BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 32

Wahlen Albanien am 3.7.// Resultate INFOS

Erstellt von lupo-de-mare, 10.05.2005, 19:52 Uhr · 31 Antworten · 2.220 Aufrufe

  1. #1
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988

    Wahlen Albanien am 3.7.// Resultate INFOS

    Die ersten Wahl Prognosen für die Parlaments Wahlen, sehen die PD von Salih Berisha klar vorne.

    Was ich aber für überhöht halte ist die Wahl Prognose für die Partei von Ilir Meta der LSI mit im Moment 11%. Ich gehe davon aus, das die reine Mafia Partei keine 6% erhalten wird.


    Instituti Demokratik Amerikan publikon sondazhin e bėrė nė 12 rrethe tė vendit nė fund tė prillit

    Sondazhi: PD 42%, PS 34%

    Nga intervistimi i 1 251 personave, PD-ja fituese e zgjedhjeve. E treta LSI-ja me 11% dhe mė pas LZHK-ja 4%

    Darina Tanushi

    TIRANĖ – Partia Demokratike rezulton fituese me 8 pėr qind mė shumė se sa Partia Socialiste, sipas njė sondazhi tė realizuar muajin prill nga Instituti Demokratik Amerikan, nė prag tė zgjedhjeve politike nė Shqipėri. Kėto shifra kanė dalė nga intervistimi nė fundin e muajit prill i 1 251 personave, tė cilėt i janė pėrgjigjur pyetjes se kė do tė votonin, nėse zgjedhjet do tė zhvilloheshin atė javė. NDI-ja kontraktoi Prism Research pėr tė zhvilluar intervista nė 12 rrethe tė Shqipėrisė mes datave 19 dhe 27 prill. Kufiri i gabimit pėr kėtė sondazh ėshtė +/- 3 pėr qind, thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė kėtij sondazhi, ashtu sikurse theksohet se sondazhi nuk ėshtė parashikim i rezultateve tė zgjedhjeve parlamentare tė 3 korrikut, pasi ka njė masė tė madhe njerėszish tė pavendosur se kujt do t’ia japin votėn. Kėshtu, nė fund tė kėtij sondazhi rezultoi se rreth 42 % e tė pyeturve thanė se do tė votojnė pėr PD-nė dhe 34% tė tyre do tė votojnė pėr PS-nė, gjė qė e rendit partinė mė tė madhe tė opozitės fituese nė zgjedhjet qė pritet tė zhvillohen nė korrik. Nga ana tjetėr, nė vend tė tretė me 11% vjen si forcė e tretė politike nė vend, po sipas sondazhit tė Institutit Demokratik Amerikan, Lėvizja Socialiste pėr Integrim dhe e fundit me 4% renditet Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar. Ndėrkohė tė pyetur se, nėse zgjedhjet e pėrgjithshme nė Shqipėri do tė zhvilloheshin kėtė javė, (pra javėn qė ėshtė kryer sondazhi, nė fund tė prillit) pėr cilėn parti do tė mund tė votonit, tė intervistuarit janė shprehur 29% nė favor tė PD-sė, 23% nė favor tė PS-sė, 8% pėr LSI-nė, 2% pėr LZHK-nė dhe 2 % pėr PR-nė, ndėrsa nė njė masė 32% janė futur tė gjithė ata tė intervistuar tė pavendosur ende dhe pa pėrgjigje. Sipas kėtij sondazhi, sėrish PD-ja vlerėsohet si fituese e kėtyre zgjedhjeve. Ndėrsa nė kategorinė e atyre qė janė cilėsuar; “Tė pavendosur/Pa pėrgjigje”, pėrfshihen ata qė u pėrgjigjen “nuk e di”, “s’mund tė vendos”, “pa pėrgjigje” dhe “nuk dua tė pėrgjigjem”. Nė fund tė sondazhit prej autorėve shpjegohet se “nė fushėn e sondazhit tė opinionit publik thuhet se nė ditėn e zgjedhjeve “tė pavendosurit”, dhe “pa pėrgjigjet”, bėjnė zgjedhje nė raporte tė barabarta nė krahasim me ata qė kanė vendosur aktualisht”. Prandaj, edhe sondazhierėt i kanė shpėrndarė tė intervistuarit e pavendosur dhe ata qė nuk janė pėrgjigjur nė pėrpjesėtim tė drejtė mes partive dhe kanė treguar vetėm rezultatet e votuesve tė vendosur.
    Nė bazė tė komenteve tė bėra nga autorėt e sondazhit, votuesit urbanė janė mė tė prirur drejt PD-sė, LSI-sė dhe LZHK-sė, ndėrsa PS-ja ruan njė kryesim tė ngushtė nė zonat rurale dhe mes pensionistėve. Ndonėse mė e dobėt mes pensionistėve, PD-ja ka njė epėrsi mes tė papunėve. Tė gjitha partitė e tjera morėn mė pak se 2 pėr qind tė mbėshtetjes mes tė intervistuarve tė kampionuar.


