, ne Bosnje, ne ish-Jugosllavi dhe ne Maqedoni. Shembulli me i fresket i refuzimit te vizave te udhetimit per zyrtaret ishin festat e muajit mars. Tre delegacione te medha te tre ministrive nuk u lejuan te shkojne per pushime me rastin e festave te marsit, pasi ata nuk ishin ne gjendje per te treguar burimet financiare te te ardhurave e shpenzimeve te tyre te planifikuara. Deklarimet e tyre per te ardhurat nuk ishin te njejta me ato te deklaruara ne Inspektoratin e Larte te Deklarimit te Pasurise dhe ne institucionet e tjera kontrolluese te shtetit. Si te tille, ata u konsideruan te padeshiruar dhe u ndaluan te marrin vize shengen per te udhetuar per pushime kolektive ne vendet e Bashkimit Europian. Lajmi kaloi ne heshtje, por, sic duket, refuzime te tilla do te kete edhe ne te ardhmen.

  http://www.kohajone.com/lexo.php?id=17713

 2. #12
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Der EU Botschafter beleidigt die beiden wichtigsten Politker in Albanien und hat vollkommen Recht.

  Er bezeichnet Fatos Nano und Salih Berisha als Kommunisten.

  Es wird Zeit das diese beiden Banditen und Kriminelle verhaftet werden.

  , independent daily.

  18/9/2004 Gazetta Sqiptare!

  ---Exclusive. The photos, this is how MIG-19 jet exploded.

  --Pjerin Ndreu is arrested because he threatened director of Interior Control Service (ICS).

  -Salzmann: Nano and Berisha remain communists.

  NTERVISTE / FLET LUTZ SALTZMAN, AMBASADORI I BE

  "Nano - Berisha, mentalitet komunist"
  "Politika nė varėsi tė njė ekonomie kriminale"  Ambasadori i Komisionit Evropian nė Tiranė Lutz Salzman, nė njė intervistė pėr radion Deutche Welle ka komentuar situatėn nė vend dhe reagimin e ashpėr tė Presidencės Hollandeze tė BE disa ditė mė parė. Salzman dha mendimet e tij pėr Nanon e Berishėn dhe u shpreh pesimist pėr pėrparimin nė procesin e demokratizimit tė Shqipėrisė. Sipas tij, vetėm pas 15 vitesh mund tė flitet pėr njė Shqipėri nė BE.

  - A shihni pėrparime nė procesin e demokratizimit tė Shqipėrisė?
  - Fatkeqėsisht jo. Vendet e BE-sė, pra tė gjitha 25 vendet antare, dhanė pėrpara pak ditėsh njė deklaratė, nė tė cilėn shprehin pakėnaqėsinė e tyre mbi procesin e reformave nė Shqipėri, sidomos atė tė kodit zgjedhor, por edhe nė fusha tė tjera si kriminalitetin, korrupsionin, lirinė e shtypit dhe zbatimin e ligjit. Kjo deklaratė mbėshtetet edhe nga SHBA-s dhe OSBE-ja. Ne jemi tė gjithė tė pakėnaqur qė procesi i demokratizimit nuk mbėshtetet siē duhet nga politika shqiptare.

  -Kryetari i opozitės Sali Berisha e ka mbėshtetur plotėsisht deklaratėn e BE dhe ėshtė shprehur se qeveria shqiptare dhe kryeministri Fatos Nano janė pėrgjegjės pėr progresin e pamjaftueshėm tė reformave nė Shqipėri. Cili ėshtė mendimi juaj?
  - Deklarata jonė i drejtohet tė gjithė elitės politike, pra jo vetėm qeverisė shqiptare dhe njė partie tė vetme, por tė gjitha partive politike nė vend. Kjo deklaratė ėshtė njė paralajmėrim pėr tė gjitha partitė qė marrin pjesė nė parlament. Tė gjitha partitė politike ndikohen nga faktorė tė ndryshėm dhe janė pėrgjegjėse pėr ngadalėsimin e procesit tė demokratizimit. Njėri nga kėta faktorė ėshtė korrupsioni. Ky nuk ėshtė fenomen i izoluar i disa partive tė vetme, por fatkeqėsisht njė fenomen nė tė cilin pėrfshihet e gjithė elita politike. Pra edhe kryetari i opozitės, pra Berisha duhet ta lexojė mirė kėtė deklaratė dhe disa gjėra prej saj t“i ngulisė nė mendje.

