BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 4 ErsteErste 1234
Ergebnis 31 bis 32 von 32

Wahlen Albanien am 3.7.// Resultate INFOS

Erstellt von lupo-de-mare, 10.05.2005, 19:52 Uhr · 31 Antworten · 2.222 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Albania's Berisha Describes Plans for Future Government Restructuring

  18/08/2005

  TIRANA, Albania -- Democratic Party (DP) leader Sali Berisha, who expects to be given the mandate to form a new government after DP's strong showing in the July parliamentary elections, disclosed his plans Wednesday (17 August) to reorganise the cabinet. The most important change envisions the merger of the ministry of public order with the ministry of local power and decentralisation to form a new ministry of internal affairs. He also said he would propose incorporating the tourism portfolio within the current ministry of culture, while the ministry of industry and energy would be folded into a new, expanded economy ministry. (Albanian News - 18/08/05)


  http://www.setimes.com/cocoon/setime...05/08/18/nb-05

 2. #32
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  Salah gewann weitere Abgeordneten Sitze bei den Nach Wahlen und hat nun eine komfortable Mehrheit im Albanischen Parlament von 81 Sitzen.

  Hier die Abgeordneten.

  Pas zgjedhjeve tė sė dielės, Partia Demokratike e ka tė sigurt tashmė pushtetin

  Qeveria "Berisha", 81 deputetė

  Vetėm me njė marrėveshje me PAD-nė e Cekės, zgjidhet edhe presidenti

  Darina Tanushi

  TIRANĖ – Partia Demokratike ka tė sigurt tashmė pushtetin. Edhe pas zgjedhjeve tė 21 gushtit PD-ja dhe aleatėt e saj e rritėn numrin e mandateve qė sė bashku me ato qė pėrfitojnė aleatėt nė proporcional shkon nė 79, pėrjashtuar edhe dy deputetė tė demokristianėve, me tė cilėt nuk u arrit qė tė kishte njė marrėveshje pėr bashkėqeverisje. Por nėse do tė llogariteshin edhe kėto dy mandate, PD-ja ka njė maxhorancė prej 81 deputetėsh nė Parlament e nėse do tė kishte patur edhe ndonjė marrėveshje me PAD-nė e kryesuar nga Neritan Ceka, e cila pėrfiton nga sistemi proporcional 3 deputetė, pėr Berishėn dhe tė djathtėt nuk do tė ishte aspak e vėshtirė tė zgjidhte presidentin dhe tė kalonte pa asnjė problem mundėsinė e krijimit tė njė krize dhe humbjen e pushtetit pikėrisht nė vitin 2007, vit kur duhet tė zgjidhet presidenti i ri. Ndėrkohė Partia Socialiste, sipas llogarive jozyrtare tė KQZ-sė, arrin tė ketė 42 deputetė nė maxhoritar, njė diferencė prej 14 deputetėsh mė pak se PD-ja. Vetėm njė mandat i ri i ėshtė shtuar socialistėve, edhe ky nga Kolegji Zgjedhor, ai i Kastriot Islamit njė ditė mė parė. Nėse do tė bėhej njė llogaritje e mandateve tė koalicionit tė majtė, megjithėse aktualisht nuk mund tė thuhet mė se ekziston mė njė koalicion i tillė, 42 deputetėve socialistė do tė mund t’u shtoheshin 7 deputetėt e proporcionalit tė PSD-sė, 3 tė PAD-sė, 2 tė PDS-sė si dhe 5 deputetėt e LSI-sė e tė gjithė sė bashku krijojnė tashmė opozitėn nė Parlamentin e ri me 59 deputetė. Vetė Partia Demokratike ka arritur tė ketė nga kėto zgjedhje 56 deputetė tė saj nė sistemin maxhoritar, por pas marrėveshjeve tė nėnshkruara gjatė ditėve tė kaluara ajo tashmė ka tė ligjėruara votat e 11 deputetėve republikanė, 4 deputetėve reformatorė, 4 deputetėve agrarė, 3 deputetėve tė PBDNJ-sė, shtuar kėtu edhe Spiro Peēin, i cili fitoi nė maxhoritar qė mė 3 korrik si dhe 1 votė tė Arjan Starovės si deputet i Bashkimit Liberal Demokrat. Tė gjithė kėtyre deputetėve deri tani nuk u janė shtuar 2 mandatet e djathta tė deputetėve demokristianė, Nikollė Lesit dhe Ndue Shpanit. Tashmė PD-ja dhe kryetari i saj Sali Berisha, presin vendimin e presidentit pėr tė paraqitur qeverinė e re. Fillimisht duket se asgjė nuk ėshtė shqetėsuese pėr numrat qė duhen nė Parlament pėr tė kaluar kabinetin e ri qeveritar, por duket se edhe nė vazhdim pėr ligje tė rėndėsishme siē ėshtė buxheti i shtetit dhe mė pas edhe zgjedhja e presidentit tė ketė kompromise edhe me deputetė qė aktualisht renditen nė listėn e opozitės sė re. Vetė Paskal Milo, edhe pse nuk pranoi tė bėhej pjesė e kėtij kabineti, si Xhuveli e Dule, ka deklaruar se do tė mbėshtesė krijimin e qeverisė, por edhe zgjedhjen e presidentit. Ndėrsa Ceka ka pranuar tė jetė nė opozitė nė vitet nė vazhdim, duke mos u konsideruar fitues, por ka pohuar se do tė mbėshtesė qeverinė pėr ēėshtje tė rėndėsishme, gjė qė nė fakt do tė pėrcaktohet sipas rastit. Por pėrfundimisht ėshtė e qartė se vendi pritet tė qeveriset nga tė djathtėt, ndėrsa tė majtėt duket se kanė pranuar qė tashmė do tė jenė opozita e re nė Parlament.