    Renditja e 4 partive tė para
    Rezultatet e sondazhit

    PD-ja 42%
    PS-ja 34%
    LSI-ja 11%
    LZHK-ja 4%
    PR-ja
    PSD-ja
    PBDNJ-ja

    NDI-ja: Tė pavendosurit i shpėrndamė njėsoj te PD-ja e PS-ja

    http://www.shekulli.com.al/index.php...5e872844c5b026

    Und wie korrupt Albanische Politiker und die Administration ist, wird hier demonstriert. ****** Und in anderen Balkan LÄndern inkusive Griechenland ist es auch nicht viel besser.


    80 pėr qind e tė pyeturve akuzojnė politikanėt, mė pas gjykatėsit dhe mjekėt

    “Politikanėt janė mė tė korruptuarit”

    D.Tanushi

    TIRANĖ – 65% e tė pyeturve nė sondazhin e publikuar dje nga Instituti Demokratik Amerikan janė shprehur se korrupsioni ėshtė shkak pėr lėvizjen e ngadaltė tė hapjes sė vendeve tė punės, ndjekur nga burokracia qeveritare me 38% vlerėsim. Autorėt e sondazhit kanė shpjeguar se, kur banorėve tė pyetur iu kėrkua qė tė identifikonin pėrgjegjėsinė pėr nivelet aktuale tė korrupsionit, tė intervistuarit u pėrgjigjėn se udhėheqėsit gjyqėsorė dhe politikė janė pėrgjegjės pėrkatėsisht nė 75 dhe 73 pėr qind. Studentėt, 84%, ata qė kėrkonin punė 85% dhe ata qė banonin nė Veri 82% gjykonin mė ashpėrsisht gjyqėsorin, ndėrsa pensionistėt dhe ata mbi moshėn 51 vjeē, pėrkatėsisht 67 dhe 69 pėr qind janė mė pak tė ashpėr. Tė intervistuarit nė zonat urbane (77 pėr qind) dhe katėr tė pestat e atyre qė ishin tė papunė janė mė tė prirur pėr tė konsideruar udhėheqėsit politikė si tejet pėrgjegjės pėr korrupsionin nė krahasim me vetėm dy tė tretat e pensionistėve, shtėpiakėve dhe tė atyre nė zonat rurale. Shumė prej po kėtyre tė intervistuarve indentifikuan interesat financiare vetjake (63 pėr qind) dhe etjen pėr pushtet (59 pėr qind) si ēėshtjet tė cilat motivojnė politikanėt, ndėrsa vetėm 16 pėr qind e tyre beson se vendimet e politikanėve motivohen prej interesit tė komunitetit. Kur tė intervistuarit u pyetėn se cilat ishin metodat qė ata mendonin se ishin tė suksesshme pėr tė luftuar korrupsionin, ata mė sė shumti mbėshtetėn kėto metoda: dėnimin e shkelėsve tė ligjit, vėzhgimin efektiv dhe legjislacioni i ri. Por, mė pak se gjysma e tė gjithė tė intervistuarve (45 pėr qind) mendojnė se shikimi i buxheteve tė qeverisė nga ana e qytetarėve pėr tė vėzhguar shpenzimet e saj ėshtė njė mėnyrė efektive pėr tė ulur korrupsionin. Politikanėt konsiderohen si tė korruptuar nga 80% e tė pyeturve, ndjekur nga gjyqtarėt 79% dhe mjekėt 73%. Autorėt e sondazhit sqarojnė se tė intervistuarit qė jetojnė nė rrethet e jugut janė mė tė prirur tė gjykojnė ashpėr drejtuesit e bizneseve dhe administratės publike, ndėrsa janė mė pak tė prirur tė gjykojnė mjekėt pėr korrupsion. Gjithashtu, banorėt e zonave rurale janė mė pak tė prirur tė vlerėsojnė policinė si tė korruptuar nė krahasim me ata qė jetojnė nė zonat urbane.
    Po sipas komenteve tė autorėve tė sondazhit, duke pasur parasysh pėrēmimin e pėrgjithshėm ndaj udhėheqėsve politikė, ėshtė interesante qė dy tė tretat e tė intervistuarve besojnė se politikanėt motivohen prej interesit financiar personal. Pothuajse po aq besojnė se politikanėt motivohen prej etjes pėr pushtet. Vetėm njė nė gjashtė beson se politikanėt motivohen prej interesit tė komunitetit. Si rrugėzgjidhje tė tjera pėr tė luftuar korrupsionin kanė rezultuar si tė efektshme edhe krijimi i ligjeve qė mbrojnė dhe shpėrblejnė ata qė raportojnė rastet e korrupsionit nė vendet e tyre tė punės, nxitja e njerėzve pėr tė mos paguar ryshfete apo lejimi i medias dhe OJQ-ve qė tė shikojnė dhe vėzhgojnė buxhetet dhe shpenzimet e qeverisė.


