BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 221 von 3098 ErsteErste ... 1211712112172182192202212222232242252312713217211221 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.201 bis 2.210 von 30979

Nachrichten aus der Türkei

Erstellt von Amphion, 27.12.2013, 17:31 Uhr · 30.978 Antworten · 1.249.552 Aufrufe

 1. #2201
  Amarok
  Zitat Zitat von Puzzle Beitrag anzeigen
  Ist schon bekannt wie sie das gemacht haben?
  Das frage ich mich auch.

 2. #2202
  Avatar von TuAF

  Registriert seit
  10.02.2009
  Beiträge
  10.120
  Gaziler günün'de böyle bir fotoğraf yakışmaz utanç verici. 3. #2203

  Registriert seit
  15.07.2014
  Beiträge
  612
  Zitat Zitat von Amarok Beitrag anzeigen
  Das frage ich mich auch.
  Vielleicht durch para

 4. #2204
  Amarok
  Zitat Zitat von Puzzle Beitrag anzeigen
  Vielleicht durch para
  Das wäre aber sehr schwach.....

  Dann hat man sich erpressen lassen und eine undefinierte Summe bezahlt. Somit hat die IS Geld wahrscheinlich sogar in Millionen Höhe und kann weiter investieren in Kriegsgerät.

  Ich hoffe, dies stimmt eben nicht.

 5. #2205
  Avatar von blacksea

  Registriert seit
  04.01.2014
  Beiträge
  7.837
  Zitat Zitat von blacksea Beitrag anzeigen
  49 konsolosluk çalışanı nasıl kurtarıldı?


  Askeri operasyon değil ama istihbari bir operasyon.
  Bu görev MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı yürüttü.
  Eski rehine operasyonları masaya yatırıldı. IŞİD'e karşı nasıl bir operasyon yapılmalı tartışıldı, yol haritası çıkarıldı.
  MİT'in öngörüsü 1.5 ay ile 1.5 yıl arasına yayılan bir program hazırlandı ve çalışmalar çok gizli yürütüldü.
  İnsansız hava araçları, elektronik cihazlar ve bölgedeki MİT elemanları ile an be an takip edildiler. Hiçbir istihbar örgütünün katkısı olmadı.
  MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı 5-6 kez rehineleri kurtarma noktasına geldi ancak son anda aksilik çıktığı için gerçeleşmedi.
  Musul'dan dün öğle saatlerinde yola çıkarılan Türk rehineler, Türkiye tarafından an be an takip edildiler. Akçakale'nin karşısındaki Talafer'e getirildiler. Burada da MİT tarafından teslim alındılar.  Bu yer değiştirmeler hem MİT elemanları hem de uydu üzerinden adım adım takip edildi. MİT'in personel ve ailelerinin nerede olduğundan hep haberi vardı.

  Aynı kaynaklar, kurtarma operasyonunu sadece Türkiye'nin gerçekleştirdiğinin ve hiçbir şekilde yardım alınmadığının altını çizdiler. Başba bir ülke ya da istihbarat kurumunun desteğinin alınmadığına vurgu yapıldı.

  FİDYE ÖDENMEDİ
  Akıllardaki sorulardan biri de fidye meselesi. '49 kişi için IŞİD'e bir fidye ödendi mi?' sorusuna da yanıt veren güvenlik kaynakları, kesinlikle bir fidye pazarlığı olmadığını ve fidye ödenmediğini vurguladılar.

  ÇATIŞMA YAŞANMADI
  Yerel kaynaklarla yürütülen temaslar sonucu 49 kişiden 46'sının; rehinelerden 3'ü Irak vatandaşıydı, Türkiye'ye getirilmeleri sağlandı. Bu temas nedeniyle hiçbir çatışmanın yaşanmadığı belirtildi.

  AKÇAKALE'DEN GİRİŞ YAPTILAR
  Yerel kaynaklara göre, 49 kişi kararlaştırılan yere getirdi ve bu buluşma Musul'da yaşandı. Musul'da teslim alınan Türk vatandaşları, MİT tarafından güvenlik gerekçesiyle Suriye üzerinden Türkiye'ye getirildi.

  GİZLİ KALACAK
  Öte yandan Başbakan AHmet Davutoğlu, serbest kalanlarla buluşmak üzere Bakü'den Şanlıurfa'ya giderken, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  49 kişinin özel bir ekip tarafından alındığını vurgulayan Davutoğlu, operasyonla ilgili bilgilerin gizli kalacağı vurgusu yaptı. Davutoğlu bu ayrıntıları sadece üst düzey yetkilerin bileceğini kaydetti.