  - Shqipėria ka mė shumė se 10 vjet qė qeveriset me radhė ose nga Sali Berisha ose nga Fatos Nano. I gjithė ky fenomen ėshtė kthyer nė njė marrėdhėnie pothuajse personale mes kėtyre dy politikanėve. Sipas mendimit tuaj, si ndikon kjo marrėdhėnie nė zhvillimin demokratik tė Shqipėrisė?
  - Fatkeqėsisht duhet tė pohoj se kjo marrėdhėnie nuk e ndihmon vendin. Kėta dy politikanė vijnė nga periudha e komunizmit dhe si sjellja ashtu edhe mentaliteti i tyre ndikohen ende nga kjo frymė. Mentaliteti i tyre i vjetėr del nė pah kur shohim se ndonėse ndėrkohė punojnė pėr njė sistem demokratik, ata pėrpiqen qė ta koncentrojnė tė gjithė fuqinė tek partitė e tyre duke e bllokuar kėshtu procesin e demokratizimit.

  - Le t“i kthehemi reformės zgjedhore pėr tė cilėn sapo folėm. A shihni ndonjė shans pėr Shqipėrinė qė ta plotėsojė kėtė reformė pėr zgjedhjet e ardhshme tė vitit 2005?
  - Kjo ėshtė shpresa jonė. Pėr fat tė mirė OSBE-ja ka marrė pėrsipėr krijimin e instituteve pėrkatėse dhe ka vėnė nė dispozicion njė grup ekspertėsh. Madje OSBE-ja mundi tė krijojė njė komitet brenda parlamentit, i cili do tė merret vetem me reformėn zgjedhore, pra kodin elektoral. Parlamenti do tė vendosė nė fund tė muajit, nėse do tė pranohen apo jo propozimet e kėtij komiteti. Ende nuk dihet nėse do tė arrihet njė konsensus politik. Njė nga qėllimet e deklaratės sonė ėshtė qė tė arrihet sa mė parė ky konsensus, sepse pėrndryshe Shqipėria nuk do tė jetė nė gjendje t“i zhvillojė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm sipas standarteve ndėrkombėtare.
  - Po nėse zgjedhjet e vitit 2005 do tė zhvillohen sipas standarteve ndėrkombėtare, si janė shanset pėr Shqipėrinė qė tė nėnshkruajė Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit?
  - Nėse zgjedhjet do tė menaxhohen nė mėnyrė pozitive dhe do t“u pėrmbahen standarteve ndėrkombėtare, atėherė Shqipėria ka njė shans shumė tė madh qė tė fillojė sė shpejti bisedimet pėr Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. Nėse jo, atėherė i gjithė procesi do tė zgjasė edhe mė shumė.

  - Cila ėshtė sfida mė e madhe e Misionit tė Bashkimit Evropian nė Shqipėri?
  - Ne shpresojmė qė nėpėrmjet Marrėveshjes pėr Stabilizim-Asociim tė mundim tė pėrmirėsojmė kushtet e pėrgjithshme nė Shqipėri. Por kėtu nuk bėhet fjalė thjesht pėr krijimin e ligjeve tė reja, por pėr realizimin dhe pėrmirėsimin e tyre. Vetėm kėshtu do tė mund tė krijohet baza e luftės kundėr kriminalitetit tė organizuar. Shqipėria ka rrėshqitur nga epoka e komunizimit nė duart e disa forcave tė errta ekonomike, pra nė duart e njė ekonomie informale pėr tė mos thėnė tė njė ekonomie kriminale. Shqipėria ndodhet nė duart e disa faktorėve ekonomikė dhe politika shqiptare ėshtė fatkeqėsisht e varur nga kėta faktorė. Pikėrisht ndarja e politikės nga kėta faktorė ekonomikė ėshtė detyra jonė. Pra ndarja e politikės nga ekonomia, respekti kundrejt institucioneve demoktratike, kėto janė armėt mė tė mira pėr tė luftuar kriminalitetin e organizuar, korrupsionin dhe trafikun njerėzor. Kėto janė problemet qėndrore nė Shqipėri.

