BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 20 von 34 ErsteErste ... 1016171819202122232430 ... LetzteLetzte
Ergebnis 191 bis 200 von 333

Охрид - Македонија | Ohrid - Makedonien

Erstellt von Silver, 18.10.2009, 19:16 Uhr · 332 Antworten · 39.929 Aufrufe

 1. #191
  tetovë1
  Denare ist jeder zweite schein gefälscht!

 2. #192

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von tetovë Beitrag anzeigen
  Denare ist jeder zweite schein gefälscht!
  ah was? Das Geld sieht einfach immer zerfetzt aus hahaa

 3. #193
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  In Ohrid wurden zum 11.Mal im See Weihnachtsbäume geschmückt und aufgestellt.

  Дваесетина нуркачи од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид, на Сојузот за подводни активности од Македонија, како и нивни колеги од Албанија, денеска традиционално по 11-ти пат поставуваа и украсуваа елки во водите на Охридското Езеро.

  Една елка беше поставена во Заливот на коските во непосредна близина на Музејот на вода, додека другата во изворите на Црн Дрим кај Свети Наум. Двете дрва се накитени со специјални украси.
  Горан Балевски од „Амфора“ кој оваа година ја играше улогата на Дедо Мраз под вода, рече дека китењето на елката претставува една убава традиција, со акцент ставен на учество на млади нуркачи во китењето на дрвјата под вода.
  - И нам повозрасните нуркачи китењето ни претставува задоволство, една своевидна предновогодишна забава. Наше беше да се погрижиме целиот тој процес да мина безбедно, рече Балески.

  Претседателот на Сојузот за подводни активности на РМ, Периклија Бешка, од своја страна изрази задоволство што се поголем број млади нуркачи учествуваат во китењето на елката под вода, најавувајќи за идната година најави некои новини насочени кон збогатување на оваа необична традиција.
  Украсувањето елка под вода претставува своевидна атракција, за која искуствата од минатите години покажуваат дека е интересна како за домашните, така и за странските туристи кои новогодишните празници ги минуваат на охридската .

 4. #194
  Avatar von Ölcrem_Drehcran

  Registriert seit
  23.12.2012
  Beiträge
  180
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Nur die frage ist sind Albaner willlkommen in den hotels haha
  Ohrid ist nicht weit weg von mir. Albaner sind natürlich willkommen. Du weißt doch, wenn es um Geld geht, gibt es kein Feindschaften. Ne, jetzt mal im Ernst, Ohrid ist echt ne schöne Stadt und auf jeden Fall eine Reise wert. Ebenso Struga, was auch sehr schön abends zum bummeln einlädt.

 5. #195
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Tausende von Touristen feieren Silvester in Ohrid

  Охрид наликува на права туристичка дестинација ,градот е преполн со гости од секаде кои Новата година ќе ја дочекаат токму тука.

  Многубројните автобуси од соседството а и илјадниците туристи кои на сонечевото време уживаа на охридската ривиера велат дека Охрид претставува атрактивна дестинација за најлудата ноќ во годината.
  Примамливите понуди на аранжманите и оваа година ги наполнија хотелските капацитети.
  На само неколку часа до дочекот на Новата година со украсениот плоштад кој наликува на бајка,забава за сечиј вкус и празничната програма на градскиот плоштад туристичките работници очекуваат добра забава.


 6. #196
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 7. #197
  Bendzavid
  Weiß jemand wie viele Touristen Ohrid jährlich besuchen? Und was die Stadt dadurch so an Einnahmen hat?

 8. #198
  tetovë1
  Krass altaa ohrid!!ist das dieses Mazedonien wo ich geboren bin?

 9. #199

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von A2D2 Beitrag anzeigen
  Krass altaa ohrid!!ist das dieses Mazedonien wo ich geboren bin?

  lol Ohrid war schon immer eines der Schönsten Städte von Mazedonien genauso Bitola die anderen Städte von Mazedonien sind da nicht sehr schön..!

 10. #200
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  lol Ohrid war schon immer eines der Schönsten Städte von Mazedonien genauso Bitola die anderen Städte von Mazedonien sind da nicht sehr schön..!
  Skopje ,Kratovo ? Finde Galicnik auch sehr schön

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 355
  Letzter Beitrag: 06.05.2016, 20:45
 3. Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 11.12.2011, 00:45
 4. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54