    80%
    thonė se politikanėt janė mė tė korruptuarit.


    79%
    thonė se gjyqtarėt janė mė tė korruptarit.    73% thonė se mjekėt janė mė tė korruptuarit.
    65%
    thonė se korrupsioni ėshtė shkak pėr rritjen e ngadaltė tė vendeve tė punės.

    38%
    thonė se burokracia ėshtė shkak pėr rritjen e ngadaltė tė vendeve tė punės.

    75%
    thonė se gjykatėsit janė shkaktarė tė korrupsionit.

    73%
    thonė se politikanėt janė shkaktarė tė korrupsionit.

    63%
    thonė se politikanėt kanė nė plan tė parė interesat financiare vetjake.

    59%
    thonė se politikanėt vėnė nė plan tė parė etjen pėr pushtet.


    10/05/2005
    KATEGORIA: Politike

    http://www.shekulli.com.al/index.php...s&newsID=74553

  2. #2
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Fatos Nano ist bereist in Panik, weil seine Mafia Truppe die Wahlen verlieren wird, trotz massiver Wahllisten Fälschungen.

    Berisha: Nano is under panic
    Yesterday the democrat leader, Sali Berisha had a meeting with the chief of Mission of Monitoring of the elections of OSCE-ODHIR, Jurgen Grunet. The meeting lasted 30 minutes without the presence of the journalists. After the meeting both had a press conference.The democratic deputy said that at this meeting was discussed the pre-electoral situation in the country. He guaranteed also Grunet that his party will engage totally for a close cooperation in this mission, so that the coming elections will be free and fair. Berisha said that, ”I was acknowledged with the current situation, in which was central the topic of “Dushku” that was discussed. I expressed my willingness to vote the amendment, that has passed at Parliament, otherwise will be used the tactic that transforms to nothing the effort of the government to benefit through a mechanism, that we have to forget”.
    Gunet said that “I have been in Albania in year 1996 and promised to return and here I am, heading the monitoring mission of OSCE-ODHIR”. Later he said that the mission was organized with separated works, ODHIR with the monitoring persons and the mission for the drafting of the report, that will evaluate the elections in Albania, which will be a step further in the integration of Albania in EU. Berisha said for the media that this year the number of monitors started is triple the amount when compared with previous elections, and this year the monitoring stared a lot earlier. According to him, the European Union is decided to make every effort that Albanians could vote like all the citizens of Europe, as well as to monitor with absolute seriousness these elections. This Berisha considered as a good omen for Albania and Albanians, which have to be grateful and not forget that these monitors come all with the expenses of taxpayers of their countries, showing a big solidarity act to help, according to him, Albanians to overpass the spiral of violated elections.
    ---------------------------------------------