  - Pra mesa duket Shqipėria ka njė rrugė tė gjatė pėrpara deri sa tė fillojė bisedimet pėr Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. Por sidoqoftė tė gjithė shqiptarėt shpresojnė qė sė shpejti tė bėhen pjesė e Bashkimit Evropian. Sa mendoni ju, janė shanset e Shqipėrisė pėr t“u antarėsuar nė BE?
  - Pėr t“u bėrė anėtar i BE-sė, njė shtet duhet tė kalojė disa faza zhvillimi. Kėtė e pamė edhe tek dhjetė vendet e reja qė sapo u anatarėsuan nė BE. Pra faza e parė ėshtė Marrėveshja e Stabilizim-Asociimit. Me Shqipėrinė ende nuk e kemi nėnshkruar kėtė Marrėveshje, dhe kjo varet edhe nga zgjedhjet e vitit tė ardhshėm. Pra do tė presim rezultatet e zgjedhjeve pėrpara se tė vendosim. Nėse arrijmė me tė vėrtetė ta nėnshkruajmė kėtė Marrėveshje, vjen faza e dytė, ajo e implementimit tė kėsaj Marrėveshjeje, fazė kjo qė zgjat disa vite. Pastaj do tė pėrpilojmė njė raport pėr tė verifikuar nėse Shqipėria i ka plotėsuar kriteret pėr t“u bėrė kandidate pėr antarėsim nė BE. Fazė kjo nė tė cilėn ndodhet momentalisht Turqia. Pra i gjithė ky proces, qė sigurisht varet edhe nga bashkėpunimi pozitiv i vetė Shqipėrisė me BE, do tė zgjasė tė paktėn 15 vjet. Madje edhe kjo varet nga fakti nėse nuk ndodhin mė faza shqetėsuese nė vend. Por ne nuk dėshirojmė t“ja heqim shpresat Shqipėrisė. Ne kemi thėnė me kohė se dyert e BE-sė janė tė hapura pėr Shqipėrinė dhe se duam ta ndihmojmė kėtė vend. Pėr kėtė arsye dėshirojmė tė nėnshkruajmė edhe Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. Shqipėria do tė ketė shumė pėrfitime dhe privilegje falė kėsaj Marrėveshjeje. Pėr shembull nė sektorin e tregtisė apo duke marrė pjesė nė programet e BE Shqipėria mund tė arrijė njė status tė ngjashėm me atė tė vendeve antare tė BE-sė. I vetmi ndryshim do tė jetė se Shqipėria nuk do tė marrė pjesė nė tryezėn ku merren vendimet nė Bruksel. Pra deri tek kandidatura dhe antarėsimi nė Bashkimin Evropian Shqipėrisė i duhen tė paktėn 15 vjet.

  - Keni ndonjė kėshillė tė fundit pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt?
  - Unė dėshiroj qė nė Shqipėri shoqėria civile tė luajė njė rol mė tė madh. Do tė doja qė njerėzit tė kenė mė shumė guxim pėr tė thėnė atė qė mendojnė edhe kundrejt politikanėve. Pra qė tė jenė nė gjendje tė kritikojnė dhe tė kėrkojnė atė qė u takon, por nė mėnyrė paqėsore. Kjo do t“u dėshmonte shteteve antare tė Bashkimit Evropian se Shqipėria ėshtė pjesė e Evropės.
  Marrė nga DW


  Meta: Shqipėria s'ka kohė

  Ilir Meta ka thėnė se Lėvizja Socialiste pėr Integrim, ėshtė e vendosur t'i presė rrugėn pushtetit abuziv dhe pėr tė zhvilluar reformat e munguara nė vend. Po ashtu ia ka kujtuar se ka kritika tė vazhdueshme tė ndėrkombėtarėve pėr keqqeverisjen, bllo-kimin e reformave dhe pėrparimin qė ka munguar nė ecurinė e Stabilizim-Asociimit.

