BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 14 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 135

Glückwunsch: Mazedonischer Denar feiert 20 Jahre!

Erstellt von Zoran, 26.04.2012, 10:40 Uhr · 134 Antworten · 15.162 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Harput Beitrag anzeigen
  Ich verstehe es nicht, worum geht es da?
  Alle MK Banknoten die es gab auf einen Blick

 2. #32
  Esseker
  Kako sam ponosan na vas!

 3. #33
  Bendzavid
  Die alten sahen viel besser aus als die jetzt.

 4. #34
  Kejo
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Alle MK Banknoten die es gab auf einen Blick
  Welche sind aktuell?

 5. #35
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Harput Beitrag anzeigen
  Welche sind aktuell?  Wobei den 5000er keiner so oft gesehen hat

 6. #36
  tetovë1
  Manchmal diese Fetzen von Banknoten die mann dort kriegt haha

 7. #37
  Bendzavid
  Den 5000er hatte ich noch nie. Die Verkäufer drehen aber schon durch wenn du mit nem 1000er bezahlen willst.

 8. #38
  Avatar von Alexandrovi

  Registriert seit
  09.02.2011
  Beiträge
  910
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Danke an die Griechen die gleich jeden Köder schlucken, somit wird das alles offensichtlicher

  PS: Die Drachme ist erstmals seit 1831 eine Währung. Davor war es nur eine Gewichtseinheit. Aber was willst du schon einem dummen Griechen erklären dem es nur daran geht sein pleite Gayllas über alles makedonische zu stellen.

  Nazi halt.
  wie meinst

 9. #39
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Die 50 deni Münze wird eingezogen


  Монетата од 50 дени стана еден денар, ќарот е за компаниите

  01/02/2013 | Економија | 0 Коментари

  Од почетокот на годинава, Народната банка на Македонија официјално ги повлече од оптек, но тие и понатаму нема да исчезнат од нашите животи. Овој „легитимен грабеж“ како што велат граѓаните, нема да прекине бидејќи законски во пресметките тие пак и тоа како ќе се користат. Така, деновиве Регулаторната комисија за енергетика ја намали цената на горивата за 0,5 денари, а и натаму сметката за струја ќе може да ви изнесува 2.300,50 денари, пишува Дневник во денешното издание.

  Неодамна Советот на Народната банка донесе одлука за повлекување од промет на кованите пари во апоен од 50 дени. НБМ одлучи најнискиот апоен на денарите во прометот да изнесува 1 денар. Иако сите сфатија дека кованицата од 50 дени конечно оди во историјата, од НБМ објаснуваат дека одлуката за најнискиот апоен на денарите во прометот се однесува само на готовинскиот и безготовинскиот платен промет и на деловните книги.
  - Досегот на одлуката не се однесува на утврдувањето цени и тарифи врз основа на соодветни прописи, методологии и тарифни системи. Со други зборови, одлуката не треба да се сфати во смисла дека при формирањето и утврдувањето на цените и тарифите не се користат децимали. Само при плаќањето и наплатата, како и при водењето на деловните книги потребно е износите од 0 до 49 дени да се заокружат на 0, а износите од 50 до 99 дени да се заокружат на 1 денар – објаснуваат од Народната банка на Македонија.
  Половина денар не може да н` направи сиромашни, но сепак на некои фирми може да им донесе дополнителен приход. При секојдневното плаќање стоки во продавниците и при плаќањето на комуналните услуги, парното, телефонот, струјата, водата, при полнење на гориво често на сметките стои износ кој завршува со 50 дени. И сега кога нив официјално ќе ги нема, трговците како и фирмите што ги наплаќаат своите услуги износот пак ќе го заокружуваат на еден денар.
  Никој официјално нема детаљна анализа колку секојдневно н` чинат 50-те дени, но простата математика вели дека н` чинат многу. Познавачите коментираат за милиони евра годишно. Токму од овие ситни и за многумина безначајни, се полнат нечии каси со дополнителен приход. Kолку на малите 50 дени заработувале и ќе заработуваат ЕВН, телекомуникациските компании, водовод, банките, трговците како и нафтените компании може само да се претпостави.
  Анализата на Дневник покажа дека на пример ако се земе бројката од 560.000 домаќинства во Македонија, може приближно да се пресмета и ќарот од сметките за струја, вода и телефон, пазарување и разни услуги. Ако само на еден член од семејството дневно му се наплатат 50 дени, односно се заокружат на 1 денар, излегува дека некој дневно само од овие „невидливи“ пари заработува 280.000 денари или 4.550 евра. Односно, месечно сумата се искачува на над 136.000 евра или годишно 1,64 милион евра, само од заокружувањето на овој износ на повисокиот.
  Или, пак, за илустрација, ако во еден ден во некој од поголемите супермаркети на само 1.000 граѓани на сметката им се заокружи крајниот износ на еден денар, ќарот дневно ќе биде 500 денари, месечно 15.000 денари, а годишно дури 180.000 денари. Екстра-ќар од 3.000 евра годишно во касите на трговците не е сума за потценување, иако оваа сума е минимална, бидејќи не станува збор за 1.000 граѓани, туку за многу повеќе, анализира весникот.

 10. #40
  tetovë1
  Zum Glück da gabs verwechslungen mit der 5er Münze oder?

Seite 4 von 14 ErsteErste 12345678 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. 50 Jahre Stones: Herzlichen Glückwunsch!!!
  Von papodidi im Forum Glückwünsche
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 12.07.2012, 11:24
 2. Antworten: 620
  Letzter Beitrag: 30.12.2011, 20:08
 3. Mazedonischer Fußball Thread
  Von SRB_boy im Forum Sport
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 13.06.2010, 11:24