    54 parties will compete in the parliamentary elections in Albania. It was just on Monday, May 23rd, that 15 parties handed in applications for participation. Back in October 2003, 49 parties took part in the local elections campaign, MPA reminds. 13 parliamentary factions will participate in the upcoming polls, scheduled for July 3rd. The number of parties registered in Albania since 1991 runs up to 90, official record says.
    Source: MPA, FOCUS News Agency

  3. #3
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    3,500 Local Monitors Expected to Observe Albania's Parliamentary Vote

    26/05/2005

    TIRANA, Albania -- Some 3,500 local monitors are to be deployed for the 3 July parliamentary elections, the Albanian Coalition for Anti-Corruption announced on Wednesday (25 May). The coalition and the US-based National Democratic Institute presented their plan to send observers to around 60 per cent of the polling stations across the country. Monitors would be present during the voting procedure as well as the ballot counting. The ODIHR is sending a separate group of observers.

    In other news, the OSCE has unveiled an initiative to promote Albanian women's active participation in public life ahead of the elections. The OSCE Presence in Tirana is hosting a forum on women and politics Thursday. (Albanian News - 26/05/05; OSCE Web site - 25/05/05)

  4. #4
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    In Wahl Prognosen hat 29% die PD und Fatos Nano 23%!

  5. #5
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Janes schreibt jetzt schon, das diese Wahlen suspekt sind und vollkommen unberechenbar!

    Albanian election brings potential for instability
    ·Albania faces its closest and most unpredictable election on 3 July since the fall of communism ·Electoral fraud is likely and, should it be suspected ...
    29-Jun-2005

    http://frp.janes.com/

  6. #6
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Ein grosser Skandal für den Wahlbetrug ist in Albanien aufgedeckt worden, durch die Regierungs Partei, welche die Wahlbeobachter Kommision der OSCE betrügen und täuschen sollte.

    Faqja 24 - OPINION


    Qershor 22, 105
    Kontrolli i fushatės nė radio televizione ėshtė njė nga kushtet e kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar

    Bordi i monitorimit mashtron KQZ
    Tė dhėna tė sajuara nė raportet zyrtare ditore


    VEZHGUESI


    Monitorimi i televizioneve mbi kohėn kushtuar forcave tė ndryshme politike gjatė fushatės elektorale, pas vetėm njė jave, po rezulton dėshtimi i njė prej strukturave tė kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar pėr tė garantuar njė fushatė tė lirė dhe tė ndershme. Dėshtim profesional edhe pėr gazetarėt qė e kryejnė dhe e kanė marrė pėrsipėr kėtė mision, por dhe pėr KQZ-nė qė i ka zgjedhur ata. KQZ dhe KKRT ua ka besuar kėtė detyrė njė komisioni gazetarėsh pėr tė monitoruar kolegėt e tyre tė radiove dhe tė televizioneve. Rezultat i kėsaj punė janė dy fleta letre qė i dėrgohen pėrditė KQZ-sė dhe redaksive, qė konsiderohen si raport zyrtar me njė prėmbledhje prej dy rreshtash pėr ēdo operator radio-televiziv, ku gjykohet puna e dhjetėra gazetarėve, kameramanėve dhe kryeredaktorėve. Pas asnjė shpjegim, e mbi tė gjitha pa asnjė provė, ky bord monitorimi jep vendime pa tė drejtė apelimi duke lavdėruar njė televizion e duke dėnuar njė tjetėr. Eshtė e kotė tė themi qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve bėhet fjalė pėr tė dhėna false, tė sajuara nėpėr tavolina, tė publikuara ndoshta vetėm pėr tė justifukuar ato mijėra euro qė shpenzohen pėr kėtė punė. Ky bord i ngjan mė shumė zyrės sė censurave tė regjimit komunist, sesa njė organi modern dhe transparent. Le tė shohim nė detaje kėtė punė qė u shitet shqiptarėve, por mbi tė gjitha komunitetit ndėrkombėtar si njė provė demokracie.

