BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Ortstafeln in alttürkischer Schrift?

Teilnehmer
7. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
  • Ja

4 57,14%
  • Nein

4 57,14%
Multiple-Choice-Umfrage.
Seite 6 von 8 ErsteErste ... 2345678 LetzteLetzte
Ergebnis 51 bis 60 von 80

Ortstafeln in alttürkischer Schrift?

Erstellt von Tatar, 07.05.2016, 21:19 Uhr · 79 Antworten · 5.617 Aufrufe

Zitat Zitat von Zeus Beitrag anzeigen
    Ich bin begeistert!

Warum?

• Wir Griechen entwickelten vor ca. 2100 Jahren den Mechanismus von Antikythera, der als Urcomputer anerkannt wird, und
    • die Türken entwickeln um ca. 600 ndZ ihre Keilschrift.
    Wenn du es so betrachtest, war es den "Türken" von damals jede Form von Schriftsprache egal. Bis zum 18.Jahrundert konnte viele Türken weder schreiben noch lesen.

Es gibt bei Türken ein sehr altes Sprichwort (Atasöz):
    "Es gibt nur 3 dinge die einen Türken interessiert unswar sein Schwert, sein Pferd und sein Weib."

Typical turks....
    Man sollte zudem erwähnen, dass die Türken durch die islamisierung auch zur arabischen Schriftweise wechselten. Man hat länger als das Osmanische Reich existierte in arabisch geschrieben mit leichten persischen einflüssen.

Würde man heute glaube ich die Türken befragen ob sie von Latein auf arabisch oder göktürkisch wechseln möchten, viele die Wahl wahrscheinlich auf die arabische Schreibweise. So meine Meinung.

Zitat Zitat von Amarok Beitrag anzeigen
    Würde man heute glaube ich die Türken befragen ob sie von Latein auf arabisch oder göktürkisch wechseln möchten, viele die Wahl wahrscheinlich auf die arabische Schreibweise. So meine Meinung.
    Verständlich, wenn man bedenkt, dass die sogenannte Lateinische Schrift aus dem Alphabet der Griechen aus Euböa, die mitunter die ersten Siedler in Italien waren, hervorgeht, was die Etrusker später übernahmen.

Zitat Zitat von Toruko-jin Beitrag anzeigen

Du scheinst sogar nicht zu verstehen, was du zu hören vermagst.

Wenn du seine Worte nicht verstehen kannst, übersetze ich gerne. Nochmal an dich. Lies! Sogar deine Religion sagt es dir! Ikra bi isme rabbike khalak!

Ama sana hak veriyorum Latin alfabesi daha kolay diyor Ilber Hoca (baska video) cünkü (sesli harfler falan) ama alfabenin güclügü/zorlugu mazeret olmalali da diyor.Yani sen arap alfabesine sesli harf yerlestir yani reform yap ve kurtul ne gerek vardi yep yeni alfabeye.Murat Bardakci mesela osmanli eserlerinden bizim bildigimiz türkceyi ne güzel okuyor.Yani oluyormus/okunabiliyormus.Zaten sadece halkin yüzde ücü okuyabiliryordu harf inkilabi yeni nesil icin,daha kolay olsun diye güye piyasaya sürüldü.Ama o gencecik cocuklar latin veya arap harfi demeden japon alfabesi bile olsa sünger gibi zihinlerine cekerdiler.Nede olsa cocuk!

Kisacasi arap alfabesi üzerine reform yapilsa iyi olurdu diye düsünüyorum neyse Blubb.

Ismet Inönü bu konuda ne diyor biliyorsundur herhalde?

Onun icni asil neden baska bir seydi diye düsünüyorum.Ayni ezanin türkcelestirilmesi gibi bir sürü sacma seyler ne gerek vardi...

- - - Aktualisiert - - -

Zitat Zitat von Ts61 Beitrag anzeigen
    Ama sana hak veriyorum Latin alfabesi daha kolay diyor Ilber Hoca (baska video) cünkü (sesli harfler falan) ama alfabenin güclügü/zorlugu mazeret olmalali da diyor.Yani sen arap alfabesine sesli harf yerlestir yani reform yap ve kurtul ne gerek vardi yep yeni alfabeye.Murat Bardakci mesela osmanli eserlerinden bizim bildigimiz türkceyi ne güzel okuyor.Yani oluyormus/okunabiliyormus.Zaten sadece halkin yüzde ücü okuyabiliryordu harf inkilabi yeni nesil icin,daha kolay olsun diye güye piyasaya sürüldü.Ama o gencecik cocuklar latin veya arap harfi demeden japon alfabesi bile olsa sünger gibi zihinlerine cekerdiler.Nede olsa cocuk!