 3. #13
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Das UN Statement von Kofi Annan, wie es im Kosovo weiter gehen soll.

  SECRETARY-GENERAL SAYS CONSULTATIONS ON KOSOVO ‘CANDID AND CONSTRUCTIVE’,

  BROAD AGREEMENT REACHED ON INTEGRATED STRATEGY

  http://www.un.org/News/Press/docs/2004/sgsm9496.doc.htm

 4. #14
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Die Mafia und Al-Quida herrschen im Kosovo

  "Some countries have a mafia, but in Kosovo, the mafia has a country," says one American security official in Kosovo, who spoke on condition of anonymity. "Especially with the increased activity of Islamic extremists and Al Qaeda groups in and around Kosovo, this situation could pose a real security threat to Europe."


  http://www.freerepublic.com/focus/f-news/990899/posts

 5. #15
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Amerikanische Zeitungen schreiben deutlich das der Kosovo sich zur Brut Stätte des Terrorismus entwickelt.


  The province has become a breeding ground for terrorism and one of
  the world's centers of drug dealing. About half the population is under
  25 years old, and unemployment runs at about 70 percent.

  http://www.chicagotribune.com/news/o...ct02,1,2559165

  und

  http://listserv.acsu.buffalo.edu/cgi...s&F=&S=&P=1466

 6. #16
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Amerikanische Zeitungen schreiben deutlich das der Kosovo sich zur Brut Stätte des Terrorismus und zur Drogen Zentrale entwickelt.


  The province has become a breeding ground for terrorism and one of
  the world's centers of drug dealing. About half the population is under
  25 years old, and unemployment runs at about 70 percent.

  http://www.chicagotribune.com/news/o...ct02,1,2559165

  und

  http://listserv.acsu.buffalo.edu/cgi...s&F=&S=&P=1466

  Anscheinend sind da etliche UCK Idioten vollkommen Geisteskrank, einen unabhängigen Staat zu fordern.

 7. #17
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zahlreiche Top Artikel und Quellen Sammlungen vom
  Strategischen Issues Research Institut der USA

  Den link aufrufen, dann kann man die einzelnen Artikel abrufen, über den UCK-KLA Terrorimus, Drogen Handel und die Bin Laden Verbindung.

  Man kann dann gleich die Sponsoren dieser Mafia Terror Truppe nachlesen und auch deren Anführer und die Aktivitäten dieser Mafia in Amerika.


  Parent Directory 08-Sep-2004 07:48 -
  Alb-Am_Lobbying.html 06-Dec-2003 10:22 17k
  Albania-KLA-Crime.html 06-Dec-2003 10:22 73k
  Albanian supporter l..> 06-Dec-2003 10:22 164k
  AlbanianAmericanPac-..> 06-Dec-2003 10:23 22k
  Albanian_Mafia-in-US..> 06-Dec-2003 10:22 60k
  Albright-Kosovo.html 06-Dec-2003 10:23 51k
  Americans&Serbs-WW2...> 06-Dec-2003 10:23 10k
  Dole-Kosovo-KLA.html 06-Dec-2003 10:23 95k
  Greater_Albania-map.gif 06-Dec-2003 10:23 16k
  KLA-Cleansing_Minori..> 06-Dec-2003 10:23 78k
  KLA-Dole-Kos-Res.150..> 06-Dec-2003 10:23 86k
  KLA-Drugs.html 06-Dec-2003 10:23 171k
  KLA-Ideology-Leaders..> 06-Dec-2003 10:23 139k
  KLA-Osama.html 06-Dec-2003 10:23 60k
  KLA-Racak-Forensics...> 06-Dec-2003 10:23 59k
  KLA-Racak.html 06-Dec-2003 10:23 139k
  KLA-Terror-Cleansing..> 06-Dec-2003 10:23 85k
  KLA-Women.html 06-Dec-2003 10:23 46k
  KLA-as-Army.html 06-Dec-2003 10:23 45k
  KLA_Leaders-Who's_Wh..> 06-Dec-2003 10:23 36k
  Kosovo-1980s-2.html 06-Dec-2003 10:24 160k
  Kosovo-Atrocities[06..> 06-Dec-2003 10:24 99k
  Kosovo-Milosevic.html 06-Dec-2003 10:24 92k
  Kosovo_WashTimes2-18..> 06-Dec-2003 10:24 10k
  hmpgbut.gif 06-Dec-2003 10:23 8k
  sirban1.gif 06-Dec-2003 10:24 24k
  sirbar1.gif 06-Dec-2003 10:24 1k
  sirconbu.gif 06-Dec-2003 10:24 8k
  todayiss.gif 06-Dec-2003 10:24 8k
  wsj_2.gif