    Orari i monitorimit
    Zbulojmė se monitorimi i televizioneve dhe radiove kryhet vetėm nga ora 15.00 deri nė 23.00, edhe pse nė raport flitet pėr "24 orėt e fundit"; nė kėtė mėnyrė 16 orė tė tjera janė jashtė kontrollit. Cfarė ndodh atėherė nė tė gjitha edicionet e lajmeve qė transmetohen para orės 15.00 (pra gjatė gjithė paradites) dhe pas orės 23 (pra gjatė gjithė natės)? Bordit tė monitorimit nuk i interesojnė, sepse gazetarėt e komisionit nė atė orė duhet tė pushojnė. Po nėse njė televizion vendos tė kompensojė njė parti apo ta diskriminojė njė tjetėr gjatė orėve tė paradites, kush e vė re? Askush.

    Sistemi i punės
    Si kryhet teknikisht monitorimi? Kėtė nuk e di askush dhe askush nuk e shpjegon. Meqė bordi shėnon minutat qė radio-televizionet i dedikojnė cdo partie, hamendėsojmė se kolegėt ulen para njė televizori apo njė radioje dhe mbajnė shėnim tė gjitha transmetimet me kronometėr nė dorė. Pra, minumumi qė ēdo operator radio-televiziv dhe KQZ-ja duhet tė pretendojė nga ky bord, ėshtė tė ketė njė raport tė pėrditshėm, tė detajuar sekondė pas sekonde tė programacionit tė monitoruar me treguesit e saktė tė momenteve qė favorizojnė njė forcė politike nė krahasim me njė tjetėr. Vetėm me kėtė kusht, operatori radio-televiziv mund tė detyrohet tė transmetojė kohėn qė duhet tė kompensojė. Por nė fakt njė raport i tillė nuk ekziston.

    Sa vetė janė
    Bordi duhet tė sqarojė njė tjetėr problem: Komisioni pėrbėhet nga gjashtė anėtarė dhe njė president. Nė raportin e pėrditshėm pėrmenden 13 radio e televizione. Si arrijnė 7 gazetarė tė monitorojnė ēdo ditė, tetė orė rresht, 13 operatorė tė ndryshėm? Tjetėr mister fakti, se si kėta 7 anėtarė qė jetojnė dhe punojnė nė Tiranė, mund tė japin gjykime mbi televizione lokale, sinjali i tė cilave nuk mbėrrin nė Tiranė. Madje propozojnė gjoba kundėr televizioneve qė nuk i kanė parė ndonjėherė nė jetėn e tyre. Dhe nė fund pyesim: Ligji detyron monitorimin pėr tė gjitha televizionet dhe radiot e licensuara nė mbarė vendin ( 96 televizione, pėrfshi ato kabllore dhe 52 radio). Pra ėshtė flagrant fakti qė ky ligj nuk respektohet sepse 90 pėrqind e trasmetuesve nuk monitorohet as nė mėnyrė formale.

