BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Currila-Durres, die erste Küsten mit Kanalisation etc..

Erstellt von lupo-de-mare, 26.08.2005, 16:16 Uhr · 1 Antwort · 2.177 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Currila-Durres, die erste Küsten mit Kanalisation etc..

  Der Bau der ersten rekonstruierten Küsten Strasse zu einer Zone Touristika in Albanien mit Kanalisation und neuen Wasser- und Strom Leitungen ist jetzt fertig gestellt worden. Nur noch die Asphalt Decke fehlt.

  Diese neue Strasse führt direkt nördlich des Handles Hafen Durres nach Norden, entlang der Küste zu einem kleinen Marine Stützpunkt und zur Zone Touristika der Marina Durres Sh.P.K.

  Edhe 23,4 milionė lekė pėr rikonstruksionin e rrugės Bėrryl-Currila

  DURRĖS- Edhe 23,4 milionė lekė pėr rikonstruksionin e rrugės Bėrryl-Currila, kėshilli bashikak i qytetit tė Durrėsit ka miratuar njė fond shtesė pėr njė nga investimet mė tė mėdha e mė tė rėndėishme pėr infrastrukturėn nė zonėn turistike tė plazhit tė Currilave.

  Gjitmonė vitet e fundit ėshtė folur pėr degradimin e rrugės, mjedisit detar, mungesat nė kanalizime, energji, ujė tė pijshėm pėr plazhin intim tė durrsakėve, Currilat. Por bashkia e Durrėsit, mė nė fund, fal dhe tė ardhurave tė mėdha tė siguruara, bėri tė mundur investimin, qė i ndryshoi faqen zonės mė problematike. Tashmė me qindra njerėz frekuentojnė lokalet e Currilave, si dhe plazhin e vogėl e tė kėndshėm.

  Vlera e investimit tė kryer pėr periudhėn 22 dhjetor 2004-22 maj 2005, kap shifrėn e rreth 78,2 milionė lekė dhe ėshtė kryer brenda kushteve dhe standardeve teknike nga firma "Alb Shpresa" shpk, thotė drejtori i departamentit tė shėrbimeve publike nė bashki, inxh. Besnik Kėrtusha.

  Punimet e kryera deri tani kanė stabilizuar ndjeshėm rrjedhjen e ujėrave tė bardha dhe tė zeza nė atė zonė, furnizimin me ujė tė pijshėm tė popullatės, si dhe ka pėrmirėsuar qarkullimin e automjeteve gjatė bregdetit, nga lokali "Aragosta" afėr Bėrrylit deri nė plazhin e Currilave.

  Fondi i investuar nga bashkia pėr kėtė objekt, u parapriu fondeve tė premtuara nga qeveria pėr vitin 2005. Mbėshtetur nė financimet e deritanishme, periudhėn e pėrshtatshme pėr punime nė infrastrukturė, si dhe pėr tė ruajtur kėtė investim tė bėrė deri tani dhe vėnien nė shfrytzim tė kėtij segmenti tė realizuar, me gjatėsi 860 metra, kishte dalė e nevojshme kryerja e disa punimeve. Kėshtu kėrkohen punime pėr ndėrtimin e kunetės sė betonit pėr largimin e ujėrave tė shiut. Gjithashtu po bėhen punime trotuari, duke pėrfshirė dhe instalimin e rrjetit tė ndriēimit pėr njė investim tė mėvonshėm, si dhe po pėrgatitet terreni pėr gjelbėrimin e kodrave tė zhveshura nė kėtė pjesė bregdeti argjilor. Do tė ndėrtohet dhe muri me gabiona pėr parandalimin e shkarjeve pėr pjesėn e ndėrtuar. Vlera e kėtyre punimeve nuk kalon 30-pėrqindshin e vlerės sė tenderuar.

  http://www.zeripopullit.com/arkiva/2...s/Durresi1.htm

 2. #2
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

Ähnliche Themen

 1. Die Perlen Europas - die Küsten Griechenlands
  Von evropi im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 285
  Letzter Beitrag: 19.04.2018, 10:45
 2. Durrės
  Von Karim-Benzema im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 06.02.2017, 22:46
 3. Durres
  Von Bloody im Forum Urlaubsforum
  Antworten: 86
  Letzter Beitrag: 22.02.2010, 23:21
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 28.12.2005, 18:45
 5. Fähre Triest - Durres kracht in Fischer Boote in Durres
  Von lupo-de-mare im Forum Wirtschaft
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 07.12.2005, 19:48