BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 45 ErsteErste ... 39101112131415161723 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 441

Wunderschönes MAKEDONIEN!

Erstellt von LouWeed, 04.08.2009, 14:30 Uhr · 440 Antworten · 70.631 Aufrufe

 1. #121
  Arvanitis
  Schön . Diese Gegenden Griechenlands sind mir garnicht bekannt. Werde mich mal im Sommer danach erkundigen, wenn ich wieder in der Heimat bin.

 2. #122

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Arvanitis Beitrag anzeigen
  Schön . Diese Gegenden Griechenlands sind mir garnicht bekannt. Werde mich mal im Sommer danach erkundigen, wenn ich wieder in der Heimat bin.
  Kommst du dir eigentlich nicht bescheuert vor? 3. #123

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  MIA - Macedonian Information Agency - Macedonian icons to be exhibited in Utrecht museum -
  Skopje, 6 February 2011 (MIA) - An exhibition titled "Outstanding Beauty - Icons of Macedonia", showcasing part of Macedonia's cultural heritage, will be opened on Tuesday (Feb. 8) in the Catharijneconvent Museum in Utrecht, the Netherlands.

  Minister of Culture Elizabeta Kanceska-Milevska is expected to open the exhibition.

  Items from the most significant collections of icons from Macedonia will be displayed at the exhibit - the most elaborate presentation of Macedonia's rich cultural heritage abroad - both for its values and its scope. The exhibit is going to be enriched with archaeological artifacts from prehistory and antiquity. Some of these artifacts are being transported and displayed outside Macedonia for the first time, the Ministry of Culture informs.

  62 archaeological artifacts, six samples of original Middle Ages fragments, 52 icons and 39 liturgy items, the Great Mother Goddess - Magna Mater from the period of early Neolith as well as the exceptional figurine of Adam of Govrlevo (4th millennium BC) and the Gold Mask excavated at the Samuil Fortress in Ohrid are some of the items included in the exhibition.

  It will be opened by ethno-band Synthesis and guitarist Vlatko Stefanovski.

 4. #124

  Registriert seit
  18.11.2010
  Beiträge
  764
  Macedonien hat Ohrid und Prespa selbst die gehören zur hälfte Albanien und Shar und Korab Berge und der gehört ganz denn Albanern.

  Ich fürchte Ihr habt noch nicht so viel

 5. #125

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Genti° Beitrag anzeigen
  Macedonien hat Ohrid und Prespa selbst die gehören zur hälfte Albanien und Shar und Korab Berge und der gehört ganz denn Albanern.

  Ich fürchte Ihr habt noch nicht so viel

  Ach wirklich, wie definierst du "gehören"?


  Ich würd mal sagen: Einen scheissdreck gehört euch

 6. #126

  Registriert seit
  07.02.2011
  Beiträge
  16
  Da sage ich nur wow

 7. #127

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Der alte römische Aquädukt soll aufgepeppelt werden.

  Аквадуктот ќе биде нов симбол на Скопје

  Споменикот оддалечен од центарот на градот еден километар, со неколку крупни зафати може да прерасне во вистинска туристичка атракција, се препораките од „Стратегискиот план за зачувување и рехабилитација на Аквадуктот во Скопје и неговата околина“  Целосно да се реставрира Аквадуктот и да се поврзе со Градскиот парк, Калето, Старата скопска чаршија и со Скупи, со модерни осветлени патеки по кои посетителите на најбрз можен начин би стигнале до него. Изградбата на паркиралишта, уредување атрактивни зелени површини, културно-уметнички занимливости, исто така се дел од планот за ревитализација на овој споменик на културата, затоа што тоа е само единствениот начин со кој би се привлекле туристите. Ова е ставот на професор д-р Тереза Стенберген од католичкиот универзитет „Лувен“ од Белгија, која е дел од тимот што учествуваше во проектот „Стратегиски план за зачувување и рехабилитација на Аквадуктот во Скопје и неговата околина“, промовиран вчера во просториите на градот.