    Raporte inkoherente
    Tė lexosh raportet e pėrditshme zyrtare qė firmos bordi, duhet tė qash e tė qeshėsh njėkohėsisht. Ju japim vetėm disa raste, duke i kėrkuar ndjesė operatorėve qė po pėrmendim:
    Top Channel - Datėn 20 qershor bordi shkruan: ''Eshte e balancuar koha e dhene ne edicionet informative dhe emisionet speciale''. Me datėn 21 qershor, vetėm njė ditė mė pas pėr tė njėjtin televizion bordi shkruan: '' Ka nje favorizim te PS ne 24-oreshin e fundit ne edicionet informative, por e njejta situate reflektohet edhe ne totalin e te gjitha diteve te monitoruara''
    Tv Arbėria - Datėn 20 qershor shkruan: ''Ky operator televiziv ka te balancuar edicionin informativ. Ka nje diference prej 98 minutash ne favor te PS ne emisionet speciale". Njė ditė mė pas bordi shkruan: '' Ky operator televiziv ka nje favorizim te lehte te PD ne edicionet informative, gje qe reflektohet edhe ne totalin e te gjitha diteve te monitoruara''
    Vizion Plus - Datėn 20 bordi shkruan: ''Ky operator eshte i balancuar ne edicione informative''. Pas 24 orėve korrigjon: '' Ky operator ka nje favorizim te PS ne edicionet informative, favorizim i cili verehet edhe ne totalin e diteve te monitoruara per edicionet informative.''
    Raportet janė bėrė tė gjitha kėshtu, pėrgjėnjeshtrojnė njėri-tjetrin. Kulmi arrin me televizionin ATN: Me date 20 qershor bordi e denon tė kompensojė 207 minuta nė favor tė PD-sė (do tė thotė mė shumė se tre orė nė njė ditė ka favorizuar PS-ne). Por vetėm njė ditė mė pas bordi kthen mėndje dhe shkruan : ''ATN ka nje favorizim te lehte te PD''. Cila ėshtė e vėrteta?
    Eshtė e qartė qė ky komision ėshtė njė hipokrizi qė shėrben pėr t'i bėrė njė makiazh demokracisė pėrballė komunitetit ndėrkombėtar, por tė paguara me lekėt e taksapaguesve shqiptarė. Por nė tė njėjtėn kohė dėmton nė mėnyrė tė padrejtė kredibilitetin e qindra gazetarėve dhe organeve tė medias. Do tė ishte nė nderin e KQZ-sė ta mbyllte kėtė bord dhe niste reformimin e tij urgjent pėr tė vazhduar punėn me kritere profesionalizmi dhe transparence. Pėrndryshe skandali i parė i vėrtetė mbi kėto zgjedhje janė vėzhguesit qė duhet t'i monitorojnė ato.

  7. #7
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Salih Berisha outet die Drogen Verbindung zu Daut Kadrinovski, der jetztigen Minister von Fatos Nano, wie Agron Duka usw.

    Der Albaner Mazedonier Daut Kadrinovski wurde 2001, vom Englischen Geheimdienst enttarnt und in Golem unter dem Namen Mehmet Ahmeti festgenommen, trotz Gesichts Operation.

    Er war in Deutschland zur Festnahme u.a. wegen Heroin Handel ausgeschrieben und von Interpol auch wegen Drogen Vertrieb bis Australien gesucht.

    Golem die Zentrale des Albanischen Organisierten Verbrechens, wo sich ebenso Kriminelle, welche sich Politiker Hotels und Appartment Häuser illegal gebaut haben. Einer der Vielen dort ist u.a. auch Artan Lame.

    Ēeēo: Nuk merrem me shpifjet e Berishės. Kreu i PD-sė nė Kolonjė: “Pashko nė qeverinė e pas 3 korrikut”

