BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 59 ErsteErste ... 410111213141516171824 ... LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 581

Priština/Prishtina

Erstellt von prishtinase, 03.09.2006, 23:38 Uhr · 580 Antworten · 131.076 Aufrufe

 1. #131

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  WISST IHR WAS SERBE HEISST ES HEISST VERWANDTER VON DEN RUSSEN ALSO SEITS LEISE IHR SLAVEN

 2. #132

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  TIRANAN IST VIEL BESSER

 3. #133
  El Greco
  Zitat Zitat von kosovo-stylah Beitrag anzeigen
  TIRANAN IST VIEL BESSER
  Liegt das in Afrika?

  oder meinst du Tirana?

 4. #134
  Syndikata  hier wird das world trade center prishtina gebaut
 5. #135
  Syndikata
  paar bilder aus verschiedenen foren

  Lakrishte, is the are marked with red. Blue represents the "WTC Prishtina" Complex, while green represents the 165m tall "ENK Complex".  Another illustration; the colors represent the same as explained above:


  Projects:
  1. World Trade Center Prishtina  Website: World Trade Center PRISHTINA

  Status: Under Construction
  2. ENK Complex
  Height: 165 m

  Status: Under Construction

  Investor: ENK Invest Group

  Main contractor: Konstruktor (Split,Croatia)

  Estimated Completion: Phase 1: 2011, Phase 2: 2014

  Cost: 400 million EURO

  Architect: www.anarch.biz

  Video Presentation of the ENK Complex:


  3. Iliria Business & Trade Center


  Investor: Mabco Construction
  (a branch of Mabetex Group: www.mabetex.com)