  Поврзувањето со споменатите локации, според Стенберген, е од големо значење затоа што тие се едни од најзначајните културни знаменитости на градот и ќе овозможи негово непречено циркулирање, како во културна така и во социјална, туристичка и во економска смисла.

  - Споменикот е прекрасно место, исто како и неговата околина. Од центарот на градот е оддалечен само еден километар, ама никој нема да оди таму ако не се направат патишта што ќе водат до него. При нашето истражување ја откривме поврзаноста на Аквадуктот и Скупи, како и голем број римски патишта. Со понатамошните истражувања ќе се утврди целокупната историја на местото. Исто така, видовме дека под Аквадуктот тече вода, која може да го оштети, ама која од друга страна е чиста и е потенцијал за развој од повеќе аспекти. Потребно е да се решат многу прашања, како што се сопственоста на земјиштето, чистењето на дивата депонија зад него, а при изработката на генералниот урбанистички план на градот да се вклучи и оваа локација за да може овој дел да се развива онака како што предвидуваме - вели Стенберген.

  Професорката Стефанка Хаџи Пецова, од универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, како еден од главните потенцијали и предности на добро сочуваниот Аквадуктот го наведе фактот дека тој е сведоштво на различни периоди од минатото, со уникатна и универзална вредност.

  - Доколку се направи онака како што планираме, сметаме дека Аквадуктот ќе биде нов симбол на Скопје, ресурс за културна разновидност и зајакнување на општествената кохезија, како и столб за одржување на идентитетот. За среќа, просторот околу него е празен, па нуди потенцијали полесно да ја смислиме неговата иднина - рече Хаџи Пецова.

  За проектот, во кој партнери се Управата за заштита на културното наследство, градот, католичкиот универзитет „Лувен“ од Белгија, универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, МЕСАКОНС и „Урбис ет тера“ од Фландрија, градоначалникот Коце Трајановски планира да поднесе барање до Владата со кое овој проект би станал еден од капиталните инвестиции во земјава, со што автоматски би добил и финансиска поддршка. Според Трајановски, во проектот поактивно треба да се вклучат општините Карпош и Бутел, на чие подрачје се наоѓа Аквадуктот. Трајановски вети дека сé што се однесува до градот, во поглед на инфраструктурата и имотните односи, ќе се реализира.  Автор: Б.Ст.

 8. #128

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  Ostalbanien, wir können stolz darauf sein, was uns unsere Vorfahren hinterlassen haben. Leider werden aber nicht wir davon profitieren, sondern Slawen die eigentlich nicht viel damit zu tun haben.

 9. #129

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Ionian Boy Beitrag anzeigen
  Ostalbanien, wir können stolz darauf sein, was uns unsere Vorfahren hinterlassen haben. Leider werden aber nicht wir davon profitieren, sondern Slawen die eigentlich nicht viel damit zu tun haben.


  Themaverfehlung.

 10. #130

  Registriert seit
  26.12.2010
  Beiträge
  2.419
  Zitat Zitat von Monkeydonian Beitrag anzeigen
  Themaverfehlung.
  Ach ok ich dachte es handelt sich um Komanova, Ohri und Prespa.

Ähnliche Themen

 1. Wunderschönes Kroatien!
  Von Cobra im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 608
  Letzter Beitrag: 10.04.2018, 13:05
 2. Wunderschönes Rumänien
  Von Ramnicu im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 29.12.2013, 18:43
 3. Wunderschönes Bosna & Hercegovina
  Von Magic im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 285
  Letzter Beitrag: 14.04.2011, 02:11
 4. Wunderschönes Romania!
  Von Djuka im Forum Rakija
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 26.03.2010, 09:30
 5. Wunderschönes Video
  Von Sultan Mehmet im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 30.04.2008, 10:18