BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum fr alle Balkanesen.
Seite 46 von 145 ErsteErste ... 364243444546474849505696 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 1448

Скопје | Skopje | Shkup

Erstellt von _Hajduk_, 31.01.2011, 11:34 Uhr 1.447 Antworten 173.946 Aufrufe

 1. #451
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867

 2. #452
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Skopje will eine Stdtebrderschaft mit Belgrad.

  ???????????? ?? ?????? ?? ???????

 3. #453
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Skopjes Stadtrat hat der Brderschaft mit Belgard zugestimmt

  ?????? ?? ???????? ?? ???????

  Скопје и Белград се збратимија
  05.03.2012 - 14:06 | Македонија
  Скопје и Белград се збратимија | Sitel
  Градските советници едногласно одлучија – Скопје се збратимува со српската престолнина Белград. Градончалникот Трајановски вели дека денешниот чин е круна на долгогодишната соработка.


  Одлуката веќе е изгласана во Белград , а до крајот на месецов се очекува, српската метропола и официјално да стане осуманесетиот збратимен град со Скопје.

  Од името на белградскиот градоначалник Ѓилас, пред советниците се заблагодари српскиот амбасадор.

  Одлуката ја подржаа и албанските советници но изнесоа и свои барања

  На денешната седница советниците одлучија да го прогласат за почесен граѓанин на Скопје и црногорскиот претседател Филип Вујановиќ.

  До крајот на месецов се очекува делегација на Град Скопје да замине за Блеград, а најавена е и посета на црногорскиот претседател.

  Александар Спасовски

 4. #454
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beitrge
  27.867
  Neues Denkmal in Skopjes Frauen Park. Die erste Sitzung der ASNOM.

  ФОТО: Првото заседание на АСНОМ во паркот „Жена Борец“
  Вторник, 13 Март 2012 12:08
  ????: ?????? ????????? ?? ????? ?? ?????? ????? ??????


  Во паркот „Жена Борец“ денеска започна поставувањето на спомен обележјето посветено на Првото заседание на АСНОМ.


  Спомен обележјето, кое е изработено во бронза во уметничката леарница „Фернандо Маринели“ од Италија, го сочинувааат 10 скултури во висина од 4 метри, од кои 3 во седечка позиција и 7 во стоечка позиција, и 10 релјефи со вкупна површина од 21.60 метри квадратни.

  Свој споменик ќе има и скоро починатиот претседател Киро Глигоров кој исто така учествувал во заседанието.

  Постаментот има правоаголна форма, обложен е со травертин, а изработен е од страна на „Конструктор Инженеринг“ со висина од 1,90 метри.

  Автор на спомен облежјето е Слободан Милошески.

  Во паркот е поставен споменикот на бранителите од 2001-та година, а треба да се постави и споменик на основачите на ВМРО. 5. #455
  Avatar von BeZZo

  Registriert seit
  06.03.2011
  Beitrge
  2.715

 6. #456
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296

 7. #457
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296 8. #458
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296
 9. #459
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296 10. #460
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beitrge
  10.296


hnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 16.06.2014, 10:33
 3. Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 09.07.2013, 12:48
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.09.2010, 01:43