  http://www.siri-us.com/backgrounders/Archives_Kosovo/

 8. #18
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Heute in der Gazett Sqiptare


  Faqja 9 - AKTUALITET

  Tetor 28, 104

  Bosi Aleks Rudaj kontrollonte bixhozin e gjobat ndaj tregtarėve. Fituan pushtet ndaj grupeve vendase

  Pranga familjes mafioze shqiptare
  Nju Jork, zbulohet organizata me 22 anėtarė

  Zbulohet njė organizatė mafioze shqiptare nė SHBA. Plot 22 anėtarėt e saj, duke pėrfshirė edhe bosin, Aleks Rudaj, kanė rėnė nė prangat e policisė amerikane pas njė hetimi katėr vjeēar. Organizata akuzohet se vendoste gjoba mbi tregtarėt dhe organizonte lojra bixhozi ilegale, aktivitete tė kontrolluara mė parė nga mafia italo-amerikane.

  LAJMI

  Kemi parė mafian ruse qė tė pushtojė territoret e kontrolluara nga "Cosa Nostra", por asnjėherė me njė shtrirje tė tillė. Kjo organizatė shqiptarėsh ka ndryshuar historinė e mafias". Kėto fjalė tė prokurorit tė FBI-sė tė Manhatanit, David Kelley, kanė shoqėruar dje nė edicionin e mbrėmjes sė CNN, lajmin pėr zbulimin e tė parės organizatė mafioze shqiptare nė SHBA. Sipas hetimeve tė deritanishme, shqiptarėt kanė arritur qė nėpėrmjet vrasjeve dhe kėrcėnimeve tė mposhtin njėrėn prej familjeve mė tė tmerrshme mafioze italo-amerikane, atė "Lukeze", nė territorin e Astorias e Kuinsit. Duke pėrfituar nga fakti qė nė vitin 2001, FBI arriti tė shtinte nė dorė kapon e klanit mafioz tė lindur qė nė vitet '50 dhe tė mbante nėn vėzhgim njė pjesė tė madhe tė anėtarėve tė familjes "Lukeze", banda e shqiptarėve, e drejtuar nga 37-vjeēari Aleks Rudaj, arriti tė shtrinte aktivitetine saj kriminal. Fillimisht shqiptarėt vendosėn nėn kontroll lojrat e bixhozit dhe aktivitetin e dhėnies sė fajdeve me pėrqindje tė madhe nė kėto dy lagje tė Nju Jorkut. Gjatė kėtyre katėr viteve tė fundit, nėpėrmjet vrasjeve e kėrcėnimeve, organizata qė quhej prej anėtarėve tė saj, "Korporata" detyroi njė pjesė tė mirė tė bizneseve tė vogla qė tė paguanin njė detyrim mujor nė arkėn e saj. Gjatė kėsaj periudhe, anėtarėt e "Korporatės" patėn disa pėrplasje me armė pėr kontrollin e territoreve tė reja me familjet vendase mafioze "Bonano" e "Gambino".