  Milli Istihbarat Teskilati


  .

  Kaynak: Milliyet

 6. #2206
  Avatar von TuAF

  Registriert seit
  10.02.2009
  Beiträge
  10.120
  Zitat Zitat von Puzzle Beitrag anzeigen
  Ist schon bekannt wie sie das gemacht haben?
  hier einige details..sie wurden standig mit drohnen uberwacht ,den kontakt hat man uber arabische clans hergestellt.

  MİT, rehine krizinde kilidi Arap aşiretleriyle açtı

  IRAK'ta 11 Haziran günü Türkiye'nin Musul Konsolosluğu’na baskın düzenleyen IŞİD militanları tarafından rehin alınan Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve 48 görevli tam 101 gün sonra serbest kalırken, onları özgürlüklerine kavuşturan operasyonun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.


  0Sitene Ekle
  Herhangi bir çatışmanın çıkmadığı kurtarma operasyonunun koordinesi yaklaşık 2 aydır bölgede titiz çalışma yürüten MİT tarafından yapıldı ve birçok kez yerleri değiştirilen rehinelerin her anları İnsansız Hava Aracı (İHA) ile adım adım izlendi. Rehine krizinde kilidin Arap aşiret liderlerinin aracılığıyla açıldığı ortaya çıktı.  DEFALARCA ADRES DEĞİŞTİRDİLERIŞİD militanları geçen 11 Haziran günü Irak'ın Musul kentine girdi ve kısa sürede şehri teslim aldı. IŞİD militanları 32 Türk şoförünü rehin aldığı işgal sırasında, Musul'da bulunan Türkiye Başkonsolosluğu'na da girdi ve burada bulunan Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile binada bulunan 3'ü Iraklı 46'sı Türk 49 kişiyi rehin aldı. Rehin alınan 49 kişi ilk etapta konsolosluktan çıkarıldı ve Musul'da bir otele götürülerek alıkonuldu.
  Türkiye ve dünya kamuoyunda yankı uyandıran bu gelişme sonrası Milli İstihbarat Teşkilatı, rehinelerin kurtarılması için çalışma başlattı. Ancak, Irak'ta yapılan çalışmalarda arabuluculuk için devreye konulan aşiret liderlerine rağmen sonuca ulaşılamadı. Bu gelişmeler sırasında IŞİD güçleri ise 49 rehineyi ilk etapta götürdükleri otelden, bu kez başka bir noktaya götürdü ve bu uygulamayı birkaç kez yaparak adreslerinin bulunması ve olası bir nokta operasyonunun önünü tıkamış oldu.


  IRAK'TAN SURİYE'YE GÖTÜRÜLDÜLER
  IŞİD rehin aldığı ve ihtiyaçlarının karşılanması noktasında herhangi bir sorun çıkarmadığı 49 rehineyi, Ramazan ayı içerisinde kendi militanlarının aldığı güvenlik önlemleri altında Irak topraklarından çıkardı ve Suriye'ye getirdi. IŞİD militanlarının attığı her adımı personel ve haber kaynakları aracılığıyla takip eden MİT, Irak'tan çıkış yapıldığı bilgisinin ulaşmasının ardından rehinelerin bulunduğu konvoyu İHA'lar ile sürekli izlemeye aldı. Irak'tan çıkan rehinelerin bulunduğu konvoy ilk olarak IŞİD güçlerinin etkili olduğu Suriye'nin Haseki kentine getirildi. Burada rehinelerin tutulduğu yerleşim birimlerini tespit eden MİT, Başkonsolos ve beraberindekilerin kurtarılması için girişimlerde bulundu. Ancak, IŞİD militanları birkaç gün sonra Ramazan ayının son günlerinde rehineleri yine konvoy eşliğinde bu kez kontrolünü tamamen ellerinde bulundurdukları Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentine götürdü.
  BAYRAM ÖNCESİ SERBEST KALACAKLARDI
  Rehinelerin tutulduğu binaları bilen ve buradaki gelişmeleri hem sınır ötesine geçen personelleri, hem bu ülkedeki haber kaynakları hem de İHA'lar aracılığıyla takip eden MİT, görüşmeler başlattı. Yaşanan sürecin hızlandırılması için MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın talimatıyla Dış Operasyon Daire Başkanı rehinelerin serbest bırakılmaları durumunda Türkiye'ye alınacakları en uygun nokta olan Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne gönderdi. Akçakale'ye giden MİT Daire Başkanı'nın yaptığı görüşmeler olumlu ilerledi ve bayram öncesi rehinelerin serbest bırakılmalarına ilişkin mutabakat noktasına gelindi. Ancak bu olumlu adımın ardından Rakka'da bazı aşiretler yakaladıkları isimlerini açıklamadıkları 3 kişinin MİT elemanı olduğunu söyledi. Bu gelişme sonrası rehinelerin Türkiye'ye getirilmesine yönelik yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlandı. IŞİD bu olayın sonrasında rehinelerin yerini yeniden değiştirdi. IŞİD rehinelerin yerini 101 günde tam 9 kez değiştirdi.