    Berisha: Kadriovski, trafik droge me makinėn e Ēeēos

    N.Perndoj

    Kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha, vijoi turin e tij elektoral nė juglindje tė vendit, nė qytetin Kolonjės, ku kandidon Gramoz Pashko. Lideri demokrat premtoi se Pashko do tė jetė nė pėrbėrjen e qeverisjes sė ardhshme tė Partisė Demokratike. Duke prezantuar Pashkon, Berisha tha se ai ėshtė njė ndėr themeluesit e PD-sė qė ka ndikuar nė pėrmbysjen e regjimit totalitar, ndėrsa pėrballė tij ėshtė Alfred Dalipi, i cili, sipas Berishės, ka dosje nė Prokurori. “Dikur ka qenė Sotir Kokeri. Asnjėherė nuk e pėrmendi nė Parlament fjalėn mollė. Pasi ai u diskretitua, ju sollėn Alfred Dalipin, qė ėshtė me dosje nė Prokurori pėr vjedhje. Unė ju kam sjellė kėtu pasardhėsin e atyre qė luftuan pėr Shqipėrinė, Gramoz Pashkon. Ai ėshtė themeluesi i opozitės shqiptare dhe ka kontributin historik nė pėrmbysjen e diktaturės. Nė qeverisjen e ardhshme Gramoz Pashko do tė ketė njė rol tė rėndėsishėm pėr ndryshimin e Kolonjės dhe Shqipėrisė”, - tha Berisha. Ndėrsa nė Leskovik, kandidati demokrat Gramoz Pashko ėshtė shrehur ndėr tė tjera se “Lini mėnjanė nostaligjinė, mbani partinė tuaj, por nė mazhoritar votoni pėr Gramoz Pashkon”. Berisha ka ndaluar edhe nė fshatin Dvoran, ku ka premtuar stimulimin e kultivimit tė mollės. “A keni dėgjuar ju ndonjėherė qė deputetėt e Partisė Socialiste tė pėrmendin mollėn nė Parlament? Programi ynė i bujqėsisė i jep pėrparėsi prodhimit vendės. Ēlirimi i kreditit ėshtė objektivi ynė, nė mėnyrė qė fermerėt e kėsaj zone tė kenė mundėsi tė marrin kredi pėr rritjen dhe mirėmbajtjen e produkteve tė tyre”, - tha ai. Mė pas Berisha ka vijuar turin nė disa nga fshatrat e Korēės. Nė fillim ai u ndal nė Starovė, pjesė e zonės 86, ku do tė kandidojė Besnik Jacelli. Pėr kandidatin pėrballė tij, Berisha u shpreh se “Maqo Lakrori ikur fshehurazi nga Devolli. Devolli ia hoqi atij petėt e lakrorit”. Ai tha se Starova ėshtė njė zonė me pasuri tė mėdha natyrore dhe njė zonė qė laget nga njė prej liqeneve mė tė bukura tė planetit. Duke prezantuar projektin e turizmit nė kėtė zonė, Berisha shtoi: “Ne do tė ēlirojmė kreditin pėr turizmin familjar, nė mėnyrė qė ju tė keni mundėsi tė merrni kredi pėr ta zhvilluar kėtė industri mjaft fitimprurėse. Pėrparėsi e jona do tė jetė investimi nė kullim dhe ujitje. Ne ju garantojmė ujė dhe energji elektrike 24 orė. Synimi ynė ėshtė prishja e monopoleve tė Agron Dukės”, - u shpreh Berisha. Ai i premtoi kryetarit tė kėsaj komune se nga viti i ardhshėm buxheti pėr kėtė komunė do tė jetė katėr herė mė i madh. Ndėrsa nė Maliq, ku kandidon pedagogu Ismail Hoxha, Berisha u shpreh se pėrballė tij nga Partia Socialiste do tė kandidojė ministri aktual i Mbrojtjes, Pandeli Majko. “Majko ka qenė dy herė kryeministėr dhe njė ujėsjellės qė bėri, u ēoi nė fshat ujė me krimba. Pandeli Majko nuk ėshtė ministri i Mbrojtjes, pasi kėtė post e mban badigardi i tij, Helidon Majko. Helidon Majko ėshtė de facto ministri”, - tha ai. Ai i bėri thirrje Majkos qė tė mos pėrdorė, sipas tij, mjetet ushtarake pėr fushatė. Edhe nė Gjirokastėr, lideri i opozitės, Sali Berisha, ka qenė i ashpėr me kandidaten pėrballė Genc Rulit nė kėtė zonė, Makbule Ēeēo. “Karshi tij nuk ėshtė vetėm binomi Makbule dhe Flamur, por edhe Kadriovski, sepse ai e ka pėrdorur disa herė makinėn e saj pėr tė transportuar drogė”, - u shpreh Berisha. Por e pyetur nga gazeta “Shekulli”, lidhur me akuzėn e bėrė publike, Ēeēo u shpreh se “unė nuk merrem me shpifjet e Berishės”. Kryetari i demokratėve siguroi punonjėsit e administratės nė tė gjithė Shqipėrinė se nuk do tė bėjė persekutime, pasi nė administratė, sipas tij, ka njerėz qė kanė zbatuar ligjin.“Unė ju siguroj ju se nuk do tė bėhen persekutime nė administratė. Aty ka njerėz qė kanė zbatuar ligjin, si dhe njerėz qė janė pėrballur me kėrcėnimet e krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Sė bashku me kėta njerėz tė denjė tė administratės do tė jenė edhe prurjet e reja me tė cilėt do tė arrihet tė zhvillohet vendi”,- u shpreh lideri demokrat.


