BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 31 von 145 ErsteErste ... 212728293031323334354181131 ... LetzteLetzte
Ergebnis 301 bis 310 von 1448

Скопје | Skopje | Shkup

Erstellt von _Hajduk_, 31.01.2011, 11:34 Uhr · 1.447 Antworten · 174.003 Aufrufe

 1. #301
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  “Ti Pėrkujtojmė Ēlirimtarėt e Shkupit”  Franz Baron Nopcsa 002 - Baron Franz Nopcsa in northern Albanian costume, ca. 1916. - Franz Baron Nopcsa in Malessorentracht, ca. 1916. - Franc Nopēa nė veshje kombėtare shqiptare, afėrsisht 1916. - Nopcsa Ferenc albįn öltözetben, 1916 körül.  Tregu i Shkupit 1910

 2. #302
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  pavarsia e kosoves - shkup 3. #303
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Njė shekull nga numri i parė i gazetės "Shkupi"


  Tė hėnėn mbushen plot 100 vjet nga dalja e numrit tė parė tė gazetės "Shkupi", gazeta e parė nė gjuhėn shqipe nė kėto troje, rikujton “Lajmi” i Shkupit. Numri i parė i gazetės javore "Shkupi" doli mė 29 gusht tė vitit 1911, ndėrsa vendimi pėr botimin e gazetės "Shkupi" u mor nė Kongresin e dytė tė Manastirit, mė 2 prill tė vitit 1910. Redaktor i gazetės ka qenė Jashar Erebara.

  Edhe pse gazeta "Shkupi" ishte mjaft jetėshkurtėr, vetėm 34 numra (29 gusht 2011 - 3 tetor 1912) ajo ka njė rėndėsi tė veēantė. Vetė rrethanat historike janė ato qė e bėjnė kėtė gazetė tė veēantė dhe tė rėndėsishme. Janė vitet e fundit tė Perandorisė Osmane dhe vitet kur Ballkani gjendej nė njė udhėkryq. Botimi i gazetės "Shkupi" duhej tė vetėdijėsonte masėn dhe tė shmangte rrezikun e shkombėtarizimit. Lėvizja Kombėtare Shqiptare shtroi para vetes detyra tė rėndėsishme qė nėpėrmjet hapjes sė shkollave dhe botimit tė njė gazete nė gjuhėn shqipe nė kryeqendrėn e Vilajetit tė Kosovės, nė Shkup, t’i rezistonte kėtyre synimeve.

  Kjo gazetė ėshtė e rėndėsishme nga disa aspekte. Sė pari aspekti gjeopolitik i tokave shqiptare, sepse doli nė Shkup dhe mban emrin e kėtij qyteti, duke e bėrė atė njė nga qendrat mė tė rėndėsishme. Sė dyti gazetaria shqiptare nė kėto troje nuk mbeti prapa gazetarisė sė shteteve fqinje dhe e treta ėshtė e rėndėsishme pėr mendimin politik autentik shqiptar.

 4. #304
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Gar keine schlecht Idee, vielleicht kann man sie den Griechen verkaufen

  Zurzeit eher schlecht. Wenn dann müssten es die Deutschen (für die Griechen) Kaufen^^

 5. #305
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 6. #306
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296 7. #307
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
 8. #308
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 9. #309
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 10. #310
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Bulevar Makedonija.  Bulevar Kuzman Josifovski Pitu.


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 16.06.2014, 10:33
 3. Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 09.07.2013, 12:48
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.09.2010, 01:43