  ARAP AŞİRETLER ARACI OLDU
  Tüm bu gelişmeler sonrası MİT, Rakka'nın kontrolünü elinde tutan IŞİD üzerinde en büyük etkili olan Arap aşiretleri ile çalışma içerisine girdi. MİT Daire Başkanı, bulunduğu Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi ile Harran İlçesinin Arap kökenli yurttaşların yoğun olarak yaşadığı ve aşiret yapısının varlığını göz önünde tutarak buradaki aşiret reisleri ile iletişime geçti. Her 2 ilçedeki Arap aşiret reislerinden bağlantıları ve aynı aşiretin Suriye'deki liderleri ile iletişim kurduran MİT, rehinelerin serbest bırakılması için IŞİD ile görüşmeler yapmasını sağladı. Rakka'da güçlü olan Arap aşiret liderleri ile yapılan uzun soluklu görüşmeler geçen hafta sonunda olumlu yönde ilerlemeye başladı. Görüşmelerin bu hafta başında istenilen şekilde gerçekleşmesi üzerine rehinelerin serbest bırakılmalarının her an gerçekleşebileceği netleşmeye başladı.
  SINIRA BORDO BERELİLER KONUŞLANDIRILDI
  MİT yetkilileri olumlu gelişme sonrası rehinelerin sağlıklı şekilde Rakka'dan Türkiye'ye getirilmesi için operasyon şeklini belirlemeye başladı. Anlık olarak her türlü gelişmelerin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da iletildiği operasyon aşamasında her türlü riski de göz önünde tutan MİT, olası olumsuz gelişmeye karşın Suriye sınırına dikkat çekmemesi için Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan özel harekat ve bordo bereli askerler gönderildi. Akçakale'ye birkaç gün önce gelen ve sınıra niye getirildikleri konusunda bilgi verilmeyen bordo bereli ve özel harekatçılardan, sadece olası çatışma ihtimaline karşın teyakkuz halinde olmaları istendi.

  DÜN GECE SERBEST BIRAKILMALARI KARARLAŞTIRILDI
  Olumlu yönde ilerleyen gelişmeler dün gece sonuçlandı ve IŞİD güçleri rehineleri serbest bırakmayı kabul ettiğini kendilerine aracılık eden Arap aşiret liderleri aracılığıyla MİT'e iletti. Bu haber sonrası her türlü operasyon konusunda uzman olan ancak kaç kişi olduğu açıklanmayan MİT ekibi. IŞİD tehdidi nedeniyle geçen Ocak ayından bu yana kapalı tutulan ve dün gece çalışanların izinli olarak gönderildiği Akçakale Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti. MİT ekibi Suriye'ye geçtikten sonra Telabyad İlçesi'nde kendilerini karşılayan IŞİD militanları ve Arap aşiretleri ile birlikte araçlarla Rakka'ya gitti. Gece geç saatlerde Rakka'ya ulaşan ekip, burada bilgilendirilen ve teslim alınmak üzere kendilerini bekleyen rehinelerle buluştu. MİT ekibi rehinelerle bir süre görüştü ve Türkiye'ye gideceklerini ifade ederek, olası çatışma durumunda neler yapmaları gerektiğini de anlattı.