  Deputetėt e maxhorancės sė re, tė PD-sė (drejtpėrdrejt)

  1. Astrit Bushati
  2. Ramiz Ēobaj
  3. Gilman Bakalli
  4. Arenca Trashani
  5. Jozefina Topalli
  6. Nard Ndoka
  7. Rexhep Uka
  8. Aleksandėr Biberaj
  9. Jemin Gjana
  10. Fatos Hoxha
  11. Aldo Bumēi
  12. Preē Zogaj
  13. Gjovalin Prenga
  14. Gjoke Vuksani
  15. Pal Dajēi
  16. Idriz Xhomara
  17. Sali Shehu
  18. Rahim Kaleci
  19. Shkėlqim Ziri
  20. Ndriēim Babasi
  21. Sami Gjergji
  22. Sokol Olldashi
  23. Flori Bajramaj
  24. Ferdinand Xhaferri
  25. Gazmend Oketa
  26. Genc Juka
  27. Bamir Topi
  28. Besnik Mustafaj
  29. Lulėzim Basha
  30. Bujar Nishani
  31. Ylli Pango
  32. Majlinda Bregu
  33. Gėzim Karapici
  34. Spartak Ngjela
  35. Safet Sula
  36. Astrit Patozi
  37. Leonard Demi
  38. Baki Shehi
  39. Sali Berisha
  40. Engjėll Cara
  41. Luan Skuqi
  42. Dashnor Sula
  43. Aurel Bylykbashi
  44. Blerim Ēela
  45. Mevlan Xhindolli
  46. Fatos Beja
  47. Mehmet Xheka
  48. Ridvan Bode
  49. Ilir Rusmali
  50. Edmond Spaho
  51. Besnik Jaēelli
  52. Mehmet Hoxha
  53. Genc Ruli
  54. Ilir Bano
  55. Bujar Leskaj
  56. Ardian Kollozi


  PBDNJ

  Vangjel Dule
  Leonard Solis
  Spiro Peēi


  PAA

  Lufter Xhuveli
  Petrit Gjoni
  Nikollaq Nerėnxi
  Ymer Tola

  PR
  Fatmir Mediu
  Genc Sharku
  Besnik Xhidra
  Albert Faruku
  Hajrulla Paturi
  Artur Hasanbelliu
  Robinson Lipe
  Alfred Gega
  Besnik Bisha
  Lajla Pėrnaska
  Parid Teferiēi

  PDR
  Genc Pollo
  Tritan Shehu
  Jak Ndoka
  Frrok Gjini

  PDK
  Nikollė Lesi
  Ndue Shpani

  BLD
  Arjan Starova

  Aber auch einige Top Mafia Bosse sind darunter u.a. Artur Hasanbelliu für die RP, oder Lufter Xhuveli für die PAA ist vollkommen korrupt!

  Praktisch sind unheimlich viele neue Abgeordnete im Parlament.

Seite 4 von 4 ErsteErste 1234

Ähnliche Themen

 1. Wer wird die Wahlen in Albanien gewinnen?
  Von Balkanese im Forum Politik
  Antworten: 90
  Letzter Beitrag: 03.06.2009, 11:48
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 20.07.2005, 13:26
 3. Albanien Wahlen Umfrage
  Von Gentos im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 30.06.2005, 19:10
 4. Europa als Ziel: Albanien vor den Wahlen
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 18.06.2005, 15:28
 5. EU warnt Albanien vor unfairen Wahlen
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 12.02.2005, 16:34