    23/06/2005
    KATEGORIA: Politike

    http://www.shekulli.com.al/index.php...0e73bbfad03144

  8. #8
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Condi Rice:

    Fatos Nano und Salih Berisha müssen das Wahl Resultat respektieren

    Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Adam Ereli, ka kėrkuar qė partitė tė respektojnė Kodin e nėnshkruar tė Sjelljes

    SHBA: Zgjedhjet, Nano dhe Berisha tė njohin rezultatin

    Anila Rama

    TIRANĖ - Departamenti i Shtetit u ka kėrkuar drejtuesve tė partive politike nė Shqipėri, nėpėrmjet njė deklarate zyrtare pėr mediat, qė tė respektojnė dispozitat e Kodit tė Sjelljes, tė nėnshkruar mes tyre, dhe tė pranojnė rezultatin e zgjedhjeve. Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Adam Ereli, i ka cilėsuar dje zgjedhjet parlamentare tė 3 korrikut si njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme nė Shqipėri, qė nga koha e rėnies sė komunizimit. “Mė 3 korrik,

    http://www.shekulli.com.al/index.php...2c3f797319dfc6.

  9. #9
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    OSCE warnt vor Problemen bei den vorstehenden Parlaments Wahlen.

    Es geht vor allem um gefälschte und unvollständige Wählerlisten und dem Kauf von Stimmen, durch Mafiöse Politiker, welche sich erneut in die Politik einkaufen.

    Bekannt ist der Landwirtschafts Minister Agron Duka und Drogen Boss, der erneut kandidiert. Fast die gesamten Albanischen Politiker sind mindestens in Korruptions Skandale verstrickt und in den Diebstahl von Grundstücken, um durch illegale Bauten, ihre Drogen- und anderen kriminellen Gelder zu waschen.

    OSCE Warns of Problems in Albania’s Upcoming Elections

    26/06/2005

    TIRANA, Albania – The 3 July elections could be marred by irregularities, the OSCE warned in a report released Friday (24 June). Despite an agreement between all major parties, the election campaign has become rancorous once again, with politicians accusing each other of misuse of government funds and vote buying, the organisation’s monitors said. They also warned that authorities must still address issues related to voter lists and transporting ballot boxes. The elections are viewed as a crucial test of Albania’s political maturity, in relation to its Euro-Atlantic bids. (Albanian News, Kathimerini - 25/06/05; AP - 24/06/05)

    http://www.setimes.com/cocoon/setime...sbriefs/2005/0

  10. #10
    Avatar von lupo-de-mare

    Registriert seit
    14.07.2004
    Beiträge
    11.988
    Mjaft“ dhe „Gallup International“ publikojnė sondazhin e dytė. Pyetjes se pėr kė do tė votonin tani, i pėrgjigjen: PD 35%, PS 34% dhe LSI 10%

    "Gallup": PD 40% , PS 37%, LSI 9%

    Shqiptarėt shprehen se do tė fitojė PD-ja mė 3 korrik, por e majta ėshtė shumicė

    http://www.shekulli.com.al/index.php...bc13173c72014c

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

  1. Wer wird die Wahlen in Albanien gewinnen?
    Von Balkanese im Forum Politik
    Antworten: 90
    Letzter Beitrag: 03.06.2009, 11:48
  2. Antworten: 0
    Letzter Beitrag: 20.07.2005, 13:26
  3. Albanien Wahlen Umfrage
    Von Gentos im Forum Politik
    Antworten: 4
    Letzter Beitrag: 30.06.2005, 19:10
  4. Europa als Ziel: Albanien vor den Wahlen
    Von Albanesi im Forum Politik
    Antworten: 7
    Letzter Beitrag: 18.06.2005, 15:28
  5. EU warnt Albanien vor unfairen Wahlen
    Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
    Antworten: 1
    Letzter Beitrag: 12.02.2005, 16:34