BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 6 von 6

Cameria<3

Erstellt von Nonqimi, 11.08.2014, 22:54 Uhr · 5 Antworten · 952 Aufrufe

 1. #1
  Nonqimi

  Cameria&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;lt;3

  Hallo Brüder, Genossen, Kamaraden, Kumpels, Kollegen, Freunde, Feinde, Leute mit denen ich nichts zu tun habe.

  Das soll ein Sammelthread werden über Cameria alles was mit Cameria zutun hat hier Posten.

  Egal ob Bilder, Dokus, Zitate oder Lieder es soll hauptsache was mit Cameria zutun haben.

  Filat  "Paramithia" ... Jahr 1860  - - - Aktualisiert - - -  - - - Aktualisiert - - -

  Ku shtrihet Ēamėria dhe historia e saj!


  Nga 'Bilal Xhaferi'

  Ēamėria shtrihet nė pjesen veriperėndimore tė Greqisė me njė sipėrfaqe prej 10. 000 km2. Pellasgo-Ilirėt ishin banorėt e hershem tė Ēamėrisė, kurse mbret i parė ishte Therporti me prejardhje Pellazge. Fiset ILIRE ishin Molosėt,Dodonėt, Kasopianet, Efyrianet etj. Ēameria ishte pjesė e Mbretrisė ILIRE. Heroi Pirro ishte heroi i shquar i Ēamėrisė,sukseset nė luftėra e derguan atė dhe ushtrine e tij deri ne Itali. Besohet qė Pirro tė jetė i afėrm i Aleksanderit. Gjatė pushtimit Bizantin, fise te reja erdhen nė Ēamėri, siq ishin Gothet,Ostret,Sarakenet dhe Norset. Me 1449 Ēameria u pushtua nga perandoria Osmane. Ne shekujt 16 dhe 17,Cameria u kthye ne arene te revoltave te ashpra kunder sundimit osman. Populli

  Ēamė luftoj kundėr ushtrisė Osmane nė vitet 1611 dhe 1803, ku nė betejen e fundit u shqua regjioni i Sulit (qendra e Sulit ishte Paramithia, mė Shqiponjėn dy krershe). Me 1750 regjioni i Sulit perbėhej prej 60 fshatrave dhe kishte 25000 banor. Gjatė pushtimit Osman, Ēameria ishte pjesė e Janinės, njėra nga katėr vilajetet Shqiptare.  - - - Aktualisiert - - -  - - - Aktualisiert - - -  - - - Aktualisiert - - -  - - - Aktualisiert - - -

  GRATĖ ĒAME, BUKURIA E PASHOQE  - - - Aktualisiert - - -

  Filat 1913  - - - Aktualisiert - - -

  Pargė, Ēamėri, 1907.  - - - Aktualisiert - - -

  Ja njė djalė nga Ēamėria
  shėtit nė trojet e tija
  qė ja mban me dhunė Greqia
  puthi muret e shtėpisė
  ndjeu erėn e Ēamėris
  puthi derėn edhe pragun
  ndjeu djersėn edhe gjakun
  e tė parėve te tij
  Kapi tokėn me duar
  djali ēam i pėrmalluar
  ktheu kokėn pa njė krua
  piu ujė e u turbullua
  u shtri nė tokė pėr tė fjetur
  dėgjoi ca zėra tė vdekur
  i folėn e i thanė
  prindėrit tuaj ku janė
  pse ikėn edhe na lanė
  pa shikoni varret tanė
  pėr njė pikė ujė u thanė
  pse s'flisni tju ndjej bota
  ēamėt i kėrkon toka
  tė tundet Evropa plakė
  pse bene sehir kur sheh gjak...!

 2. #2
  Nonqimi 3. #3
  Nonqimi
  Dokumente tė vjetra!  - - - Aktualisiert - - -

  Kthim pas nė kohė!  - - - Aktualisiert - - -

  Paramithia ėshtė njė qytet i themeluar nė mesjetėn paraturke, nė njė pozicion gjeografik qendror tė hapėsirave tė populluara nga shqiptarėt e krahinės sė Ēamėrisė. Nga normanėt thirrej Castelnovo (Kėshtjella e Re), ndėrsa nga venedikasit Ajdonat, me emrin e kishės sė Shėn Donatit. Kjo qendėr urbane ka qenė qyteti mė i madh dhe qendėr administrative nė Ēamėri deri nė 1910-ėn, ku si qendėr administrative u bė Reshadija (Gumenica e sotme).  - - - Aktualisiert - - -


  Nė kėtė dokument paraqiten disa tė dhėna interesante pėr popullsinė nė Epir nė vitin 1878-tė. Tė dhėnat paraqiten nė atė qė Sami Frashėri e ka quajtur “Statistikat e Epirit”, botuar tek “Pėrpjekja e Jonė” vol IV, nr 5-6.

  Sipas shkrimit nė fjalė tė Samiut, nė Epir kanė jetuar gjithsej 632.983 persona, nga tė cilėt 479.238 persona kanė qenė shqiptarė, e ndėrsa greqisht kanė folur 120.489 persona. Nė regjistrimin e popullsisė, nė fakt ndarja ėshtė bėrė nė bazė tė fesė dhe jo nė bazė tė gjuhės. Sipas tė dhėnave qė paraqit rilindasi ynė, Sami Frashėri, nė Epir kanė jetuar 329.696 myslimanė dhe 303.287 tė krishterė, duke pėrfshirė kėtu dhe hebrenjtė 4. #4

  Registriert seit
  27.04.2012
  Beiträge
  1.304
  kur ti shoh kta fotografi tvjetra gjithmon quditna pse shqiptart po doken aq zi, normal qe ka zeshkana ama gati cdo fotografi mdoket si mu kon njerzit prej indis.....

 5. #5
  Nonqimi
  Pargė, Ēamėri, 1907.  - - - Aktualisiert - - -

  Paramithia, Ēameria 1913.

  - - - Aktualisiert - - -

  Paramithia 1915  - - - Aktualisiert - - -  Filati

  - - - Aktualisiert - - -

  Preveza 1912  - - - Aktualisiert - - -

  Parga 1905 6. #6

  Registriert seit
  27.06.2014
  Beiträge
  2.123
  <3

Ähnliche Themen

 1. Läßt sich Nordkosovo integrieren?
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 52
  Letzter Beitrag: 22.01.2010, 17:53
 2. Cameria e Bukur
  Von napoleon im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 29.06.2008, 13:25
 3. Türkei läßt Übertritte vom Islam zu anderen Religionen zu
  Von KraljEvo im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 11.04.2008, 19:35
 4. >>>>> Heute bei ARD um 22 Uhr <<<<
  Von 5SterneGeneral im Forum Balkan im TV
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 01.10.2006, 11:03
 5. Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 16.07.2006, 21:35