BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 72 von 145 ErsteErste ... 226268697071727374757682122 ... LetzteLetzte
Ergebnis 711 bis 720 von 1448

Скопје | Skopje | Shkup

Erstellt von _Hajduk_, 31.01.2011, 11:34 Uhr · 1.447 Antworten · 173.808 Aufrufe

 1. #711
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 2. #712
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 3. #713
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Споменик на Кузман Јосифовски-Питу во скопската населба Козле


  Во населбата Козле во општина Карпош, денеска беше поставен споменик на народниот херој Кузман Јосифовски-Питу.


  Споменикот, соопшти општина Карпош, е поставен во непосредна близина на местото на неговото погубување кое се случи на 25 февруари 1944 од страна на бугарски војник. Споменикот, кој со сопствени средства го градеше општина Карпош, има висина од 3,5 метри.
  Автор на споменикот, кој е излеан во бронза е академскиот скулптор Сашо Поповски. Свеченотооткривање ќе биде на 25 февруари, на денот на неговото загинување.

 4. #714
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 5. #715
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Auf der Kale-Festung


 6. #716
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307 7. #717
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Иштван Ѓорѓ: Од скопската архитектура застанува здивот

  4.03.2013 - 13:21:15

  Соработка меѓу градовите и збратимување на некои општини од Скопје и од Будимпешта била главната тема на неодамнешниот разговор меѓу градоначалникот Коце Трајановски и заменик-градоначалникот на Будимпешта, Иштван Ѓорѓ.
  На средбата двајцата градоначалници ги споделија своите сопствени впечатоци од градовите во кои живеат и работат. Градоначалникот Трајановски им се заблагодари на членовите на унгарската делегација за огромната поддршка што Република Македонија ја добива од Република Унгарија во нејзините евроинтеграциски процеси, но ги потенцираше и успешните проекти на Град Скопје, во областа на урбанизмот, меѓународната соработка, гасификацијата, сообраќајот, како и сите оние проекти за коишто ќе биде добредојдена размената на искуствата со Град Будимпешта.
  - Се надевам дека ние како град можеме многу да научиме од Будимпешта, затоа што станува збор за град со многу искуства, но сметам дека и тие ќе можат да прифатат некои од нашите искуства - кажа градоначалникот Трајановски.
  Заменик-градоначалникот на Будимпешта изјави дека нивната соработка ќе почне со културната размена, а потоа ќе продолжи и во другите области.
  - Овде, во Скопје, навистина застанува здивот кога ќе ја видите архитектонската експанзија на градот. Одличната соработка меѓу нашите две држави е навистина добра основа за нашата меѓуградска соработка во иднина - вели Иштван Ѓорѓ.

 8. #718
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Panorama vom Plostad Makedonija.


 9. #719

  Registriert seit
  27.04.2012
  Beiträge
  1.304
  wie heißt der platz übersetzt? mazedonischer platz oder was?

 10. #720
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Mandarinenkicker Beitrag anzeigen
  wie heißt der platz übersetzt? mazedonischer platz oder was?

  Nein, Hauptplatz Makedonien.


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 56
  Letzter Beitrag: 16.06.2014, 10:33
 3. Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 09.07.2013, 12:48
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.09.2010, 01:43