Kisacasi arap alfabesi üzerine reform yapilsa iyi olurdu diye düsünüyorum neyse Blubb.

Ismet Inönü bu konuda ne diyor biliyorsundur herhalde?

Onun icni asil neden baska bir seydi diye düsünüyorum.Ayni ezanin türkcelestirilmesi gibi bir sürü sacma seyler ne gerek vardi...
    Ezanın türkçeleştirilmesinin nedeni de acık. 'Söylenileni anla' diyor ata. Sana saçma gelen bana doğru geliyor nitekim anlamadığın bir kıtaptan okuyorsun ve hiç birşey anlamıyorsun ama sevap işledim diye seviyorsun. Beyinsizliğin daniskası...

Ata o zaman latin harflerini daha uygun görüp, modern avrupai bir halk yaratmak istediği için latin alfabesini daha uygun görmüş. Çok isabetli bir karar.

'Ataput' diyorsun. Sen hiç kanal 7'de muhammed'in hırkası, sakalına tapanları görmedin mi? Şeytan taşlamak ne? Putperestlik değil mi?

Doğru Atatürk müslüman değildi ben de değilim. Müslüman olmayan iyi bir ınsan olamıyor mu? Isveç'e bak Halkin 98% inançsızdır ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Bir de dininin temsil ettiği ülkelere bak. Ben senin yerinde olsam eleştireceğime bir çukur kazar, utançtan içine yatarım.

Atatürk 'eğer benim dediklerim bilimin dedikleriyle çelişirse, bilimin dediğini seçin' demiş bir liderdir. Hiç bir atatürkçü bir şeye tapmaz. O sizin uzmanlık alanınız.

Dil medeniyettir, gönüldür, hafızadır. Medeniyetini siler atarsan, işte sadece başkalarının uzaya gidişini seyredersin!

Falls es jemanden interessiert.

Zitat Zitat von Toruko-jin Beitrag anzeigen
    Ezanın türkçeleştirilmesinin nedeni de acık. 'Söylenileni anla' diyor ata. Sana saçma gelen bana doğru geliyor nitekim anlamadığın bir kıtaptan okuyorsun ve hiç birşey anlamıyorsun ama sevap işledim diye seviyorsun. Beyinsizliğin daniskası...

Ata o zaman latin harflerini daha uygun görüp, modern avrupai bir halk yaratmak istediği için latin alfabesini daha uygun görmüş. Çok isabetli bir karar.

'Ataput' diyorsun. Sen hiç kanal 7'de muhammed'in hırkası, sakalına tapanları görmedin mi? Şeytan taşlamak ne? Putperestlik değil mi?

Doğru Atatürk müslüman değildi ben de değilim. Müslüman olmayan iyi bir ınsan olamıyor mu? Isveç'e bak Halkin 98% inançsızdır ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Bir de dininin temsil ettiği ülkelere bak. Ben senin yerinde olsam eleştireceğime bir çukur kazar, utançtan içine yatarım.
    Hayir efendim! Ezani bizim komsunun cocugu bile anliyor mesele anlamak olsa idi, ozaman namazida türkcelestirirdi.Kuran okumak sevap kardesim ha bu tabiki inananlar icin böyledir ama bir yandan sana hak veriyorum.Bizim millet mealini malesef okumuyor iste onun icin Erdogana oy veriyorlar!

Ben Kanal7 lerde dolasmiyorum kardesim.Dogrudur sofiler ölülerden bile medet umar ama bu onlarin sorunu.Seytan taslamanin putperestlik ile alakasi yok.Sembol olarak hacilar "Seytan seni tasliyorum ve senden artik uzak duruyorum" anlamina gelir.

Olabilir o devletler gelismis olabilir ama sen sunu demek istiyorsun galibe "Islam bilime karsi!" halbuki bizim bu durumda olmamiz Din ile alakasi yok.Islam tarihine bakarsan bizde büyük seyler basardik ama o isik söndü ve biz kendimize ceki düzen vermeliyiz.

Sen Islama karsi cok sinirli,gururlu,kin ve nefret dolu bir insansin.Allah islah etsin kardesim ne diyeyim.

Müslüman olmayan Allah katinda iyi insan olamiyor.Ama genede akilli,saygili ve önder insan olabilir mesela Celal Sengör gibi.Kendisi senin gibi inanmayan bir sahis ama dine karsi saygi duyan ve alay etmeyen bir insan.Sevip sevmemen sana kalmis ama biraz saygi beklenir salih abi.

