BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 120

Großes Gold und Kupfer vorkommen in Ograzhden/MK entdeckt

Erstellt von Zoran, 11.03.2012, 17:24 Uhr · 119 Antworten · 15.330 Aufrufe

 1. #101
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Royal Gold to Invest USD 175 Million in Ilovica

  October 21, 2014, Tuesday @ 21:30 in Business » INDUSTRY | Views: 58
  Copper and gold mine should become operational in 2017, while the total investment for the implementation of the Green-Field investment is USD 500 million. Photo: MIA

  Canadian company Euromax provided USD 175 million for additional funding of the next phase of development and construction at Ilovica copper and gold mine in Republic of Macedonia.
  It has entered into a gold streaming agreement with RGLD Gold AG, a wholly-owned subsidiary of US company Royal Gold.
  Subject to conditions precedent, including the execution of requisite security documentation, advances under the Streaming Agreement will be available in three principal tranches. The first two tranches of USD 7,5 million of the Streaming Agreement are to be used to further the development of the Project in respect of Project permitting and the completion of a definitive feasibility study ("DFS") and front end engineering and design ("FEED") planned for 2016.

  The third tranche of USD 160 million is to be used, pro-rata with other sources of finance, to fund all capital expenditures at the Project.
  "Under the Streaming Agreement, the Euromax group will deliver gold in an amount equal to 25% of payable gold produced from the Project until 525,000 ounces have been delivered to Royal Gold, and 12.5% thereafter for life of mine.
  Royal Gold will purchase the gold delivered at a cash purchase price of 25% of the London PM gold fixing price as quoted by the London Bullion Market Association on the date of delivery for each ounce delivered and shall apply the balance as a reduction against the USD 175 million advance payment. No interest shall be payable on the advance payments", Euromax CFO Varshan Gokool said.
  Receipt of installments of the third tranche pro-rata with other sources of financing will be subject to the satisfaction of a number of conditions, including Royal Gold being satisfied with the final results of the DFS and the environmental and social impact assessment, that all necessary permits and approvals for construction have been received and that the Euromax group has access to sufficient financing to fund all construction costs and, to the extent funded by way of a credit facility, that all material conditions precedent to a drawdown under the said credit facility have been satisfied.
  Euromax pre-feasibility study has calculated Ilovitza’s first-ever reserve, with the deposit hosting 209 million probable tonnes in sulphides that grade 0.34 gram gold per tonne and 0.2% copper for 2.3 million contained oz. gold and 905 million contained lb. copper. Oxides reserves tack on 16.2 million probable tonnes at 0.33 gram gold for 172,000 contained oz. Measured and indicated sulphide resources total 237 million tonnes of 0.33 gram gold and 0.22% copper, while oxides add 36 million tonnes of 0.33 gram gold.
  Euromax owns two concessions - one for exploitation and one for detailed geological surveys of other neighboring location. Copper and gold mine should become operational in 2017, while the total investment for the implementation of the Green-Field investment is USD 500 million.
  Euromax is a Canadian exploration services and mine development company, with gold and base metal assets in Macedonia and Serbia and an exploration services company in Bulgaria. The company is focused on developing mineral resources in Southeastern Europe, with the objective of becoming a world-class mining company there.

  - See more at: Royal Gold to Invest USD 175 Million in Ilovica - Independent.mk

 2. #102
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Im April 2015 wird man wissen welches "Reichtum" Alschar birgt.  Откривање на тајната - Алшар. Напролет ќе почнат истражувањата!

  Среда, 26.11.2014 23:58 Македонија

  До април 2015 кога ќе привршат истражувањата на скопската компанија Инфо Груп, која ја доби потребната концесија ќе се знае што се крие во утробата на Алшар. Ако има доволен руден потенцијал од 2018 година, речиси по еден век пауза ќе стартува и експлоатацијата во рудникот.


