Das Albanische Öl Feld Marinza brennt.

Powerful Fire Breaks Out in Marinza Oil Field

TIRANA - A powerful fire broke out in the oil field area of Marinza and it almost caused a catastrophe. The fire broke out on Thursday night in the oil well 3104 belonging to the Croatian enterprise Sakson. The fire was caused as a result of a defect in the cistern of the propane gas. An oil truck that was found near the place of the explosion was engulfed by the fire blazes and was displaced some metres further as a result of the fire break out.

http://www.albaniannews.com/

E Shtune, 22 Korrik 2006

ZJARR NE PUSET E NAFTES

Fier Nje nga puset e naftes ne Marinze te Fierit eshte perfshire ne bremjen e se enjtes nga nje zjarr i papritur, duke rrezikuar perfshiorjen nga flaket te te gjithe rajonit naftembajtes. Zjarri eshte shkaktuar si pasoje e nje shkendie ne çisternen e gazit propan. Ne momentin e shperthimit te zjarrit, shume prane vatres ndodhej njeautobot qe po furnizohej me nafte bruto.

Si pasoje e shperthimit te forte mjeti me peshe 20 ton eshte ngritur ne ajer dhe ka perfunduar disa metra larg. Prane vendit te shperthimit ndodheshin edhe dy persona te cilet i kane shpetuar per mrekulli tragjedise pasi kane pare shkendijen dhe jane larguar me shpejtesi.

Per shuarjen e zjarrit te fuqishem kane ardhur zjarrfikse nga Fieri, ballshi dhe Lushnja nderkohe qe pas disa oresh une i mundur lokalizimi i zjarrit dhe venia nen kontroll, duke eviituar nje ngjarje te rende ne kete zone ku ndodhen nje numer i madh shtepish. Ne lidhje me kete ngjarje aksidentale policia ka shoqeruar ne komisariat shoferin e autobotit Kastriot Hyka si dhe punetorin Sotiraq Prifti.
http://www.kohajone.com/lexo.php?id=4515