  Architect & Project Manager: www.patriagroup.com

  Height: 50 floors

  Status: Approved

  Estimated construction start: Autumn, 2008 6. #136
  Syndikata


  Ndėrprerjen e punimeve tė ndėrtimit 42 katesh
  nė “Lakrishte”, investuesi i saj e quan si punė tė keqe
  tė komunės, qė do tė ketė ndikim tė keq pėr investuesit e
  huaj nė Kosovė. Komuna thotė se punimet kanė filluar
  ilegalisht dhe ndėrtimi nuk do tė vazhdojė pa leje ndėrtimi.
  Prishtinė 27 maj —
  Edmond Kėrliu, drejtori
  i “ENK Invest-Group”, i
  cili ėshtė investues i ndėrtimit
  tė rrokaqiellit nė
  lagjen “Lakrishte” tė
  kryeqytetit, thotė se nuk e
  kupton arsyen e ndaljes
  sė punimeve tė kėtij
  ndėrtimi 42 katesh, qė konsiderohet
  mė i madhi nė Ballkan.
  Inspektorati komunal i Prishtinės,
  me arsyetimin se pėr kėtė
  ndėrtim komuna nuk ka dhėnė
  leje ndėrtimi tė saj, ka lėshuar
  fletė-ndalesėn e punimeve tė saj,
  qė kanė filluar tash sa javė.
  Kėrliu, drejtori i “ENK Invest-
  Group”, i cili para njė kohe ka lidhur
  kontratė me kompaninė
  ndėrtimore nga Spliti “Konstruktor”
  pėr kėtė ndėrtim, thotė se
  njė ndalesė e tillė e punimeve
  ėshtė lajm shumė i keq pėr investuesit
  e huaj.
  “Unė jam vetė investitor dhe
  kjo punė ėshtė e lajm i keq pėr
  Kosovėn. Nuk po e di me ēfarė
  qėllimi ėshtė bėrė kjo punė, vėrtet
  nuk po e kuptoj as vetė”, u
  shpreh Kėrliu i cili pėr kėtė ndėrtim
  ka vendosur qė t’i investojė
  400 milionė euro
  Por, pse Kėrliu nuk ka marrė
  lejen e ndėrtimit njėherė para se
  tė fillojė me punimet, ai nuk pėrgjigjet.
  “Me rėndėsi ėshtė qė kemi lejen
  pėr kushtet urbanistike qysh
  para 6 muajve, ndėrsa pėr leje
  ndėrtimi kemi kėrkuar lejen paraprake”,
  thotė Kėrliu.
  Pėr mė shumė rreth kėsaj Kėrliu
  tha se do tė flasė tė mėrkurėn,
  pasi tė kthehet nga Kroacia, ku
  pėr momenti ėshtė dhe pasi qė
  tė kryejė takimin qė ka me komunėn
  nė orėn 12 pasdite, pikėrisht
  pėr kėtė ēėshtje.
  Nė anėn tjetėr, zyrtarėt komunalė
  thonė se kushtet urbanistike
  nuk kanė lidhje me lejen e
  ndėrtimit. Kushtet urbanistike
  kuptojnė vetėm se a lejon ajo hapėsirė,
  a ka kapacitet pėr njė
  ndėrtim tė tillė, ndėrsa leja e
  ndėrtimit ėshtė leje qė merret veē
  e pa tė cilėn nuk guxon tė niset
  asnjė ndėrtim, kushdo qofshin
  investitorėt e saj, tha zėdhėnėsi
  i komunės, Muhamet Gashi.
  “Kompania ENK Invest-Group,
  e cila ka lidhur kontratė me kompaninė
  ndėrtuese Konstruktor
  nga Kroacia, pėr ndėrtimin e rrokaqiellit
  ka pasur vetėm leje paraprake,
  por jo edhe lejen e pėrhershme
  tė ndėrtimit dhe pėrkundėr
  kėsaj, kjo kompani ka filluar
  punėt ndėrtimore”, tha
  Gashi. Kjo leje e pėrkohshme e
  kėtij ndėrtimi do tė thotė se ai ka
  mundur vetėm tė pėrgatitet pėr
  fillimin e punimeve tė ndėrtimit
  si rrethimin e hapėsirės punuese,
  shpimet pėr analiza pėrkatėse
  apo edhe sjelljen e makinerisė
  punuese, por jo edhe t’i fillojė ato
  pa lejen pėrkatėse, shpjegoi
  Gashi.
  Sa i pėrket deklaratės se Kėrliut,
  se njė gjė e tillė nga ana e komunės
  ndikon pėr tė keq tek investuesit
  e huaj, komuna thotė
  se ėshtė e padrejtė njė deklaratė
  e tillė, sepse nė asnjė mėnyrė komuna
  nuk ėshtė kundėr investimeve.
  Ajo madje po pėrpiqet qė
  sa mė shumė tė ofrojė mundėsitė
  pėr t’u bėrė ndėrtime tė tilla.
  “Komuna ka bėrė edhe uljen e
  taksave tė ndėrtimit pikėrisht pėr
  investitorėt qė ta pėrballojnė mė
  lehtė dhe krejt ēka ėshtė kėrkuar
  nga ata ka qenė qė t’i respektojnė
  planet rregulluese dhe pajisjen
  me dokumentacionin pėrkatės
  dhe tė paguajnė taksat komunale,
  qė nė kėtė rast nuk ka ndodhur”,
  tha njė zyrtar nė komunė pa deshur
  qė t’i publikohet emri nė gazetė.
  Nė lidhje me kėtė ndėrtim tė
  madh 42 katesh dhe tė tjerat qė
  priten sė shpejti tė fillojnė nė
  Prishtinė, komuna ka bėrė tė ditur
  para njė kohe se ka marrė pėrsipėr
  ndėrtimin e njė fabrike tė
  ujit, pėr tė cilėn vetėm faza e parė
  kushton 40 milionė euro, nė mėnyrė
  qė t’ u sigurojė ujin e pijshėm
  kėtyre ndėrtesave.
  Pa kėtė fabrikė, e cila do tė
  mundėsonte qė uji tė shkojė deri
  nė 42 kate, nuk do tė mund tė ketė
  fare ndėrtimi, patėn thėnė zyrtarėt
  komunalė, duke treguar
  kėshtu qė po mundohen tė
  ofrojnė kushtet pėr kėsi lloj investimesh.
  Kėshtu, pėrkundėr kėtyre
  mundėsive, ndėrtuesit e objektit
  nė “Lakrishte”nuk kanė respektuar
  as procedurat e nevojshme.
  Brenda kėsaj ndėrtese ėshtė paraparė
  tė ndėrtohen qendra tregtare,
  banesa luksoze, lokale afariste
  e shumė gjėra tjera.
  Por, sipas zyrtarėve komunalė,
  derisa nuk pajisen me leje ndėrtimi
  tė pėrhershme, nė kėtė hapėsirė
  nuk do tė vazhdohen punimet.
  Inkasimi qė pritet tė nxjerrė komuna
  nga gjithė ndėrtimet e larta
  qė priten tė bėhen nė lagjen Lakrishte,
  do tė jetė rreth 25 milionė Euro.


  www.gazetaexpress.com

 7. #137
  Syndikata


  __________________

 8. #138
  Avatar von Hercegovac

  Registriert seit
  06.04.2008
  Beiträge
  15.011
  Jetzt seid doch mal ehrlich und ihr wollt uns sagen Beograd ist hässlig und verschmutzt.

  Pristina erinnert mich an die kalte Bauweise von vor 50 Jahren.

 9. #139

  Registriert seit
  20.01.2008
  Beiträge
  9.282
  Zitat Zitat von Kapetan-Frenki Beitrag anzeigen
  Jetzt seid doch mal ehrlich und ihr wollt uns sagen Beograd ist hässlig und verschmutzt.

  Pristina erinnert mich an die kalte Bauweise von vor 50 Jahren.
  Deshalb liebe ich meine Stadt, egal ob zerstört oder alt.

 10. #140
  Avatar von Hercegovac

  Registriert seit
  06.04.2008
  Beiträge
  15.011
  Zitat Zitat von Apophis Beitrag anzeigen
  Deshalb liebe ich meine Stadt, egal ob zerstört oder alt.

  So muss das sein...welche ist denn deine,wenn ich fragen darf ?

Ähnliche Themen

 1. Prishtina - Bauprojekte
  Von Arbanasi im Forum Bauprojekte
  Antworten: 995
  Letzter Beitrag: 03.03.2017, 16:20
 2. Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 06.01.2011, 09:30
 3. Easyjet Prishtina
  Von graue eminenz im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 16.02.2010, 20:21
 4. ENK PRISHTINA
  Von Karim-Benzema im Forum Bauprojekte
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 26.05.2009, 17:41