  Што се крие во утробата на мистериозниот рудник Алшар ќе се знае во април 2015 година. Дотогаш домашната компанија Инфо Груп врши детални геолошки истражувања на минерални суровини во локалитетот Мајдан кај Кавадарци, познат во јавноста како мистериозниот рудник Алшар, лоциран на планината Кожуф.
  Оваа скопска компанија минатата година ја доби концесијата за истражување на минералните суровини и, како што велат тие, тоа ќе трае до 2018 година.
  Додека рудникот бил во експлоатација, некаде до периодот на Втората светска војна, веќе се знаело дека од десетици регистрирани ретки кристали во светот, дури 7 се во Алшар. Сепак, она по што рудникот е познат е лорандитот кој директно потекнува од јадрото на Сонцето (неутрино тајна честичка) и единствено од целата планета го има во Македонија, а можно е уште и на еден локалитет во Шри Ланка.
  Научниците веќе укажаа дека минералот лорандит претставува најголема тајна на човештвото, оти се претпоставува може да се добие вештачко сонце.
  Како што не информира Љупчо Јосифовски од Инфо Груп веќе интензивно се работи на терен и се прават потребните истражувања.
  -Во моментов во тек е мапирање и геотангирање, односно се обележуваат местата каде се смета дека се наоѓаат локалитетите богати со руда. Во истражувачките активности се вклучени локални изведувачи. Доколку се потврди дека навистина има такво рудно богатство, дека приказната е потврдена, ќе се изработи проект и ќе се стартува со експлоатација - вели за Вечер, Јосифовски.
  Тој нагласува дека по истражувањата кои треба да бидат готови до март, април 2015 година прецизно ќе се знае дали има или пак нема доволно богата руда.
  Локалитетот Алшар, кој е заштитен од државата, долги години беше затворен за експлоатација.
  Изминативе години Алшар е под заштита на државата и Министерството за животна средина и тоа како споменик на природата. На иницијатива на Владата, а по препорака на бројни научници од оваа сфера се покрена постапка од рудникот повторно да стартува експлоатацијата на металите, но не и на минералите.
  Од Министерството за животна средина тогаш укажаа дека со експлоатација на металите, меѓу кои и златото, државата ќе има само бенефит, но предупредија дека кристалите и познатиот лорандит, и понатаму остануваат во надлежност на државата.
  Научниците објаснуваат дека лорандитот, исто така, претставува природен детектор на најситните честички на сонцето - неутрино, што значи дека единствено тој во експериментите во светските лаборатории може да ја препознае силината и моќта на реакциите на сонцето.


  Сјајот на лорандитот го носел Александар Македонски во победи
  Во јавноста со децении кружат и неверојатни приказни за интересот на странските разузнавачки служби за Алшар. Тие сметаат дека со негова помош може да се прават експерименти за истражување на вселената што е во интерес на нивните вселенски програми.
  Според нив со употреба на лорандитот може да се регистрираат најстарите процеси во вселената, а се смета дека тоа се и испитувањата на процесот на радијацијата.
  Како што велат преданијата, моќта на лорандитот прв ја открил Александар Македонски, при што се смета дека фалангата на Александар ги премачкувала своите штитови со лорандит.
  -Во битките кои тој ги водел секогаш точно напладне и со движење на војската од запад кон исток се јавувал силен одблесок од штитовите кој ја заслепувал противничката војска. Затоа и не зачудува успехот на фалангата на Александар. Не е случајно ниту тоа што на штитовите на фалангата се наоѓало изгравирано познатото сонце од Вергина. Оттаму, можно е да потекнува и култот на Македонците кон Сонцето - сметаат македонските научници.

  Баба Ванѓа: Македонија финансиски ќе се оправи кога ќе проработи Алшар
  Ванѓелија Гуштерова, попозната како легендарната претскажувачка Баба Ванѓа во едно свое претскажување предвидела дека Македонија ќе има финансиски проблеми се додека не почне со работа рудникот Алшар. Ова таа му го кажала на извесен С. Синадиноски кој ја посетил Баба Ванѓа во деведесеттите години од минатиот век, кога бил ангажиран на одредена функција во Владата на Македонија. Според негови познаници, тој кај Баба Ванѓа бил приватно, но покрај тоа прашал и добил одговор и за Македонија.
  Одговорот од познатата претскажувачка бил дека нашата држава ќе биде во криза, се до оној момент додека власта во земјата не го даде рудникот Алшар, кој е единствено наоѓалиште на талиум во светот.
  Интересно е што Ванѓа во дел од нејзините предвидувања за милениумот пред нас, претскажала дека планетата Земја покрај познатото Сонце, ќе ја грее вештачко сонце (најверојатно мислела на некој неисцрпен извор на енергија ), а според научниците токму со талиумот може да се дојде до неисцрпен извор на енергија.