  ŞAFAK VAKTİ SINIRA ULAŞILDI
  MİT ekibi teslim aldığı 49 rehineyi yoğun güvenlik önlemleri arasında Rakka'dan yola çıkardı ve 90 kilometrelik yolculuğun ardından şafak vakti Telabyad'a ulaştırdı. Rehineler ve MİT ekibi Telabyad'da IŞİD militanlarının kontrolündeki Telabyad sınır kapısından geçti ve tampon bölgede kendilerini bekleyen MİT Bölge Başkanı ve Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı ile buluşturdu. Saat 05.00 sıralarında gerçekleşen bu buluşmanın ardından 49 rehine sınır hattında bekleyen midibüs ve minibüslere aktarıldı ve zırhlı araçlar eşliğinde Şanlıurfa'ya getirildi.
  MİT BİNASINDA BEKLEDİLER
  Saat 05.45 sıralarında Şanlıurfa'ya gelen rehinelerin ilk etapta Polisevi'ne götürülmesi düşünüldü ancak olayın duyulmaması için bu tercihten vazgeçildi ve MİT'e ait binaya götürüldü. MİT'e giriş yapan rehinelerin sağlıklı şekilde Türkiye'ye getirildiği haberi bu sırada gelişmeleri dakika dakika görüntülü olarak da takip eden MiT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu'na iletildi. Rehineler ise getirildikleri MİT binasında kahvaltı yapıp, sağlık kontrolünden geçirildi. Bu sırada rehineler arasında bulunan 3 Irak vatandaşı ise Türk yetkililerine yaptığı başvuru sonrası ülkelerine gönderildi.
  SADECE BAŞKONSOLOS TRAŞ OLDU
  Rehineler yaptığı kahvaltı ve sağlık kontrolü sonrası 101 gündür tıraş olmadıklarını söyleyerek sakallarını kesme talebinde bulundu. Bu talep sonrası Başkonsolos Öztürk Yılmaz sakal tıraşı oldu, ancak saat 06.50 sıralarında MİT binasına gelen Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Başbakan Davutoğlu'nun kente geleceğini ve rehineleri Ankara'ya Başbakanlık uçağı ile götüreceğini söyledi. Bu gelişme sonrası rehinelerin sakallarını kesme talebi Başbakan Davutoğlu'nun kısa zaman diliminde kente geleceği için yetişmeyeceği ifade edilerek gerçekleşmedi.
  150 TAKIM ELBİSE GİTTİ
  Bu sırada rehinelerin kıyafetlerinin değiştirilmesi için de çalışma başlatıldı ve kent merkezindeki bir mağazadan takım elbise istendi. Valilik tarafından açtırılan mağazada rehinelerin bedenleri bilinmediği için her bedenden talepte bulunuldu ve MİT binasına saat 07.10 sıralarında polisler tarafından 150 takım elbise gönderildi. Mağaza yetkilileri gönderilen takım elbiselerin kaçının rehinelere verildiğini fazla elbiselerin iadesi ile belirleyeceklerini söyledi ancak fiyat konusunda ise bilgi vermedi.

  Rehineler yeni kıyafetlerini giydikten dakikalar sonra polis eskortu eşliğinde otobüs ve midibüsler ile MİT binasından çıkarılarak saat 07.53'te havaalanına ulaştı. VIP salonuna alınan rehineler bir süre sonra kente gelen Başbakan Davutoğlu ile görüştü. Rehineler ile görüşen ve geçmiş olsun dileğini ileten Davutoğlu, daha sonra yaklaşık 40 dakika kaldığı havaalanından bu kez uçağına aldığı rehineler ile birlikte saat 09.20 sıralarında Ankara'ya hareket etti.

  Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)


  M?T, rehine krizinde kilidi Arap a?iretleriyle açt? - Milliyet Haber

 7. #2207
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.692
  Lieber Zahle ich Geld ist doch nur para.

 8. #2208
  Avatar von Balta

  Registriert seit
  14.07.2014
  Beiträge
  6.964
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Lieber Zahle ich Geld ist doch nur para.
  Das zeigt nur das du erpressbar bist.

 9. #2209
  Amarok
  Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
  Lieber Zahle ich Geld ist doch nur para.
  Yok öyle deme.

  Mit diesem Geld, werden dann Menschen getötet. Wir haben dann 49 Geiseln gerettet sind dann aber dafür schuld das tausende fliehen und hunderte sterben am Ende.

 10. #2210
  Avatar von Ts61

  Registriert seit
  25.12.2010
  Beiträge
  11.692
  Zitat Zitat von Balta Beitrag anzeigen
  Das zeigt nur das du erpressbar bist.
  Das zeigt nur,dass mir ein Menschenleben wichtiger als Geld ist.Was ist,wenn Menschen gestorben wären?

Ähnliche Themen

 1. BF-Nachrichten
  Von Laleh im Forum Rakija
  Antworten: 111
  Letzter Beitrag: 11.01.2014, 03:15
 2. Türkei: Aktuelle Nachrichten
  Von kewell im Forum Politik
  Antworten: 51
  Letzter Beitrag: 12.10.2013, 19:25
 3. Nachrichten?
  Von Chavo im Forum Rakija
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 30.12.2010, 01:36
 4. Nachrichten aus dem Grab
  Von ShiRaZ im Forum PC, Internet, Games
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 23.03.2010, 18:16