BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

186 Alb. Mafia Banden,besetzten illegal Grundstücke in Golem

Erstellt von lupo-de-mare, 08.11.2004, 17:32 Uhr · 1 Antwort · 973 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  186 Alb. Mafia Banden,besetzten illegal Grundstücke in Golem

  Immer das Selbe, das kriminelle Mafia Banden, sich illegal in Golem bei Durres bzw. Kavaje niederlassen und dort insgesamt über 103.000 qm Grundstücke illegal besetzt halten.

  Und genauso ist es in Pristina, oder in Mazedonien, wo kriminelle Albaner Banden, sich auf privaten und staatlichen Grundstücken niederlassen und diese Grundstücke zu ihrem Eigentum erklären, nach Wild West Methode.

  In einem Staat, wo sowas möglich ist, hat der Staat versagt, denn fast immer sind die Hintermänner Politiker.  Kavajė, 186 pėrsona zaptojnė 103 mijė metra katrorė pyje gjatė 1995-2003

  KAVAJĖ - Gjithsej ekonomia pyjore Kavajė pėrbėhet nga 7945 ha me pyje dhe bimėsi pyjore e ndarė nė 2.919 ha sipėrfaqe pyjore, 1.112 ha trungishte, 207 ha cungishte, 1.609 ha shkurre, 730 ha sipėrfaqe boshe, por qė ėshtė fond pyjor dhe 1.368 ha kullota. Kėtyre sipėrfaqeve u ėshtė shtuar dhe 2.010 ha pyje tė ekonomisė komunare qė pėrbėhet nga 1.050 ha cungishte dhe 960 ha shkurre, thuhet nė njė informacion tė KLSH-sė. Sipėrfaqja pyjore e Kavajės nė zonė turistike shtrihet nga ndarja me ekonominė pyjore Durrės (Pėrroi i Agait) deri nė grykėderdhjen e lumit Shkumbin, nė terrenet e komunave Golem, Synej e Kryevidh. Janė evidentuar sipėrfaqe tė miratuara nga Komiteti i Zhvillimit tė Turizmit personave tė stimuluar pėr fshatra turistike, dhėnie nė pėrdorim nga Drejtoria e Shėrbimit Pyjor Kavajė dhe zėnie pa leje, Nga Komiteti i Zhvillimit te Turizmit ėshtė miratuar pėr persona te stimuluar dhe ishte vėnė nė dispozicion 34,6 ha per 17 fshatra turistik, ku Drejtoria e Shėrbimit Pyjor nuk dispononte dokumentacionin e duhur. Veē kėsaj, Drejtoria e Shėrbimit Pyjor Kavajė ka vėnė nė dispozicion tė disa fshatrave turistike dhe qytetarėve tė tjere njė sipėrfaqe prej 26.2 ha, duke lidhur kontrata pėrdorimi pėr sa vite ishte lidhur kontrata nga KZhT-ja tė miratuara kėto nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Pyjeve, sipas shkresės nr. 199, datė 7.02.2002 "Pėr kriteret qė duhet tė plotėsohen pėr marrjen nė pėrdorim tė pyjeve", nė zbatim tė kėrkesave tė Ligjit nr. 7623.

  Por, sipas tė dhėnave, del se pėr 10 raste nga persona juridikė e fizikė janė zėnė forcėrisht 24,65 ha fond pyjor, tė cilėt nuk pėrmbushin asnjė detyrim financiar kryesisht nė zonėn e Golemit, duke u futur keto sipėrfaqe tė subjekteve juridike e private nė mure rrethuese, rrethime me tela, kangjella etj., ku nga Drejtoria e Shėrbimit Pyjor Kavajė ishte mbajtur procesverbali datė 19.09.2003. DSHP-ja Kavajė, pėr kėto raste tė evidentuara, ka bėrė pėrpjekjet e mundshme duke i kėrkuar Policise Ndėrtimore ndėrhyrje pėr prishje.

  http://www.zeripopullit.com/arkiva/2...s/Durresi1.htm

  Und aus genannten Grund, ist jedes Investment in der Region Unfug.

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988
  1,2 Millionen Bäume haben die Verbrecher, oft aus Mazedonien und dem Kosovo in Golem vernichtet und die gesamte Natur dort mit ihren illegalen Bauten zerstört.

  Data: 30/10/2005, ora

  Komuna e Golemit: Nano ndryshoi pėr interesa private masterplanin e zonės
  Kryetari i komunės sė Golemit, menjėherė pas deklaratave tė kryeministrit Berisha pėr ndėrhyrje nė prishjen e ndėrtimeve pa leje nė Golem, ka theksuar se shumica e ndėrtimeve, nga viti 2003 deri nė vitin 2005, janė tė paligjshme


  Pėr interesa personale pėrfituese, Fatos Nano dhe njerėzit e tij kanė ndėrruar masterplanin qė ndėrtoi qeveria "Meksi" e vitit '92 pėr zonėn e Golemit. Sipas kryetarit tė komunės sė Golemit, nga viti 2003 deri nė 2005 janė ngritur shumė objekte pa leje, duke shkaktuar njė ferr tė vėrtetė urbanistik. Sipas njė vėzhgimi tė kujdeshėm tė gjendjes nė territorin e komunės sė Golemit, ndėrtimet me apo pa leje ngushtojnė hapėsirėn e gjelbėr dhe ndėrtesat arrijnė deri nė bregt tė detit, duke prishur ekulibrat ekologjikė me prerjen e pishave.

  Krimi urban e ka zanafillėn nė vitin 2003, kur ish-kryeministri Nano ndėrroi planin urbanistik tė zonės, duke i hapur rrugė abuzimit dhe prishjes sė natyrės, brezit tė gjelbėr, etj, pasi qeveria demokratike e drejtuar nga ish-kryeministri Meksi, kishte parashikuar qė ndėrtimet nė tė gjithė zonėn tė mos ishin mė tė larta se dy kate dhe tė ruhej brezi jeshil, duke i ndėrtuar godinat pas tij. Golemi ėshtė, pėrvėē tė tjerash, edhe shembulli i qartė i njė masakre ekologjike, pasi 1 milionė e 200 mijė pisha janė prerė nė zonėn pėrreth shkėmbit tė Kavajės, duke dėmtuar rėndė ekuilibrat natyrorė. Kryeministri Berisha, vetėm dy ditė mė parė tundi kėmbanėn e alarmit pėr zonėn e Golemit, ku theksoi se do tė bėnte hapat e duhur qė tė mund tė ndėrmerreshin hapat ligjorė pėr ēlirimin e Golemit nga ndėrtimet pa kriter dhe jashtė ēdo kondicioni urbanistik.

  http://www.gazeta55.net/politikedet.jsp?id=3273

Ähnliche Themen

 1. Demonstranten besetzten Rathaus
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 12.01.2010, 15:34
 2. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.09.2009, 18:30
 3. Grundstücke kaufen in Serbien
  Von Stroebli1 im Forum Rakija
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 14.11.2008, 17:29
 4. Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 18.06.2005, 20:34
 5. Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 25.08.2004, 16:56