  Лорандитот - второ сонце на земјата
  Интересен е податокот на геолозите дека минерали од локалитетот по потекло од Алшар се наоѓаат и во археолошките остатоци на локалитетот Стоби.
  За постоењето на рудникот пишани документи за прв пат се среќава во турските тефтери кои датираат од 1481 година.
  Најголемиот подем рудникот го имал во 15 и 16 век и во тој период овој регион се развил како рударски и бил познат не само на Балканот, туку и пошироко. Рударската населба Мајдан почнала да се формира од 1877 година. Во тој период рудникот бил даден под концесија на англиско-француска компанија со седиште во Солун.
  На крајот на 19 и почетокот на 20 век за прв пат било откриено присуството на талиум во рудата.
  По Втората светска војна рудникот бил геолошки испитуван, но не и експлоатиран. Истражувањата кои потекнуваат во шеесеттите години покажуваат дека во рудата на Алшар има присуство на антимон, арсен и талиум.
  Во осумдесеттите години на минатиот век за лорандитот бил заинтересиран американскиот астрофизичар Мелвин Фридам. Тој ја истражувал употребата на талиумските минерали како детектор на неутрината по потекло од сонцето.
  Минералите на Алшар на мета на крадците
  Со години наназад рудникот бил на мета на дивите копачи, за што постојано се плетеле разни приказни. Староседелците велат дека и за време на војната тајно се копало во рудникот и навечер со возила се носело богатството.
  Пред само 4 години, четворица Германци и двајца Унгарци, се фатени како на диво копаат по македонските планини во потрага по разни рудни богатства. За среќа тие навреме биле откриени и приведени од страна на МВР.
  Шестемина странски државјани биле приведени точно кај месноста Мајдан, а при претресот на возилата и багажот кој го пренесувале било утврдено дека кај нив имало околу 500 кг лорандит. Полицијата утврдила дека странските државјани своеволно рудата ја ископале и се обиделе да ја пренесат надвор од државата, иако оваа руда во Македонија е заштитена како природно богатство.

  Pozdrav


 3. #103
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  69.366
  glasierte Erdbeeren?

 4. #104
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von BlackJack Beitrag anzeigen
  glasierte Erdbeeren?

  "Lorandit".

  Der einzig wahre ist auch nur im Alschar zu finden.

  Lorándit ? Wikipedia


  Kein Wunder das jeder Makedonien haben will und jeder Makedone sein will


  Pozdrav

 5. #105
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.451
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  "Lorandit".Kein Wunder das jeder Makedonien haben will und jeder Makedone sein will
  :

 6. #106

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Kein Wunder das jeder Makedonien haben will und jeder Makedone sein will


  Pozdrav
  Schmock!

 7. #107
  Avatar von Nikos

  Registriert seit
  25.03.2013
  Beiträge
  9.451
  Zitat Zitat von Hellenic-Pride Beitrag anzeigen
  Schmock!
  Aber was fürn Schmock.

 8. #108

  Registriert seit
  08.05.2008
  Beiträge
  10.185
  Zitat Zitat von Nikos Beitrag anzeigen
  Aber was fürn Schmock.
  Jetzt können die ja immerhin, sollten die Vorkommen hoch sein, ihr Disneyland vergolden!


 9. #109
  Avatar von DarkoRatic

  Registriert seit
  05.01.2013
  Beiträge
  7.451
  Gold und Kupfer? Mal hoffen das nicht die NATO/USA/EU anlockt...

 10. #110
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.428
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  "Lorandit".

  Der einzig wahre ist auch nur im Alschar zu finden.

  Lorándit ? Wikipedia


  Kein Wunder das jeder Makedonien haben will und jeder Makedone sein will


  Pozdrav
  Die industrielle Bedeutung von Lorándit ist gering. In einigen Lagerstätten ist es für die Gewinnung von Thallium relevant.
  Von wissenschaftlichen Interesse ist Lorándit seit Ende des 20. Jahrhunderts als mögliches Dosimeter zur Messung der Sonnenaktivität. Das Thalliumisotop 205Tl wandelt sich durch den Beschuss mit Neutrinos in das Bleiisotop 205Pb um. Die Bestimmung der 205Pb-Gehalte von alten Thalluimmineralen erlaubt somit Rückschlüsse auf die Intensität der Neutrinostrahlung der Sonne

  Wenn dir dieser Hinweis entgangen ist, werden zunächst Türken weiter Türken und Griechen weiter Griechen bleiben.

  Aber danke für das Angebot.

Seite 11 von 12 ErsteErste ... 789101112 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Türkei: Gigantische Uran vorkommen entdeckt
  Von EnverPasha im Forum Wirtschaft
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 10.08.2011, 01:02
 2. Kohle, Kupfer und Gold
  Von Gast829627 im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 14.01.2006, 10:34
 3. Weltgrösster US-Kupfer-Produzent investiert in Kosovo
  Von Karadjordje im Forum Wirtschaft
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 28.12.2005, 09:01
 4. Zustände wie sie auch im Balkan vorkommen
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 08.12.2005, 19:13