BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 11 ErsteErste 123456 ... LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 109

Ohrid // Lychnidos

Erstellt von VMRO-DPMNE, 18.05.2011, 23:06 Uhr · 108 Antworten · 11.087 Aufrufe

 1. #11

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von VMRO-DPMNE Beitrag anzeigen
  Deswegen heißt er ja auch überall auf der Welt Ohridsee, Ohridsko Ezero,
  und nicht

  und selbst auf Albanisch, kommt das Word Ohrid " Ohri" vor
  aber dennoch danke für die tolle Aufklärung deinerseits.
  und wieso heißt es nun nicht mehr Lychnidos?

 2. #12
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  und wieso heißt es nun nicht mehr Lychnidos?
  Weil wir jetzt 2011 haben.:klugscheiß:

 3. #13

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Weil wir jetzt 2011 haben.:klugscheiß:
  ich lebe auch nicht in Zukunft, ich weiß schon in welchem Jahr/Jahrzehnt wir leben.

  also du weißt es nicht wie, warum und weswegen umbenannt wurde?

 4. #14

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  ohrid ist eine stadt in ILIRIDA

  sie war und wird bestandteil der albanischen geschichte sein !

 5. #15
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  ich lebe auch nicht in Zukunft, ich weiß schon in welchem Jahr/Jahrzehnt wir leben.

  also du weißt es nicht wie, warum und weswegen umbenannt wurde?
  Ebenso ist man sich nicht mal schlüssig wer die Stadt gegründet hat.
  Diese Gegend wurde auch schon vor dem "makedonischen", "illyrischen" und "hellenischen" Zeitrechnungen bewohnt.

  Die "Berziti" gaben Ohrid vermutlich den (jetzt geläufigen) Namen.

 6. #16

  Registriert seit
  23.07.2010
  Beiträge
  2.811
  Eine gute Freundin kommt aus Ohrid. Soll ne wirklich geile Stadt sein. Werde ich besuchen.

 7. #17
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  ohrid ist eine stadt in ILIRIDA

  sie war und wird bestandteil der albanischen geschichte sein !
  Ilirida hat nie existiert

 8. #18

  Registriert seit
  16.10.2011
  Beiträge
  335
  wird es aber bald

 9. #19
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von -ILIRIDA- Beitrag anzeigen
  wird es aber bald
  Na kla!

 10. #20
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ohrid Mayor Introduces "Entrance Fee" to the City
  Saturday, 19 November 2011

  The mismanagment of funds have forced Aleksandar Petreski, the mayor of Ohrid, to introduce a 1 euro fee to enter the city by vehicle.

  Petreski also took aim at the weekend visitors who according to him were the worst tourists. "They come here during the weekend and bring their own food with them. They sit, eat and drink at our beach, don't buy anything and then leave their garbage behind which creates additional work for us and strain on the budget" says Ohrid's mayor.

  The solution according to Petreski is to place ramps and tolls in Podmolje, Kosel and Peshtani. With this, everyone who enters Ohrid, but is not a resident of the city will pay "tourist tax".

  Petreski has found a solution for out of towners who own an apartment or a house in Ohrid. They will pay a tourist property tax around 100 to 200 euros per year, depending on the location and size of the property.

  http://macedoniaonline.eu/content/view/19634/1/

  Туристите во Охрид ќе плаќаат по едно евро дневно?

  Гостите што доаѓаат во Охрид да плаќаат по едно евро дневно, а за оние што имаат станови, куќи или викендички да се воведе паушална туристичка такса во висина од 100 до 200 евра, во зависност од квадратурата и местоположбата на нивните објекти

  Вака размислува градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, според кого викенд-туристите не се големи потрошувачи кога доаѓаат во градот.

  - Ќе поставиме рампа во Подмолје, една рампа во Косел и трета рампа во Пештани и секој што влегува во Охрид, а не живее тука, да плаќа туристичка такса. Има многу викендаши што доаѓаат во Охрид на еден ден, а не трошат ништо. Значи си имаат со себе земено храна, што си ја пазариле во градот од кај доаѓаат, престојуваат овде, зафаќаат место со автомобилите, ќе седат на плажа, ќе јадат и пијат од она што го донеле и ќе го остават ѓубрето што некој треба да го крене. Тоа општината ја чини многу, ако го земеме предвид фактот дека не оставаат ниту еден денар тука, ниту пак купуваат нешто во продавниците - вели охридскиот градоначалник.

  Од туристичките агенции велат дека тоа лошо ќе се одрази врз бројот на туристите, но и врз целокупниот туристички амбиент во градот. Деканот на Факултетот за туризам и угостителство, проф. д-р Сашо Коруновски, смета дека тоа со поставувањето рампи е тешко изводливо и ќе се создадат психолошки бариери.

  - Многу од луѓето што доаѓаат во Охрид не се туристи, можеби доаѓаат поради други причини. Рампите не доаѓаат предвид, а оние што имаат станови треба да имаат зголемени давачки како дополнителна такса. Такви примери има секаде. Оние со викенд-станови треба да плаќаат данок на луксуз, затоа што станот не се користи за живеење. Сепак претходно ќе треба да се расчисти околу тоа кој е за викенд, а кој стан за живеење. Тоа не е толку едноставно - вели Коруноски.

  Приватните станодавци, пак, се жалат дека од година на година опаѓа бројот на гости, поради што општината треба да најде начин да ги привлече гостите, а не да ги брка. И Петрески вели дека наплатата на туристичката такса бележи минимално зголемување, но сепак неретко оваа давачка приватните станодавци ја затајуваат.

  Во првите девет месеци од годинава во Охрид биле остварени 426.603 ноќевања, од кои повеќе од 389.320 во поголемите туристички објекти, а од туристичката такса биле собрани 10.816.000 денари.

  ????????? ?? ????? ?? ??????? ?? ???? ???? ??????? - ???? ??????????

Seite 2 von 11 ErsteErste 123456 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Ohrid - Mazedonien
  Von mk1krv1 im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 87
  Letzter Beitrag: 04.01.2013, 11:44
 2. Ohrid See / City
  Von Der_Buchhalter im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 29.12.2009, 16:00
 3. 22 Tote bei Schiffsunglück auf dem Ohrid-See
  Von ooops im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 05.09.2009, 21:31
 4. Der Ohrid-See
  Von Bloody im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 09.11.2008, 18:48