Saygilar

Zitat Zitat von El Turco Beitrag anzeigen
    Falls es jemanden interessiert.

Und dann kam der Islam.

Hayir efendim! Ezani bizim komsunun cocugu bile anliyor mesele anlamak olsa idi, ozaman namazida türkcelestirirdi.Kuran okumak sevap kardesim ha bu tabiki inananlar icin böyledir ama bir yandan sana hak veriyorum.Bizim millet mealini malesef okumuyor iste onun icin Erdogana oy veriyorlar!
    Iste sorun da burda. Anlamdigini okumak sevap diya kandiriyorlar. Mantik yürütürsen söyle bir misalle anlatilabilir durum. Okulda sinava giriyorsun ve sinavi yazmadan cikiyorsun. Simdi diyeceksin ki bu isin mantigi nerde. Ayni seyi ben de anlamadigim bir dilde bir yazi okundugunda soruyorum. Eger bu allahin kelamiysa neden sadece arapca, neden sadece arap yarim adasinda? Bu haksizlik degilmi baska irklara karsi?

Ben Kanal7 lerde dolasmiyorum kardesim.Dogrudur sofiler ölülerden bile medet umar ama bu onlarin sorunu.
    Bu ümmetin normal reaksiyonudur. Sakala hirkaya tapmak müslümanlarin yaptigi bir seydir. Atatürk ülkemizin kurucusudur, kimligimiz icin savasmistir. Saygi duyarim ama tapmam. Hicbir Atatürkcü yapmaz bunu. Yani elestirdigin konuyu seninkiler yapiyor ne yazik ki.

Seytan taslamanin putperestlik ile alakasi yok.Sembol olarak hacilar "Seytan seni tasliyorum ve senden artik uzak duruyorum" anlamina gelir.
    Iste tam olarak putperestligin de tanimi budur.

Olabilir o devletler gelismis olabilir ama sen sunu demek istiyorsun galibe "Islam bilime karsi!" halbuki bizim bu durumda olmamiz Din ile alakasi yok.
    Bu kadar körlüge de pes dogrusu.

Islam tarihine bakarsan bizde büyük seyler basardik ama o isik söndü ve biz kendimize ceki düzen vermeliyiz.
    Dogrudur dini bilimle bagdastirabilmis bilime katki saglamis müslüman mucitler mevcuttu. Islam karsi bir bulgu yoktu cünki ya da yorum farkliydi.

Sen Islama karsi cok sinirli,gururlu,kin ve nefret dolu bir insansin.Allah islah etsin kardesim ne diyeyim.
    Benim gücüme giden bir okuma yazma bilmeyen Arap"in sahit olmadan kanit olmadan kendini Allahin secilmis kulu olarak göstermesi ve cahil bir kisim tarafindan bunun kabul edilmesi. Islam dini o kadar insana uzak adaletsiz kayirici ve gerici bir dindir ki onun Allahtan geldiginin düsüncesi birebir küfürdür. Aklini kullanabilen her insan sami dinleriyle alakasini keser zaten.

Müslüman olmayan Allah katinda iyi insan olamiyor.Ama genede akilli,saygili ve önder insan olabilir mesela Celal Sengör gibi.Kendisi senin gibi inanmayan bir sahis ama dine karsi saygi duyan ve alay etmeyen bir insan.Sevip sevmemen sana kalmis ama biraz saygi beklenir salih abi.
    O saygiyi Atatürkte göremiyorum sende. Nasil bagdastirabiliyorsun? Bir taraftan saygi bekliyorsun öteki taraftan kendin göstermiyorsun. Senin kanin mi sadece kirmizi akiyor? Eger müslüman degilsen iyi insan degilsin mantigiyla hareket edersen bu yaklasimi müslümanlara da gösterilebilecegini unutma. Almanyada yasiyorsun. Bütün haklardan yararlandigin gibi kafir bir ülkede dinini diledigince yasayabiliyorsun, bu medeniyetin insanligin bariz bir göstergesidir. Eger bu insanlar bir gün senin gibi düsünürse o zaman gelir kafana sicarlar. Elinden birsey gelmez.

O kadar kör etmis ki seni islam, aklin ve vicdanin durmus.

Zitat Zitat von Balta Beitrag anzeigen
    Und dann kam der Islam.
    Der alttürkische Glaube war gegenüber anderen Religionen sehr tolerant eingestellt. Ein Großkhan sprach zu seinen türkischen Stämmen die unterschiedlichen Religionen angehörten: „Je mehr Götter auf unserer Seite sind, umso besser ist es für uns!“

Seite 6 von 8 ErsteErste ... 2345678 LetzteLetzte