  Hetimi
  FBI ra nė gjurmėt e organizatės shqiptare, e cila mund ta ketė nisur aktivitetin e saj qysh nė vitit 1993, pas njė hetimi tė nisur katėr vite mė parė rreth mashtrimeve nė lojrat e bixhozit. Brenda njė kohe tė shkurtėr, hetuesit federalė kuptuan se kishin tė bėnin me njėrėn prej organizatave mė tė forta tė Nju Jorkut. Pas grumbullimit tė provave, ėshtė kryer aksioni nė 13 qendra bixhozi tė paligjshme, pėrfshirė shtepi dhe lokale nė Nju Jork, Kuins, Bronks dhe Ėestchester. Nė pranga ka rėnė bosi i organizatės 37-vjeēari Aleks Rudaj, i mbiquajtur edhe "Ali Boj", dy ndihmėsit e tij, Nikollė Dedaj dhe Nardino Colotti si dhe 19 anėtarė tė tjerė tė saj. Zyrtarėt federalė besojnė se organizata financonte vetveten nėpėrmjet aktiviteteve tė saj tė bixhozit tė paligjshėm. Si rezultat akuza kėrkon njė dėmshpėrblim 3.4 milion dollarė nga tė 22 tė akuzuarit dhe 5.75 milion dollarė nga 7 tė akuzuarit kryesorė. Pėr tė bėrė mė tė qartė agresivitetin e organizatės, prokurorėt pėrmendėn rastin e anėtarit Ljusha Nuēuloviē, i cili ka kėrcėnuar me thikė nė grykė njė person tė dyshuar si informator. Ai ėshtė i njohur pėr sigurimin e armėve pėr UĒK-nė kosovare nė fillim tė viteve '90 dhe ka marrė pjesė edhe nė pėrleshjet kundėr familjes Lukeze. Gjykata i mohoi atij lirinė pėrkundrejt pagesės. Fama e "Korporatės" kishte arritur aq lartė, sa bosėt e familjeve mafioze i kishin vendosur atij njė pseudonim. Kreu i familjes "Kolombo", Alfonso Persiko, vendosi ta quajė Aleks Rudajn me pseudonimin "Allie Boy" dhe qė prej kėtij momenti edhe vetė Rudajt i pėlqente qė tė mbante kėtė emėr.


  Alarmi i FBI: Mafia shqiptare po zhvendos "Cosa Nostra-n"

  Vetėm pak javė mė parė, krerė tė FBI (Zyra Federale e Hetimeve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės) deklaruan zyrtarisht se mijėra shqiptarė tė emigruar nga Ballkani nė Shtetet e Bashkuara, janė duke shkaktuar probleme serioze tė krimit tė organizuar. Sipas kėtyre zyrtarėve mafia e re shqiptare ėshtė duke zhvendosur mafian italiane "Cosa Nostra. Kėto grupe, sipas tė njėjtit raport, janė duke pėrvetėsuar zotėrimet e bosėve tradicionale mafiozė nė SHBA. Sipas tė njėjtit shqetėsim, grupet kriminale shqiptare janė duke vepruar nė njė masė tė madhe nė Nju Jork dhe nė qytete tė tjera tė bregut lindor tė SHBA-ve. Ndėrkohė qė dhuna ekstreme ėshtė konsideruar nga FBI si ēelėsi i suksesit tė grupeve kriminale shqiptare nė Shtetet e Bashkuara. Sipas Chris Swecker i emėruar asistent Drejtor i Divizionit Kriminal Investigativ tė FBI, shqiptarėt etnikė, ata tė Kosovės, tė Maqedonisė dhe tė Malit tė Zi, kanė disa vite qė po arrijnė tė zhvendosin mafian tradicionale, duke u bėrė tė pangopur. Sipas tė njėjtit, mafia e re shqiptare ka fituar terren edhe falė suksesit tė FBI nė goditjen e mafias italiane "Cosa Nostra". "Pas goditjes sė mė shumė se 100 krerėve tė Cosa Nostra-s, terrenin e lėshuar e kanė zaptuar grupet kriminale shqiptare", pohon zyrtari i FBI.

  Akuzat
  Akuzat pėr organizatėn janė vrasje nė bashkėpnim, grabitje, zhvatje, dhėnie borxhi me interesa shumė tė larta, organizim lojėrash fati (bixhozi) pa leje, armėmbajtje pa leje. Dyshohet se organizata ka gisht edhe nė kėrcėnime e shantazhe tė ndryshme lidhur me lojėrat e fatit. Anėtarė tė organizatės kanė ushtruar dhune kundėr klientėve, duke pėrfshirė edhe futjen me thyerje nė klube bixhozi duke kėrcėnuar vrasjen e personave tė pranishėm. Akuzat pėr tė cilat ka prova parashikojnė 10 vjet, deri nė burg tė pėrjetshėm.

