BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 8 ErsteErste 12345678 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 80

Струмица - Strumica (Македонија - Mazedonien)

Erstellt von _SlatkaR_, 25.07.2010, 12:15 Uhr · 79 Antworten · 24.171 Aufrufe

 1. #41
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Stadtpark in Strumica.
  ФОТО: Езерцето во градскиот парк - нова атракција на Струмица

  ВТОРНИК, 17 ЈУЛИ 2012 19:21 РЕПУБЛИКА


  Езерцето во градскиот парк станува нова атракција на Струмица.
  Градоначалникот Зоран Заев синоќа и официјално го промовираше езерцето во големиот градски парк.
  Патеките околу езерцето беа претесни за да ги соберат граѓаните на Струмица кои пристигнаа во голем број и сакаа да бидат дел од свечениот чин, но и да уживаат во новата убавина на паркот, дело на вработените во ЈПКД „Комуналец“.

  Вкупната вредност на езерцето изнесува еден милион и 600 илјади денари, од кои еден милион денари се обезбедени од буџетот на општината, а останатите од основните ресурси на „Комуналец“.
  -Извршено е и комплетно уредување со нови патеки, канделабри, оградување на целиот простор, а обновено е и детското игралиште, за што дополнително се потрошени 3,5 милиони денари. Големата посетеност на езерцето синоќа кога се промовираше, но и додека се градеше, потврдува дека уредувањето на овој дел од големиот градски парк е вистински избор кој несомнено ќе биде најпосакуваната дестинација во градот, особено во летниот период, информираат од општина Струмица.

 2. #42
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Neuer Stadtpark in Strumica.
  ФОТО: Езерцето во градскиот парк - нова атракција на Струмица

  ВТОРНИК, 17 ЈУЛИ 2012 19:21 РЕПУБЛИКА


  Езерцето во градскиот парк станува нова атракција на Струмица.
  Градоначалникот Зоран Заев синоќа и официјално го промовираше езерцето во големиот градски парк.
  Патеките околу езерцето беа претесни за да ги соберат граѓаните на Струмица кои пристигнаа во голем број и сакаа да бидат дел од свечениот чин, но и да уживаат во новата убавина на паркот, дело на вработените во ЈПКД „Комуналец“.

  Вкупната вредност на езерцето изнесува еден милион и 600 илјади денари, од кои еден милион денари се обезбедени од буџетот на општината, а останатите од основните ресурси на „Комуналец“.
  -Извршено е и комплетно уредување со нови патеки, канделабри, оградување на целиот простор, а обновено е и детското игралиште, за што дополнително се потрошени 3,5 милиони денари. Големата посетеност на езерцето синоќа кога се промовираше, но и додека се градеше, потврдува дека уредувањето на овој дел од големиот градски парк е вистински избор кој несомнено ќе биде најпосакуваната дестинација во градот, особено во летниот период, информираат од општина Струмица.

  de sieht gut aus

 3. #43
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Archiv, Karneval in Strumica 1994-99

  Карневал 1994-1999

 4. #44
  tetovë1
  Ich kenne leute aus Strumica hier in der CH!
  Also ich verstehe das MK wo die sprechen nicht so gut.

  Aber Strumka mag ich!

 5. #45
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Karneval in Strumica  ГАЛЕРИЈА: Струмички карневал 2013

  прочитано 267 пати
  17-03-2013 13:56:40

  0 коментари
  Во двочасовното дефиле на над 3.000 маскирани луѓе синоќа Струмица наликуваше на светскиот карневал во Рио.
  Големата интернационална карневалска поворка во која продефилираа 30 групи од карневалските градови од соседните земји со над 600 учесници само ја надополнија шаренолискоста на „Струмичкиот карневал 2013“.
  Организаторите се повеќе од задоволни. На плоштадот „Гоце Делчев“, каде вриеше од боите на маските и музиката се зборуваше на јазикот на карневалот и веселоста.
  По традиција и годинава во друштвото на големата трибина беше и претседателот на асоцијацијата на Европските карневалски градови Хенри Ван Дер Крон, кој на гостите од соседна Албанија им подари златен медал за маската „Влез во Европа“.
  Златни медали добија и Ристо Багашевски за неговиот 20. настап на Струмичкиот карневал и карневалските групи „Ѕвезден град“ и „Мулен руж“.
  И годинава доминираа карневалските групи од над 50 маскирани лица во разни бои костими и маски претежно со современа тематика што на карневалот му даде белег на светска манифестација.
  Првпат во карневалското жири има и 10 претставници од учесниците. Оценките на сите членови од жирито јавно ќе бидат отворени, а најдобрите наградите ќе ги добијат по карневалската поворка во вторникот.
  Според проценките на организаторите, синоќа во Стумица имало околу 30.000 гости кои карневалската вечер ја поминаа во локалите и кафулињата.
  На плоштадот „Гоце Делчев“ денеска се одржува традиционалниот „Детски карневал“ каде ќе продефилираат најмладите од детските градинки и училишта во Струмица.
  (Фото – МИА)


 6. #46
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296 7. #47
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296 8. #48
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307

 9. #49

  Registriert seit
  19.09.2013
  Beiträge
  10.420
  Strumica, eine Stadt in die ich mich verliebt habe! Die Menschen dort sind sehr nett und friedlich. Dort kann man sehr gut entspannen.
  Man kann auch viel entdecken. Die Berge um Strumica sind einfach toll, es gibt wunderschöne Wanderwege und überall Wasserquellen, das Wasser schmeckt richtig gut aus den Quellen.
  Es gibt in Strumica ein neues Weltwunder, das achte Weltwunder. Es ist die Limonade Strumka! Es gibt keine bessere Limonade auf der ganzen Welt!
  http://www.balkanstore.de/out/pictur...umka-250ml.jpg

 10. #50
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Winter in Strumica
Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Antworten: 70
  Letzter Beitrag: 24.03.2013, 22:18
 3. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 29.04.2011, 14:50
 4. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 30.06.2010, 14:57
 5. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 05.06.2010, 17:41