BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 34 ErsteErste ... 410111213141516171824 ... LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 333

Охрид - Македонија | Ohrid - Makedonien

Erstellt von Silver, 18.10.2009, 19:16 Uhr · 332 Antworten · 40.565 Aufrufe

 1. #131
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 2. #132
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 3. #133
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 4. #134
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  fischefang in Ohrid

  fische.jpg
  fische2.jpg

  Ohridforelle

  fisch3.jpg

 5. #135
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Ohrid
  Einwohnerzahl : 41000 - 42000

  city.jpg
  city2.jpg
  city3.jpg

 6. #136
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Architektur in Ohrid

  Typische Bauten:

  archi.jpg
  archi2.jpg
  archi3.jpg
  archi4.jpg
  archi5.jpg
  archi6.jpg

 7. #137
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  weitere Bilder vom Galicica-Nationalpark

  galicica10.jpg
  galicica6.jpg
  galicica7.jpg
  galicica8.jpg
  galicica9.jpg

 8. #138
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Шест кружни текови долж булеварот Туристичка во Охрид, наместо постојните семафори

  Општина Охрид денеска ја започна изградбата на првиот од најавуваните шест кружни текови на булеварот Туристичка. Со планиран надворешен дијаметар од 45 метри, внатрешен од 28 метри и две сообраќајни ленти со вкупна ширина од 8 метри, новиот кружен тек ќе биде оформен на постоечката крстосница помеѓу булеварот Туристичка и улицата АСНОМ, пред спортскиот комплекс „Билјанини извори“. Коловозот на булеварот на овој потег ќе се ревитализира и ќе се постави соодветна сигнализација и осветлување. Инвестицијата е во висина од околу 100.000 евра, а се очекува градежните активности да завршат пред почетокот на главната туристичка сезона. Следен за изградба е предвидениот кружен тек на пресекот на главниот охридски булевар со улицата Бистрица, на влезот на градот од правецот на Скопје.

  Според плановите на охридските власти, до крајот на 2012 година ќе се изградат шест кружни текови долж целиот булевар Туристичка, со што ќе се заменат сегашните семафори во центарот на градот, но градежните работи за нив ќе следуваат по завршувањето на летната сезона. Ново сообраќајно решение ќе добијат вкрстувањата со улицата Македонски просветители кај Охридска банка, со улицата Јане Сандански кај гимназијата, со улицата Стив Наумов, како и со улицата Абас Емин. Од локалната самоуправа се надеваат дека со градежниот зафат ќе се подобри безбедноста во сообраќајот и ќе се намали сообраќајниот метеж кој особено се јавува во текот на летната сезона.

  » Форумска дискусија на оваа тема


 9. #139
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 10. #140

  Registriert seit
  17.04.2012
  Beiträge
  173

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 11.12.2011, 00:45
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54