BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 50

Zagreb und Skopje mit Städtepartnerschaft!

Erstellt von Zoran, 23.12.2011, 00:22 Uhr · 49 Antworten · 5.001 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen hoch Zagreb und Skopje mit Städtepartnerschaft!

  Zagreb und Skopje haben sich zu einer Städtepartnerschaft entschieden!
  Zwei der schönsten Städte auf dem Balkan

  Im April wird auch der neue Rasen in Mazedoniens Nationaler Arena Filip II. von Makedonien mit einem Freundschaftsspiel zwischen Vardar Skopje und Dinamo Zagreb "eingespielt".


  Skopje and Zagreb become Sister Cities
  Thursday, 22 December 2011

  Skopje mayor Koce Trajanovski and Zagreb mayor Milan Bandic signed a Charter of Friendship and Cooperation a few days ago. The goal of the document is to enable the two cities to have mutual goals and results, with a special focus on enhancement of economic and cultural connections.

  In this way, exchange of experience in the environmental protection, mutual learning about the culture, history and tradition, cooperation between museums and universities, cooperation in education, urban development and state-owned companies will be enabled.

  Moreover, the two cities will cooperate within the framework of international organizations whose members they are. Trajanovski said that Zagreb’s experience in the European integration could significantly help Skopje.
  MINA Breaking News - Skopje and Zagreb become Sister Cities

  СОРАБОТКА МЕЃУ НАЈДОБРОТО ОД МАКЕДОНИЈА И ХРВАТСКА

  Вардар - Динамо (З) сефте на новата трева на Филип Втори


  Пријателскиот натпревар, прв на реновираната подлога на теренот, би се одиграл во април со што ќе се одбележи и 65-от роденден на "црвено-црните"

  Јубилејниот, 65-ти роденден на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар, ќе биде збогатен и со пријателскиот натпревар против актуелниот шампион на Хрватска и учесник во групната фаза од годинашното издание на Лигата на шампиони, Динамо од Загреб. Првиот човек на "црвено-црните", Зоран Шишковски, потврди дека е договорена официјална соработка со најпознатиот спортски бренд во Хрватска, кој ќе ја имаа таа чест да биде дел и од свеченото отварање на реконструираната Национална арена "Филип Втори".
  - Разговаравме со извршниот директор на Динамо, Здравко Мамиќ и со спортскиот директор, Зоран Мамиќ. Без никакви проблеми ја прифатија нашата понуда и со 100% сигурност потврдија дека ќе бидат дел од 65-от роденден на ФК Вардар. Пријателскиот натпревар ќе се одигра во месец април, а господинот Мамиќ изјави дека тој термин е идеален и дека Динамо ќе допатува со најсилниот можен состав и со сите репрезентативци. По натпреварот ќе биде потпишан и официјалниот меморандум за соработка. За почеток е предвидена соработка помеѓу младински школи, изјави претседателот на Вардар, Зоран Шишковски.

  Првиот човек на "црвено-црните" откри и дека се уште нема ништо конкретно кога е во прашање учеството на Вардар во долгонајавуваната Балканска лига.
  - Нема ништо ново, најверојатно ќе има уште еден состанок помеѓу раководните лица на сите клубови, кои треба да бидат дел од таа лига. Исто така има проблем и со терминот за тие натпревари. Го чекаме официјалниот став на челниците на УЕФА и на ФИФА, изјави Шишковски.

  Паузата во националниот шампионат, есенскиот шампион на Македонија ќе ја искористи и за консолидирање, но и за засилувања на сопствените редови.
  - Ова е помирен период за сите нас во клубот. Се уште е рано да се каже кои фудбалери се во игра како потенцијални засилувања. Со одличните игри во првиот дел од сезоната, со победите кои се чисти како солза, Вардар си постави една висока цел, да продолжи со истиот стил на игра и во пролетниот дел од сезоната, изјави Зоран Шишковски.
  Вардар - Динамо (З) сефте на новата трева на Филип Втори

  Македонија и Хрватска  .

 2. #2
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.369
  na jetzt kann ja nix mehr schief gehen

 3. #3
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 4. #4
  Avatar von Saric

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  3.235
  Freut mich
  und
 5. #5
  Avatar von hippokrates

  Registriert seit
  30.12.2005
  Beiträge
  13.211
  Ich hab mich schon immer gefragt, wann es endlich so weit sein wird bis Skopje und Zagreb Partnerstädte werden!

  Nun kann ich ruhig schlafen...  Hippokrates

 6. #6

  Registriert seit
  03.12.2009
  Beiträge
  1.166
  Find ich sehr gut!


  Zivjela Makedonija!

 7. #7
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Gruevski heute zu Besuch in Zagreb


  ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКА
  17.12.2012 08:41:27
  Загреб, 17 декември (МИА) – Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска престојува во официјална посета на Република Хрватска.
  Како што јави известувачот на МИА, премиерот Груевски ќе има тет-а-тет средба со неговиот домаќин, хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, по што ќе следи пленарен состанок на делегациите на двете држави.
  Попладнево, предвидени се средби на македонскиот премиер со претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ и со претседателот на хрватскиот Парламент Јосип Леко.
  За време на посетата ќе биде потпишан договор за евроатлантско партнерство помеѓу Република Македонија и Република Хрватска. Од македонска страна договорот ќе го потпише министерот за надворешни работи Никола Попоски, а од страна на домаќините Весна Лусиќ, потпретседател на Владата и министер за надворешни и европски работи.
  Според програмата, вечерва премиерот Груевски ќе се сретне и со претставници на Заедницата на Македонци во Република Хрватска.

 8. #8

  Registriert seit
  15.03.2012
  Beiträge
  12.950
  da ga nisi malo prećero sa "einer der schönsten Städte" ?

 9. #9
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Babsi Beitrag anzeigen
  da ga nisi malo prećero sa "einer der schönsten Städte" ?
  A neeeeeeeeee, understatement. Skopje e najubav grad na svet

 10. #10

  Registriert seit
  15.03.2012
  Beiträge
  12.950
  znas sta, jos 1988 je moja rodjaka iz Beograda rekla, sta se bre ti makedonci naduvali bre, breee

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Skopje`s Wunder
  Von NickTheGreat im Forum Rakija
  Antworten: 153
  Letzter Beitrag: 20.04.2012, 20:14
 2. Skopje 2014
  Von Gentos im Forum Politik
  Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 17.07.2010, 17:17
 3. Skopje 2014
  Von MaKeDoNiJa e VeCnA im Forum Bauprojekte
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 08.03.2010, 20:33
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.09.2008, 11:18
 5. Beograd-Zagreb-Skopje-Sarajevo-Ljubljana-Banja Luka-Podgorica
  Von centrino im Forum Balkan-Diasporastädte
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 06.09.2008, 11:16