  Operacioni
  Hetimet pėr tė shkuar te prangosjet e anėtarėve tė organizatės mafioze shqiptare tė quajtur "Korporata" kanė filluar katėr vjet mė pare nga FBI. Nė operacionin e djeshėm morėn pjesė forca tė FBI, policisė sė qytetit tė Nju Jorkut dhe tė policisė shtetėrore. U arrestuan 20 persona dhe u sekuestruan katėr armė. Akuzat u miratuan nga gjykata federale e Manhattanit dhe vetėm paskėsaj policia ndėrhyri pėr arrestimin e 22 personave nė disa zona tė New York-ut

  Krerėt
  Krerėt e organizatės mafioze shqiptare, qė sipas FBI ka filluar veprimtarinė pas vitit 1993, janė Aleks Rudaj, 37 vjeē, i akuzuari kryesor, ndėrsa bashkėpunėtorė tė ngushtė janė Nikolle Dedaj dhe Nardino Colotti. Organizata ka patur konflikte me armė me klanet Bonanno dhe Gambino tė mafias amerikane pėr zotėrimin e territorit.Sipas prokurorėve, organizata mafioze e shqiptarėve kryesisht ishte pasuruar duke spostuar nga zotėrimet familjen Lukeze nga Astoria.

  Territori
  Veprimtaria e organizatės mafioze shqiptare ishte shtrirė nė rajonet e Nju Jorkut; Bronks, Uestēester, Astoria dhe Kuins. Organizata financonte vetveten nėpėrmjet aktiviteteve tė saj tė bixhozit tė paligjshėm. Akuza kėrkon njė dėmshpėrblim 3.4 milion dollarė nga 22 tė akuzuarit dhe 5.75 milion dollarė nga 7 tė akuzuarit kryesorė. Kjo ėshtė shuma e pėrafėrt e fitimit tė paligjshėm nė bazė tė aktiviteteve po tė paligjshme, qė hetimi i prokurorisė ka mundur tė nxjerrė nė sajė tė ndihmės sė ekspertėve.

 9. #19
  Avatar von Veliki_Dzon

  Registriert seit
  09.10.2004
  Beiträge
  880
  Der New Yorker Gambino Clan ist niemals in der Lage sich mit Al Quaida einzulassen, wenn die es schon nicht auf die Reihe kriegen ein Oberhaupt zu ernennen ohne das er gleich erschossen wird oder im Knast landet nach paar Wochen

 10. #20
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Zitat Zitat von Veliki_Dzon
  Der New Yorker Gambino Clan ist niemals in der Lage sich mit Al Quaida einzulassen, wenn die es schon nicht auf die Reihe kriegen ein Oberhaupt zu ernennen ohne das er gleich erschossen wird oder im Knast landet nach paar Wochen
  Die Amerikanische Mafia ist mit der Albanischen Mafia auf dem Balkan ziemlich
  identisch. siehe FBI Report.

  siehe Albanian American Enterprise Fund

  siehe

  Crime in Balkans knows no national borders, Server
  London, August 25, 2004 - Crime in the Balkans knows no national borders and, although Albanians have gained notoriety in that field in West European countries, the network of organised crime in the Balkans is much more ramified, expert for the Balkans at the Institute for Peace in Washington Daniel Server told Radio BBC on Tuesday.

  As he told the BBC, the US Federal Investigation Bureau (FBI) had warned that organised groups of Albanians were threatening the leading position of families that make up the mafia in the United States.

  Source: Tanjug

  http://www.southeasteurope.org/subpa...3&s_word=mafia

  siehe


  http://onliner.pointclark.net/public.../albanien6.htm

Seite 2 von 2 ErsteErste 12

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Der Tod Bin Ladens nur inszeniert????
  Von kiko im Forum Politik
  Antworten: 62
  Letzter Beitrag: 06.05.2011, 10:06
 2. französischer bericht über die "neue Serbische Mafia"
  Von Viva_La_Pita im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 07.12.2009, 09:34
 3. Italiji isporu?en mafijaš Gambino
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 24.05.2009, 01:30
 4. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 11.11.2005, 20:03