BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 14 ErsteErste 123456713 ... LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 135

Glückwunsch: Mazedonischer Denar feiert 20 Jahre!

Erstellt von Zoran, 26.04.2012, 10:40 Uhr · 134 Antworten · 15.165 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Heraclius Beitrag anzeigen
  1 EUR = 61,809 MKD

  Mazedonischer Denar


  Mazedonischer Denar ist sogar mehr wert als die alte italienische Lira. Na immerhin. Gratuliere übrigens zum Jubiläum.

  Heraclius
  skase

 2. #22
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.624
  Urime per 20 Vjetorin!

 3. #23
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  Urime per 20 Vjetorin!
  faleminderit, fyrom-albaner

 4. #24
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von joαkиm Beitrag anzeigen
  skase


  Εσύ σκάσε. Glückwunsch war ernst gemeint, und kam von Herzen.

  Heraclius

 5. #25
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonian SEC marks 20th anniversary
  Tuesday, 19 June 2012
  MINA Breaking News
  The Macedonian Securities and Exchange Commission observes its 20. anniversary in the Skopje-based Museum of Macedonian Struggle on Tuesday evening.

  The event also includes the promotion of monograph titled "Macedonian Securities through History".

  Commission president Marina Nakjeva-Kavrakova will address the ceremony, whereas Tome Nenovski will promote the monograph.
  Certificates will be presented to several eminent individuals and institutions for their contribution in the development of the securities market over the past 20 years.

 6. #26
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das bekannteste Medium der Opposition Sky.mk meldet: Regierung Makedoniens will den Denar entwerten und der neue Kurs würde für ein Euro 75 Denar betragen...


  Ако едно евро биде 75 денари, вредноста на платите паѓа за 25%

  НЕДЕЛА, 26 АВГУСТ 2012 14:00 ЕКОНОМИЈА


  Шест години без покачувања на платите, а цените на артиклите за основна прехрана нараснаа и до 400%.
  Поскапеа бензините за 40%, струјата за 120%, телефонијата и многу услуги од општата живеачка.
  Владата секој месец се задолжува со стотици милиони евра за да може да ги исплати платите на повеќе од педесет илјади "партиски цицачи " на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, од сто и четириесет илјадната администрација, но пари нема ниту за пензии.
  Сето ова се случува кога владата на ВМРО-ДПМНЕ донесе закон со кој пензиите се намалуваат за 8% на сите пензионери кои од овој месец заминуваат во пензија.
  Деновиве, се погласна е темата за инфлацијацијата.
  Доколку се остварат најавите дека владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја промени вредноста на еврото од 61,5 на 75 денари тоа ќе значи помала вредност на платите за цели 25%.
  Ваква инфлација би била погубна за македонскиот народ, но според аналитичарите веќе е предоцна да се запре, бидејќи владата работела на фрлање на парите во споменици и реклами, наместо во инфраструктура и помагање на граѓаните.
  Ваков пустош на економијата не се памети во историјата на Македонија. Земјата веќе е во рецесија, а владата се плаши за тоа да ја извести јавноста, велат аналитичарите, кои напоменуваат дека оваа влада живее само за рејтингот додека опасно ја фрла државата во оган.
  Не случајно велат тие, државава е ставена како најмизерна земја во светот и земја со една од петте најлоши економии. Како и да е, враќање назад нема, Македонија ја очекуваат тешки денови на економски план поради аздисаноста на портокаловата преродба која го исцеди народот.

  Ако едно евро биде 75 денари, вредноста на платите паѓа за 25% | Sky - вести, политика, забава, спорт....
  Повратокот на економијата како оној од 2006, ќе биде многу тежок и долгорочен, но за тоа треба да седнат во власта луѓе кои имаат познавања за економските политики, додаваат аналитичарите.

 7. #27
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.623
  Wow, von 61,5 auf 75 Denar. Wollt ihr es China gleichtun und eure Währung wegen zuviel wirtschaftlichen Erfolges künstlich unten halten? :

 8. #28
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ambivalente Aussichten für Wirtschaft in Mazedonien


  Mazedoniens Wirtschaft steht vor einer längeren Risiko-Periode wegen der Krise in der Eurozone ,aber die makroökonomische Stabilität und die Stabilität der Währung, des Denar, sind nicht gefährdet, so die Zentralbank. In ihrem jüngsten Bericht teilte die Bank mit, dass es zwar keinen „großer Druck auf die Landeswährung" gäbe, Risiken für die Wirtschaft aber bestehen. Besonders die Situation in Griechenland ist für Mazedonien Währungshüter bedenklich. Jedoch sind die mazedonischen Devisenreserven stabil bei über zwei Milliarden Euro, was für ein Land dieser Größe beachtenswert ist.

  Ambivalente Aussichten fr Wirtschaft in Mazedonien

 9. #29
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Фото: Како се менуваше македонскиот денар низ историјата

  Категорија: ФотоОбјавено на Понеделник, 07 Јануари 2013 20:04Напишано од AzraГи паметите ли овие банкноти?
  Дозволете ни да ве вратиме низ историјата од осамостојувањето на Македонија до денес низ необична галерија.
  Уживајте!
 10. #30
  Kejo
  Ich verstehe es nicht, worum geht es da?

Seite 3 von 14 ErsteErste 123456713 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. 50 Jahre Stones: Herzlichen Glückwunsch!!!
  Von papodidi im Forum Glückwünsche
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 11:24
 2. Antworten: 620
  Letzter Beitrag: 30.12.2011, 20:08
 3. Mazedonischer Fußball Thread
  Von SRB_boy im Forum Sport
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 13.06.2010, 11:24