BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 84

Битола - Македонија | Bitola - Makedonien

Erstellt von Černozemski, 03.06.2011, 00:26 Uhr · 83 Antworten · 16.831 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Zitat Zitat von KS.Rosu Beitrag anzeigen
  Zeig uns mal Bilder von dem albanischen Teil mazedoniens der ist viel schöner zb.gostivar, strugë...
  Es gibt keinen "albanischen Teil", der "albanische" Teil beginnt in den Grenzen Albaniens.

 2. #22
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 3. #23
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zeig uns mal Bilder von dem albanischen Teil mazedoniens der ist viel schöner zb.gostivar, strugë...
  Junge ,in diesem thread geht es um Bitola und nicht um Struga oder gostivar. und es gibt keinen albanischen teil in mazedonien, sondern nur mazedonsiche städte die mehrheitlich von albanern bewohnt sind..und was soll dort bitte schön sein?? etwa die abgewackelten kirchen und die unnötig vielen moschees?

 4. #24
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Bitola, Moj Roden Kraj


 5. #25
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Heraclea Lyncestis (ca.3 km von Bitola entfernt) und die antike Stadt ,die von Fillip ll erbaut gegründet wurde.

  1.jpg

  2.jpg

  3.jpg

  4.jpg

  5.jpg

  6.jpg

  7.jpg

 6. #26
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Bitola

  bitola.jpg

  bitola3.jpg

  bitola4.jpg

  bitola5.jpg

  bitola6.jpg

  bitola7.jpg

  bitola8.jpg
  Angehängte Grafiken Angehängte Grafiken

 7. #27
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Uhrturm


 8. #28
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 9. #29
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  „Битола 2016“ како помал брат на „Скопје 2014“Во Битола во наредните четири години ќе се градат нови 28 спомен-обележјаБитола - Проектот „Скопје 2014“ добива помал брат, „Битола 2016“. Во градот под Пелистер во наредните четири години ќе се градат нови 28 споменични обележја. Од нив 14 ќе бидат бисти, седум споменици и исто толку спомен- плочи. Локалната власт очекува помош од државата за реализација на овој проект. И опозицијата, за чудо, ја поддржува програмата. Засега е сигурно дека финансиска конструкција за овој проект се' уште нема.

  Програмата на битолскиот Совет дека за само четири години во градот ќе никнат нови триесетина спомен-обележја ја разбранува јавноста, особено што за изградбата и поставувањето на само еден споменик посветен на античкиот крал Филип Втори граѓаните чекаа со години. Сега споменици треба да добијат Даме Груев, царот Гаврило Радомир, Ѓорги Сугарев, Александар Турунџев, Димитар Илиевски-Мурато, главниот штаб на Илинденското востание, а се планира и реставрација на гробот и надгробната плоча на Павел Шатев. Во програмата за одбележување значајни настани и истакнати личности со спомен-обележја е предвидена и изградба на спомен-биста на Захарија Василева-Шумјанска, хуманистка од битолскиот крај, која по Илинденското востание го отворила и првото сиропиталиште на овие простори.

  „Во моментов не можам да кажам точно колкава е потребната сума и дали ќе се реализираат сите овие спомен-обележја, но се надеваме дека и државата ќе даде пари. Со тоа ќе го заокружиме овој проект“, потврдува Диме Попов, претседател на комисијата за финансии и буџет во Советот на Битола. Притоа тој додава дека Општината е должна да изгради споменици за некои знаменити луѓе.

  Програмата предвидува и изработка на 14 бисти за што доби зелено светло и од Општинската организација на Сојузот на борци од Битола.

  „За сите споменици што се предлагаат, за Пере Тошев, за Ѓорѓи Поп Христов, Илија Димески- Гоце... ние даваме целосна поддршка, бидејќи тие се дејци заслужни за оваа држава“, вели Александар Трајковски, претседател на СБМ во Битола.

  За изненадување, битолската опозиција ја поддржува програмата за поставување нови 28 споменични обележја во градот. Но, сепак, изразува спомнеж дека градот со пари од општинската каса ќе успее да ги изгради сите споменици до 2016 година. Бидејќи, наместо црква како што се најавуваше за свет Нектариј Битолски сега се предвидува само спомен-плоча. Истото важи и за великомаченик Агатангел Битолски, за Леринско-костурската бригада, турскиот затвор во ОУ „Ѓорги Сугарев“ и куќата на Анастас Лозанчев. Спомен- обележја треба да добијат и борбите на битолско-леринскиот одред и леринско-костурската бригада на локација кај бензинската пумпа на магистралниот пат кој води кон Грција.

  „Ние ја поддржавме програмата оти мислиме дека нема спорни ликови од историјата. Меѓутоа, сметаме дека нема пари во буџетот за овие споменици. Ова е само на хартија, до реализација сигурно нема да дојде“, вели Валентин Груевски, советник на ЛДП.

  „Иста ваква програма имаше и порано, но мислам дека нема средства ова да се направи“, смета и Менде Тасевски, советник од СДСМ.

  Сомнежите дека проектот нема да успее опозицијата ги поткрепува и со фактот што во буџетот на општината за оваа година не се предвидени средства за изградба на спомен-обележја. Од власта велат дека ставката можеби ќе биде пополнета со некој од ребалансите на општинската каса, секако доколку тоа се случи. (А.Б.)

 10. #30
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Die wunderschöne Architektur in Bitola


Seite 3 von 9 ErsteErste 1234567 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Galičica Gebirge - Makedonien | Галичица - Македонија
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 31
  Letzter Beitrag: 19.04.2013, 22:42
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54
 5. Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 16.10.2011, 00:40