BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 3 ErsteErste 123
Ergebnis 21 bis 24 von 24

Ново Село / Novo Selo - Republik Makedonien

Erstellt von Гуштер, 19.02.2011, 16:14 Uhr · 23 Antworten · 6.233 Aufrufe

 1. #21

  Registriert seit
  17.01.2009
  Beiträge
  3.047
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  monkey, guster, otkacen

  nie ke se najdime na edno pivce vo juli
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  bigMD e od Smolare, i nego ke go zeeme 2. #22
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.461
  Aktuelle Fotos gibt es hier: Mazedonien 2011 (Ohrid, Skopje, Strumica, NS)

 3. #23
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 4. #24
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  РОДНОТО МЕСТО НА БАБА ВАНЃА НОВА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА


  Општина Ново Село – Струмичко, каде Баба Ванѓа го поминала своето детство, одлучи да направи спомен парк во чест на оваа жена која со својата јасновидност станува светски познат феномен.Спомен паркот се прави во близина на чешмата каде според легендата се верува дека од таму поради силното невреме таа завршила во соседниот град на Р. Бугарија во градот Петрич.Според легендата уште се верува дека ако се измиете од нејзината вода ќе прогледате, Баба Ванѓа или по своето име Вангелија Пандева ( подоцна Гуштерова ), го направила тоа на 12 годишна возраст бидејќи не гледала и по измивањето од водата таа почнала да гледа но на чуден начин, таа станала видовита.
  Ново Село – Струмичко ја оживува легендата за оваа јасновитка и со помош на оваа легенда ќе се обиде да привлече туристи не само од нашата земја туку и од соседна Бугарија.Извор – тхинк.мк

Seite 3 von 3 ErsteErste 123

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 16.06.2014, 10:33
 2. Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 09.07.2013, 12:48
 3. Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 28.04.2013, 11:52
 4. Vasilevo - Василево | Republik Makedonien
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 25.03.2011, 23:35
 5. Косово албанское/Kosovo ist albanisch
  Von Kosova/Mitrovica im Forum Wirtschaft
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 09.03.2009, 18:14